Connect with us

GÜNDEM

Güney’de artan koronavirüs vakalarına karşı yeni önlemler gündemde…

Published

on

Güney Kıbrıs’ta koronavirüsüyle ilgili durumun iyi gitmediği ve daha sert tedbirlerin gündemde olduğu haber verildi.

Alithia gazetesi “Hiç İyi Gitmiyoruz- Daha Sert Tedbirler Geliyor- Dünden İtibaren Mini Karantina- Koronayla Olan Mücadeleyi Kaybediyoruz” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, yalnızca 21-28 Aralık tarihleri arasında Rum kesiminde 2 bin 690 yeni Koronavirüs vakası tespit edildiğini yazdı.

Tedavi görenlerin sayısının da günden güne arttığını ve bunun günde 140 ile 155 kişi arasında değişmekte olduğunu kaydeden gazete, 21-18 Aralık tarihlerinde Rum kesiminde 18 kişinin ise Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Bütün bunların Rum hükümetini dün yeni kısıtlayıcı önlemler almaya zorladığını ve dün akşam 18.00’den itibaren geçerli olmak üzere ev ziyaretlerinin yasaklandığını, aynı zamanda kamuda ofislerde minimum personelle ve evden çalışmaya geçildiğini yazan gazete, bu önlemlerin mini bir karantinayı andırdığını, öte yandan genel bir karantina senaryosunun da tartışılmaya başlandığını ifade etti.

OKULLAR 10 OCAK TARİHİNE KADAR UZAKTAN EĞİTİM YAPACAK

Gazete dün açıklanan önlemlere haberinde geniş yer verirken, Rum kesiminde özel ve devletteki ilkokullar ile orta eğitim kurumları ve yükseköğretim kurumlarının ise 10 Ocak 2021 tarihine kadar uzaktan eğitim yapacağını kaydetti.

PARTİLER ÖNLEMLERE TEPKİLİ

Rum Sağlık Bakanlığı tarafından dün alınan önlemlere AKEL, ELAM ve Dayanışma Hareketinin sert eleştirilerde bulunduklarını da yazan gazete, partilerin önlemlere karşı olduklarını ifade ederek, bilimsel-danışma komitesinin ne zaman toplandığını ve alınan daha sert önlemlerin ne zaman önerildiği sorusunu sordu.

Bahse konu partiler, Rum hükümetini önlemleri yeniden gözden geçirmeye de çağırdı.

MUTASYONA UĞRAMIŞ VİRÜSÜN TESPİTİ İÇİN ALINAN NUMUNELER NÖROLOJİ VE GENETİK ENSTİTÜSÜNE GÖNDERİLDİ

Öte yandan gazete, son 20 gün içerisinde Birleşik Krallıktan Güney Kıbrıs’a dönüş yapan yolculardan alınan numunelerin, mutasyona uğramış yeni tip korona virüsün ülkede var olup olmadığının ortaya çıkması için Nöroloji ve Genetik Enstitüsüne gönderildiğini yazdı.

Gazete, Rum Sağlık Bakanlığı ofisi koordinatöründen alınan bilgiye göre, sonuçların henüz alınmadığını ekledi.

ÖZELDE ÇALIŞAN DOKTORLAR TEPKİLİ

Rum tarafındaki sağlık sisteminin artan Covid-19 vakalarının sonucunda, ciddi baskılara maruz kaldığını da yazan gazete, korona virüsüyle enfekte olmuş hastaların tedavisinin en büyük yükünün devlet hastanelerinde olduğunu ve bunun sonucunda da devlet hastanelerindeki doktorların sınırlarında olduklarına işaret etti.

Rum Sağlık Bakanlığının ise, devlet doktorlarının üzerindeki baskıyı azaltma çabasıyla, özel sektörden bir miktar doktor talep ettiğini kaydeden gazete, ancak bu karara tepkiler olduğunu ve bazı doktorların kendi sebeplerinden ötürü bu çabaya katkıda bulunmayı kabul etmediklerinden söz edildiğini iletti.

Rum Devlet Sağlık Hizmetleri Örgütü (OKİPİ) sözcüsü ise açıklamasında, doktorların bu istekten kaçınmak için çeşitli bahaneler sunduklarını söyledi.

BAŞPİSKOPOS DÜN AŞI OLDU

Başpiskopos Hrisostomos’un da dün Koronavirüse karşı geliştirilen aşıyı olduğunu yazan gazete, Hrisostomos’un dün aşıyı yaptırmasının ardından yaptığı açıklamada, aşıyı geliştiren bilim adamlarına teşekkür ederek, insanların önlemlere uyulması gerektiğini anlaması gerektiğini vurguladığını iletti.

907 VAKA, 4 YENİ CAN KAYBI

Öte yandan Güney Kıbrıs’ta son 24 saatte gerçekleştirilen 18 bin 070 test sonucunda 907 korona virüs vakası daha tespit edildiğini ve vaka sayısının 21 bin barajını aşarak 21 bin 315’e ulaştığını kaydeden gazete, korona virüsünden ötürü dün 4 can kaybı daha yaşandığını ve Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 117’ye ulaştığını da belirtti.

Hayatını kaybedenlerin 82 ve 84 yaşlarındaki iki erkek ile 83 ve 88 yaşlarında iki kadın olduğunu belirten gazete, şu an Rum kesiminde 154 kişinin Koronavirüs tedavisi görmekte olduğunu ve bunlardan 42’isinin durumunun ciddi olduğunu da ekledi.

İKİNCİ PARTİ AŞILAR DA DÜN TESLİM ALINDI

Rum kesiminde hastane ve huzurevlerinde Koronavirüse karşı aşılamanın sürdüğünü, öte yandan ikinci parti aşıların dün teslim alındığını yazan Politis ise, 7 bin dozluk ikinci partinin dün teslim alındığını ve dolayısıyla 3 bin 500 kişinin aşılanacağını belirtti.

Şu ana kadar 16 bin 750 doz aşı teslim alındığını kaydeden gazete, bu aşılarla yaklaşık 8 bin 300 kişinin aşılanacağını ekledi.

Continue Reading

GÜNDEM

Vakalar artıyor: 41 vaka

Published

on

“Toplam 6133 test yapıldı, 38’i yerel 41  pozitif vakaya rastlandı, 5  kişi taburcu edildi”

Son 24 saatte yapılan test sayısı 6133 olup, 38’i yerel 41 pozitif vakaya rastlanmış, 5 kişi taburcu edilmiştir.

1 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiş, 2 kişi daha önce tespit edilen vakaların temaslılarıdır ve bu süre içinde gözetim altında bulunmaktadırlar. 38 kişi ise yerel vakadır.

36 kişi Lefkoşa, 3 kişi Girne, 1 kişi Gazimağusa Bölgesi’ndendir.

Vakaların bölgelere göre dağılımı

Lefkoşa

Gönyeli – 2 /  Cihangir- 2 / Değirmenlik-1 / Haspolat 27 / Sulariçi-2  / K. Kaymaklı-2

Girne

Girne Merkez -1  / Ağırdağ-1 / Çatalköy-1

Gazimağusa

Maraş -1

1 Mart  2021 Covid-19 genel durumu şöyle:

 

Bugün Yapılan Test Sayısı: 6133

Bugün Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 41

Ülke dışından gelen Vaka Sayısı :  1

Karantinada Pozitifleşen Temaslı Vaka Sayısı: 2

Yerel Vaka Sayısı: 38

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Hasta Sayısı: 5

Bugün Kaybedilen Hasta:

Yapılan Toplam Test Sayısı: 548.049

Toplam Vaka Sayısı: 3457

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı: 3007

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı: 427

Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı: 86

Pandemi Otellerinde Takip Edilen Vaka Sayısı: 338

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı: 23

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı: 3

Continue Reading

GÜNDEM

Haftalık trafik raporu: 30 kaza; 11 yaralı, 1 ölü

Published

on

Ülke genelinde son bir haftada meydana gelen 30 trafik kazasında, bir kişinin hayatını kaybettiği, 11 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Polis Basın Subaylığı’ndan yapılan açıklamaya göre, bu sürede yaşanan trafik kazası sebeplerinin başında süratli araç kullanmak geliyor. Kazaların 9’u süratli araç kullanmaktan, 7’si kavşakta durmamaktan, 5’i dikkatsiz sürüşten, 5’i yakın takipten, 4’ü ise diğer etkenlerden kaynaklandı.

Kazalardan 14’ü Lefkoşa, 7’si Gazimağusa, 6’sı Girne, 1’i Güzelyurt ve 2’si İskele’de meydana gelirken, kazalardaki toplam hasar miktarı 576 bin 300 TL olarak açıklandı.

175 ARAÇ SÜRÜCÜSÜ HAKKINDA İLERİ İŞLEME GİDİLDİ

Öte yandan, son bir haftada polis tarafından ülke genelinde yapılan trafik kontrollerinde, toplam 1517 araç sürücüsünün kontrol edildiği ve suç işlediği tespit edilen 175 araç sürücüsü hakkında ileri işleme gidildiği açıklandı.

Polis, suçların dağılımını şu şekilde açıkladı:

“Sürat (75) , Tehlikeli Sürüş (7), Dikkatsiz Sürüş (14), Seyrüsefer Ruhsatsız Araç Kullanmak (8), S/Ehliyetsiz Araç Kullanmak (3), Alkollü Araç Kullanmak (8), Seyir Halinde iken Cep Telofonu ile Konuşmak (14), Trafik Levha ve İşaretlerine Uymamak (8), Trafik Işıklarına Uymamak (1), Muayenesiz Araç Kullanmak (2), Sigortasız veya Kapsamı Dışında Araç Kullanmak (7), “A” Yol Kullanma İzinsiz Araç Kullanmak (2), “B” Özel İşletme İzinsiz Araç Kullanmak (1) ve 25 diğer trafik suçları.”

Continue Reading

GÜNDEM

Arıklı ve Hanedanlık!

Published

on

Arıklı soy ismi Kafkasya’dan kopup Anadoluya, oradan gaza seferi ile yola çıkarak  Kıbrıs’a göç etmiş ve Kıbrıs’ta gazilik şerefi ile yerleşmiş  ailenin adıdır….

Bu tür ailelere eski Türk tarihinde BEYLİK denirdi…

Beyliğin atası Erhan Arıklının babası CEMAL ARIKLI, Beyliğin gaza ve gazi kahramanı ağabeyisi Orhan Arıklı’dır…

Orhan Arıklı 1974 Barış hareketine katılarak gazilik şerefine ulaşmış ve ailesinin adaya göç serüvenini başlatmıştır.

Göç serüveninin doruk noktası sayın bakan Erhan Arıklı’dır.

Sen kalk  neredeyse 9 ay kışın yaşandığı Kars’ın Ardahan ilçesinde doğ, neredeyse 10 ay yazın yaşandığı Kıbrıs adasına göç serüvenin herkesin dilinde olsun.

Evet Arıklı Ailesi bir Beylik serüveninin vücut bulmuş halidir.

Beyliğin en küçük erkek evladı Erhan Arıklı bu acı ve şerefli göç yolculuğunun doruk noktasıdır.

İlköğrenimini Kars’ta tamamlayıp,  Ortaöğrenimini Kıbrıs’ta tamamlayan Arıklı’nın eğitim serüveni nihayet Prof’luk ile noktalanmıştır.

Türk-Birliği Kültür Merkezi ile başlayan ideolojik  serüveni geldiği coğrafyalarda önemli işler ve hizmetler yapma başarılarına ulaştırmış.

Siyasi kariyeri ise YDP’nin  yeniden dirilmesine ve iktidar ortağı olmasına kadar gitmiştir.

Erhan Arıklı hayatının her dönemindeki mücadelesi ve başarılarını bizzat kendi çabası ve ailesinin desteği ile kısacası ; tırnakları ile kazıya kazıya sağlamıştır.

YDP ‘nin yeniden kurulması ve iktidara gitme sürecini bilen her partili Arıklı’nın bu işin mimarı olduğunu ve arkasındaki yegane gücün ailesi ve YDP’ye inananların olduğunu iyi bilir.

Eski Türk Tarihini bilenler hele hele Kafkasyayı bilenler bu tür çekirdek ailelerin ve sülallerin birbirlerine karşı verdikleri destekleri iyi bilirler.

Arıklı ailesi siyasi alanda Erhan Bey’i kendilerine lider kabul etmiş ve büyüğünden , küçüğüne elini taşın altına koyarak sahaya çıkmıştır.

Parti iktidara gelene kadar  maddi ve manevi anlamda mücadele eden ailesinden Erhan bey bakan olduktan sonra nemalanan bir tek ferdi göremezsiniz.

Hatta ve hatta ailesinde liyakat sahibi olan  her hangi bir akrabasını bile sırf laf gelmesin diye her hangi bir göreve getirmemiştir.

Partiye gönül vermiş olanlar Arıklı’nın ailesinin partililer ile birlikde maddi ve manevi nasıl mücadele verdiğini iyi bilir.

Ama dönüp hiç biri bu hizmet ve sadakatlerinin karşılığını asla beklemediler.

Çünkü onları Kafkasyadan koparıp getiren mefkureleri Milletine hizmet etme aşkı ile doludur.

Çünkü onlar aksakallılarını , analarını , gazi ağabeyilerini bu topraklara gömdüler.

Bu toprakları Türk Milletinin en küçük aile birimi ve soy isimleri ile beyliklerinden biri olarak VATAN kabul ettiler.

Evet Arıklı ailesi ülkemiz siyasi hareketlerinin, YDP’nin temel taşlarından biri olmuştur.

Ama asla HANEDANLIK peşinde olmamış, atalarının mirasını ayaklar altına almamışlardır.
Arıklı ailesi bir beyliktir ve beyliğin bireyleri Erhan Arıklı’nın dağ gibi arkasındadır.

Ve Erhan Bey isterse Başbakan olsun o aile temsilcilerinden her hangi birinin soy ismi ile göreve geleceğini hiç kimse göremeyecektir.

Hatta liyakatın en üst düzeyinde olsalar bile.

“Hanedenlık “ yakıştırması yapanlar partinin bireylerinden ona desteğini görünce YDP’ninde Erhan Arıklı’nın bir ailesi olduğu gerçeği ile yüzleşeceklerdir.

YDP ailesinin her bir ferdi Erhan Arıklı gerçeğinin farkındadır.

Ona ‘HANEDANLIK’ yakıştırması yapanların kurultaydan BEY’in tekrak destek alarak çıkışına şahit olacaktır.

Belki de bu güven tazeleme Kıbrıs’ın kaderini değiştirecektir.

Continue Reading

Trending