Connect with us

GÜNDEM

Kıbrıslı Türklere siyasi eşitlik vermeliyiz

Published

on

DİSİ Başkanı Averof Neofitu, yabancı büyükelçilerle yaptığı görüşmelerde KIbrıs sorunuyla ilgili mesajlar verdi.

DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, yabancı büyükelçilerle yaptığı görüşmeler çerçevesinde dün de İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie ve Hollanda Büyükelçisi Elke Merks-Schaapveld’le ayrı ayrı bir araya geldiği haber verildi.

Neofitu’nun bu görüşmelerin ardından Kıbrıs sorunuyla ilgili güçlü mesajlar gönderdiğini yazan Fileleftheros gazetesi, Neofitu’nun mesajlarının “İngiliz fikirleri” ve Kıbrıs sorununun çözüm parametreleriyle alakalı olduğunu kaydetti.

Büyükelçilerle görüşmelerinden sonra yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülkelerin Kıbrıs sorunuyla ilgilenmesini olumlu bulduğunu dile getiren Neofitu, bunun oldukça olumlu bir şey olduğunu, çünkü uluslararası ilgi olmadan Kıbrıs sorununun hiçbir zaman çözülemeyeceğini iddia etti.

Kendilerinin Kıbrıs sorununa bir an önce çözüm bulunması konusunda olumlu olduklarını da dile getiren Neofitu, kendisinin yıllardır sabahtan akşama kadar, Kıbrıs sorunundan ekonomiye ve iç meselelere kadar, ne istemediklerini duymaktan yorulduğunu, çünkü her gün ne istemediklerini tekrarlamanın soruna çözüm olmadığını ifade etti.

Neofitu, bir problemin çözümü çabasında, herhangi bir fikri veya görüşü reddederek, hiçbir sorununun çözülemeyeceğini de savundu.

Bu meseleyle ilgili olarak, DİSİ Başkanı olarak Kıbrıs sorunuyla ilgili ne istediğini bildiğini savunan Neofitu sözlerini kısaca şöyle sürdürdü;

 

“Türk işgalinden, işgal birliklerinden, 1960 garanti koşullarından kurtulmak istiyorum. Toprakları;  Omorfo’yu (Güzelyurt), Maraş’ı ve diğer bölgeleri geri almak istiyorum. Mülkiyet konusunun adil bir şekilde çözülmesini istiyorum. Bütün bunları almak içinse, Kıbrıslı Türklere siyasi eşitliği vermemiz gerekir.”

Neofitu, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in desantralize federasyonla çıkmazın aşılmasına ilişkin çabasını anladığını ve desteklediğini de ifade etti.

“Merkezi hükümette birçok yetki olmasının devleti işlevsiz hale getirdiği söylendi ve buna katılmıyor değilim” ifadesini kullanan Neofitu, bu yüzden desantralize federasyona ilişkin doğru ve akıllı tezin ortaya çıktığını öne sürdü.

Neofitu konuşmasını “kabul edemeyeceği şeyin, bir yandan merkezi hükümette fazla yetki olduğu zaman, bunun işlevsel olmayan bir oluşum olacağını söylemek ve reddetmek; desantralize federasyonu görüşecekleri zaman da güya konfederal unsurlara sahip olduğu gerekçesiyle bunu yine reddetmektedir” ifadeleriyle sürdürdü.

En nihayetinde bu memlekette ne istediklerine karar vermeleri gerektiğini ifade eden Neofitu, aksi halde çıkmazların olduğu gibi kalacağını ve ulusal problemlerin çoğalacağını sözlerine ekledi.

Alithia gazetesi ise “Averof’un Dört Mesajı- DİSİ Başkanından Müdahale” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun, Kıbrıs sorununda hemen harekete geçilmesi için uluslararası unsura yönelik bilgilendirme kampanyası ve baskının devamında, aynı zamanda iç ve dış cepheye de doğrudan veya dolaylı yanıtlar vererek, dün kendisi ve partisinin Kıbrıs sorunuyla ilgili tezlerini açıklığa kavuşturmaya çalıştığını yazdı.

Gazete Neofitu’nun mesajlarını kısaca şöyle sıraladı;

 

“1. Kıbrıs Türk toplumuna siyasi eşitlik verilmesini, kendi isteklerinin güvence altına alınması ve çözümün önkoşulu olarak görüyor. 2. Açıkça desantralize federasyondan yana tavır takındı, 3. Çözüme varılması için zaman çerçevesi belirlenmesi konusunda çok olumludur, 4. Diğer tarafı etkileyebilecek tek araçlar olarak, İngiliz ve uluslararası unsurun sürece müdahil olmasını istiyor, 5. Güçlerini birleştirmek için görüşmeleri amacıyla AKEL’e çağrıda bulunuyor.”

 

Continue Reading

GÜNDEM

Vakalar artıyor: 41 vaka

Published

on

“Toplam 6133 test yapıldı, 38’i yerel 41  pozitif vakaya rastlandı, 5  kişi taburcu edildi”

Son 24 saatte yapılan test sayısı 6133 olup, 38’i yerel 41 pozitif vakaya rastlanmış, 5 kişi taburcu edilmiştir.

1 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiş, 2 kişi daha önce tespit edilen vakaların temaslılarıdır ve bu süre içinde gözetim altında bulunmaktadırlar. 38 kişi ise yerel vakadır.

36 kişi Lefkoşa, 3 kişi Girne, 1 kişi Gazimağusa Bölgesi’ndendir.

Vakaların bölgelere göre dağılımı

Lefkoşa

Gönyeli – 2 /  Cihangir- 2 / Değirmenlik-1 / Haspolat 27 / Sulariçi-2  / K. Kaymaklı-2

Girne

Girne Merkez -1  / Ağırdağ-1 / Çatalköy-1

Gazimağusa

Maraş -1

1 Mart  2021 Covid-19 genel durumu şöyle:

 

Bugün Yapılan Test Sayısı: 6133

Bugün Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 41

Ülke dışından gelen Vaka Sayısı :  1

Karantinada Pozitifleşen Temaslı Vaka Sayısı: 2

Yerel Vaka Sayısı: 38

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Hasta Sayısı: 5

Bugün Kaybedilen Hasta:

Yapılan Toplam Test Sayısı: 548.049

Toplam Vaka Sayısı: 3457

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı: 3007

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı: 427

Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı: 86

Pandemi Otellerinde Takip Edilen Vaka Sayısı: 338

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı: 23

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı: 3

Continue Reading

GÜNDEM

Haftalık trafik raporu: 30 kaza; 11 yaralı, 1 ölü

Published

on

Ülke genelinde son bir haftada meydana gelen 30 trafik kazasında, bir kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu sürede yaşanan trafik kazası sebeplerinin başında süratli araç kullanmak geliyor. Kazaların 9’u süratli araç kullanmaktan, 7’si kavşakta durmamaktan, 5’i dikkatsiz sürüşten, 5’i yakın takipten, 4’ü ise diğer etkenlerden kaynaklandı.

Kazalardan 14’ü Lefkoşa, 7’si Gazimağusa, 6’sı Girne, 1’i Güzelyurt ve 2’si İskele’de meydana gelirken, kazalardaki toplam hasar miktarı 576 bin 300 TL olarak açıklandı.

175 ARAÇ SÜRÜCÜSÜ HAKKINDA İLERİ İŞLEME GİDİLDİ

Öte yandan, son bir haftada polis tarafından ülke genelinde yapılan trafik kontrollerinde, toplam 1517 araç sürücüsünün kontrol edildiği ve suç işlediği tespit edilen 175 araç sürücüsü hakkında ileri işleme gidildiği açıklandı.

Polis, suçların dağılımını şu şekilde açıkladı:

“Sürat (75) , Tehlikeli Sürüş (7), Dikkatsiz Sürüş (14), Seyrüsefer Ruhsatsız Araç Kullanmak (8), S/Ehliyetsiz Araç Kullanmak (3), Alkollü Araç Kullanmak (8), Seyir Halinde iken Cep Telofonu ile Konuşmak (14), Trafik Levha ve İşaretlerine Uymamak (8), Trafik Işıklarına Uymamak (1), Muayenesiz Araç Kullanmak (2), Sigortasız veya Kapsamı Dışında Araç Kullanmak (7), “A” Yol Kullanma İzinsiz Araç Kullanmak (2), “B” Özel İşletme İzinsiz Araç Kullanmak (1) ve 25 diğer trafik suçları.”

Continue Reading

GÜNDEM

Arıklı ve Hanedanlık!

Published

on

Arıklı soy ismi Kafkasya’dan kopup Anadoluya, oradan gaza seferi ile yola çıkarak  Kıbrıs’a göç etmiş ve Kıbrıs’ta gazilik şerefi ile yerleşmiş  ailenin adıdır….

Bu tür ailelere eski Türk tarihinde BEYLİK denirdi…

Beyliğin atası Erhan Arıklının babası CEMAL ARIKLI, Beyliğin gaza ve gazi kahramanı ağabeyisi Orhan Arıklı’dır…

Orhan Arıklı 1974 Barış hareketine katılarak gazilik şerefine ulaşmış ve ailesinin adaya göç serüvenini başlatmıştır.

Göç serüveninin doruk noktası sayın bakan Erhan Arıklı’dır.

Sen kalk  neredeyse 9 ay kışın yaşandığı Kars’ın Ardahan ilçesinde doğ, neredeyse 10 ay yazın yaşandığı Kıbrıs adasına göç serüvenin herkesin dilinde olsun.

Evet Arıklı Ailesi bir Beylik serüveninin vücut bulmuş halidir.

Beyliğin en küçük erkek evladı Erhan Arıklı bu acı ve şerefli göç yolculuğunun doruk noktasıdır.

İlköğrenimini Kars’ta tamamlayıp,  Ortaöğrenimini Kıbrıs’ta tamamlayan Arıklı’nın eğitim serüveni nihayet Prof’luk ile noktalanmıştır.

Türk-Birliği Kültür Merkezi ile başlayan ideolojik  serüveni geldiği coğrafyalarda önemli işler ve hizmetler yapma başarılarına ulaştırmış.

Siyasi kariyeri ise YDP’nin  yeniden dirilmesine ve iktidar ortağı olmasına kadar gitmiştir.

Erhan Arıklı hayatının her dönemindeki mücadelesi ve başarılarını bizzat kendi çabası ve ailesinin desteği ile kısacası ; tırnakları ile kazıya kazıya sağlamıştır.

YDP ‘nin yeniden kurulması ve iktidara gitme sürecini bilen her partili Arıklı’nın bu işin mimarı olduğunu ve arkasındaki yegane gücün ailesi ve YDP’ye inananların olduğunu iyi bilir.

Eski Türk Tarihini bilenler hele hele Kafkasyayı bilenler bu tür çekirdek ailelerin ve sülallerin birbirlerine karşı verdikleri destekleri iyi bilirler.

Arıklı ailesi siyasi alanda Erhan Bey’i kendilerine lider kabul etmiş ve büyüğünden , küçüğüne elini taşın altına koyarak sahaya çıkmıştır.

Parti iktidara gelene kadar  maddi ve manevi anlamda mücadele eden ailesinden Erhan bey bakan olduktan sonra nemalanan bir tek ferdi göremezsiniz.

Hatta ve hatta ailesinde liyakat sahibi olan  her hangi bir akrabasını bile sırf laf gelmesin diye her hangi bir göreve getirmemiştir.

Partiye gönül vermiş olanlar Arıklı’nın ailesinin partililer ile birlikde maddi ve manevi nasıl mücadele verdiğini iyi bilir.

Ama dönüp hiç biri bu hizmet ve sadakatlerinin karşılığını asla beklemediler.

Çünkü onları Kafkasyadan koparıp getiren mefkureleri Milletine hizmet etme aşkı ile doludur.

Çünkü onlar aksakallılarını , analarını , gazi ağabeyilerini bu topraklara gömdüler.

Bu toprakları Türk Milletinin en küçük aile birimi ve soy isimleri ile beyliklerinden biri olarak VATAN kabul ettiler.

Evet Arıklı ailesi ülkemiz siyasi hareketlerinin, YDP’nin temel taşlarından biri olmuştur.

Ama asla HANEDANLIK peşinde olmamış, atalarının mirasını ayaklar altına almamışlardır.
Arıklı ailesi bir beyliktir ve beyliğin bireyleri Erhan Arıklı’nın dağ gibi arkasındadır.

Ve Erhan Bey isterse Başbakan olsun o aile temsilcilerinden her hangi birinin soy ismi ile göreve geleceğini hiç kimse göremeyecektir.

Hatta liyakatın en üst düzeyinde olsalar bile.

“Hanedenlık “ yakıştırması yapanlar partinin bireylerinden ona desteğini görünce YDP’ninde Erhan Arıklı’nın bir ailesi olduğu gerçeği ile yüzleşeceklerdir.

YDP ailesinin her bir ferdi Erhan Arıklı gerçeğinin farkındadır.

Ona ‘HANEDANLIK’ yakıştırması yapanların kurultaydan BEY’in tekrak destek alarak çıkışına şahit olacaktır.

Belki de bu güven tazeleme Kıbrıs’ın kaderini değiştirecektir.

Continue Reading

Trending