Connect with us

GÜNDEM

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’ndan KIB-TEK ile ilgili yolsuzluk iddialarına ilişkin açıklama

Kıbrıs Türk Sanayi Odası, KIB-TEK’teki yolsuzluk iddialarıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada Söz konusu iddiaların soru işareti bırakmayacak şekilde araştırılması gerektiği vurgulandı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO), Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek) ile ilgili yolsuzluk iddialarının “kuruma olan güvenin azalmasına neden olduğunu” belirterek, söz konusu iddiaların “soru işareti bırakmayacak şekilde araştırılması ve kurumun ekonomik akla uygun, şeffaf bir şekilde yönetilmesi için gerekli adımların atılması” çağrısında bulundu.

Oda, Kıb-Tek ile ilgili yolsuzluk iddialarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak, Kıb-Tek’te yaşanan herhangi bir yolsuzluğun tüm vatandaşları etkileyecek, ülke ekonomisini sekteye uğratacak kadar önemli olumsuzluklara yol açabileceği ifade edildi.

 

“Önemli olumsuzluklara yol açar”

Açıklamada, “Ülkemizin önemli stratejik kurumları arasında yer alan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-Tek), son zamanlarda yolsuzluk ve hukuksuzluklarla ilgili çeşitli söylentiler ve iddialarla karşı karşıya kalmaktadır. Kıb-Tek, enerji sağlayıcı olarak ülkemizdeki tüm bireylere, işletmelere, fabrikalara dokunmaktadır. Kurum tarafından alınan kararlar, doğrudan veya dolaylı olarak tüm vatandaşlarımızı, hayatımızın hemen hemen tüm alanlarını etkilemektedir. Bu bağlamda, kurumda yaşanılan herhangi bir yolsuzluk veya hukuksuzluk yine tüm vatandaşlarımızı etkileyecek, ülke ekonomisini sekteye uğratacak kadar önemli olumsuzluklara yol açabilecek potansiyele sahiptir” denildi.

“Kıbrıs Türk Sanayi Odası olarak uzun yıllardır, sanayi sektörünü etkileyen en önemli sorunlardan birinin enerji girdi maliyetlerinin yüksek oluşu olduğunu savunmaktayız” denilen açıklamada,  sanayicilerin, Türkiye’de üretim yapan fabrikalara kıyaslandığında elektrik için birim başına neredeyse iki kat daha fazla harcama yapmakta olduğuna ve bu durumun sanayicilerimizin rekabet gücünü olumsuz etkilemekte olduğuna işaret edildi.

Açıklamada, “Hem bireyler hem de sanayicilerimiz için yüksek enerji maliyetleri ciddi bir sorun oluştururken, kurumda yaşandığı iddia edilen yolsuzluk iddiaları inanması güç boyutlardadır” denilerek, şu ifadelerde bulunuldu:

 

“Günümüzde birçok birey ve işletme, elektrik faturalarını ödeyebilmek için kılı kırk yarmaktadır. Bu gerçeğe rağmen, hem mevcut hem de daha önceki üst düzey yöneticiler tarafından kamuoyuna yansıtılmış olan birtakım çevrelerin menfaatleri için her yıl yüz milyonlarca Türk lirasının çarçur edildiği yönündeki iddiaların bir an önce araştırılıp sonuçlandırılması gerekmektedir. Sayıştay ve ilgili diğer denetleyici kurumlar soruşturmalarını tamamlamalı, zaten tamamlanan raporlar sonuçlandırılmalıdır. Söz konusu iddiaların açıklığa kavuşturulmadığı her gün, kuruma olan güvenin daha da azalmasına neden olmaktadır.”

“İddialar kabul edilemez… “

Oda, açıklamasında, “ülkenin önemli ekonomik değerlerinden olan Kıb-Tek’in siyasi hesaplar ve birtakım zümrelerin kazançları uğruna heba edildiği iddiaları kabul edilemez” olarak nitelendirerek,  “yolsuzluk iddialarının kafalarda soru işareti bırakmayacak şekilde araştırılmasına eş zamanlı olarak, kurumun ekonomik akla uygun ve dünyadaki teknolojik gelişmelere ayak uydurarak, şeffaf bir şekilde yönetilmesi için zaman kaybetmeden gerekli tüm adımların atılması” çağrısında bulundu.

Kıb-Tek’in “şu ana kadar sendika-siyasetçi kıskacında kaldığı, efektif ve başarılı yönetilememekte” olduğu ileri sürülen açıklamada, “basından takip edilebileceği üzere, siyasetçiler de kamuoyu da Kıb-Tek’in iyi yönetilmediği konusunda hemfikirdir. Yıllardır uygulanan modelin sürdürülebilir olmadığı aşikardır” denildi.

Ülkenin enerji politikasının “bağımsız ve tarafsız bir şekilde, akılcı, bütünlüklü ve uzun vadeli olarak ele alınması gerektiği” görüşünü savunan Oda, “Enerji konusunda yol haritasına siyaset bulaştırılmamalı, işinin ehli uzmanlar tarafından oluşturulmalıdır. Kıb-Tek’in yapısı, şeffaf, hesap verebilir ve liyakati esas alacak şekilde yeniden düzenlenmelidir. Kurumun adının hukuksuzluklar ve yolsuzluklar ile anılmaması için gerekli tüm adımlar atılmalıdır” ifadesinde bulundu.

“Kıb-Tek’te atılan her yanlış adımın, gerçekleştiren her gereksiz harcama ülkemizde yaşayan her bir kişiye ekstra maliyet olarak yansıyacağını, yansımakta olduğu” savunulan açıklamada şöyle denildi:

 

“Kıb-Tek’te  kötü yönetimden ötürü çürüyüp giden diğer bir değerimiz olmadan, basına yansıyan iddiaların bir an önce açıklığa kavuşturulmasını ve kurumun geleceği için gerekli tüm adımların ivedilikle atılmasını talep ediyoruz ve bu konunun yakından takipçisi olacağımızı bildirmek istiyoruz.”

 

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM1 gün ago

Eczanelerde yaz dönemi Pazartesi başlıyor

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB), eczanelerin pazartesi başlayacak yaz dönemi çalışma saatlerini duyurdu. KTEB, 17 Mayıs -12 Eylül dönemini kapsayacak...

GÜNDEM1 gün ago

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Ek Tedbir Kararlarını açıkladı

​​​​​​​Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi yeni kararlar açıkladı  Açıklama şöyle; 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst...

GÜNDEM1 gün ago

Toplumsal dayanışmaya ihtiyacımız var!

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kovid-19 salgını dolayısı ile birlik beraberliğe, toplumsal dayanışmaya her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu kaydetti. 3. Cumhurbaşkanı...

GÜNDEM1 gün ago

KTSO yaz mesaisine geçilmesini eleştirdi

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) kamuda yaz mesaisine geçilmesini eleştirdi. Konuyla ilgili KTSO’dan yapılan açıklamada “ Kamu ve özel sektör çalışma saatlerinin...

GÜNDEM1 gün ago

Aralık 2020 ek mesaileri ödendiii

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Aralık 2020’ye ait ek mesailerin bugün ödendiğini duyurdu. Bakan Oğuz yaptığı açıklamada, Aralık 2020’ye ait ek...

GÜNDEM1 gün ago

ERHAN ARIKLI DİZİ SETİNİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Yard. Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı bugün Mağusada “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizi setini ziyaret ederek oyuncuların ve teknik...

GÜNDEM1 gün ago

Sıcak ve nemli hava etkili olacak

Meteoroloji Dairesi önümüzdeki bir haftalık sürede alçak basınç sistemi ile sıcak ve nemli havanın etkili olacağını bildirdi. Daireden yapılan açıklamaya...

GÜNDEM1 gün ago

TÜK sofralık patates alımlarının 18 Mayıs Pazartesi günü başlayacağını duyurdu

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), 2021 İlkbahar Ürünü Sofralık Patates alımlarına 18 Mayıs Salı günü başlanacağını duyurdu. TÜK tarafından yapılan yazılı...

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler