Connect with us

GÜNDEM

KKTC’de Gazimağusa halkı Kapalı Maraş’ın 46 yılın ardından insanlığa kazandırılmasını destekliyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) Gazimağusa halkı, Kapalı Maraş’ın Ekim 2020’de 46 yılın ardından kademeli olarak açılmaya başlaması ve insanlığa yeniden kazandırılmasıyla ilgili yürütülen politikanın, hem ekonomik hem de görsel anlamda bölge ve Kıbrıs için olumlu sonuçlar getireceğine inanıyor.

Gazimağusa’nın Maraş bölgesindeki vatandaşlar, KKTC hükümeti tarafından yürütülen ve Türkiye’nin de desteklediği Maraş açılımı politikasıyla ilgili görüşlerini AA muhabirine anlattı.

Bölge sakinlerinden Naime İrisoğlu, Maraş’ın açılmasının hayırlara vesile olmasını temenni ederek, bölgenin ekonomiye kazandırılmasıyla birçok kişiye iş imkanı sağlanabileceğini belirtti.

İrisoğlu, “İnşallah Maraş açılımının devamı gelir, açılsa bizim için de Rumlar için de güzel olur. Tellerin kaldırılmasını tabii ki isteriz. 46 yıldır Maraş’ın kapalı olması bizim için gerçekten kötü. Hayalet bir şehirdi ve canlanmasını istiyoruz.” dedi.

Emekli polis Erdal Özgöray, Maraş’ın açılım sürecini desteklediğini, böyle bir atılım için geç bile kalındığını söyledi.

Özgöray, “Maraş’ın açılmasının her şeye faydası olur, bu haliyle zararı var. İş olur, insanlar çoğalır ve Gazimağusa’ya da faydalı olur. Şu anda sadece kapalı bir bölgeden başka bir şey görmüyoruz.” diye konuştu. Maraş’ta malı olanın alması gerektiğini savunan Özgöray, böyle bir atılımla birlikte bölgenin canlanacağına değindi.

Ertuğrul Çakırgöz, Maraş’ın çok daha önce açılması gerektiğini aktararak açılmanın çok büyük faydaları olacağını ve KKTC’de istihdam yaratacağını ifade etti.

Rumların da Maraş’ta Türk yönetimi altında yaşayabileceğini söyleyen Çakırgöz, çok fazla Rum vatandaşının Maraş’a gelmesini beklediğini iddia etti.
“Ben şimdi Maraş’ta rahatça gezebiliyorum”

Şoför Selami Yıldız, Maraş’ın açılmasını bölge olarak mutlulukla karşıladıklarının altını çizdi. Yapılacak çevre düzenlemesiyle Maraş civarında büyük gelişim yaşanacağını belirten Yıldız, “14 senedir bu mahallede oturuyorum. Bu mahalle şu ana kadar bu rağbeti görmedi. Ben şimdi Maraş’ta rahatça gezebiliyorum, önceden böyle bir şansım yoktu.” şeklinde konuştu.

Hakkı olan Rumların da başvurusunu yaparak mallarını almaları gerektiğini ve Türk yönetimi altında yaşayabileceğini kaydeden Yıldız, Maraş etrafındaki çitlerin kaldırılmasının bölge ve özellikle Maraş halkı için çok iyi olacağını anlattı.

Belediye çalışanı İbrahim Gömeç, kapalı Maraş’ın açılmasının bölge halkı ve Kıbrıs açısından olumlu sonuçlar getireceğine dikkati çekti.

Gömeç, “Burası 46 yıldır kapalı kaldı. Maraş’ta çok güzel sahiller var ve çoğu adadaki sahillerden daha güzel. Hem iş imkanı hem de insanların plajları kullanabilecek olması çok iyi bir imkan olacaktır. Maraş’ın tamamen açılmasıyla inanın çok daha güzel şeyler yapılabilir burada ancak yönetimin kesinlikle Türk tarafında olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Esnaf Nihal Akmercan, KKTC halkının zarar görmemesi halinde Maraş’ın açılmasını desteklediğini dile getirdi. Akmercan, “Maraş’ın açık olması, kapalı kalmasından daha iyidir, en azından bir canlılık olacak, halkın çalışma alanları genişleyecek ve esnafın işleri canlanacak. Ölü bir şehir olmasındansa canlı olması daha iyi.” diye konuştu.

İsmet Turan ise Maraş’ın açılmasının yerinde olacağını belirterek, “Turizm, ekonomi ve gelişim açısından Maraş’ın açılması iyi olacak. En çok turizm ve çevre esnafı açısından daha yararlı olacaktır.” dedi.

Turan, Maraş’ta eşsiz sahiller ve oteller olduğunu da vurguladı.
Maraş açılımı

KKTC’de 18 Haziran 2019’daki Bakanlar Kurulu toplantısında, 1974’ten bu yana kapalı olan Maraş’ın açılması konusunda adımların atılması ve uzman bir ekiple bilimsel envanter çalışması yapılması kararı alınmıştı.

KKTC sınırları içerisindeki Kapalı Maraş’ın kamuya ait Demokrasi Caddesi ile sahil kısmının bir bölümü 8 Ekim 2020’de açılmıştı.

Başbakan Ersan Saner, Kapalı Maraş açılımının ikinci aşaması kapsamında, 12 Temmuz 2021’de Bakanlar Kurulu kararıyla askeri olmaktan çıkarılan bölgeyi 26 Temmuz 2021’de ziyaret ederek incelemelerde bulunmuştu.

Saner, burada yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin almış olduğu kararla şu an itibarıyla ikinci etapla Kapalı Maraş bölgemizin yüzde 3,5’lik bir bölümünün açılımını sağlamış olduk. Bu kapsamda Mal Tanzim Komisyonuna (taşınmaz mal komisyonu) Kapalı Maraş’ın toplamı için 337 mal sahibi, takas, tazminat veya iade koşulları vasıtasıyla başvuruda bulundu. Askeri yasak bölge kapsamından dışarıya aldığımız bölgede ise (yüzde 3,5’lik kısım) 36 kişinin takas, tazminat ve iade yöntemiyle mallarını mal tanzim komisyonundan bir şekilde almak için müracaatları bulunmaktadır. Bu müracaatlar, Mal Tanzim Komisyonu tarafından değerlendirilecek ve kararlar üretilecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Gelecekte eski sakinlerinin de bölgedeki mülklerine dönmesiyle 46 yıldır kapalı olan Maraş’ın tamamının Türk yönetiminde açılması ve insanlığa yeniden kazandırılması hedefleniyor.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM8 saat ago

89 yeni vaka, 1 ölüm, 93 taburcu

“Toplam 20.563 test yapıldı, 61’i yerel, 89 pozitif vakaya rastlandı, 1 kişi hayatını kaybetti, 93 kişi taburcu edildi” Son 24...

GÜNDEM9 saat ago

Mobeseler için 81 milyon TL kaynak

Vatandaşın huzur ve güvenliği için kamuya açık alanlarda suçun önlenmesi ve güvenliğin sağlanması amacıyla geliştirilen Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS),...

GÜNDEM9 saat ago

Turizm gelirleri dibe vurdu: Rakamlar SOS veriyor

KKTC İstatistik Kurumu 2018-2020 Ödemeler Dengesi’ni açıkladı. Kurumun internet sitesinde yayımlanan bilgiler ışığında, 2019 yılında 82.5 milyon ABD doları olan...

GÜNDEM9 saat ago

Arıklı yarın basın toplantısı düzenleyecek

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı yarın saat 10.30’da basın toplantısı düzenleyecek… Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Arıklı basın...

TÜRKİYE9 saat ago

Asya’dan Avrupa’ya ilk adımlar atıldı

Çanakkale Boğazı’nda Avrupa ve Asya Kıtalarını birbirine bağlayan 1915 Çanakkale Köprüsü 318 metre yükseklikten görüntülendi. Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı...

GÜNDEM9 saat ago

Organik tarım yapan üreticilere hak edişleri ödendi

Organik Tarım yapan üreticilere hakedişleri ödendi… 2020 yılı için, Sertifikalı Organik Tarım üretimi yapan 12 üreticiye, alan bazlı ek destek...

GÜNDEM11 saat ago

Dere yatağında ekili 25 kök hintkenevirini sularken suçüstü: 2 tutuklu

Lapta’da polisin düzenlediği operasyonda, 2 kişi dere yatağı içine ekili, boyları 1 metre ile 2 metre arası değişen toplam 25...

DÜNYA11 saat ago

DSÖ’den aşı karşıtlarına tepki!

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, Covid-19’a karşı uygulunan aşılarla ilgili sosyal medyada paylaşılan söylentilere inanılmaması gerektiğini söyleyerek aşı karşıtlarına...

Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler