Connect with us

GÜNDEM

Kıb-Tek’te müdür çıkmazı

Published

on

Ülkede elektrik konusunda birçok sorun baş gösterirken Kıb-Tek müdürlüğüne biri atanamıyor. Kıb-Tek Müdürü Gürcan Erdoğan izine çıkartılırken vekalet eden Dalman Aydın’ın ismi şaibeli Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nda adeta bir genel müdür çıkmazı yaşanıyor. Kıb-Tek Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, yönetim kurulu kararıyla zorunlu izne çıkarıldı, Erdoğan’ın yokluğunda yerine Dalman Aydın vekalet ediyor.
Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun Kıb-Tek’te Gürcan Erdoğan’ın müdür olmasını istemediği bilinirken Dalman Aydın için ise “soruşturma” sorunu var. Sayıştay raporlarında Dalman Aydın’ın isminin geçmesi Aydın’ın Kıb-Tek Genel Müdür olarak atanmasını engelliyor. Haber Kıbrıs’ın hukukçu kaynaklardan derlediği bilgilere göre Kıb-Tek yasası kuruma dıştan bir müdür atanmasına imkan vermiyor. “USULSÜZ İŞLERDE İMZASI VAR” Müdürlük için alternatif isimlerden biri olan Dalman Aydın’ın üzerinde çok sayıda şaibe var. Aydın’ın ismi sorunlu ihale yakıt alımı, sorunlu mal kabulleri gibi soruşturmalarda geçti. Öte yandan kurum içerisinde de Dalman Aydın’ın müdür alternatifi olmadığı belirtiyor. Aydın’ın ismi Sayıştay tarafından hazırlanan “MİK.487/2017 VE MİK.590/2018 Karar Numaralı İhaleler ve Sonrası Uygulamalara İlişkin Rapor”un özet kısmında “Satın alama sürecinde tesis şube Amiri Dalman Aydın şartnamelere uygun hareket etmemiştir ve test belgeleri ve fabrika kabulü olmayan sigortaların kabulünü yapmıştır” ifadelerine yer verilirken söz konusu rapor Hukuk Dairesi’ne devrediliyor. Kurumda daha önce müdürlük yapan Ahmet Dargın ise yeniden göreve gelmek istemiyor.
YASA SORUNUN ÇÖZÜLMESİNE İMKAN VERMİYOR
Kıb-Tek’te görev yapan genç mühendisler ise ateşten gömleğe talipken, gençlerin görev için yetersiz olduğu ifade ediliyor. Müdür konusunda belirsizlik halen devam ederken müdürlükten alınan Gürcan Erdoğan’ın ismi Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu tarafından çizildi. Ancak kuruma kimin müdürlük yapacağı halen bulunamadı. Kıb-Tek Genel müdürlüğü adeta “Yolsuzluk makamı”na dönüşürken Kıb-Tek yasası zor günler geçiren kuruma müdür atanmasını zorlaştırıyor. Gürcan Erdoğan aleyhine soruşturma olmasının yanı sıra Olgun Amcaoğlu ile uyum içinde çalışmadığı için izine çıkartıldığı bilinirken yerine vekalet eden Dalman Aydın da yolsuzlukla suçlanıyor. Kurumun dışarından müdür atanmasını engelleyen çağ dışı bir yasaya sahip olması, kurum içindeki müdür sorunun nasıl çözüleceğini imkansız hale getiriyor.
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

İMZA VE SOHBET

Published

on

Yazar Metin Murat kitabı  “Hilal Tilkisi” ile Işık Kitabevi’de

Yurtdışında yaşayan yazar Metin Murat, İngilizce olarak kaleme aldığı kitabı The Crescent Moon Fox” (Hilal Tilkisi) ile okurlarıyla buluşup kitabını imzalayacak.

Işık Kitabevi’nde düzenlecek olan etkinlik 1 Aralık Perşembe günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Metin Murat, kitabında Kıbrıs’taki İngiliz sömürge dönemini, EOKA ve TMT’nin ortaya çıkmasını, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve 1963 Kanlı Noel olayından 2000’lere uzanan süreci insan hikayeleri üzerinden ele alıyor.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları yeni sezonu “Bekçi ile Postacı” adlı çocuk oyunuyla 30 Kasım’da açılıyor

Published

on

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan verilen bilgiye göre, Lodovica Cima-Gabriele Clima’ın yazdığı, Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği,  “birbirinin alanına ve görüşlerine saygı duyarak birlikte yaşamanın önemini, sorunlar karşısında ortak çözüm üreterek mutlu ve kıymetli arkadaşlıklar edinilebileceğini anlatan, Bekçi ile Postacı’nın sıcak arkadaşlık hikayesi” Derya Yıldırım’ın uyarlaması, Ruhsan Ankay’ın yönetmenliği ile çocuklarla buluşacak.

Her yıl çocuklara ücretsiz oyun sahneleyen ve çocuk tiyatrosu prömiyerini her yıl farklı bir bölgede gerçekleştiren Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Bekçi ile Postacı” oyununun kadrosu şöyle:

Yöneten: Ruhsan Ankay
Oyuncular: Çağda Özsoy, Ruhsan Ankay
Besteci: Alp Alptürk
Dekor ve kostüm tasarım: Fatma Bender
Işık tasarım: Mustafa Kıral
Afiş Tasarım: Barış Argus
Fotoğraf: Ulaş Öğüç
Şarkıları Seslendiren: Pınar İnandım
Çocuk Gazetesi: Zehra Evliya
Turne Sorumlusu: Mehmet Samer
Kostüm uygulama: Gülsen Dünki
Işık uygulama: Mustafa Kıral
Dekor Uygulama: Mehmet Isırgan, Hayali Okuyucu, Yalçın Arıcı
Efekt Uygulama: Ayla Çağla Öztaşçı
Sahne Amiri: Pınar İnandım

Continue Reading

GÜNDEM

Üstel: “KKTC güçlü bir geleceğe ilerliyor”

Published

on

Başbakan ve UBP Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazarı ziyaret etti…Esnafla sohbet eden Başbakan Üstel, “ KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele halkının yerel seçimde Hasan Sadıkoğlu ile yoluna devam edeceğinin açıkça görüldüğünü söyleyen Üstel, İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam edileceğini kaydett.

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazar yerine ziyaret gerçekleştirdi, esnaf ile sohbet etti.

İskele Belediye Başkanı ve UBP Belediye Başkan adayı Hasan Sadıkoğlu’nun da eşlik ettiği Başbakan Üstel’e esnafın ve alış veriş yapan vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti.

Vatandaşlarla sohbet eden Üstel, hükümetin yıllardır siyasi irade gösterilemediği için hayat bulamayan yerel yönetimler reformu ile tarihi bir adım attığına işaret ederek, “Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen büyük bir kararlılık ve cesaret göstererek attığımız bu adımla beldelerimiz birleşiyor, belediyelerimiz güçleniyor. KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam

18 belde 18 ilke vizyonu ile yola çıktıklarını belirten Ünal Üstel, UBP’li başkan adaylarının hizmette yerel anlayışta evrensel bir bakış açısı ile kentlerin yönetimine talip olduklarını vurguladı.

Üstel, hedeflenen kalkınmanın yerel yönetimlerden başlayacağını ifade ederek, güçlü belediyelerin UBP’nin adaylarının seçimi kazanmasıyla hayat bulacağının altını çizdi.

“Adaylarımız evrensel bir vizyon ile halka hizmet götürecektir” diyen Üstel, bunun en somut örneğinin İskele’de yaşandığını kaydetti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun icraatlarının bölgesel kalkınmaya örnek teşkil ettiğini belirten Üstel, “İskele kararını vermiş görünüyor. İskele büyük düşünüyor ve “Hasan Sadıkoğlu ile devam” diyor. Seçim zaferimiz şimdiden İskele’ye kutlu olsun” diye konuştu.

Continue Reading

Facebook