Connect with us

GÜNDEM

KKTC her geçen gün daha da güçleniyor!

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum-Yunan ikilisinin Doğu Akdeniz’e yönelik tehditlerine karşı KKTC’nin egemenliğinin önemine dikkat çekerek, “Doğu Akdeniz’deki Türk devletinin güçlenmesi, yaşatılması fevkalade önemlidir” dedi.

Cumhurbaşkanı Tatar, Şehit Teğmen Caner Gönyeli- 2022 Arama Kurtarma Davet Tatbikatı’nın Girne 101 Evler bölgesinde icra edilen kara safhasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

“Çok etkilendim”

Çok kapsamlı bir tatbikat yapıldığını belirten Tatar, tatbikata KKTC ve TC’nin kurum ve kuruluşlarının katıldığına dikkat çekerek, “Çok etkilendim” dedi.

Tatbikatı başarıyla icra eden herkesi tebrik eden Tatar, önemli olanın KKTC’nin Doğu Akdeniz’de daha da güçlenmesi olduğunu vurguladı.

Her türlü doğal afete karşı KKTC’nin imkanları ve Türkiye’nin desteğiyle bütün bu çalışmaları yapabilme kabiliyetinin ve donanımın olmasının önemini belirten Tatar, yıllar itibarıyla bunların geliştiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin savunma ve sivil savunma noktasındaki kabiliyetini KKTC devleti ile paylaştığını ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu bizim için büyük bir zenginliktir” diye konuştu.

Bir basın mensubunun geçen yıllara oranla tatbikata katılan yabancı misyon temsilcisi sayısının arttığına dikkat çekmesi üzerine Cumhurbaşkanı Tatar, TC devleti ile birlikte Doğu Akdeniz’de yapılan tatbikatlar ve çalışmalara uluslararası boyut kazandırılması ve KKTC’deki tatbikatta farklı devletlerin temsilcilerinin bulunmasının KKTC’nin statüsünü yükselttiğini kaydetti.

Önemli olanın Doğu Akdeniz’deki Türk devletinin daha da kökleşmesi ve benimsenmesi olduğunun altını çizen Tatar, TC’nin imkanlarını, KKTC’de seferber ettiğini dile getirdi.

Açık denizlerde TC’nin sahil güvenlik ve farklı kurum ve kuruluşlarının yaptığı çalışmaları KKTC ile paylaşmasının önemini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bunun gelebilecek her türlü tehdide karşı ülkenin savunmasını güçlendirdiğini söyledi.

 

“Cenevre’de sunulan önerilerin arkasındayız”

Kıbrıs konusuyla ilgili bir soru üzerine Cumhurbaşkanı Tatar, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve heyetiyle kapsamlı toplantılar yaptıklarını ifade ederek, geçen yıl Nisan ayında Cenevre’de sunulan önerilerin arkasında olduklarını vurguladı.

“Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa veya resmi müzakereye geçilecekse bizim egemen eşitliğimizin ve eşit uluslararası statümüzün kabul edilmesi gerekmektedir” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, TC’nin de aynı noktada olduğunu dün teyit ettiğini söyledi.

Tatar, TC’nin, hem KKTC’nin anavatanı hem de Kıbrıs’ın garantör ülkesi olduğunu ifade ederek TC Dışişleri Bakanı tarafından bunun teyit edilmesinin çok önemli ve değerli olduğunu kaydetti.

“Aynı anlayışla siyasetimizi sürdürmekteyiz” diye konuşan Cumhurbaşkanı Tatar, federasyon görüşmelerinin sona erdiğini belirterek, “Çünkü federasyon demek Kıbrıs’ta bir ortaklık demek ve Doğu Akdeniz’in bu şartlarında karşı tarafın farklı emellerine karşı artık bizim iki devletliliği savunmamız zaten belki de gecikmiş bir süreçti” dedi.

Nisan 2021’den sonra artık dünyaya, Birleşmiş Milletler’e ve ilgili taraflara Kıbrıs’ta bir anlaşma olacaksa egemen eşitlik temelinde olacağını söylediklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, egemenliğin çok önemli olduğunun altını çizdi.

 

“Biz de en az Rumlar kadar egemeniz”

“Her halk kendi geleceğini tayin etme hakkında sahiptir” diyen Tatar, Kıbrıs’ta iki ayrı halk bulunduğunu, bunlardan bir tanesinin Kıbrıs Türk halkı olduğunu belirterek, “1960 kuruluş anlaşmalarıyla biz de en az Rumlar kadar egemeniz bütün mücadele budur” vurgusu yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Rum-Yunan ikilisinin Doğu Akdeniz’e yönelik tehditlerine karşı KKTC’nin egemenliğinin önemine dikkat çekerek, “Doğu Akdeniz’deki Türk devletinin güçlenmesi, yaşatılması fevkalade önemlidir” dedi.

 

“KKTC her geçen gün daha da güçleniyor”

KKTC devletinin, kurum ve kuruluşlarıyla her geçen gün daha da güçlendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Tatar, pandemi ve savaş nedeniyle yaşanan sıkıntıların geçici olmasını da temenni etti.

Tatar, TC’nin, KKTC’ye verdiği desteğe çok önem verdiklerini belirterek, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve heyetine ziyaretleri nedeniyle bir kez daha teşekkür etti.

GÜNDEM

İMZA VE SOHBET

Published

on

Yazar Metin Murat kitabı  “Hilal Tilkisi” ile Işık Kitabevi’de

Yurtdışında yaşayan yazar Metin Murat, İngilizce olarak kaleme aldığı kitabı The Crescent Moon Fox” (Hilal Tilkisi) ile okurlarıyla buluşup kitabını imzalayacak.

Işık Kitabevi’nde düzenlecek olan etkinlik 1 Aralık Perşembe günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Metin Murat, kitabında Kıbrıs’taki İngiliz sömürge dönemini, EOKA ve TMT’nin ortaya çıkmasını, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve 1963 Kanlı Noel olayından 2000’lere uzanan süreci insan hikayeleri üzerinden ele alıyor.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları yeni sezonu “Bekçi ile Postacı” adlı çocuk oyunuyla 30 Kasım’da açılıyor

Published

on

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan verilen bilgiye göre, Lodovica Cima-Gabriele Clima’ın yazdığı, Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği,  “birbirinin alanına ve görüşlerine saygı duyarak birlikte yaşamanın önemini, sorunlar karşısında ortak çözüm üreterek mutlu ve kıymetli arkadaşlıklar edinilebileceğini anlatan, Bekçi ile Postacı’nın sıcak arkadaşlık hikayesi” Derya Yıldırım’ın uyarlaması, Ruhsan Ankay’ın yönetmenliği ile çocuklarla buluşacak.

Her yıl çocuklara ücretsiz oyun sahneleyen ve çocuk tiyatrosu prömiyerini her yıl farklı bir bölgede gerçekleştiren Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Bekçi ile Postacı” oyununun kadrosu şöyle:

Yöneten: Ruhsan Ankay
Oyuncular: Çağda Özsoy, Ruhsan Ankay
Besteci: Alp Alptürk
Dekor ve kostüm tasarım: Fatma Bender
Işık tasarım: Mustafa Kıral
Afiş Tasarım: Barış Argus
Fotoğraf: Ulaş Öğüç
Şarkıları Seslendiren: Pınar İnandım
Çocuk Gazetesi: Zehra Evliya
Turne Sorumlusu: Mehmet Samer
Kostüm uygulama: Gülsen Dünki
Işık uygulama: Mustafa Kıral
Dekor Uygulama: Mehmet Isırgan, Hayali Okuyucu, Yalçın Arıcı
Efekt Uygulama: Ayla Çağla Öztaşçı
Sahne Amiri: Pınar İnandım

Continue Reading

GÜNDEM

Üstel: “KKTC güçlü bir geleceğe ilerliyor”

Published

on

Başbakan ve UBP Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazarı ziyaret etti…Esnafla sohbet eden Başbakan Üstel, “ KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele halkının yerel seçimde Hasan Sadıkoğlu ile yoluna devam edeceğinin açıkça görüldüğünü söyleyen Üstel, İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam edileceğini kaydett.

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazar yerine ziyaret gerçekleştirdi, esnaf ile sohbet etti.

İskele Belediye Başkanı ve UBP Belediye Başkan adayı Hasan Sadıkoğlu’nun da eşlik ettiği Başbakan Üstel’e esnafın ve alış veriş yapan vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti.

Vatandaşlarla sohbet eden Üstel, hükümetin yıllardır siyasi irade gösterilemediği için hayat bulamayan yerel yönetimler reformu ile tarihi bir adım attığına işaret ederek, “Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen büyük bir kararlılık ve cesaret göstererek attığımız bu adımla beldelerimiz birleşiyor, belediyelerimiz güçleniyor. KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam

18 belde 18 ilke vizyonu ile yola çıktıklarını belirten Ünal Üstel, UBP’li başkan adaylarının hizmette yerel anlayışta evrensel bir bakış açısı ile kentlerin yönetimine talip olduklarını vurguladı.

Üstel, hedeflenen kalkınmanın yerel yönetimlerden başlayacağını ifade ederek, güçlü belediyelerin UBP’nin adaylarının seçimi kazanmasıyla hayat bulacağının altını çizdi.

“Adaylarımız evrensel bir vizyon ile halka hizmet götürecektir” diyen Üstel, bunun en somut örneğinin İskele’de yaşandığını kaydetti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun icraatlarının bölgesel kalkınmaya örnek teşkil ettiğini belirten Üstel, “İskele kararını vermiş görünüyor. İskele büyük düşünüyor ve “Hasan Sadıkoğlu ile devam” diyor. Seçim zaferimiz şimdiden İskele’ye kutlu olsun” diye konuştu.

Continue Reading

Facebook