Connect with us

DÜNYA

İspanya’da kuraklık sorunu su vanalarını zoraki kıstırıyor

Published

on

İspanya’da görülen, son yılların en büyük kuraklık sorunu, su tasarrufu önlemlerini zorunlu kıldı.

Endülüs, Valencia, Bask ve Galisya özerk yönetimlerinden sonra Katalonya da sonbahardaki yağış eksikliğinden dolayı su tüketimine yönelik tedbirler aldı.

Katalonya’da 2007’den bu yana ilk kez kuraklık alarmı verdi.

Su rezervinin yüzde 33’e kadar düştüğü bölgede sektörlere göre su kullanımının eğlence amaçlı yerlerde yüzde 30, tarımda yüzde 25, hayvancılıkta yüzde 10 ve endüstride yüzde 5 azaltılacağı bildirildi.

Barselona, Girona, Lleida ve Tarragona’da toplam 514 belediyede uygulanacak önlemler kapsamında ayrıca halktan bahçe sulama, araba yıkama, havuz doldurma gibi temel olmayan ihtiyaçlarında su tüketmemesi istendi.

Yetkililer büyük kentlerde evlerdeki içme suyunun garanti edildiğini belirtilse de küçük yerleşim yerlerinde ciddi sorunlar yaşanıyor.

– Bazı yerlerde su kesintisi ağustos ayından beri uygulanıyor

Kuraklıktan etkilenen yerlerden Tarragona’nın L’Espluga del Francoli ilçesinin Belediye Başkan Yardımcısı Aida Moragues, AA muhabirine, temmuzdan itibaren su sıkıntısına karşı halkı uyardıklarını, ilk tedbir olan 22.00 ila 06.00 saatlerinde su kesintisi kararını da ağustos ayında uygulamaya başladıklarını söyledi.

Ekim ayından itibaren su kesintisini 12 saate (19.00-07.00) çıkardıklarını, dışarıdan tankerlerle su getirmeye başladıklarını anlatan Moragues, kendileriyle benzer durumda 310 belediyenin olduğunu vurguladı.

Moragues, “Vatandaşlar başta su kesintilerini normal karşılaşa da susuz saatlerin uzaması ve yağmur yağmamasından dolayı şu anda çok daha can sıkıcı bir durum var. Özellikle bar ve restoran gibi iş yerleri daha çok etkileniyor.” dedi.

Ukrayna-Rusya savaşının patlak vermesiyle tüm ürünlere zam yapıldığını; su taşımacılığıyla ilgili hazırlanan projelerin maliyetinin de 1 milyon avrodan 1,6 milyon Euroya çıktığını kaydeden Moragues, finansman desteği için Katalonya Su Ajansı ve Katalonya özerk yönetimiyle müzakerelerinin devam ettiğini ifade etti.

Moragues, “Yağmur yağmadığı sürece su kaynaklarına yatırım yapmaktan, parayla depoları doldurmaktan başka kısa vadeli çözümümüz yok. Ancak suya yatırım yaptık mı da ilçemize düşündüğümüz diğer yatırımları ertelemek zorunda kalacağız.” diye konuştu.

-Tarım ve hayvancılıkta yıllık zarar 8 milyar Euroyu buldu

Diğer yandan sol koalisyon hükümetinin uzun süreli kuraklık durumuna karşı mart ayında aldığı mali, finansal ve hidrolojik destek ile tedbir kararları yeterli olmadı.

Kuraklıktan en çok etkilenen sektörlerden olan tarım ve hayvancılık, 2022 yılı boyunca toplam kayıplarının 8 milyar avroyu bulduğunu ve tarımsal istihdamın yüzde 14,5 oranında azaldığını savunuyor.

Özellikle zeytin ve meyve üreticileri kuraklıktan dolayı düşük verim aldıklarını, enerji fiyatlarındaki artışlardan dolayı da zararına satış yaptıklarını öne sürüyor.

Advertisement

DÜNYA

Euro Bölgesi enflasyonunda 1,5 yılda ilk yavaşlama

Published

on

Euro Bölgesi’nde Kasım’da yıllık enflasyon enerji ve hizmet maliyetlerindeki düşüşle 1,5 yılda ilk kez yavaşladı. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası’nın daha düşük montanlı faiz artışı yapacağı beklentilerini güçlendirdi.

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde Kasım’da yıllık enflasyon Ekim’deki yüzde 10,6 seviyesinden yüzde 10’a geriledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 10,4’tü.

Bu, 2020’den beri ilk yavaşlama olarak kayda geçti. Enflasyondaki yavaşlamada enerji ve hizmet maliyetlerindeki düşüş etkili oldu. Gıda fiyatları ise tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Enflasyon aylık bazda yüzde 0,1 geriledi. Beklenti yüzde 0,2 artıştı.

Euro Bölgesi enfasyonu Kasım’da yüzde 10’u aşmış, bu durum AMB’nin üzerindeki faiz artış baskısını daha da artırmıştı.

AMB Başkanı Christine Lagarde dünkü konuşmasında enflasyonda henüz zirvenin görülmemiş olabileceğini belirtmişti.

Yine bugün açıklanan veriye göre Fransa enflasyonu yüzde 7,1 olarak tahminleri aşmıştı.

Continue Reading

DÜNYA

NASA’nın Orion kapsülü en uzak mesafe rekorunu kırdı

Published

on

NASA’nın 16 Kasım’da Ay’a dönüş projesi kapsamında fırlattığı Orion kapsülü “en uzak mesafe” rekorunu kırdı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), fırlattığı Orion kapsülünün 26 Kasım’da yaklaşık 430 bin kilometre kat ettiği bildirildi.

Açıklamada, bunun, “insanları taşımak için tasarlanmış bir uzay aracının gidebildiği en uzak mesafe rekoru” olduğu duyuruldu.

Artemis misyon yöneticisi Mike Sarafin, fırlatmadan yalnızca iki hafta sonra kırılan bu rekorun, bir sonraki görevler için atılacak adımlara ışık tutacağını kaydetti.

Kapsülün 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi bekleniyor

NASA, 16 Kasım’da Ay’a dönüş projesi SLS-Orion uzay aracı “Artemis 1″in fırlatıldığını bildirmişti. Orion kapsülünün 21 Kasım’da 128 kilometre ile Ay’ın yörüngesinde yüzeye en yakın konumuna geldiği duyurulmuştu.

Kapsülün, 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi planlanıyor.

NASA astronotlarının, şu an Ay’a iniş aracı bulunmayan Orion kapsülü ile 2024’te Ay’ın etrafında deneme turu gerçekleştirebileceği, 2025’te de SpaceX’in Starship’iyle Ay’a iniş girişiminde bulunulmasının planlandığı kaydediliyor.

SLS-Orion uzay aracının; tasarımı, inşası, testleri ve zemin tesisleri dahil olmak üzere şimdiye kadar NASA’ya en az 37 milyar dolara mal olduğu ifade ediliyor.

NASA, ismini Yunan mitolojisindeki Apollo’nun ikiz kız kardeşinden alan programla en erken 2025’te astronotların yeniden Ay’a gönderilmesini ve Mars’a insan gönderebilecek daha iddialı ve uzun vadeli yolculuklar için bir Ay kolonisi kurulmasını hedefliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Yunanistan’da art arda depremler

Published

on

Yunanistan açıklarında 4,7 ve 4,2 büyüklüğünde arka arkaya deprem meydana geldi.

Yunanistan açıklarında 4,7 ve 4,2 büyüklüğünde arka arkaya deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ege Denizi’nin Yunanistan kıyılarında saat 7.32’de 4,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, deniz yüzeyinin 4,61 kilometre derinliğinde meydana geldi.

AFAD, yaklaşık bir saat sonra aynı bölgede 4,2 büyüklüğünde bir deprem daha olduğunu duyurdu.

Continue Reading

Facebook