Connect with us

GÜNDEM

İskele’de Dr. Fazıl Küçük Parkı ve Dr. Fazıl Küçük Anıtı açıldı

Published

on

İskele Belediyesi Meclisi’nin kararıyla yenilenerek adı “Dr. Fazıl Küçük Parkı” olarak değiştirilen park ve içine yaptırılan Dr. Fazıl Küçük Anıtı, bugün düzenlenen törenle açıldı.

Daha önce adı “İskele Boğaz Parkı” olan park,  belediye meclisinin 11 Aralık 2020 tarihli kararıyla “İskele Belediyesi Dr. Fazıl Küçük Parkı” olarak değiştirildi.

Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün adının verildiği İskele Belediyesi Dr. Fazıl Küçük Parkı ve parkın içine konumlandırılan Dr. Fazıl Küçük Anıtı’nın resmi açılışı bugün yapıldı. Anıt, sanatçı Serhat Selışık tarafından yapıldı.

Törene Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Kaymakamı Ertuğrul Toroslu, İskele Polis Müdürü Kasım Kuni, Sivil Savunma Teşkilatı İskele Bölge Amiri, İskele Belediyesi Meclis Üyesi Çağlar Karadağ, Muhtarlar, kurum-kuruluş ve dernek temsilcileri, okullar ve çok sayıda kişi katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Dr. Fazıl Küçük Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Küçük birer konuşma yaptı.

Töre: “Türk milletine, Kıbrıslı Türkleri anlatırdı”

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Dr. Fazıl Küçük’ün Anadolu’nun her bir yerini dolaşarak Ankara’da otellerin lobilerinde konakladığını, Anavatan Türkiye yetkililerine ve Türk Milletine Kıbrıslı Türkleri anlattığını, hatırlattığını ve unutmamaları mesajı verdiğini söyledi.

“Dr. Fazıl Küçük Kıbrıs davasını Anavatan Türkiye’ye kabul ettirdi” diyen Meclis Başkanı Töre, Küçük’ün Kıbrıs meselesinin Türkiyesiz olmaz dediğini de hatırlattı. “KKTC kurulmasaydı biz devletsiz Cumhuriyetsiz kalacaktık” diyen Töre, gençlerin de KKTC ve TC’ye sımsıkıya sarılması gerektiğini vurguladı.

Bugünlerde, ülkede Türkiye’nin varlığından rahatsız olanları da eleştiren Töre, Rumların, Kıbrıs’ın Helenleşmesinden ve ENOSİS hayalinden vazgeçmediğini de kaydederek, Kıbrıs Türk halkının geçmişine ve liderlerine sahip çıkması gerektiğini anlattı.

“Liderlerimizin açtığı yoldan yürümeye devam edeceğiz” diyen Töre, merhum Lider Küçük’ü şükran ve minnetle andığını sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu: “Burada dikilen anıt, özgürlüğün anıtıdır”

Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu da Dr. Fazıl Küçük’ün kendisini toplum için feda ederek mücadele veren bir lider olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk tarihinde çok önemli yerlere sahip olan liderlerin gelecek nesillere anlatılmasının önemine değinen Bakan Çavuşoğlu, Rum ve İngilizlerin baskısı altında kıt imkanlarla Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesine büyük katkı sağlayan Dr. Fazıl Küçük’ü rahmet ve şükranla andığını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, “Burada dikilen anıt özgürlüğümüzün anıtıdır” dedi.

 

Sadıkoğlu: “Liderimizin ismi ve gülümseyen yüzü İskelemizde ölümsüzleşti”

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ise konuşmasında açılışın kendisi için çok özel ve gurur verici bir gelişme olduğunu söyledi. Başkan Sadıkoğlu “Dr. Fazıl Küçük Vakfı yetkililerinin şahsımı ziyaretlerinde gündeme gelen Liderimiz Doktor Fazıl Küçük’ün isminin İskele’de bir yere verilmesi talebi, beni ziyadesiyle heyecanlandırdı ve gururlandırdı. Heyecanlandırdı çünkü onun o en zor zamanlarda bile umut olan gülümseyen sureti, İskele’mizde kalplere dokunacaktı. Gururlandırdı çünkü Liderimizin ismi İskele’mizde ölümsüzleşecekti” dedi.

Sadıkoğlu, “Şimdi bugün burada da görüyorum ki Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ün o gülümseyen yüzü hepimizin kalplerine dokundu, 7’den 70’e, yerli yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği eski adıyla İskele Boğaz Parkı, Liderimizle daha da anlam kazandı, ismi de o gülümseyen yüzü de ölümsüzleşti” diye konuştu.

Küçük: “Bu topraklarda ilelebet kalacağız”

Açılışı gerçekleştirilen anıt ve parkın Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin bir sembolü olduğunu söyleyen Merhum Dr. Fazıl Küçük’ün oğlu aynı zamanda Dr. Fazıl Küçük Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı olan Mehmet Küçük ise “Biz bu topraklarda can verdik kan döktük. Bu topraklar bizimdir ve ile ilelebet burada kalacağız” dedi.

Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu törende anıtın açılışı törene katılan yetkililerce yapıldı.

GÜNDEM

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum basınında

Published

on

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında BM Genel Kurulu çerçevesinde yapılan ikili görüşme Rum basınında da yer aldı.

Politis gazetesi, “İyi Bir Ortam ve Vilnius’tan Bir Adım Daha İleri” başlığı altında verdiği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında New York’ta yapılan görüşmeye yer verdi.

Gazete, Miçotakis ve Erdoğan’ın dünkü görüşmede, son dönemde Yunanistan ile Türkiye arasındaki olumlu ortamın korunması konusuna yoğunlaştıklarını belirtti. Yunan basınında çıkan haberlere göre ise, Yunan hükümetinden bir kaynağın, “Vilnius’tan bir adım öteye gittik ancak Lahey henüz çok uzakta” açıklamasında bulunduğunu aktardı.

Haberde, görüşme sonrası Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya da geniş yer verilirken, söz konusu açıklamada, iki liderin görüşmede Kıbrıs sorununa değinip değinmediklerine ise yer verilmediği vurgulandı.

Haber Alithia’da “Miçotakis ve Erdoğan’dan Yol Haritası Anlaşması – Mülteciler Konusunda İşbirliği – Kıbrıs Sorununa Hiç Değinme Yok”; Haravgi’de ise “Yunanistan-Türkiye Yüksek Komisyonu 7 Aralık’ta” başlığıyla yer aldı.

Continue Reading

GÜNDEM

UBP Genel Başkanı Üstel, MYK’yı topluyor

Published

on

UBP Genel Başkanı Ünal Üstel, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere MYK’yı bugün saat 17.30’da toplantıya çağırdı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) toplantıya çağırdı.

Ünal Üstel, toplantıda, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapacak.

Saat 17.30’da başlayacak MYK toplantısı, Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki Genel Merkez’de yer alacak.

Continue Reading

GÜNDEM

TCMB’den dördüncü faiz artışı: “Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

Published

on

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Kurul’un politika faizinin yüzde 30’a çıkarılmasına karar verdiği bildirildi.

Son artışla TCMB yeni yönetiminde dördüncü faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın 19 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankette 500 baz puan artış beklentisi öne çıkmıştı.

-“Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Kurul’un dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği belirtildi.

Enflasyonun temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.”

Duyuruda, doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlamasının fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağı belirtildi.

– “Parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecek”

Politika faizinin enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulanan duyuruda, “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.” denildi.

Duyuruda, Kurul’un mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmekte olduğu kaydedildi.

– “Kurul, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecek”

Sadeleşme sürecinin etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edeceği belirtilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

”Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook