Connect with us

DÜNYA

İngiltere’de kemer sıkma planında erteleme gündemde

Published

on

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın bütçe açığını kapatmak için uygulamaya almayı planladığı kemer sıkma politikalarını ekonomik aktiviteyi korumak için ertelemeyi planladığı belirtildi. Ertelemede İşçi Partisi’nin 20 puan gerisinde bulunan partisinin seçime ilişkin endişelerinin de etkili olduğu ifade ediliyor.

İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın, resesyona ilerleyen ülkede Muhafazakar Parti’ye yönelik desteği artırmak ve ekonomiyi korumak amacıyla 55 milyar sterlinlik (65 milyar dolar) kemer sıkma paketinin büyük bir bölümünü bir sonraki seçime kadar ertelemesi bekleniyor.

Hunt’ın 17 Kasım’da yapacağı ‘Sonbahar Açıklaması’nda yüzde 40’ı vergi artışlarından ve yüzde 60’ı harcama kesintilerinden gelecek önlemleri açıklaması bekleniyordu.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara göre tasarruf planının büyük kısmı büyümeyi korumak amacıyla beş yıllık planın son yıllarında gerçekleştirilecek.

Cuma günü gelen resmi veriler GSYİH’nın Eylül ayına kadar olan üç ay içinde 2021’in başlangıcından beri ilk kez küçüldüğünü gösterdi.

EN İYİ SENARYODA 1 YILLIK RESESYON ÖNGÖRÜLÜYOR

İngiltere Merkez Bankası, İngiltere’nin en iyi senaryoda bile yaklaşık bir yıl sürecek bir resesyon yaşayacağını öngörüyor.

Hunt, Pazar günü Sky News’e verdiği bir röportajda, “Eğer bir resesyon içindeysek bunun mümkün olduğunca kısa ve sığ geçtiğinden emin olmak istiyorum. Ekonomiyi büyütecek önlemler olacak ancak bunların önden nakit yüklemeli olmayan beklentiler olması muhtemel” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Starling Bank’ın CEO’su Anne Boden bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Hunt’ı büyümeyi durduracak kadar sıkılaştırmaması konusunda uyardı. “Yapmamız gereken şey, aşırı düzeltme yapmadığımızdan emin olmak. Bu gerçekten çok tehlikeli.”

Bali’deki G-20 toplantılarına giderken, Başbakan Rishi Sunak gazetecilere verdiği demeçte, kamu maliyesini sürdürülebilir bir patikaya oturtmanın “uluslararası piyasaların beklentilerini karşılamak” ve faiz oranlarını düşük tutmak için gerekli olduğunu söyledi.

Sunak büyümenin ‘zaman içinde insanların vergilerini azaltabilmenin ve kamu hizmetlerini destekleyebilmenin’ anahtarı olduğunu da sözlerine ekledi. Başbakan insanların Maliye Bakanı’ndan denklemin bu yönünü de duyacağını kaydetti.

Hunt, kamu maliyesindeki boşluğu doldurmak için herkesin daha fazla vergi ödemek zorunda kalacağını söyledi, ancak Pazar günü Sun gazetesine yazdığı bir yazıda, “en geniş omuzluların” yükün büyük kısmını taşıyacağı konusunda ısrar etti.

OLASI ÖNLEMLER NELER?

Alınacak olası önlemler arasında şunlar öne çıkıyordu:

-Gelir vergisi sınırını yüzde 45’lik bir düşüşle 125 bin sterline indirerek yılda yaklaşık 1 milyar sterlin elde etmek

-Gelir vergisi eşiklerinin dondurulmasını iki yıl uzatarak 2028’e dek 6 milyar sterlin elde etmek

-2024-25’te sona erecek mevcut gözden geçirme dönemi sonrası bakanlık harcamalarını küçük gerçek vadeli artışlarla sınırlayarak 20 milyar sterlin kadar tasarruf sağlamak

-Enerji firmalarına halihazırda uygulanan yüksek gelir vergisini yüzde 25’ten yüzde 30’a artırmak ve 2027’ye dek 2 yıl daha uzatarak 5 milyar sterlin elde etmek

Ernst&Young İngiltere Vergi Politikaları Başkanı ve Hazine Bakanlığı Vergi Uzmanları Başkanı olan Chris Sanger, “Hükümet muhtemelen bugün insanların ceplerinden para çekerek kara deliği doldurmak istemiyor, bu nedenle tasarrufların bir kısmını erteleyecek” dedi.

Hunt ve Sunak’ın, bir dizi hedefi dengelemenin yanı sıra, uygulayacakları politikanın İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) enflasyonu artırmaktan kaçınma çabalarıyla uyumlu çalışmasını sağlamaları gerekiyor. Bununla birlikte İngiltere’nin Liz Truss’ın mini bütçesinin pervasızlığından sonra gerekeni yapacağına dair piyasaları güvence altına almak için acil mali güvenilirlik göstermeleri gerektiği belirtiliyor.

Öte yandan, mensubu oldukları Muhafazakar Parti’nin 2025 yılına dek yapılacak seçimlerden önce muhalefetteki İşçi Partisi ile aralarındaki 20 puanlık farkın kapanması gerekiyor.

Hunt, Pazar günü Sun’da yazdığı yazısında, “Şu anda yapabileceğimiz en önemli şey, istikrarı yeniden sağlamak, kamu maliyemizi düzenlemek ve borçların düşmesini sağlamak olacak. Enflasyonu kontrol altına almanın ve faiz oranlarını mümkün olduğunca düşük tutmanın tek yolu bu” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE ŞANSÖLYESİNİN MALİ BOŞLUĞU DÜZELTME PLANINDA NELER BEKLENİYOR?

Bloomberg Economics’ten Jamie Rush ve Dan Hanson, 30 milyar sterlinlik bir mali konsolidasyonun, BOE’nin 2024’ün sonlarına kadar kalacakları faizleri gelecek yıl yüzde 3’ten yüzde 4,25’e yükseltmesini gerektireceğini tahmin ediyor.

İkili 45 milyar sterlinlik bir konsolidasyon, faiz artışlarını yüzde 4’te tutacağını ve 2024’te hızla düşeceklerini kaydetti.

Hunt, mali krizden sonra gerekenin dörtte birinden daha az olan GSYİH’nın yaklaşık yüzde 2’si oranında bir bütçe konsolidasyonu planlıyor.

KEMER SIKMA POLİTİKASI 5 YILA YAYILACAK

Kemer sıkma uygulamaları, darbeyi yumuşatmak için beş yıla yayılacak ve aynı zamanda, tasarrufların beşte dördünün departman bütçelerinde yapılan kesintilerde yapıldığı 2010-2018 döneminden keskin biçimde farklı olacak.

Muhafazakarların 12 yıllık bütçe sıkılaştırmasından sonra, kamu hizmetlerine zarar vermeden harcamaları kısmak çok daha zor. Mali Araştırmalar Enstitüsü Müdür Yardımcısı Carl Emmerson, “2010’da kesebileceğiniz düşük değerli programları belirlemek daha kolaydı. Artık, bir süre zorlu kesintilerden sonra, kolay tasarruf görmek zor” dedi.

Seçim sonrası harcama planlarından elde edilen departman tasarruflarının yanı sıra, Hunt’ın yardım bütçesinden yıllık yaklaşık 5 milyar sterlin elde etmesi ve planlanan yatırım harcamalarını tarihi ortalamalara indirerek 10 milyar sterlin kadar tasarruf etmesi bekleniyor.

Bu uygulamaların, yıllık harcama kesintilerini yaklaşık 35 milyar sterline götürmesi bekleniyor.

Advertisement

DÜNYA

Euro Bölgesi enflasyonunda 1,5 yılda ilk yavaşlama

Published

on

Euro Bölgesi’nde Kasım’da yıllık enflasyon enerji ve hizmet maliyetlerindeki düşüşle 1,5 yılda ilk kez yavaşladı. Bu durum, Avrupa Merkez Bankası’nın daha düşük montanlı faiz artışı yapacağı beklentilerini güçlendirdi.

Eurostat verilerine göre Euro Bölgesi’nde Kasım’da yıllık enflasyon Ekim’deki yüzde 10,6 seviyesinden yüzde 10’a geriledi.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini yüzde 10,4’tü.

Bu, 2020’den beri ilk yavaşlama olarak kayda geçti. Enflasyondaki yavaşlamada enerji ve hizmet maliyetlerindeki düşüş etkili oldu. Gıda fiyatları ise tahminlerin üzerinde gerçekleşti.

Enflasyon aylık bazda yüzde 0,1 geriledi. Beklenti yüzde 0,2 artıştı.

Euro Bölgesi enfasyonu Kasım’da yüzde 10’u aşmış, bu durum AMB’nin üzerindeki faiz artış baskısını daha da artırmıştı.

AMB Başkanı Christine Lagarde dünkü konuşmasında enflasyonda henüz zirvenin görülmemiş olabileceğini belirtmişti.

Yine bugün açıklanan veriye göre Fransa enflasyonu yüzde 7,1 olarak tahminleri aşmıştı.

Continue Reading

DÜNYA

NASA’nın Orion kapsülü en uzak mesafe rekorunu kırdı

Published

on

NASA’nın 16 Kasım’da Ay’a dönüş projesi kapsamında fırlattığı Orion kapsülü “en uzak mesafe” rekorunu kırdı.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), fırlattığı Orion kapsülünün 26 Kasım’da yaklaşık 430 bin kilometre kat ettiği bildirildi.

Açıklamada, bunun, “insanları taşımak için tasarlanmış bir uzay aracının gidebildiği en uzak mesafe rekoru” olduğu duyuruldu.

Artemis misyon yöneticisi Mike Sarafin, fırlatmadan yalnızca iki hafta sonra kırılan bu rekorun, bir sonraki görevler için atılacak adımlara ışık tutacağını kaydetti.

Kapsülün 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi bekleniyor

NASA, 16 Kasım’da Ay’a dönüş projesi SLS-Orion uzay aracı “Artemis 1″in fırlatıldığını bildirmişti. Orion kapsülünün 21 Kasım’da 128 kilometre ile Ay’ın yörüngesinde yüzeye en yakın konumuna geldiği duyurulmuştu.

Kapsülün, 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na inmesi planlanıyor.

NASA astronotlarının, şu an Ay’a iniş aracı bulunmayan Orion kapsülü ile 2024’te Ay’ın etrafında deneme turu gerçekleştirebileceği, 2025’te de SpaceX’in Starship’iyle Ay’a iniş girişiminde bulunulmasının planlandığı kaydediliyor.

SLS-Orion uzay aracının; tasarımı, inşası, testleri ve zemin tesisleri dahil olmak üzere şimdiye kadar NASA’ya en az 37 milyar dolara mal olduğu ifade ediliyor.

NASA, ismini Yunan mitolojisindeki Apollo’nun ikiz kız kardeşinden alan programla en erken 2025’te astronotların yeniden Ay’a gönderilmesini ve Mars’a insan gönderebilecek daha iddialı ve uzun vadeli yolculuklar için bir Ay kolonisi kurulmasını hedefliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Yunanistan’da art arda depremler

Published

on

Yunanistan açıklarında 4,7 ve 4,2 büyüklüğünde arka arkaya deprem meydana geldi.

Yunanistan açıklarında 4,7 ve 4,2 büyüklüğünde arka arkaya deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Ege Denizi’nin Yunanistan kıyılarında saat 7.32’de 4,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, deniz yüzeyinin 4,61 kilometre derinliğinde meydana geldi.

AFAD, yaklaşık bir saat sonra aynı bölgede 4,2 büyüklüğünde bir deprem daha olduğunu duyurdu.

Continue Reading

Facebook