Connect with us

GÜNDEM

Kıbrıs’ın Geleceği Online Seminerde Tartışıldı

İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA) ve Britanya Kıbrıslı Türkler Derneği’nin (BTCA) Türk Düşünce Kuruluşu Circle Foundation işbirliğinde düzenlenen, Kıbrıs’ın geleceğinin tartışıldığı online seminer dün yapıldı.
İngiltere Kıbrıs Türk Dernekleri Konseyi (CTCA) ve Britanya Kıbrıslı Türkler Derneği’nin (BTCA) Türk Düşünce Kuruluşu Circle Foundation tarafından yapılan açıklamaya göre, Birleşik Krallık Eski Dışişleri Bakanı Jack Straw, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın Özel Temsilcisi Ergün Olgun, Birleşik Krallık (BK) Parlamentosu ‘KKTC Partiler Üstü Grubu’ (APPG) Eş Başkanı Lord Northbook, BK Milletvekili Sir David Amess ve Prof. Dr. Hasan Ünal’in panelistler arasında yer aldığı seminerin moderatörlüğünü BK eski bakanlarından Brooks Newmark üstlendi.
Üç örgütün yaptığı açıklamaya göre, Jack Straw seminerde, iki bölgeli, iki toplumlu federal Kıbrıs’ın artık mümkün olmadığı için Kıbrıslı Türklerin iki devleti tercih ettiğini düşündüğünü söyledi.
Açıklamada, Straw’un Avrupa Birliği’nin (AB) bölünmüş bir Kıbrıs’ı tek bir ülke gibi kabul etmesinin hata olduğunu ve mevcut durumun Kıbrıslı Rumların lehine olduğunu söylediği kaydedildi.
Prof. Dr. Hasan Ünal ise, Ankara-Moskova ilişkileri ve  Rusya’nın rolü konusunda konuşma yaptı.
Panelistler, yakında Cenevre’de yapılacak olan 5+1 Zirvesi’ni de ele aldı.
Ergün Olgun, BM Genel Sekreteri’nin zirveyle ilgili  hedeflerini anlattı ve “Bunun amacı ortak bir payda olup olmadığını görmeye çalışmak” dedi.
Açıklamaya göre, iki tarafın konumlarının tamamen zıt olduğunu belirten Olgun, “Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türklerin gaspçı Kıbrıs Cumhuriyeti’nde azınlık statüsünde korunabileceğini düşünüyorlar” dedi.
Bunun Kıbrıslı Türkler için kabul edilemez olduğunu söyleyen Olgun, Cenevre’de ortak paydada buluşamazsa, bir ay sonra başka bir toplantı olabileceğini ve muhtemelen de böyle olacağını kaydetti.
Olgun, Avrupa Birliği’nin (AB) tarafsız kalma ihtimali olmadığını da söyledi.
KKTC’nin devlet olmanın tüm koşullarını yerine getirdiğini, tanımanın siyasi bir seçim olduğunu belirten Olgun, “Britanya’nın KKTC’yi tanımasının önünde hiçbir engel yok” dedi.
Açıklamaya göre Sir David Amess de, Avrupa Birliği’nin rolüne ilişkin, “AB tarafsız olursa yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.
Lord Northbrook da, Kıbrıslı Rumların KKTC ve Güney Kıbrıs arasındaki sınırı AB vatandaşı olmayanlara kapatmasından da bahsederek, bu sorunun üstesinden gelebilmek için, yarı-direkt uçuş olarak da bilinen, Türkiye aracılığıyla gerçekleştirilen “touchdown” uçuşlarının yeniden başlaması gerektiğini söyledi.
Seminerin organizatörleri CTCA, BTCA ve Circle Foundation ekibinden, Cetin Ramadan, Leyla Kemal, Sonya Karafistan, Enes Güzel, Japha Huse and Rikki Williams’ın açıklamasıyla panel sona erdi.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Kıbrıs’ta barış ve istikrarın sağlanması için siyasi, ekonomik ve toplumsal eşitliğin ve eşit şansın gerektiğini savunuyoruz. AB ve Uluslararası Toplum bunu sağlamayı başaramadı; iki tarafın siyasi eşit olarak tanınmasına ve Kuzey Kıbrıs’a uygulanan haksız kısıtlamaların kalkacağı sözlerine rağmen. Alternatif bir B Planı veya iki devleti çözüm ciddi bir seçenek olarak masaya getirilmeli, yoksa Kıbrıslı Rumlar mevcut durumdan yararlanmaya devam edecek”.

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM19 dakika ago

Bin 500’ler için bir şans daha!

Ücret Destek Ödemeleri için hatalı ya da eksik başvuruda bulunan işverenler son kez, 21-26 Nisan tarihleri arasında  ihtiyat.gov.ct.tr adresinden  başvuru...

GÜNDEM21 dakika ago

“2022’de yapılacak seçim ülkeyi kilitler”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin önerdiği tarihte seçim yapılması durumunda, ülkenin seçim yasakları nedeniyle 6...

GÜNDEM25 dakika ago

Korkutan kaza

Yedikonuk-Mehmetçik Anayolu üzerinde bu sabah meydana gelen trafik kazasında, 38 yaşındaki araç sürücüsü Muharrem Bayramov yaralandı. Kaza, dün saat 08.15 sıralarında...

GÜNDEM29 dakika ago

Sennaroğlu’ndan seçim açıklaması

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, BRT’de katıldığı “Manşet +” programında erken seçim tarihine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ara seçimin yapılmaması konusunda tüm partilerin...

GÜNDEM1 saat ago

Kuraklık değerlendirme çalışmaları başladı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Genel Tarım Sigortası Fonu Saptama ve Değerlendirme Komitesi, 2020-2021 Üretim yılı Kuraklık Zararı Değerlendirme çalışmalarına...

GÜNDEM1 saat ago

İki devletli çözüme destek

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, adada iki devletli çözüm arayışına destek belirtti. Dernek Genel Başkanı Yılmaz Bora, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşleriyle ilgili...

TÜRKİYE2 saat ago

Yerli aşıda Faz-2’nin ilk sonuçları

Türkiye’de corona virüse karşı ilk Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen yerli Covid-19 aşı adayının 250 gönüllü üzerinde uygulanan Faz-2 çalışmasında raporlama süreci...

GÜNDEM2 saat ago

Fuat Oktay’dan öğretmen sendikalarına tepki: Türkiye’yi işgalci olarak tanımlayacak kadar…”

Fuat Oktay’dan öğretmen sendikalarına tepki TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kuran kursları konusunda “Dini, milli ve kültürel değerler Türkiye’yi eli...

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategoriler