Connect with us

GÜNDEM

KITSAB ile KKTC Tüketiciler Derneği arasında protokol imzalandı

Kıbrıs  Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği ile KKTC Tüketiciler Derneği arasında ,Covid 19 salgını nedeniyle, 2020 yılı Paket tatil/tur programları iptal edilmesi sonucu mağdur olan tüketicilerin haklarının korunarak,mağduriyetlerinin giderilmesi ayrıca,  bu dönemde  seyahat acentelerinin  faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olmak amacıyla  bir protokol imzalandı.

Protokol imza töreni, Girne Merit Park Otel’de yer aldı.

Protokol imza töreninde konuşan KITSAB Başkanı  Orhan Tolun, Covid 19 kaynaklı tatil iptallerinden ortaya çıkan , gerek tüketiciler derneği, tüketiciler ve KITSAB üyelerini zor durumda bırakan sorunları çözmek için  birliğin Tüketiciler Derneği ile çalışma yaparak, kendi aralarında tüketicileri de KITSAB üyelerini da rahatlatacak bir protokol oluşturduklarını ifade etti.

 

İmzalanacak tavsiye nitelikli protokolün, tüketiciyi de acenteleri de 12 ay süreyle rahatlatacak bir sözleşme olduğunu belirten Tolun, protokolün hayırlı olmasını diledi.

KKTC Tüketiciler  Derneği Başkanı  Hasan Yılmazışık da,derneğin  KITSAB ile yaptığı protokolle 2020 yılı Paket tatil/tur programları iptal edilmesi sonucu mağdur olan tüm tüketicilerin hakları korunacağını belirterek, tüketicilerin Seyahat Acentelerinden alacaklarının Tüketicileri Koruma Yasası kapsamında güvence altında bulunduğunu dile getirdi.

KITSAB ile imzalanan protokolün bir yıl içerisinde “Paket tatil/tur” programları için önceden ödedikleri para iadelerini veya kabul eden tüketicilere yeni ikame paket tatil/tur programı alabilmelerini öngördüğünü kaydeden Yılmazışık, derneğe  müracaat eden tüketicilerin taleplerinin karşılanması için KITSAB ile çalışmaların  başlatılacağını söyledi.

Protokolle tüketicilerin haklarının korunabilmesinde olduğu kadar Seyahat Acentelerinin faaliyetlerini idame ettirebilmeleri için de önem arz ettiğini anlatan Yılmazışık,  tüm tüketicileri kapsayan ve bu günden itibaren yürülüğe giren  protokolün, Tüketiciler Derneğine müracaat edenler için uygulanacağını da vurguladı.

KITSAB ve KKTC Tüketiciler Derneği arasında imzalanan protokol şu maddeleri içeriyor:

1.            Tüketicilerin Seyahat Acentelerinden alacakları 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasası kapsamında güvence altında bulunmaktadır.

2.            Seyahat Acenteleri, Tüketicilere karşı bu yasal yükümlülüklerini 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasası Madde 16 A altında yapılan Tüzük hükümlerini yerine getirmekle yükümlü bulunmaktadırlar.

3.            Seyahat Acenteleri Korona Virüs krizinden dolayı yapılamayan veya iptal edilen tur paralarını tüketicilere iade etmekte ciddi zorluklar yaşamaktadır.

4.            Seyahat Acenteleri Tüketicilerden paralarını aldıkları ancak Korona Virüs krizi nedeniyle iptal edilen ‘’ paket tur / paket tatili ‘’ gerek 2020 yılı içerisinde tarih değişikliğinde, veya 2021 yılındaki tatillerinde 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasasının ön gördüğü kurallara uygun olarak tüketiciye eşdeğer kalitede sunar veya sözleşme kapsamında ödemiş olduğu tutarları, mümkün olan en kısa zamanda geri öder.Her iki seçenekte de Seyahat Acentesi Tüketiciye iptal edilen ‘’ paket tur / paket tatil ‘’ sözleşmesi taahhüdüne bağlı olarak talebini yerine getireceğini beyan eden yazılı bir belge verir.

5.            Tüketicilerin, ‘’ paket tur/ paket tatil ‘’ seçeneklerini kullanmak yerine para talebinde bulunmaları halinde Seyahat Acenteleri Protokol tarihinden itibaren bir yıl içerisinde, Tüketicilere ‘’ tatil / tur paketin ‘’ fiyatlandırıldığı para birimi esas alınarak Tedarikçi firmaların yapacakları olası kesintilerden geriye kalan bedelleri ( kesinti belgeleri ibraz kaydıyla ) ödeme yapacaklardır.

6.            Tüketiciler, Tur değişikliklerinde yeni alacakları ikame tur / tatil paketin daha düşük kalitede ve tur bedeli ödemiş oldukları bedellerin altında olması durumunda Seyahat Acentelerinden fark kadar iade alacaklardır. Ancak yeni tatil bedelleri ödedikleri bedellerin üzerinde ise fark kadar ödeme yapacaklardır.

7.            Bu Protokol, Tüketicilerin haklarının korunabilmesi ve Seyahat Acentelerinin faaliyetlerini idame ettirebilmeleri için yapılmıştır.

8.            Tüketicilerin yasal hakları saklıdır.

9.            Bu Protokol tüm tüketicileri kapsamakta olup,Tüketiciler Derneğine müracaat edenler için uygulanacaktır.

10.        Bu Protokol imzalandığı 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren yürülüğe girer.  (BRT)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son haberler

GÜNDEM16 saat ago

703 yeni vaka, 2 vefat

“Toplam 16.465 test yapıldı, 703 pozitif vakaya rastlandı, 2 kişi vefat etti, 754 kişi taburcu edildi” Son 24 saatte yapılan test...

GÜNDEM22 saat ago

Seçim sonuçlarına ilişkin itiraz süreçleri bugün saat 17.00’de sona eriyor

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Narin Ferdi Şefik, 23 Ocak’ta yapılan Milletvekilliği Erken Genel Seçimi sonuçlarına itirazlarla ilgili yasal sürecin...

GÜNDEM23 saat ago

Japonya’da kovid-19’a karşı kısmi OHAL 34 eyalette yürürlükte

Japonya’da kapsamı 34 eyalete genişletilen Kovid-19’a karşı kısmi olağanüstü hal (OHAL) devreye girdi. Günlük vaka sayılarının ilk kez, önceki gün...

GÜNDEM23 saat ago

Seçim bitti, kavga bitmedi!

Bertan Zaroğlu ile Erhan Arıklı arasındaki çekişme devam ediyor… Yeniden Doğuş Partisi’nden olaylı bir şekilde ayrılan Ulusal Birlik Partisi’ne katılan...

GÜNDEM23 saat ago

YDP BAŞKANLIK DİVANI YENİLENDİ

Yeniden Doğuş Partisi Genel Seçimlerden sonra parti içi ilk reorganizasyon hamlesini yaptı ve Başkanlık Divanı üyelerini değiştirdi.   Buna göre...

GÜNDEM23 saat ago

“TC ve KKTC’yi yok sayan bir projenin başarılı olması mümkün değil”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı özel yayında Amerika Birleşik Devletleri’nin Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı Projesi “EastMed” girişiminden desteğini...

GÜNDEM23 saat ago

TC Merkez Bankası, 2022 sonu enflasyon tahminini yüzde 23,2’ye yukarı yönlü güncelledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2022 sonu enflasyon tahminini, yüzde 11,8’den yüzde 23,2’ye yukarı yönlü güncelledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası...

GÜNDEM23 saat ago

Şubat Tatili 1 Şubat’ta başlıyor

İlköğretim Dairesi, Genel Ortaöğretim Dairesi ve Mesleki Teknik Öğretim Dairesi Müdürlüğü’ne bağlı okullarda Şubat yarıyıl tatili, 1 Şubat Salı günü...

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler