Connect with us

GÜNDEM

“İhale rekabetten uzak, tek bir adrese teslim!”

Published

on

Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi’ne katılan şirketlerden biri, ihalenin şartname ve usullerine itiraz etti ve “belli bir firma” hatta adeta belli bir “gemiden” söz edildiğini, herşeyin bir şekilde tek adresi “gösterdiğini” iddia ederek Rekabet Kurulu’na itiraz etti.

 

Akaryakıt temin ve taşıma ihalesinde gözler, Rekabet Kurulu’nda… Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi’ne katılan şirketlerden biri, ihalenin şartname ve usullerine itiraz etti ve “belli bir firma” hatta adeta belli bir “gemiden” söz edildiğini, herşeyin bir şekilde tek adresi “gösterdiğini” iddia ederek Rekabet Kurulu’na itiraz etti. Şirket, İhale Komisyonu’nun ihale şartnamesi ile usulüne itirazını dile getirdiği dilekçesinde ilgili yasaları hatırlatarak itirazlarını dile getirdi. 269/2022 sayılı ihaleye ilgili yasal amirlere uygun olmadığını dile getiren şirketin hukuk yetkilileri; hem yakıtın temini hem de taşınmasının doğru olmadığını “Bulunacak olan yakıtın temini ve tedarikinde ayrıca geminin de katılımcıdan sağlanmasının istenmesi ihalenin belli ya da belirli kişilere ihale edileceğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Şirket avukatları itiraz başvurularında yalnızca bu konunun bile ihaleye katılımı sınırlayan, rekabeti olumsuz etkilen bir husus olduğunu, bunun yanında çok yüksek miktarda belirlenen teminat miktarının da bu kapsamda olduğunu dile getirdi.

“SPESİFİK BELLİ BAŞLI BİR GEMİ TARİFİ YAPILDIĞI AÇIKTIR…”

İhalenin Akaryakıt Temini ve Taşıma Teknik Şartnamesinin de bazı maddeleri ile çelişkiler, eksiklikler içerdiğini iddia eden şirket, komisyona itiraz dilekçesini şu argümanlarlarla sıraladı; “Söz konusu ihalenin Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi olarak çıkması, ihalede doğru yakıt ile doğru taşıma ve nakliye ve/veya teslim hususların da ihaleyi ve/veya ihaleye katılmayı imkansızlaştırmaktadır. Söz konusu iki iş bir birinden ayrı işler olup, ihale süresinde sağlanması imkansız olmakla beraber, söz konusu iki işin birlikte ihale edilmesi de yine teknik ve/veya ticari açıdan da ihaleyi sakatlamaktadır. Bulunacak olan yakıtın temini ve tedarikinde ayrıca geminin de katılımcıdan sağlanmasının istenmesi ihalenin belli yada belirli kişilere ihale edileceğini göstermektedir. Kaldı ki, bu iki işin birlikte ihaleye çıkılması yine zincir bir işlem olarak algılanamayacak bir iş olup yalnızca gemi sahibi bir kimsenin katılımını sağlayacak bir biçim almıştır. Bu husus, İhaleye katılımı sınırlayan ve/veya rekabeti olumsuz olarak etkileyen bir husustur. Devamla söz konusu geminin, Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi Teknik Şartname kısmında 5.1 maddesinde; tarif edilen geminin özellikleri ile ilgili ölçüleri ile ilgili yapılan tarifi, vinçlerin tarifi, hortumların tarifi oldukça spesifik yapılarak belli başlı bir gemi tarifi yapıldığı açıktır. Söz konusu gemini tarifi veya geminin özelliklerinin tarifi yerine yapılan tarif belli bir gemiyi işaret etmektedir. İhaleye katılımı sınırlayan ve/veya rekabeti olumsuz olarak etkileyen bir husustur.”

“BELİRLENEN TUTAR YASAL OLSA DA YÜKSEK TUTARI NEDENİYLE REKABETİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”

“Söz konusu ihalenin Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi İdari Şartnamesinin 37 nci maddesinde 2.500.000,00 USD kesin teminat miktarı belirtilmiştir. İhale Yasasında ise bu tutarın ihale miktarının % 5 inden az olamayacağı hükme bağlanmıştır. Belirlenen tutar her ne kadar yasal olarak geçerli bir tutar olsa da, çok yüksek bir şekilde belirlenmiş olması nedeniyle ihaleye katılımı sınırlayan ve/veya rekabeti olumsuz olarak etkileyen bir husustur. Yine söz konusu ihalenin Akaryakıt Temini ve Taşıma İhalesi Teknik Şartnamesinin 2 inci maddesinde yakıtın özellikleri verilmiş olmasına karşın, 12 inci maddesinde, akaryakıt ile sıkıntıların ve/veya eksikliklerin ve/veya olumsuzlukların oluşması halinde, tabiri caiz; yakıt ile alakalı olmayan başkaca bir şeyin temin edilmiş olması halinde bile çok çok az kesintiler ile parasal cezalar ön görmektedir. Bu durumda dahi ihaleyi kazanan kimse yine ödenmesi ön görülen miktar/miktarların fazlaca kısmının yine tahsilini alabilecektir. Bu durum kamuyu fazlaca olumsuz etkilemesi yanında ihaleye katılan firmaların çoğalmasının sağlanmasının ne derece önemli olduğunu ve/veya şartnamelerin ne denli eksik olduğunu serahaten göstermektedir.” (Kıbrıspostası)

Advertisement

GÜNDEM

Oktay: “Bölge artık yarı açık Maraş”

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu, Kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

Komisyon başkanı Fuat Oktay burada basına yaptığı açıklamada, komisyon olarak Kapalı Maraş’ı ziyaret ettiklerini, ancak artık bölgenin yarı açık Maraş olduğunu ifade etti.

Oktay, Maraş’ın döneminde Dünyanın incisi bir şehir olduğunu, 1974 sonrası çözüm düşüncesiyle, iyi niyetle KKTC tarafından kapalı tutulduğunu ama fareler veya korku şehri haline geldiğini kaydetti.

Buranın kapalı kalmasının kimsenin faydasına olmadığını, o yüzden Türkiye Cumhuriyeti olarak vatandaşların hizmetine açılmasına destek verdiklerini ifade eden Oktay, devamı gelirse yine Türkiye olarak yine destek olacaklarını söyledi.

Maraş’ın Vakıf malı olduğunu, ancak bir şekilde işgal hareketi yaşandığını ifade eden Oktay, KKTC’nin bunu bilmesine rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden uzlaşıyla çözüm aradığını anlattı.

Oktay, “Arzumuz buranın bir an önce barışın simgesi olması ve eskisi gibi canlı bir şehre dönüşmesidir” dedi.

Şehir açılınca sadece KKTC vatandaşları değil turistlerin de geldiğine gezdiğine işaret eden Oktay, bu çalışmalara ısrarla devam edilmesini istediklerini söyledi.

Oktay, yürüyüş yapan ve bisiklet süren vatandaşlar ve turistlerle de sohbet etti.

Continue Reading

GÜNDEM

Miçotakis iltica hakkı olmayan göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini istedi

Published

on

 Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, düzensiz göç ile mücadelede düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ve iltica hakkı bulunmayanların ülkelerine gönderilmesini talep etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi kapsamında gittiği Malta’nın başkenti Valetta’da açıklamalarda bulunan Miçotakis, bu yıl yaşanan sel ve yangın felaketlerinde Yunanistan’a yardım ulaştıran ülkelere teşekkür etti.

Miçotakis, bu felaketlerin temel nedeni olarak işaret ettiği iklim krizi için “Akdeniz’i diğer bölgelere göre çok daha fazla yoğun şekilde etkiliyor. Bu sadece bir endişe nedeni olmamalı, bir an evvel harekete geçmemiz için de bir neden olmalı.” diye konuştu.

İklim krizine karşı uzun vadeli tedbirlerin yanı sıra, kısa vadede de tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Miçotakis, AB’nin afetler için ayırdığı bütçenin de yetersiz olduğunu kaydetti.

-AB’ye göçte yasal yollar

Miçotakis, düzensiz göç konusunda İtalya Başbakanı Georgia Meloni ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hemfikir olduğunu belirterek “Günün sonunda, AB’ye kimin geleceğini kendi şartlarımızla belirleme ihtiyacımızı ortaya koyduk. Bugün Avrupa’ya kimin gireceğine insan kaçakçıları karar veriyor. Bu değişmeli.” dedi.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçiş yaptığı ülkelerle daha çok işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Miçotakis, “Geri göndermelere odaklanmalıyız ve iltica hakkı olmayan insanların kendi ülkelerine dönmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

Miçotakis yasal göç yollarına odaklanılması gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınırlarımızın korunmasına ağırlık verirken buna karşılık insanlara AB’ye gelip ekonomik kalkınmamıza yardımcı olmaları için fırsatlar da sunmalıyız. Ancak bizim şartlarımızla ve güvenli şekilde olmalı.”

Savunma veya yeşil enerji gibi konularda stratejik olarak bağımsızlığın sağlanabilmesi için AB olarak daha çok yatırım yapılmasını isteyen Miçotakis birlik içinde uygulanan mali kısıtlamaların bu yatırımlara engel teşkil ettiğini bildirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltti

Published

on

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “politika değişikliği” nedeniyle “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ve doları düşürme amacıyla politika faizini haziran ayından bu yana 21,5 puan artırarak yüzde 30’a yükselttiği, mali bozulmanın dengelenmesi için bazı dolaylı vergileri uygulamaya koyduğu anımsatıldı.

Yenilenen siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyebileceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, “durağan” kredi notu görünümünün ortodoks para politikalarının yeniden uygulanmasından dolayı Türkiye’nin kredi itibarına yönelik dengeli riskleri yansıttığı kaydedildi.

Açıklamada, para ve maliye politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının artarken, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB’nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çevrilebileceği aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook