Connect with us

GÜNDEM

“KKTC, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi sayesinde sanat merkezine dönüştü”

Published

on

Kırgız ressamlar Kadyr Bekov ve Kubanychbek Ibragimov’un 40 eserini bir araya getiren kişisel resim sergileri, Cumhurbaşkanı Tatar tarafından Girne Üniversitesi’nde açıldı. Tatar, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi öncülüğünde KKTC’nin Akdeniz’in önemli sanat merkezlerinden birine dönüştüğünü vurguladı

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi, sanatı KKTC’nin farklı bölgelerinde sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Girne Üniversitesi Büyük Kütüphane sergi salonunda Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından açılan “Fantezi” ve “Labirent” adlı  kişisel sergileri de dünyaca ünlü Kırgız resim sanatçıları Kadyr Bekov ve Kubanychbek Ibragimov’un 40 eserini Girne bölgesinde sanatseverlerle buluşturuyor.

Kırgız resim sanatçısı Kadyr Bekov’a ait eserlerden oluşan “Fantezi” ve Kırgız sanatçı Kubanychbek Ibragimov’a ait eserlerden oluşan “Labirent” adlı kişisel resim sergileri 17 Haziran’a kadar ücretsiz olarak ziyarete açık olacak. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından açılışı yapılan sergiler ile birlikte Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin açılışını yaptığı sergi sayısı 411’e ulaştı.

Konuşmaların ardından, Girne Üniversitesi Kurucu Rektör Prof. Dr. İlkay Salihoğlu tarafından Kadyr Bekov’a “Gümüş Anahtar Onur Ödülü” ve Kubanychbek İbragimov’a ise “GÜNSEL Sanat Müzesi Onur Ödülü” takdim edildi

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi öncülüğünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Akdeniz’in önemli sanat merkezlerinden birine dönüştüğünü, sanatın aynı zamanda özgürlük, yaratıcılık ve barışı ifade ettiğini söyledi.

Açılışta yaptığı konuşmada, bu sergiyi organize eden ve emek veren herkese teşekkürlerini sunan Cumhurbaşkanı Tatar; sanata, kültüre ve her türlü sosyal faaliyete verdiği önem dolayısıyla Yakın Doğu Ailesi’ni tebrik ederek farklı ülkelerden gelen sanatçıların eserlerini ülkemizde görmekten kıvanç duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Farklı ülkelerden sanatçıların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ürettiği sanat eserleri, şu an içinde bulunduğumuz koşulları onların gözüyle dünya ile buluşturuyor. Bu büyük bir zenginliktir. Sanata, kültüre ve her türlü sosyal faaliyete verdiği önem dolayısıyla Yakın Doğu Ailesi’ni tebrik ediyorum. Farklı ülkelerden sanatçıların eserlerini ülkemizde görmekten kıvanç duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“Fantezi” ve “Labirent” adlı  kişisel sergilerinin açılışında konuşan Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay Salihoğlu da, dünya sanat camiasında adından çok kez söz ettirmiş iki seçkin sanatçı Kadyr Bekov ve Kubanychbek Ibragimov’un kişsel sergilerine ev sahipliği yapmaktan büyük onur duyduklarını belirtti.

Sergileri açılan sanatçılara teşekkür eden Prof. Dr. Salihoğlu, “Burada sanatçılarımız Kadyr Bekov ve Kubanychbek Ibragimov’un gerçeğin duygusal dışa vurumu olan sanat eserleriyle büyüleneceğinizden emin olduğum 40 kişisel sanat eserine şahitlik edeceğiz. Her iki değerli sanatçımızı sizlerin huzurunda hem canı gönülden kutlar hem de teşekkür ederim” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İlkay Salihoğlu konuşmasında, “Kıbrıs Türk halkının hem sanata bakış açısını zenginleştirmek adına uğraşlarda bulunan ve ülkemizi uluslararası platformlarda tanıtmak adına çalışmalar yürüten Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin ülkemize vermiş olduğu katkılar aşikardır ve de her türlü takdirin fevkindedir. Ülkemizde eğitim, bilim, teknoloji ve inovasyon ile sanat ve diğer birçok alanda da birincil hizmet veren ve ülkemiz halkının gelişim ve refahı için sürekli çalışan Dr. Suat Günsel ve Günsel Ailesi bireylerine şahsım adına müteşekkirim” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kıbrıs’ta yeni bir kişisel sergisinin açılışının gerçekleşmesinden ötürü çok mutlu olduğunu söyleyen Kırgız sanatçı Kubanychbek Ibragimov de, “Beni davet ettiği, yaratıcılığımı yeniden keşfetmeme fırsatı verdiği için Sayın Dr. Suat Günsel’e ve ekibine teşekkürlerimi sunmak isterim. Bu defa, eserlerim dünya konularına ve halkımın tarihine adanmıştır” dedi.

Kadyr Bekov ise sergisinin açılışında yaptığı konuşmada, “Bizi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin güzel topraklarına davet ettiği için Sayın Aksakal Dr. Suat Bey’e minnettarlığımı sunmak isterim. Ayrıca Prof. Dr. Murad Allahverdiyev’e ve Yakın Doğu Üniversitesi’nin ekibine misafirperverlikleri için teşekkür etmek istiyorum. Güzel ülkenize başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

İMZA VE SOHBET

Published

on

Yazar Metin Murat kitabı  “Hilal Tilkisi” ile Işık Kitabevi’de

Yurtdışında yaşayan yazar Metin Murat, İngilizce olarak kaleme aldığı kitabı The Crescent Moon Fox” (Hilal Tilkisi) ile okurlarıyla buluşup kitabını imzalayacak.

Işık Kitabevi’nde düzenlecek olan etkinlik 1 Aralık Perşembe günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Metin Murat, kitabında Kıbrıs’taki İngiliz sömürge dönemini, EOKA ve TMT’nin ortaya çıkmasını, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve 1963 Kanlı Noel olayından 2000’lere uzanan süreci insan hikayeleri üzerinden ele alıyor.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları yeni sezonu “Bekçi ile Postacı” adlı çocuk oyunuyla 30 Kasım’da açılıyor

Published

on

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan verilen bilgiye göre, Lodovica Cima-Gabriele Clima’ın yazdığı, Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği,  “birbirinin alanına ve görüşlerine saygı duyarak birlikte yaşamanın önemini, sorunlar karşısında ortak çözüm üreterek mutlu ve kıymetli arkadaşlıklar edinilebileceğini anlatan, Bekçi ile Postacı’nın sıcak arkadaşlık hikayesi” Derya Yıldırım’ın uyarlaması, Ruhsan Ankay’ın yönetmenliği ile çocuklarla buluşacak.

Her yıl çocuklara ücretsiz oyun sahneleyen ve çocuk tiyatrosu prömiyerini her yıl farklı bir bölgede gerçekleştiren Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Bekçi ile Postacı” oyununun kadrosu şöyle:

Yöneten: Ruhsan Ankay
Oyuncular: Çağda Özsoy, Ruhsan Ankay
Besteci: Alp Alptürk
Dekor ve kostüm tasarım: Fatma Bender
Işık tasarım: Mustafa Kıral
Afiş Tasarım: Barış Argus
Fotoğraf: Ulaş Öğüç
Şarkıları Seslendiren: Pınar İnandım
Çocuk Gazetesi: Zehra Evliya
Turne Sorumlusu: Mehmet Samer
Kostüm uygulama: Gülsen Dünki
Işık uygulama: Mustafa Kıral
Dekor Uygulama: Mehmet Isırgan, Hayali Okuyucu, Yalçın Arıcı
Efekt Uygulama: Ayla Çağla Öztaşçı
Sahne Amiri: Pınar İnandım

Continue Reading

GÜNDEM

Üstel: “KKTC güçlü bir geleceğe ilerliyor”

Published

on

Başbakan ve UBP Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazarı ziyaret etti…Esnafla sohbet eden Başbakan Üstel, “ KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele halkının yerel seçimde Hasan Sadıkoğlu ile yoluna devam edeceğinin açıkça görüldüğünü söyleyen Üstel, İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam edileceğini kaydett.

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazar yerine ziyaret gerçekleştirdi, esnaf ile sohbet etti.

İskele Belediye Başkanı ve UBP Belediye Başkan adayı Hasan Sadıkoğlu’nun da eşlik ettiği Başbakan Üstel’e esnafın ve alış veriş yapan vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti.

Vatandaşlarla sohbet eden Üstel, hükümetin yıllardır siyasi irade gösterilemediği için hayat bulamayan yerel yönetimler reformu ile tarihi bir adım attığına işaret ederek, “Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen büyük bir kararlılık ve cesaret göstererek attığımız bu adımla beldelerimiz birleşiyor, belediyelerimiz güçleniyor. KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam

18 belde 18 ilke vizyonu ile yola çıktıklarını belirten Ünal Üstel, UBP’li başkan adaylarının hizmette yerel anlayışta evrensel bir bakış açısı ile kentlerin yönetimine talip olduklarını vurguladı.

Üstel, hedeflenen kalkınmanın yerel yönetimlerden başlayacağını ifade ederek, güçlü belediyelerin UBP’nin adaylarının seçimi kazanmasıyla hayat bulacağının altını çizdi.

“Adaylarımız evrensel bir vizyon ile halka hizmet götürecektir” diyen Üstel, bunun en somut örneğinin İskele’de yaşandığını kaydetti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun icraatlarının bölgesel kalkınmaya örnek teşkil ettiğini belirten Üstel, “İskele kararını vermiş görünüyor. İskele büyük düşünüyor ve “Hasan Sadıkoğlu ile devam” diyor. Seçim zaferimiz şimdiden İskele’ye kutlu olsun” diye konuştu.

Continue Reading

Facebook