Connect with us

GÜNDEM

“Karantinasız girişlere izin verilmemeli”

Published

on

Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, toplumun tamamının aşılanmadan ülkeye karantinasız girişlerin açılmaması gerektiğini vurguladı.

Ülkeye karantinasız girişlerin tartışıldığı şu günlerde konuyla ilgili bir açıklama da Kıbrıs Türk Tabipler Birliği (KTTB) Başkanı Özlem Gürkut’tan geldi.

Henüz koronavirüsün mutasyona uğramış varyantlarının tam anlamıyla bulaşıcılık noktasında tanımlanamadığına dikkat çekerek, birçok kişinin aynı anda hasta olma ihtimalinin gözardı edilmemesi gerektiğine işaret etti.

Hastalığı geçirmiş bir kişinin 3 ay sonra yeniden hasta olabildiğinin gözlendiğini belirten Gürkut, aşılanmanın önemini vurguladı.

Toplumun tamamen aşılanarak bağışıklık oranının saptanması gerektiğinin altını çizen Tabipler Birliği Başkanı Gürkut, aşı olmuş bireylerin virüsü bulaştırmaları ile ilgili bilimsel veriler netleşene kadar karantinasız girişlere izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Gürkut sosyal medya paylaşımında şunları kaydetti:

“Aşı olanlar karantinasız gelebilsin mi?

Ülkemiz bir daha kapanmasın diye aylardan beri uyarıyoruz.

Ülkede büyük bedeller ödemek pahasına hastalıksız bir dönem sağlanabilmişken sınırlarımız yaygın hastalık görülen ülkelerden gelenlere karantinasız açılarak toplumumuzda yeniden COVID-19’un yayılmasına neden olundu.

Buna rağmen hastalık yayılmaya devam ederken gerekli tedbir kararlarının yaşam bulması için gereken düzenleme ve denetlemeler yapılmadı. Dahası Üst Komite’nin bazı kararları hiç uygulanmadı.

Sağlık kapasitemiz ihtiyaca yetecek şekilde artırılmadığı ve organize edilmediği için COVİD-19 servislerimiz dolma noktasına dayandı ve hiç istemediğimiz halde can kayıplarını önleyebilmek için ülkemizi yeniden kapatmak zorunda kaldık.

Aşılar dünya için umut oldu.

Virüs varyantları maalesef daha yüksek bulaşıcılık, daha fazla hasta sayısı ve hastanede yatması gereken hasta oranında artışa sebep olmaktadır.

Ülkemizde aşılama planlamasında aksaklıklar yaşansa da sürmektedir. Ancak henüz toplumumuzun en fazla %10’u aşılanmıştır. Aşılananların yüzde kaçının bağışık hale geldiğini ise henüz bilmiyoruz.

Bugünkü bilgilerimize göre COVID-19 aşıları, aşı yapılan kişileri ölümcül ağır hastalıktan önemli bir miktarda korumaktadır. Bununla birlikte aşılanan kişilerin hafif veya asemptomatik hastalıktan korunması veya virüsü alıp aşı olmamış başkalarına yaymaları konusundaki bilgiler henüz net değildir. Aşı olmuş kişilerin virüsle hafif hastalık geçirebilecekleri ve başkalarına da bulaştırabileceklerine dair veriler mevcuttur. Bu konudaki bilimsel araştırma ve verilerin artmasına ihtiyaç vardır.

Varyantlardan sonra COVID-19’un toplumda yayılma hızının kırılması için (yani eş zamanlı birçok kişinin hasta olmaması için) toplumun %75-80’inin COVID-19’a neden olan SARS CoV-2 virüsüne karşı bağışık hale gelmiş olması gerektiği hesaplanmaktadır.

Bu bağışıklık; aşılanarak veya aktif olarak hastalığı geçirerek olabilmektedir. Ancak COVID-19 hastalığını geçiren kişilerin de bazen 3 ay sonra yeniden hasta olabildikleri (re-enfeksiyon) de bilinmektedir.

İkinci defa kapanmakla ülkemizde ciddi ekonomik, sosyal ve psikolojik sorunlar, telafisiz eğitim kayıpları yaşanmaktadır. Bu hiçbirimizin bir daha tahammül edemeyeceği boyuttadır.

Bugün için bildiğimiz bu bilgiler ışığında ülkemizin sınırlarını 2 doz aşı olmuş veya COVID-19 hastalığını geçirmiş kişilerin girişine karantinasız olarak açmak toplum içinde yeniden yerel vaka artışlarına sebep olabilecek bir risk taşımaktadır. Böylesi riskli bir adımın sonucunda yeni bir kapanma felaketi uzak bir tehlike değildir.

-Toplumumuzun aşılanması tamamlanıp elde edilen bağışıklık oranımız saptanıncaya kadar,

-Aşı olmuş bireylerin virüsü bulaştırmaları ile ilgili bilimsel veriler netleşene kadar

karantinasız girişlere izin verilmemesi önemlidir.

Bu arada ivedilikle yapmamız gereken ise;

Toplum içinde hala var olan pozitif vakaların bir an önce saptanarak izole edilmesi için çok sayıda test yapılması,

Toplumun geriye kalan sağlıklı kişilerinin ise kademeli olarak açılması ve 1 Temmuz öncesi aylarındaki gibi yerel vaka görülmeyen dışarıdan da karantina ve güvenli PCR testler ile ülkeye giriş yapılabilecek açık bir ülke yaratmaktır.

Toplumumuzun aşılanması tamamlandıktan,

Kullanmakta olduğumuz aşıların koruyuculuğu hakkındaki veriler oluştuktan sonra elde ettiğimiz bilgilere göre sınırlarımızı açmak daha güvenli ve ekonomik açıdan da daha az riskli olacaktır.”

Kaynak: Kıbrıs Postası

Continue Reading

GÜNDEM

Azerbaycan’da, Karabağ’a “Büyük Dönüş” İçin Çalışmalar Sürüyor

Published

on

Azerbaycan’da, işgalden kurtarılan toprakların imarı ve yaklaşık 30 yıldır ata yurtlarından ayrı düşen insanların memleketlerine geri dönmesi için çalışmalar sürüyor.

Azerbaycan’da, işgalden kurtarılan toprakların imarı ve yaklaşık 30 yıldır ata yurtlarından ayrı düşen insanların memleketlerine geri dönmesi için çalışmalar sürüyor.
27 Eylül-10 Kasım 2020’de 44 gün süren savaşta topraklarını Ermenistan işgalinden kurtaran Azerbaycan’da, göçmenlerin ata yurtlarına dönme süreci olan “Büyük Dönüş” için yapılan faaliyetler bizzat Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimat ve denetimleriyle hayata geçiriliyor.
İşgalden kurtarılan bölgelerin imarı için 2021 devlet bütçesinden 2,2 milyar manat (1,29 milyar dolar) ayrıldı. Bu meblağ yetmezse devlet ek ödenek ayıracak.
Çalışmalara öncelikle Ermenistan güçlerinin işgal döneminde döşediği mayınları temizlemekle başlayan Azerbaycan yönetimi, eş zamanlı olarak bölgenin ilk altyapı projelerine de başladı.
İlk proje de ülkenin “kültür başkenti” ilan edilen Şuşa’ya iki yeni yolun yapılması oldu. Yapımlarında Türk şirketlerinin de yer aldığı yollardan birinin sonbahara kadar tam hazır olması planlanıyor.
Yol çalışmalarını, Fuzuli’de uluslararası havaalanının yapımına başlanması izledi. En ağır kargo uçakları dahil her türlü uçağın kullanabileceği şekilde inşa edilen havaalanının da sonbahara kadar hazır olacağı öngörülüyor.
Azerbaycan, sadece Fuzuli ile yetinmiyor, gelecek dönemde, işgalden kurtarılan Laçın ve Zengilan’da havaalanları inşa edecek. Ermenistan sınırında bulunan Zengilan’ın bölgenin lojistik merkezi haline dönüştürülmesi de Bakü yönetiminin planları arasında yer alıyor.
Zengilan’ın Ağalı köyü, bölgede imarı tamamlanan ilk köy olacak. Pilot proje olarak temeli atılan Ağalı köyü, “akıllı köy” konsepti ile inşa edilecek. Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan köye yaklaşık 1000 kişi yerleştirilecek.
Azerbaycan yönetimi kent bazında ise ilk olarak Ağdam’ın yeniden kurulmasını planlıyor. İşgal döneminde Ermeni güçlerce tahrip ve talan edilerek adeta bir “hayalet kent”e dönüşen Ağdam, yaklaşık 3 yıl sonra 50 binden fazla kişinin yaşayacağı modern bir kent olacak.
Ülke yönetimi bölgenin “yeşil enerji” bölgesi olması için de yatırımlar yapacak. Bu kapsamda Kelbecer ve Laçın’da rüzgar enerjisi, Zengilan ve Cebrayıl’da ise güneş enerjisi santralleri inşa edilecek.
Azerbaycan hükümeti, işgalden kurtarılan bölgelerin imarında dost ve kardeş ülkelerin yatırımcılarının, özellikle de Türk şirketlerinin yer almasını bekliyor.

Continue Reading

GÜNDEM

Gürcafer: Bu süreçte elimizden gelen gayreti ortaya koymalıyız

Published

on

Gürcafer, Zirve Kıbrıs’ta dün Bâlâ Kayadelen’in konuğu olarak EÖP’ün Ankara temaslarını anlattı, ülkenin gündemine dair yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, Zirve Kıbrıs’ta dün Bâlâ Kayadelen’in konuğu olarak EÖP’ün Ankara temaslarını anlattı, ülkenin gündemine dair yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Gürcafer, Covid-19 pandemisinin KKTC’de erken fark edildiğini ve sağlık önlemleri çerçevesinde uzun süren bir kapanma ile salgının Mart 2020’de önünün alındığını kaydetti.

Ancak, sonrasında çok doğru öngörülerle hareket edilmediğini kaydeden Gürcafer, gelinen noktada sıfırın tükendiğini belirtti.

Gürcafer, “Gerek muhalefet gerekse tüm paydaşlarla bir araya gelinip, birlikte karar alınmalı ve bu kararlar birlikte uygulamaya konulmalıydı. Ancak sanırım biraz ego ön plana çıktı ve biz bunu başaramadık. Geldiğimiz noktada da artık sıfırı tükettik. İnsanların ‘ak akçe kara gün dostudur’ misali birikmişleri vardı, ilk kapanmanın olduğu dönemde, bu birikimler kullanılarak bugüne kadar geçim idame ettirildi. Bugünün dünden farkı, o kötü gün için ayrılan birikimler de tüketilmiş noktadır. İşsizlik kendini çok daha fazla hissettirmeye başladı” dedi.

Süreçte avantajların değerlendirilip ekonominin doğru planlanmadığını ifade eden Gürcafer, “Evet, bir çaresizlik var. Bizim dünyaya kıyasla çaresizliğimiz daha fazladır. Çünkü bizim Merkez Bankamız yoktur, para basamayız. Bu bir dezavantajdır ama küçük ve bir ada ülkesi olmak bir avantajdır. Bunları iyi analiz edip doğru düzgün öngörülerde bulunarak ekonomiyi planlama yoluna gitmedik. Süreci birlikte planlayıp, birlikte göğüslemedik” diye konuştu.

 

“‘Çok yakında aşılanıyoruz’ diyebiliriz”

Cafer Gürcafer, bugün devleti yöneten iktidar yapısına bakıldığında ‘size bakmayacağız, tencerenizi kaynatmanız konusunda bir projemiz yok, katkımız da olmayacak. Alacaklarımızı da almaya devam edeceğiz. Çünkü biz de bunları sizden alarak kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacağız’ şeklinde bir görüntünün olduğunu belirtti.

Böyle bir yapı varken akıl, ekonomik örgütlerin “devletten bir şey beklememeliyiz” gerçeğini kabullendiğini ve “kendi başımızayız ve bunun için neler yapabiliriz” konusunu konuştuğunu söyleyen Gürcafer, “Yaptığımız çalışmalar çerçevesinde ortaya çıkan netice ise aşı kilittir” dedi.

Bugün KKTC’de 10 binlerce insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu dile getiren Cafer Gürcafer, daha kötüsünün olmaması için çaba sarf etmek gerektiğini söyledi.

Gürcafer, “Ama çok fazla çaba sarf eden yok, çaba sarf edenleri de eleştiren çok. Bu şekilde bir yere varamayız. Bu dönem birbirimizi kaldırıp, kaldırıp yere vurma dönemi değil, tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, birlikte mücadele etmemiz gereken bir dönemdir” diye konuştu.

KTİM Başkanı Gürcafer, Başbakan Ersan Saner’in “önümüzdeki 2 ay içerisinde 20 yaş üstündeki nüfusu aşılamayı hedefliyoruz” açıklamalarına da işaret ederek aşı ile ilgili birtakım gelişmeler olduğuna vurgu yaptı.

Gürcafer, “Tahmin ederim ki geldiğimiz nokta artık o kadar da kötü değil. Sanırım aşı ile ilgili birtakım gelişmeler var. Sayın Başbakan da sinyalleri verdi. Zaten EÖP’ün Ankara ziyaretinde de bu hususta bir takım şeyler netleşmişti. ‘Çok yakında aşılanıyoruz’ diyebiliriz” şeklinde konuştu.

 

“Tehdit altındayız. Bu süreçte elimizden gelen gayreti ortaya koymamız lazımdır”

Gürcafer EÖP’ün Ankara temaslarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

KTİMB Başkanı, EÖP Dönem Sözcüsü Cafer Gürcafer, ziyaret çerçevesinde TC. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile KKTC ekonomisinin pandemi dönemi ve sonrasında nasıl ayağa kaldırılabileceği ve sürdürülebilir bir yapıya nasıl kavuşturulabileceğini konuştuklarını ve çok verimli bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Gürcafer, Ankara temasları çerçevesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara Ticaret Odası ve Türkiye Müteahhitler Birliği ile de bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Gürcafer, Ankara’daki bu STÖ’ler ile yaptıkları görüşmede KKTC’nin sürdürülebilir sosyal ekonomik ve sağlıklı bir yapıya kavuşturulabilmesi için neler yapılabileceğinin masaya yatırılması gerektiğini konuştuklarını kaydetti.

TC. Karayolları ve TC. Sanayi Bakanlığında da birer toplantı gerçekleştiğini söyleyen KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, tüm görüşmelerde doğru ifade edebilme fırsatı bulduklarını, aşı konusunda öngörülerinin ve önerilerinin kabul ve destek bulduğunu ifade etti.

Gürcafer, şunları aktardı: “Bizim dediğimiz şuydu; ‘kapatın, kaynaklarınızın tümünü ortaya koyun, bizim de varsa imkanlarımız biz de koyalım. Bu savaş döneminde hane halkına göre bir adil katkı dağılım yapalım. Devlet olarak ihtiyaç olan parayı gidi, borçlanın’ Tabi bu hem hükümetin hem de küresel ekonomi patronlarının işine gelmezdi.

Neticede yanlış yönetildi ama geldik tünelin ucuna. ‘Tünelin ucunda ışık görünüyor ve dünya, ekonomik olarak aldığı yaraları sarmak için program yapıyor. Biz de plan programımızı yapalım dedik. Bu işin yolu, kilit aşıdır. Bize olanak sağlayın, paramızı verelim, alalım toplum için veya siz gidin Türkiye’ye bunun doğrusunu anlatın ve bu aşıları erken almamızı sağlayın’ dedik. Biz bu görüşmeleri yaparken TC. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve ekibinin geleceği bilgisini aldık, buna umut bağladık. Sayın Oktay ve ekibi geldi, yollar ile ilgili yatırımların başlayacağına ilişkin açıklamalar yapıldı. Aşı ile ilgili ‘merak etmeyin Türkiye Cumhuriyeti sizi yarı yolda bırakmaz’ dendi. Söyledikleri de doğruydu ama bizim anlatılmasını istediğimiz bu değildi. Çok daha kapsamlı, detaylı bir sunum yapılmasıydı olmadı. Olmayınca biz görüşme talep ettik.

Birkaç gün içinde randevu verildi gittik. Çok faydalı toplantılar yaptık. Görüyorum ki bizim gidişimizi abuk sabuk eleştirilerle yıpratmaya çalışanlar var. Şu anda içerisinde bulunduğumuz süreç her saniye hepimizin ailesinin hayatını tehdit eden bir süreçtir. Bu süreçte elimizden gelen gayreti ortaya koymamız lazımdır.”

Continue Reading

GÜNDEM

3 Gün yağmur var!

Published

on

Meteoroloji Dairesinin 8 Mart’a kadar olan tahminlerine göre, havanın yarın parçalı çok bulutlu yer yer sağanak veya gökgürültülü sağanak, perşembe ise öğleye kadar yer yer sağanak; periyodun geriye kalan günlerinde ise az bulutlu olması bekleniyor.

Rüzgar, Kuzey’den zaman zaman kuvvetli, genelde ise orta kuvvette esecek.

En yüksek hava sıcaklığı, genellikle iç kesimlerde ve sahillerde 18- 21 derece, çarşamba

ise 14 – 17 derece dolaylarında seyredecek.

Continue Reading

Trending