Connect with us

GÜNDEM

Hüseyin Amcaoğlu: Bölgeyi ‘kültürün, sanatın ve sporun başkenti’ yapacağız

Published

on

UBP’nin Gönyeli-Alayköy Belediye Başkan adayı Hüseyin Amcaoğlu, hayata geçirecekleri projelerle bölgeyi ‘kültürün, sanatın ve sporun başkenti’ yapacaklarını belirterek, “Artık değişimin ayak sesleri geliyor” ifadelerini kullandı.

Ulusal Birlik Partisi’nin (UBP) Gönyeli-Alayköy Belediye Başkan adayı Hüseyin Amcaoğlu, Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Erçin Şahmaran’ın hazırlayıp sunduğu ‘Objektif’ isimli programa konuk oldu.

“ARTIK DEĞİŞİMİN AYAK SESLERİ GELİYOR”

Aday olacağının kesinleşmesinin ardından halk tarafından ilgi ve destek ile karşılandığını ifade eden Hüseyin Amcaoğlu, “Artık değişimin ayak sesleri geliyor” dedi.

Amcaoğlu, geleceğin başkenti olacak potansiyelde bir bölgenin belediye başkan adayı olduğunu belirterek, “Yıllardır bu bölgede yaşadığım için sorunları çok iyi tespit ettim” ifadelerini kullandı.

Gönyeli haricinde Alayköy ve Yılmazköy’ü de inceleme fırsatı bulduğunu hatırlatan Amcaoğlu, “Bu bölgelerde kanalizasyon en büyük sorun. Projelendirme yaparak bu sorunu aşacağız” diye konuştu.

“BÖLGEYİ KÜLTÜRÜN, SANATIN VE SPORUN BAŞKENTİ YAPACAĞIZ”

Amcaoğlu, özellikle bölgede kültürün, sanatın ve spora yönelik faaliyetlerin daha fazla olması için projelerinin olduğuna dikkat çekerek, “Bölgeyi ‘kültürün, sanatın ve sporun başkenti’ yapacağız” açıklamasında bulundu.

Gönyeli-Alayköy Belediyesi’ne istihdam sözü vererek oy topladığı iddialarıyla ilgili olarak Amcaoğlu, “İstihdam konusunda çok hassasım ve bu konuyu her platformda dile getiriyorum. İhtiyaç olmadıkça istihdam yapılmayacak. Mali disiplin bizim önceliğimizdir” dedi.

“ALAYKÖY BELEDİYESİ ÇALIŞANLARI MEVCUT ÇALIŞMA DÜZENLERİNE DEVAM EDECEK”

Amcaoğlu, birleşmeden sonra Alayköy Belediyesi çalışanlarının mevcut çalışma düzenlerinin devam edeceğini söyleyerek, “Çalışanların içi rahat olsun. Düzenleri bozulmayacak” ifadelerini kullandı.

Reform süreçlerinin her zaman sancılı geçtiğine vurgu yapan Amcaoğlu, “Geçiş sürecinde yapacağımız düzenlemelerle sıkıntıyı en aza indireceğiz. Geleceğin kenti Gönyeli ve Alayköy olacak” diye konuştu.

Amcaoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile bölgedeki sorunların çözümü noktasında iş birliğine ihtiyaç olduğunu kaydederek, “İki belediye arasındaki sorunların oturup çözülmesi gerekiyor. Farklı siyasi partilerden olsak da uzlaşı yoluna gidebiliriz” açıklamasında bulundu.

“GÖNYELİ BELEDİYESİ’NİN GELİRİ DOĞRU BİR ŞEKİLDE KULLANILMIYOR”

Gönyeli Belediyesi’nin gelirinin iyi olduğunu fakat bu gelirin doğru ve rasyonel bir şekilde kullanılmadığına değinen Amcaoğlu, konuyla ilgili açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

“Eldeki geliri öncelikli sıkıtılar için kullanacağız. Dış finansman kaynağı sağlayacağız. Belediyenin özel sektörle yapacağı birçok iş birliği ile de projeler hayata geçirilebilir. Bu konuda temasımız ve bağlantılarımız da var. Bugüne kadar biriktirdiğimiz tüm ilişkileri Gönyeli-Alayköy Belediyesi lehine kullanacağız.”

Şu anki mevcut konumuna ‘tırnaklarıyla kazıyarak’ geldiğini dile getiren Amcaoğlu, “Çok siyaseti seven biri değilim. Sürekli gelen talepler beni bu görevde olmam için ikna etti” dedi.

Hüseyin Amcaoğlu, belediyenin çıkarları doğrultusunda her türlü haklı taleplerini hayata geçirebilmek için merkezi hükümete baskı uygulayacaklarını kaydetti.

“ZAMANINDA VE ZİRVEDE BIRAKMAK GEREKİYOR”

Çok uzun yıllar bir görevde kalmanın hep eleştirdiği bir husus olduğuna dikkat çeken Amcaoğlu, “Yavaş yavaş değişim şart. Eğer seçilirsem şu aşamada 2 dönemden fazla görevde kalmayı düşünmüyorum. Zamanında ve zirvede bırakmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Amcaoğlu, 25 Aralık’taki seçime kadar siyasetin kirliliklerini yansıtmadan güzel bir dönem geçirmek istediğini söyleyerek, “Kazanacağımızdan şüphemiz yok, tüm adaylara başarılar diliyorum” açıklamasında bulundu.

 

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook