Connect with us

GÜNDEM

“GURURLU YUNAN GENÇLERİ” NE!

Published

on

 

Rumlar yine geleneksel ahlaksızlıkları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, dolayısı ile TÜRK bayrağını yaktılar.
KKTC’nin ilanının yıl dönümünde “Gururlu Yunan Gençliği “adı altında yürüyüş yaparak KKTC bayrağı yaktılar.
Oysa aynı Yunanistan 15 Temmuz’da adaya darbe yaptığında aynı Rumlar Türk Ordusu’ndan yardım istemişti.
Hatırlayın dönemin Türkiye Başbakanı rahmetli Bülent Ecevit “Biz aslında savaş için değil, barış için ve yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için adaya gidiyoruz.” derken onların yardım çığlığından da bahsediyordu.
Neyse bu Rumların yakın tarih sorunu, gelelim kendi konumuza.
Bizim ülkemizin en cahili bile başka bir ülkenin bayrağını değil yakmak asla rencide bile etmez.
Bizler düşmana önce ‘aman dile’ deyip savaşan bir fıtratın çocuklarıyız
O bayrağın hesabını da elbet sorarız.
Ama bu duruma en güzel cevabı Kıbrıs Türkleri şu cümlelerle özetliyor:
HER GÜN BİN BAYRAK YAKIP, DAĞA DİKSEN HAÇINI.
EYY PALİKARYA YÜREĞİNİ SOĞUTUP, DİNDİREBİLİRMİSİN KUYRUK ACINI.
Evet, düşmanın şereflisi çok önemli, içte ve dışta.
Şerefli düşmanın şerefli devleti olur.
Her önüne gelen bir devlet kurduğu zaman zalimliğin de ortağı olmuştur demek
Zira Devlet kurmak bir gelenek işidir!
Türkler,
Tarihler boyunca,
17 İmparatorluk
38 Devlet
32 Beylik
17 Hanlık
10 Cumhuriyet
4 Atabeylik kurmuştur.
Bunların toplamı 117 dir…
Yeryüzünde bunu başarmış,
Başka hiçbir Millet yoktur.
Bugün de 7 bağımsız devleti ile köklü geleceğinin devamını yerine getirmektedir.
KKTC bu devletlerin yüz ölçümü olarak en küçüğü fakat manevi değeri olarak en büyüğüdür belki de …
Akdeniz’in ortasında terkedilmiş bir küçük halk, o halk TMT diye bir yapılanma yapıyor, 10 yıl içinde mukavemet içinde haklı davasını önce Türkiye’ye sonra tüm dünyaya anlatıyor…
Yetmiyor tüm dünyayı karşısına alarak, bugün 39. yılına giren bir devlet kuruyor ….
Hem de 200 bin kişilik bir nüfusu ile…
Ve bütün Türk Dünyası bir aile anlayışı içerisinde bu devlete Yavru Vatan diyor …
Düşüne biliyor musunuz o yavrunun yaktığı ateş, ata yurtlarımızın uyanışının da kaynağıdır …
KKTC devleti kurulduktan 8 yıl sonra SSCB bloğundan ilk olarak Azerbaycan bağımsızlığını ilan etti ve Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan olmak üzere bugün toplam 7 bağımsız Türk bayrağı göklerde dalgalanmaktadır ….
Evet işte biz bu bayraklara yapılacak her türlü saldırıyı Türk Milletine top yükün yapılmış saldırı olarak kabul edilmekteyiz.
Bunu kabul etmeyenler ne kandan, ne candan Türk’tür .
KKTC bayrağına yapılan saldırıya da biz bu gözle bakarız…
Ve bir kere yükselen bayrağı bir daha asla indirmeyeceğimizi yineleriz.
Haa bu arada bir notta içteki palikaryalara!
Ulan biz Akdeniz’in ortasında 200 bin kişilik bir halkla devlet kuran bir gelenekten geliyoruz, o devlet 39 yaşına girdi … siz neredeyse son 50 yıldır ülkemizde terör eylemleri yaparak toprak koparmaya çalışanlar bir kez daha düşünün, tabi varsa o düşünme yeteceğiniz.
Haa bu arada bizim bir geleneğimiz daha var, düşman da olsa bir milletin temsilcisi olan bir bayrağa, simgeye asla hakaret etmez, yakmayız… Gerektiğinde düşmanı denize dökeriz ama onun kutsalını asla ayaklar altına almayız.
Bunu size Mustafa Kemal öğretemediyse sizden asla adam olmaz.
Kendini “gururlu Yunan çocuğu” sayanlar eğer varsa biraz şerefiniz o da Akdeniz’in sularına gömülü, gidin oradan başlayın şerefinizi kurtarmaya.

Selçuk Düzgün

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook