Connect with us

GÜNDEM

İşte tüm kararlar

29 Mart’tan itibaren 12’nci sınıflar seyreltilmiş olarak eğitime başlayacak.

Kapalı spor salonları, görevli kişilerin 24 Mart’a kadar PCR testi yaptırması şartıyla açılacak

Bakanlar Kurulu dünkü toplantısında 22-29 Mart 2021 tarihlerini kapsayan bir dizi karar aldı.

İşte karalar:

22 Mart Pazartesi’nden itibaren Pazar hariç her gün gece 21.00’den sabah 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanmasına, Pazar günleri ise sadece eczane, fırın, tarım ve hayvancılık sektörüne bağlı işletmeler ve benzin istasyonlarının muaf olacağı  tam sokağa çıkma yasağı uygulanmasına devam edilecek.

-Pazartesi-Cumartesi günleri ise; Marketler 08:00-20:00 saatleri arasında açık olacaktır.

Perakende ve mağazacılık hizmetleri, restoranların ve kapalı olarak belirtilmeyen tüm hizmetler/sektörler 10:00-20:00 saatleri arasında hizmet vereceklerdir.

  1. 29 Mart 2021, Pazartesi tarihinden itibaren 12’nci sınıflar seyreltilmiş olarak eğitime başlayacak. Devlet ve özel okullarda, tüm okul öncesi, ilk ve orta eğitimin (12. Sınıflar hariç) (dershane, etüt, özel dersler ve kurs faaliyetleri de dahil) çevrim içi (online) olarak 02 Nisan 2021 tarihine kadar devam etmesi uygun görüldü. Okulların antijen testleri ile taramaları gerçekleştirilecek. Ayrıca okullarda uygulanacak kurallar belirlenmektedir. Bu çalışmalar kapsamında 29 Mart 2021 tarihinde okulların 12. Sınıflarının açılabilmesi amacıyla 26 Mart 2021 tarihinde 12. Sınıf öğretmenlerine ve okul çalışanlarına tarama testi yapılacaktır. 29 Mart 2021 tarihinde okulların 12. Sınıfları açılıp öğrencilere PCR  testi taraması yapılacak.

 

 

 

Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin ilçe emniyet kurullarından izin almaları kaydıyla  karantina uygulaması olmaksızın Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlerde ticaret yapmaları uygun görüldü.

 

Restoranlar, pastahane, kafeler ve meyhaneler paket servislerine ek olarak dış mekanlarda oturma alanları görevlerini sürdürebilecekler

 

Kahvehane,  kafeterya ve lokallerin dış sosyal mesafe kurallarına uygun olarak faaliyetlerine devam edebileceklerdir. Ancak belirtilen sektörlerde oyun (okey, tavla v.b.)  oynatılamayacak.

 

-Bet ofislerde görev yapan kişilerin 24 Mart çarşamba gününe kadar PCR testi taranmaları uygun görülmüş olup, aksi yönde bir karar üretilmemesi halinde belirlenen koşullarda 24 Mart tarihinde açılmalarına karar verildi.

Yüzme havuzlarında spor kulüplerinin performans yüzücüleri ve lisanslı yüzücülerin antremanlarının yapılmasına karar verildi. Ancak havuzlarda kurs faaliyetleri kesinlikle yapılmayacak.

 

-Kapalı spor salonlarında (fitnes) görev yapan kişilerin 24 Mart Çarşamba tarihine kadar taranarak PCR testi yaptırmaları uygun görülmüş olup, aksi bir karar üretilmemesi halinde belirtilen koşullarda 24 Mart tarihinde açılmalarına karar verildi.

 

-Ev karantinasına geçilebilmesi için kriterlerinin belirlenerek başlanması yönünde çalışma yapılmasına karar verildi.

 

-12 Nisan 2021 tarihinde 3 günlük kapalı otel turizminin başlanabilmesi için ülkemizde bileklik uygulamasının ve denetiminin hayata geçmiş olması gerekmektedir. Ayrıca geri kalan turizm sektörünün takvimlendirilerek açılması yönünde çalışmalar başlatıldı.

 

-Profesyonel tiyatro ve konser gibi performans sanatçılarının çalışmalarını / provalarını bireysel olarak yapmaları uygun görüldü.

 

Kapalı Olan Yerler;

Sinema salonları, gösteri merkezleri, nişan-düğün salonları, doğum günü, mevlitler, casinolar, bar, taverna, nargile kafe ve salonları, internet kafe, her türlü oyun salonları, kapalı çocuk oyun alanları,masaj salonları, spa, açık büfe hizmet veren lokantalar,gece klüpleri, club, hamam, saunalar.

Açık Olan Yerler;

Kapalı olarak belirtilmeyen tüm işletme ve faaliyetler aşağıda belirtilen koşullar dahilinde açık olabileceklerdir.

Giyim sektöründe ürün denemeleri yapılmayacaktır.

Tedarik zinciri sipariş alma, raf tanzim ve teşhir olmak üzere yapılmaktadır. 08:00-20:00 saatleri arası sipariş, sıcak satış ve dağıtım yapılmasına 20:00’dan sonra raf düzenleme ve tanzim işleri yapılmasına karar verilmiştir.

Açık olan işletmelerde müşteri ve çalışan toplamı azami 5 m2’de 1 kişi olacak şekilde düzenleme yapılacaktır. Sosyal mesafenin korunabilmesi amacıyla bu işletmeler m2 alanlarını ve çalışan da dahil olmak üzere bir anda işletme içerisinde toplam kaç kişi olabileceği ile ilgili işletme girişlerine levha konularak denetimlerin daha aktif yapılması sağlanacaktır. Bunun yanında hizmet veren işletmeler rotasyon usulü veya azaltılmış personelle çalışacaktır. Açık olan sektörlerde çalışan kişiler her on dört günde bir PCR/antiijen tarama testlerini yineleyeceklerdir. Yedi günde bir testlerini yineleyecek olan sektörler Sağlık Bakanlığı tarafından bildirilecektir.

Açık olan sektörler, bağlı olduğu birlikler ve İlçe Emniyet Kurulları tarafından denetlenecektir.

İşletmeler, düzenlenecek olan taahhüt forumlarını imzalayacak ve belirtilen kurallara uyulmadığı halinde ilgili kurum hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

 

Toplu taşımacılıkla ilgili olarak ;

-Lefke ve Güzelyurt ilçelerinde ilçe içi ve iki ilçe arasında taşımacılık yapılabilecektir.

-İskele ve Gazimağusa ilçelerinde ilçe içi ve iki ilçe arasında taşımacılık yapılabilecektir.

-Lefkoşa ve Girne ilçeleri arası yolcu taşımacılığı yapılmayacaktır. Lefkoşa ve Girne ilçelerinde yalnızca ilçe içi yolcu taşımacılığı yapılabilecektir.

-Girne ve Lefkoşa ilçelerinden geçiş kontrolü bulunan (Lefke, Güzelyurt, İskele, Gazimağusa) diğer ilçelere taksi ile yolcu taşınması izne tabi yapılacak olup Girne ve Lefkoşa ilçelerinden bu ilçelere otobüs, minibüs ve dolmuş ile taşımacılık yapılmayacaktır.

Otobüs, minibüs, taksi vb. taşımacılık yapan araçların şoför yanlarına yolcu alınmayacaktır. Otobüs, dolmuş ve minibüslerde yolcuların şoför koltuğunun bir arka koltuğunu boş bırakacak şekilde oturma düzeni ile yolcu taşınacak ve bir boş bir dolu olacak şekilde %50 kapasite ile çalışılacaktır.

Yolculuk sırasında camlar açık olacak, klima kullanılmayacak ve araçtaki herkes maske takacaktır. Her seferden sonra araçlar dezenfekte edilecektir.

Ayrıca toplu taşımacılık yapan toplu taşıma ve taksi işletmelerinde işletme sahiplerine taahhüt formu imzalatılacaktır. Taahhüt formlarında belirtilen kurallara uyulmadığı tespit edilmesi halinde ilgili mevzuat uyarınca haklarında cezai işlem uygulanacaktır.

 

Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’a tedavi amacıyla geçiş yapacak kişilerin sınır kapılarında randevularını belgelemeleri halinde Güney Kıbrıs’a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve on dördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.

 

Güney Kıbrıs’ta ikamet eden ve Kuzey Kıbrıs’a tedavi amacıyla geçiş yapacak kişilerin sınır kapılarında randevularını belgelemeleri halinde son 72 saat içinde yapılan negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile ülkemize günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür.

 

 

Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile sosyal mesafe kuralı gözetilerek yapılmasına karar verilmiştir.

 

Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan veya Güney Kıbrıs’ta ikamet edip Kuzey’de çalışan kişiler son 7 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın günübirlik geçiş yapabileceklerdir.

 

 

 

 

 

Foto-saner

 

 

 

Eğitime bir hafta ara

 

Tüm okullarda 22 Mart Pazartesi gününden 26 Mart’a Cuma gününe kadar ders kesimi yapılacak

 

 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, ülkedeki tüm okullarda 22 Mart 2021 Pazartesi gününden 26 Mart 2021 Cuma gününe kadar (her iki tarih de dahil) ders kesimi yapılacağını duyurdu.

Bakan Amcaoğlu, basın bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz, ekran karşısında çok yorgun düştü; 22 Mart Pazartesi gününden 26 Mart Cuma gününe kadar, her iki tarih de dahil olmak üzere beş gün dinlenmeleri, motive olmaları ve akabinde 29 Mart 2021 Pazartesi günü, kaldıkları yerden derslerine devam etmeleri tarafımızca uygun görülmüştür” dedi.

 

 

 

 

 

 

1500 TL destekler Salı günü ödeniyor

 

1500 TL destek paketine 54 bin 981 müracaat yapıldı, 49 bin 805 kişi hak sahibi oldu. Salı günü toplam 60 milyon 500 bin TL ödeme yapılacak

 

 

Bakanlar Kurulu toplantısında alınan kararlar çerçevesinde özel sektör çalışanlarına verilecek bin 500 TL’lik ödemelerin salı günü ödeneceği açıklandı. Açıklamada bin 500 TL’ler için 54 bin 981 müracaat olduğu ve 49 bin 805 kişinin hak sahibi olduğu bildirildi. Destek kapsamında 60 milyon 500 bin TL’lik kaynağın hazırlandığı be destek ödemelerinin doğrudan çalışanın hesabına yatırılacağı belirtildi.

 

 

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM21 saat ago

Eczanelerde yaz dönemi Pazartesi başlıyor

Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği (KTEB), eczanelerin pazartesi başlayacak yaz dönemi çalışma saatlerini duyurdu. KTEB, 17 Mayıs -12 Eylül dönemini kapsayacak...

GÜNDEM21 saat ago

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Ek Tedbir Kararlarını açıkladı

​​​​​​​Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi yeni kararlar açıkladı  Açıklama şöyle; 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst...

GÜNDEM24 saat ago

Toplumsal dayanışmaya ihtiyacımız var!

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kovid-19 salgını dolayısı ile birlik beraberliğe, toplumsal dayanışmaya her zamankinden çok ihtiyaç olduğunu kaydetti. 3. Cumhurbaşkanı...

GÜNDEM24 saat ago

KTSO yaz mesaisine geçilmesini eleştirdi

Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) kamuda yaz mesaisine geçilmesini eleştirdi. Konuyla ilgili KTSO’dan yapılan açıklamada “ Kamu ve özel sektör çalışma saatlerinin...

GÜNDEM24 saat ago

Aralık 2020 ek mesaileri ödendiii

Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Aralık 2020’ye ait ek mesailerin bugün ödendiğini duyurdu. Bakan Oğuz yaptığı açıklamada, Aralık 2020’ye ait ek...

GÜNDEM24 saat ago

ERHAN ARIKLI DİZİ SETİNİ ZİYARET ETTİ

Başbakan Yard. Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı bugün Mağusada “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizi setini ziyaret ederek oyuncuların ve teknik...

GÜNDEM1 gün ago

Sıcak ve nemli hava etkili olacak

Meteoroloji Dairesi önümüzdeki bir haftalık sürede alçak basınç sistemi ile sıcak ve nemli havanın etkili olacağını bildirdi. Daireden yapılan açıklamaya...

GÜNDEM1 gün ago

TÜK sofralık patates alımlarının 18 Mayıs Pazartesi günü başlayacağını duyurdu

Toprak Ürünleri Kurumu (TÜK), 2021 İlkbahar Ürünü Sofralık Patates alımlarına 18 Mayıs Salı günü başlanacağını duyurdu. TÜK tarafından yapılan yazılı...

Mayıs 2021
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler