İçişleri bakanlığı: “2 milyon TL borç olduğu iddiası asılsız..

İçişleri Bakanlığı, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na (Kıb-Tek) elektrik borç ödemelerini 2,5 yıldır düzenli bir şekilde yaptıklarını belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın Kıb-Tek’e 2 milyon TL borcu olduğu iddiasının  gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı  El-Sen’in İçişleri Bakanlığı’nın elektriğini kesmesine ilişkin açıklama yaptı.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığı olarak faturalarımızı 2,5 yıldır düzenli şekilde ödediğimiz açık şekilde ortadayken ve Kıb-Tek tarafından bakanlığımıza gönderilmiş olan faturada ağustos ayı devre toplamı 107,688,48 Türk Lirası, son ödeme tarihi ise 17 /11/ 2020 tarihi olarak açık şekilde belirtilmiş olmasına rağmen bu talihsiz olayın gerçekleştirilmesi üzücüdür. Kıb-Tek gibi önemli bir kurumumuzda örgütlü olan EL-SEN’in çağ dışı bir yöntemle gerçekleştirmiş olduğu bu eylemin maalesef siyasi saiklere dayandığını tüm kamuoyu görmektedir.

El-Sen’in yapmış olduğu elektrik kesintisi, Bakanlığımızda bulunan ve tüm devlet kurumlarında vatandaşlarımıza daha çağdaş ve daha hızlı hizmet vermek üzere kullanmakta olan Kamu Sertifikasyon Merkezi altında yer alan E-İmza, E-Nüfus ve E-Kimlik sistemlerinde teknik hasarlara neden olmuş, iletişim sistemlerinde ciddi aksaklıklara yol açmıştır.

Bakanlık bilgi işlem personelimizin oluşan hasar ve aksaklıkların giderilmesi için dün geceden sabah 04.00’a kadar büyük özveriyle yürüttükleri çalışmalar halen devam etmektedir. Vatandaşlarımızın en yoğun olarak hizmet aldığı bakanlık olan İçişleri Bakanlığı’nın işleyişini aksatan ve teknik birçok hasra yol açan bu talihsiz olay aynı zamanda vatandaşın hizmet alma hakkını engellemiş, birçok vatandaşımızı mağdur etmiştir. Kıb-Tek gibi kritik öneme sahip bir kurumuzda örgütlü olan El-Sen’in gerçekleştirmiş olduğu bu talihsiz eyleme bir an önce son vermesi ve  hizmet bekleyen vatandaşlarımızın daha fazla mağdur edilmemesi elzemdir. Bu vesileyle devlet kurumlarının vatandaşa hizmet için var olduğunu hatırlatır,  kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi rica ederiz. “