İştirakçilere 4000 TL avans ödemesi yapılacak

Covid 19 Virüsü ve ekonomik kriz nedeniyle hazırlanan; İhtiyat Sandığı Birikimlerinden Sürekli ve Kısmi Ödeme yapılmasını düzenleyen yasa gücünde kararname yürürlüğe girdi.

Dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında kabul edilen Yasa Gücünde Kararname kapsamında; İhtiyat Sandığı Dairesi’nde birikimi olan iştirakçilere, yaşadıkları ekonomik sıkıntıların aşılabilmesi amacıyla;  Ekim- Kasım 2020  aylarında, iki taksit halinde  toplam 4000 TL ödeme yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, kararname kapsamında, Ekim ve Kasım ayları için;  aylık   2000TL avans çekmek isteyen iştirakçiler,  süreli ve kısmi ödeme başvurularını  ödeme alınacak olan ayın son iş gününe kadar yapabilecek.

Kararname kapsamında  İhtiyat Sandığı Dairesi ‘nde birikimi  olan iştirakçilere, ilk taksit Ekim 2020 ‘de olmak üzere ,iki   eşit taksit halinde toplam 4000 TL’ye  kadar  ve hesabına işlenen  prim, depozit ve faiz toplamının  ¾’ünü aşmayacak şekilde  İhtiyat Sandığı  birikimlerinden  süreli ve kısmi ödeme yapılacak.

İştirakçiler,  İhtiyat Sandığı Dairesi’ne ait  ihtiyat.gov.ct.tr adresinden online başvuru yaparak, KKTC’de faaliyet gösteren  bir bankada  başvuru sahibi iştirakçi adına  bulunan banka hesabına ait  IBAN/UBAN  numarasını  beyan etmesi koşuluyla  süreli ve kısmi  ödemelerden faydalanabilecek. Kararname kapsamında  yapılacak  süreli ve kısmi  ödemeler İhtiyat Sandığı Dairesi tarafından   iştirakçilerin banka hesaplarına yatırılacak.

Ödeme başvurusunda bulunan iştirakçinin  daha önce avans ödemesi alması  ve halen İhtiyat Sandığı Dairesi’ne borcu olması halinde,  yapılacak ödeme miktarı  iştirakçinin  birikim miktarından  güncel avans borç miktarı  faizleri ile birlikte eksiltilerek  kalan miktar  üzerinden ödenecek şekilde hesaplanacak.