Connect with us

GÜNDEM

KITSAB ile KKTC Tüketiciler Derneği arasında protokol imzalandı

Published

on

Kıbrıs  Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği ile KKTC Tüketiciler Derneği arasında ,Covid 19 salgını nedeniyle, 2020 yılı Paket tatil/tur programları iptal edilmesi sonucu mağdur olan tüketicilerin haklarının korunarak,mağduriyetlerinin giderilmesi ayrıca,  bu dönemde  seyahat acentelerinin  faaliyetlerini sürdürmelerine yardımcı olmak amacıyla  bir protokol imzalandı.

Protokol imza töreni, Girne Merit Park Otel’de yer aldı.

Protokol imza töreninde konuşan KITSAB Başkanı  Orhan Tolun, Covid 19 kaynaklı tatil iptallerinden ortaya çıkan , gerek tüketiciler derneği, tüketiciler ve KITSAB üyelerini zor durumda bırakan sorunları çözmek için  birliğin Tüketiciler Derneği ile çalışma yaparak, kendi aralarında tüketicileri de KITSAB üyelerini da rahatlatacak bir protokol oluşturduklarını ifade etti.

 

İmzalanacak tavsiye nitelikli protokolün, tüketiciyi de acenteleri de 12 ay süreyle rahatlatacak bir sözleşme olduğunu belirten Tolun, protokolün hayırlı olmasını diledi.

KKTC Tüketiciler  Derneği Başkanı  Hasan Yılmazışık da,derneğin  KITSAB ile yaptığı protokolle 2020 yılı Paket tatil/tur programları iptal edilmesi sonucu mağdur olan tüm tüketicilerin hakları korunacağını belirterek, tüketicilerin Seyahat Acentelerinden alacaklarının Tüketicileri Koruma Yasası kapsamında güvence altında bulunduğunu dile getirdi.

KITSAB ile imzalanan protokolün bir yıl içerisinde “Paket tatil/tur” programları için önceden ödedikleri para iadelerini veya kabul eden tüketicilere yeni ikame paket tatil/tur programı alabilmelerini öngördüğünü kaydeden Yılmazışık, derneğe  müracaat eden tüketicilerin taleplerinin karşılanması için KITSAB ile çalışmaların  başlatılacağını söyledi.

Protokolle tüketicilerin haklarının korunabilmesinde olduğu kadar Seyahat Acentelerinin faaliyetlerini idame ettirebilmeleri için de önem arz ettiğini anlatan Yılmazışık,  tüm tüketicileri kapsayan ve bu günden itibaren yürülüğe giren  protokolün, Tüketiciler Derneğine müracaat edenler için uygulanacağını da vurguladı.

KITSAB ve KKTC Tüketiciler Derneği arasında imzalanan protokol şu maddeleri içeriyor:

1.            Tüketicilerin Seyahat Acentelerinden alacakları 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasası kapsamında güvence altında bulunmaktadır.

2.            Seyahat Acenteleri, Tüketicilere karşı bu yasal yükümlülüklerini 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasası Madde 16 A altında yapılan Tüzük hükümlerini yerine getirmekle yükümlü bulunmaktadırlar.

3.            Seyahat Acenteleri Korona Virüs krizinden dolayı yapılamayan veya iptal edilen tur paralarını tüketicilere iade etmekte ciddi zorluklar yaşamaktadır.

4.            Seyahat Acenteleri Tüketicilerden paralarını aldıkları ancak Korona Virüs krizi nedeniyle iptal edilen ‘’ paket tur / paket tatili ‘’ gerek 2020 yılı içerisinde tarih değişikliğinde, veya 2021 yılındaki tatillerinde 40/2003 ve 55/2010 Sayılı Tüketicileri Koruma Yasasının ön gördüğü kurallara uygun olarak tüketiciye eşdeğer kalitede sunar veya sözleşme kapsamında ödemiş olduğu tutarları, mümkün olan en kısa zamanda geri öder.Her iki seçenekte de Seyahat Acentesi Tüketiciye iptal edilen ‘’ paket tur / paket tatil ‘’ sözleşmesi taahhüdüne bağlı olarak talebini yerine getireceğini beyan eden yazılı bir belge verir.

5.            Tüketicilerin, ‘’ paket tur/ paket tatil ‘’ seçeneklerini kullanmak yerine para talebinde bulunmaları halinde Seyahat Acenteleri Protokol tarihinden itibaren bir yıl içerisinde, Tüketicilere ‘’ tatil / tur paketin ‘’ fiyatlandırıldığı para birimi esas alınarak Tedarikçi firmaların yapacakları olası kesintilerden geriye kalan bedelleri ( kesinti belgeleri ibraz kaydıyla ) ödeme yapacaklardır.

6.            Tüketiciler, Tur değişikliklerinde yeni alacakları ikame tur / tatil paketin daha düşük kalitede ve tur bedeli ödemiş oldukları bedellerin altında olması durumunda Seyahat Acentelerinden fark kadar iade alacaklardır. Ancak yeni tatil bedelleri ödedikleri bedellerin üzerinde ise fark kadar ödeme yapacaklardır.

7.            Bu Protokol, Tüketicilerin haklarının korunabilmesi ve Seyahat Acentelerinin faaliyetlerini idame ettirebilmeleri için yapılmıştır.

