Connect with us

GÜNDEM

“Hadi Tahsin Bey, alın Ercan’dan Fenerbahçe’yi, Metehan’dan geçirin ve maça götürün”

Published

on

CTP Genel Sekreteri Akansoy, Fenerbahçe ile AEK Larnaka arasında gerçekleşecek maça dikkat çekerek Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’na seslendi, “Haydi Tahsin Bey, koyu bir Fenerli olarak alın Ercan’dan takımı, Metehan kapısından geçirin” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri ve Milletvekili Asım Akansoy, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamasında, Fenerbahçe ile AEK Larnaka arasında Kıbrıs’ın güneyinde gerçekleşecek maça dikkat çekerek Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu’na seslendi, “Haydi Tahsin bey koyu bir Fenerli olarak top önünüzde, buyurun alın Ercan’dan takımı, Metehan kapısından geçirin ve maça götürün, görsün dünya gücünüzü” çağrısında bulundu.

Akansoy, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kıbrıs sorununun yanlış yönetimi bizi 90’lı yıllara geri götürdü. Dejavu yaşıyoruz… Bunca yıldır verdiğimiz mücadele ve elde ettiğimiz kazanımlar, ayrılıkçı tezlerle ortadan kalkma tehlikesi içerisinde. Şahin siyasetle birlikte birileri esip yağmaya başladı.

BM’ye o yıllarda da diklenmiş, BM Barış gücünü Kuzey Kıbrıs’a sokmama kararı alıp, Karpazda yaşayan Kıbrıslı Rumların insani yardım olarak aldığı katkıları engellemişlerdi… sonuçta ne oldu ? Kocaman bir hiç !

KKTC’yi tanıtacaklarmış, buyurun Tahsin bey, niye yapamıyorsunuz ? KKTC’nin kuruluşundan beri uğraşıyorsunuz, ne dost ne de kardeş ülkeleriniz sizi tanıdı. Çünkü siyasetiniz maddenin doğasına aykırıdır, aşırıdır, dışlayıcıdır, kabul edilir değildir.

İki yıldır “eşit egemenlik” diyorsunuz ancak Türkiye dışında hiçbir ülke size el vermedi. Vermeyecek de. Veremez de.

Referandum sonrası gündeme gelen kazanımlardan olan Avrupa Birliği ile ilişkiler bağlamında Mali Yarım Tüzüğü ve Yeşil Hat Tüzüğü konusu yine aynı kapsamda değerlendirilebilecek geçiş noktaları-kapıların açılması sizin siyasetiniz yüzünden tehlike altına girdi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Konseyi’nin Titina Loizidu davasını kapatma kararı konusunda zafer ilan ediyorsunuz, ancak Taşınmaz Mal Komisyonunun kapatılması için 2013 yılında dava açanın bizzat siz olduğunuzu unutturmaya çalışıyorsunuz. Nerden baksan tutarsızlık !

Federasyon bitmiştir deniyor.  “Kandır çocuğu da Taksim istesin” derdik size o yıllarda. Hiç değişmediniz. Siz hala Taksimcisiniz, bölücüsünüz.

Kıbrıslı Türkler kendi özgür iradeleri ile, 24 Nisan 2004 tarihinde Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili kararlarını vermişlerdir. Siyasete düşen bu kararı izlemek ve çözüm üretmektir. Halka karşı halka rağmen siyaset ile hiçbir yere varamayacaksınız.

Fenerbahçe adaya geliyor, AEK Larnaka ile top oynayacak…

Haydi Tahsin bey koyu bir Fenerli olarak top önünüzde, buyurun alın Ercan’dan takımı, Metehan kapısından geçirin ve maça götürün, görsün dünya gücünüzü…”

GÜNDEM

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Rum basınında

Published

on

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında BM Genel Kurulu çerçevesinde yapılan ikili görüşme Rum basınında da yer aldı.

Politis gazetesi, “İyi Bir Ortam ve Vilnius’tan Bir Adım Daha İleri” başlığı altında verdiği haberinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis arasında New York’ta yapılan görüşmeye yer verdi.

Gazete, Miçotakis ve Erdoğan’ın dünkü görüşmede, son dönemde Yunanistan ile Türkiye arasındaki olumlu ortamın korunması konusuna yoğunlaştıklarını belirtti. Yunan basınında çıkan haberlere göre ise, Yunan hükümetinden bir kaynağın, “Vilnius’tan bir adım öteye gittik ancak Lahey henüz çok uzakta” açıklamasında bulunduğunu aktardı.

Haberde, görüşme sonrası Yunanistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya da geniş yer verilirken, söz konusu açıklamada, iki liderin görüşmede Kıbrıs sorununa değinip değinmediklerine ise yer verilmediği vurgulandı.

Haber Alithia’da “Miçotakis ve Erdoğan’dan Yol Haritası Anlaşması – Mülteciler Konusunda İşbirliği – Kıbrıs Sorununa Hiç Değinme Yok”; Haravgi’de ise “Yunanistan-Türkiye Yüksek Komisyonu 7 Aralık’ta” başlığıyla yer aldı.

Continue Reading

GÜNDEM

UBP Genel Başkanı Üstel, MYK’yı topluyor

Published

on

UBP Genel Başkanı Ünal Üstel, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere MYK’yı bugün saat 17.30’da toplantıya çağırdı.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkanı ve Başbakan Ünal Üstel, UBP Merkez Yönetim Kurulu’nu (MYK) toplantıya çağırdı.

Ünal Üstel, toplantıda, ülke gündemi, hükümet icraatları ve parti çalışmaları ile ilgili durum değerlendirmesi yapacak.

Saat 17.30’da başlayacak MYK toplantısı, Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki Genel Merkez’de yer alacak.

Continue Reading

GÜNDEM

TCMB’den dördüncü faiz artışı: “Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

Published

on

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 500 baz puan artırarak yüzde 30’a çıkardı.

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Hafize Gaye Erkan başkanlığında toplanan Kurul’un politika faizinin yüzde 30’a çıkarılmasına karar verdiği bildirildi.

Son artışla TCMB yeni yönetiminde dördüncü faiz artışını gerçekleştirmiş oldu.

Anadolu Ajansı (AA) Finans’ın 19 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankette 500 baz puan artış beklentisi öne çıkmıştı.

-“Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşti”

TCMB’den faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, Kurul’un dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiği belirtildi.

Enflasyonun temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleştiği aktarılan duyuruda, şunlar kaydedildi:

“Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır.”

Duyuruda, doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlamasının fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacağı belirtildi.

– “Parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecek”

Politika faizinin enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirleneceği vurgulanan duyuruda, “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir.” denildi.

Duyuruda, Kurul’un mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmekte olduğu kaydedildi.

– “Kurul, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecek”

Sadeleşme sürecinin etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edeceği belirtilen duyuruda, şu ifadelere yer verildi:

”Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Duyuruda, Para Politikası Kurulu toplantı özetinin 5 iş günü içinde yayımlanacağı bildirildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook