Connect with us

GÜNDEM

İstifa etmiyorlar!

Published

on

Halkın Partisi’nde Genel Başkan Kudret Özersay’ın açıkladığı Meclis’ten çekilme kararı sonrasında iki milletvekili Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers, “Meclisi
sahipsiz, halkımızı yalnız bırakmayacağız” dedi.

İki vekil istifa etmeyeceklerini duyurdu.

HP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Kudret Özersay önceki gün Meclis’e istifasını sunmuştu. Özersay’ın istifası da Pazartesi günü Meclis’te oylanacak.

“Yaşananlara karşı mücadelemizi, hem mecliste hem sokakta vermeliyiz, şimdi mücadeleyi yükseltme zamanıdır’ diyen Halkın Partisi Milletvekilleri Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers Meclis çatısı altında genelde muhalefetin sesine, özelde ise Halkın Partisi’nin temsiliyetine, her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu belirtti.

‘Sine-i millet önerisini daha karar alınmadan doğru bulmadığımızı açıkladık’ görüşünü ortaya koyan Ayşegül Baybars ve Jale Refik Rogers, ‘Partinin temel ilkeleri ve halkın menfaati açısından en doğrusunu yaptığımıza inanıyoruz’ şeklinde konuştu.

İşte iki vekilin açıklaması

Değerli basın mensupları, saygıdeğer Kıbrıs Türk Halkı,

Ülkemiz, gerek ekonomik, gerek sosyal, gerek demokratik, gerekse siyasal anlamda büyük krizlerden geçmektedir. Kıbrıs Türk siyasetine yerleştirilmeye çalışılan ve özellikle 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte daha da görünür hale gelen demokrasi dışı ve toplumun öz saygısını zedeleyen davranışlar siyasal sistemimize zarar vermektedir.

Toplumun geniş bir kesiminden destek bulmayan bir anlayışla, kurulan gayrı meşru hükümetler, halkın iradesini hiçe sayan pervasızlıklar ve Anayasayı ayaklar altına alan kararlar ülkede bulunan herkesi son derece rahatsız eden, hatta infiale sürükleyen bir noktaya ulaşmıştır.

İmzalanan Ekonomik Protokol’ün, Kıbrıs Türk halkının kimlik, kültür, demokrasi, hukuk ve yaşam alışkanlıklarını köklü olarak değiştirebilecek nitelikte maddeler içermesi meclisteki ve meclis dışındaki mücadeleyi daha da yükseltmeyi zaruri bir hale getirmiştir.

Gelinen bu aşamada, her platformda olduğu gibi, Mecliste verilecek mücadele de çok daha büyük bir önem kazanmıştır. Halkın iradesinin vücut bulduğu tek ve tartışmasız yer olan Meclisteki mücadeleden vazgeçmek, şu andaki hükümetin ortaya koyduğu sürdürülemez siyaset anlayışının adeta önünü açmaktır.

Bugün, dünden de fazla, ülkesini seven, halkının hizmetinde ve tarafında olan, yaşananlara dur deme cesaretini gösterebilecek insanların mecliste olmasına ihtiyaç vardır. Yani, Meclisteki muhalif sesin azalmasına değil tam tersine çoğalmasına ve güçlenmesine ihtiyaç vardır.

Dolayısıyla;

Bizler, bu sıkıntılı dönemde mecliste yapacağımız muhalefeti halkımıza karşı ödememiz gereken bir borç olarak görüyoruz.

Bizler, mecliste yasa geçirme gücüne sahip bir iktidar varken muhalefetin gereksiz olduğu anlayışına katılmıyor, bu şekilde bir yaklaşımın bundan sonra da muhalefetin gerekliliğini sorgulatacağını düşünüyoruz.

Bizler, Meclisin bir işe yaramadığı veya işlevini yitirdiği düşüncesini savunmanın sandığa olan eğilimi, farklı seslerin temsiliyetine olan inancı azaltacağını ve sandığa giden insanların umudunu kırarak insanları sandıktan daha da uzaklaştırabileceğini düşünüyoruz.

Özellikle devletin itibarının ve demokratik teammüllerin ayaklar altına alındığı böylesi bir dönemde Meclis çatısı altında genelde muhalefetin sesine, özelde ise Halkın Partisi’nin temsiliyetine, her zamankinden daha çok ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Bizler, partimizin ve Genel Başkanımızın da defalarca ifade ettiği gibi Meclisin meşru olduğu sözünün arkasındayız ve meşru olan bir Meclisten çekilmenin doğru bir karar olmadığını düşünüyoruz.

Bizler, meclisteki her temsil sandalyesinin aynı zamanda demokrasinin de bir kalesi olduğunu ve bu kadar kolay terk edilmemesi gerektiğine inanıyoruz.

Bugün, ülkemizde devletin, devlet kurumlarının ve meclisin itibarını hiçe sayanlarla onun itibarını korumaya çalışanlar ve halkın iradesini teslim edenlerle temsil edenler arasında büyük bir mücadele vardır.

Bizler, Meclisin itibarını korumayıp halkın iradesini teslime hazırlananları Meclisten göndermek yerine, kendimizi meclisten çekmeyi ve bize emanet edilen temsiliyeti teslim etmeyi doğru bulmuyoruz.

Bizler, bir hareket olarak halkın içinde başlayıp, bu mücadeleyi meclise taşımak için siyasallaşan Halkın Partisi’nin kurucu üyeleriyiz.  Mücadelenin Meclis yanını önemsiz ve işlevsiz bulsaydık  meclise girmek için parti kurmazdık.

Bizler, mücadelenin hem mecliste hem meclis dışında verilmesinin önemli olduğunu, bu dönemde meclisten çekilerek halkı yalnız bırakmanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Halkın bize verdiği temsil yetkisini bugün kullanmamamızın, gelecekte halktan bizi meclise yeniden göndermesi talebimizi de sıkıntıya sokacağını düşünüyoruz.

Bizler, Sine-i milletin, ancak mecliste tüm yollar denendikten sonra ve toplumun tüm kesimlerinden yükselen ortak bir istencin oluşması koşulu ile gündeme gelebileceğini düşünüyoruz.

Bizler, herkes gibi medyadan öğrendiğimiz sine-i millet önerisine karşı tutumumuzu, daha Parti Meclisi tarafından hiç bir karar alınmamışken açıkça ortaya koymanın vicdani rahatlığını taşıyoruz.

Ne var ki, ilk günden beri görüşlerimizi açıkça ifade etmemize karşın adeta yok sayılarak bu tutumda ısrar edilmesini, karara uyulmaması durumunda doğacak sonuçlar bilinerek sürecin devam ettirilmesini, bir uzlaşıya varılmadan hemen karar alma aşamasına geçilmesini partimizin birlik ve bütünlüğü açısından doğru ve yapıcı bir tavır olarak değerlendirmiyoruz.

Gelinen bu aşamada bizler, herkesin görüşüne saygı duymakla birlikte, partimizin çıkarları ve temel görüşlerine paralel olarak ilkesel duruşumuzu ve kararımızı koruyoruz.

Biz, partimizin kuruluş ilkelerine, fikirlerine ve hedeflerine aykırı hiç bir tavır içinde olmadığımızı, bunların hilafına hiç bir adım atmadığımızı düşünüyoruz.

Şimdiki adımımızın da partinin temel ilkeleri ile tam manası ile örtüştüğünden hiç kuşku duymuyoruz.  Partimizin ilkelerine ve politikalarına bağlı kalarak, halkımızın hak ve çıkarlarını meclis de dahil olmak üzere her platformda yüksek sesle savunmaya devam edeceğiz.

Halkın Partisi, geçmişte tüm görüşleri içinde barındıran, farklı sesleri düşünce zenginliği olarak gören bir parti olmuştur. Umuyoruz ki bu bugün de böyledir. Umuyoruz ki parti ilkeleri ile çelişmeyen gerekçelerimiz de bir düşünce zenginliği olarak kabul edilecek ve partimiz ciddi sıkıntılar yaşayabileceği bir duruma sokulmayacaktır.

Halkın bize emanet ettiği temsil görevine sahip çıktığımız için, halkın meclisteki çıkarlarını nefesimiz yettiğince korumaya çalıştığımız için, geçirmeye çalışılacak yasalara karşı elimizden geleni ardımıza koymayacağımız için, Halkın Partisi’nin kuruluş ilkelerine sahip çıktığımız için bir bedel ödenecekse bunu ödemeye hazırız.

Çünkü inanıyoruz ki, bu sıkıntılar ancak ve ancak halk için her türlü siyasi bedeli ödemeye hazır olanların cesaret ve inançla verecekleri mücadele sayesinde ortadan kalkabilir.

Seçimlerde verdiğimiz söze sadığız; Meclisi sahipsiz, halkımızı yalnız ve yarınsız bırakmayacağız.

Saygılarımızla

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

İMZA VE SOHBET

Published

on

Yazar Metin Murat kitabı  “Hilal Tilkisi” ile Işık Kitabevi’de

Yurtdışında yaşayan yazar Metin Murat, İngilizce olarak kaleme aldığı kitabı The Crescent Moon Fox” (Hilal Tilkisi) ile okurlarıyla buluşup kitabını imzalayacak.

Işık Kitabevi’nde düzenlecek olan etkinlik 1 Aralık Perşembe günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Metin Murat, kitabında Kıbrıs’taki İngiliz sömürge dönemini, EOKA ve TMT’nin ortaya çıkmasını, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve 1963 Kanlı Noel olayından 2000’lere uzanan süreci insan hikayeleri üzerinden ele alıyor.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları yeni sezonu “Bekçi ile Postacı” adlı çocuk oyunuyla 30 Kasım’da açılıyor

Published

on

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan verilen bilgiye göre, Lodovica Cima-Gabriele Clima’ın yazdığı, Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği,  “birbirinin alanına ve görüşlerine saygı duyarak birlikte yaşamanın önemini, sorunlar karşısında ortak çözüm üreterek mutlu ve kıymetli arkadaşlıklar edinilebileceğini anlatan, Bekçi ile Postacı’nın sıcak arkadaşlık hikayesi” Derya Yıldırım’ın uyarlaması, Ruhsan Ankay’ın yönetmenliği ile çocuklarla buluşacak.

Her yıl çocuklara ücretsiz oyun sahneleyen ve çocuk tiyatrosu prömiyerini her yıl farklı bir bölgede gerçekleştiren Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Bekçi ile Postacı” oyununun kadrosu şöyle:

Yöneten: Ruhsan Ankay
Oyuncular: Çağda Özsoy, Ruhsan Ankay
Besteci: Alp Alptürk
Dekor ve kostüm tasarım: Fatma Bender
Işık tasarım: Mustafa Kıral
Afiş Tasarım: Barış Argus
Fotoğraf: Ulaş Öğüç
Şarkıları Seslendiren: Pınar İnandım
Çocuk Gazetesi: Zehra Evliya
Turne Sorumlusu: Mehmet Samer
Kostüm uygulama: Gülsen Dünki
Işık uygulama: Mustafa Kıral
Dekor Uygulama: Mehmet Isırgan, Hayali Okuyucu, Yalçın Arıcı
Efekt Uygulama: Ayla Çağla Öztaşçı
Sahne Amiri: Pınar İnandım

Continue Reading

GÜNDEM

Üstel: “KKTC güçlü bir geleceğe ilerliyor”

Published

on

Başbakan ve UBP Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazarı ziyaret etti…Esnafla sohbet eden Başbakan Üstel, “ KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele halkının yerel seçimde Hasan Sadıkoğlu ile yoluna devam edeceğinin açıkça görüldüğünü söyleyen Üstel, İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam edileceğini kaydett.

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazar yerine ziyaret gerçekleştirdi, esnaf ile sohbet etti.

İskele Belediye Başkanı ve UBP Belediye Başkan adayı Hasan Sadıkoğlu’nun da eşlik ettiği Başbakan Üstel’e esnafın ve alış veriş yapan vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti.

Vatandaşlarla sohbet eden Üstel, hükümetin yıllardır siyasi irade gösterilemediği için hayat bulamayan yerel yönetimler reformu ile tarihi bir adım attığına işaret ederek, “Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen büyük bir kararlılık ve cesaret göstererek attığımız bu adımla beldelerimiz birleşiyor, belediyelerimiz güçleniyor. KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam

18 belde 18 ilke vizyonu ile yola çıktıklarını belirten Ünal Üstel, UBP’li başkan adaylarının hizmette yerel anlayışta evrensel bir bakış açısı ile kentlerin yönetimine talip olduklarını vurguladı.

Üstel, hedeflenen kalkınmanın yerel yönetimlerden başlayacağını ifade ederek, güçlü belediyelerin UBP’nin adaylarının seçimi kazanmasıyla hayat bulacağının altını çizdi.

“Adaylarımız evrensel bir vizyon ile halka hizmet götürecektir” diyen Üstel, bunun en somut örneğinin İskele’de yaşandığını kaydetti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun icraatlarının bölgesel kalkınmaya örnek teşkil ettiğini belirten Üstel, “İskele kararını vermiş görünüyor. İskele büyük düşünüyor ve “Hasan Sadıkoğlu ile devam” diyor. Seçim zaferimiz şimdiden İskele’ye kutlu olsun” diye konuştu.

Continue Reading

Facebook