8.            Tüketicilerin yasal hakları saklıdır.

9.            Bu Protokol tüm tüketicileri kapsamakta olup,Tüketiciler Derneğine müracaat edenler için uygulanacaktır.

10.        Bu Protokol imzalandığı 10 Haziran 2020 tarihinden itibaren yürülüğe girer.  (BRT)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜNDEM

5 bin 92 test yapıldı, 27 pozitif vakaya rastlandı

Published

on

Son 24 saatte yapılan test sayısı 5 bin 92 olup, 27 pozitif vakaya rastlanmış, 23 kişi taburcu edilmiştir.

1 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiş, 10 kişi daha önce tespit edilen vakaların temaslılarıdır ve bu süre içinde gözetim altında bulunmaktadırlar. 16 kişi ise yerel vakadır.

17 kişi Lefkoşa, 9 kişi Girne Bölgesi’ndendir.

Vakaların bölgelere göre dağılımı:

Lefkoşa

Göçmenköy- 1 / K. Kaymaklı-6 / Gönyeli – 3 / Haspolat -1   / Cihangir- 1/ Yenikent -1/ Hamitköy-2 / Sulariçi-1 / Çağlayan-1

Girne

Girne Merkez -2   / Karaoğlanoğlu- 5 / Dikmen- 1 / Çatalköy-1

27 Şubat 2021 Covid-19 genel durumu şöyle:

Bugün Yapılan Test Sayısı: 5092

Bugün Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 27

Ülke dışından gelen Vaka Sayısı :  1

Karantinada Pozitifleşen Temaslı Vaka Sayısı: 10

Yerel Vaka Sayısı: 16

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Hasta Sayısı: 23

Bugün Kaybedilen Hasta:

Yapılan Toplam Test Sayısı: 538. 578

Toplam Vaka Sayısı: 3383

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı: 2978

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı: 381

Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı: 81

Pandemi Otellerinde Takip Edilen Vaka Sayısı: 298

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı: 23

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı: 2

Continue Reading

GÜNDEM

Güney’de son 24 saatte 40 bin 747 test yapıldı, 243 pozitif vakaya rastlandı!

Published

on

Rum Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 40 bin 474 PCR testi yapıldığını ve 243 vaka tespit edildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 78 Koronavirüs hastasının hastanede tedavi gördüğü belirtilirken, 20 hastanın durumunun ağır olduğu da kaydedildi.

Continue Reading

GÜNDEM

Salgının bitişi için tarih verdi

Published

on

Alman merkezli ilaç şirketi Biontech’in kurucusu Prof. Uğur Şahin, Mayıs sonunda ya da Haziran ayının başında Covid-19 vaka ve can kaybı sayısının kalıcı ölçüde düşeceğini böylece normal yaşama dönülebileceğini söyledi.

Dünya çapında ilk onaylanan Covid-19 aşısını geliştiren Biontech şirketinin kurucusu bilim insanı Uğur Şahin, Alman basınına konuştu.

Der Spiegel dergisine ve Bild gazetesine konuşan Şahin, aşılamayla birlikte vaka sayılarında önemli ve kalıcı düşüşün Mayıs ayının sonunda ya da Haziran ayının başında gerçekleşeceğini söyledi. Şahin, “Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Covid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

‘Yaşlıların aşı olmasının hızlanması gerekiyor”

Mutasyonların vaka can kaybı sayılarını hızlı şekilde artırdığını söyleyen Uğur Şahin, “Bu durumdan endişeleniyorum. Görünen o ki, yeni mutasyonlar sebebiyle Covid-19 pandemisi aşıyla sürü bağışıklığı sağlanmadan yeni bir ivme kazanacak” derken Biontech-Pfizer aşısının mutasyonlara karşı etkili olduğunun altını çizdi.

Aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum

İsrail’de elde edilen verilerin aşılarının mutasyonlara karşı etkili olduğunu ispatladığını belirtirken, “Tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Görünen ışık da tünelin ışığı değil. Aşının etkinliği sayesinde hem virüsün bulaşması hem de virüsün insan içindeki gelişimi engelleniyor. Ben aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum” şeklinde konuştu.

‘Grip aşısı gibi iki yılda bir aşı gerekecek

Mutasyonlu Covid-19 sebebiyle iki doz aşı olanların gelecek sene üçüncü bir aşıya ihtiyaç duyabileceğini belirten Şahin, “Toplumda bağışıklığı sürekli hale getirmemiz virüsle mücadelede önemli. Büyük bir olasılıkla karşımıza çıkabilecek mutasyonlara karşı her iki yılda bir aşıyı tekrar etmek gerekecek. Grip aşısındaki durum, Covid-19 için de geçerli olacak. Bu artık bizim yeni normalimiz olacak” şeklinde konuştu.

Almanya’daki Covid-19 durumu hakkındaki görüşleri sorulan Şahin, “İngiltere’deki mutasyon geçiren virüsün Almanya’da etkili olması sebebiyle vaka sayılarındaki düşüş gecikecek” derken, “Mutasyonların bir sorun oluşturacağı anlaşılıyor. Yaşlıların aşılanmasının hızlandırılması gerekiyor. Bu, Mart ayı sonundaki can kaybı sayısını azaltmamıza yardımcı olacak şeklinde konuştu. (NTV)

Continue Reading

Trending