Connect with us

GÜNDEM

Güney Kıbrıs’ta hellim konusu gündemden düşmüyor

Published

on

Güney Kıbrıs’ta hellim konusu gündem olmaya devam ediyor.

Fileleftheros gazetesi “Hellimin Kaybedilmesi Tehlikesi” başlıklı haberinde, Hukuk Dairesinin, Kıbrıs’ta hellim ismiyle tek ürün üretilmesine ilişkin yasanın uygulanmasının, Menşe İsmi Korumalı ürün standartlarının korunmasının olmazsa olmaz olduğunu bir kez daha açıkça dile getirdiği yazdı.

Gazete, Hukuk Dairesinin bu görüşünü dün gerçekleştirilen Meclis Tarım Komitesi toplantısında yinelediğini belirtti.

Habere göre Hukuk Dairesi temsilcisi, MİK olarak hellimin kaydedilmesi temelinde, tarımsal ürünlerin kalite sistemlerini düzenleyen Avrupa tüzüğünün ihlal edilmesi durumunda Avrupa Komisyonu’nun, üye devlete karşı ihlal sürecini başlatacağı uyarısında bulundu.

Hukuk Dairesi temsilcisi ayrıca ilgili tüzüğün uygulanmaması durumunda MİK’in “kullanılmaz hale gelmesi” olasılığının bulunduğu da ifade etti.

Gazete, Meclis Tarım Komitesinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile paydaşlar arasındaki toplantının hemen ardından ve diğer paydaşlarla hellim üretimi sürecini ele almadan önce gerçekleştirildiğine dikkati çekerken Tarım Bakanı Kostas Kadis’in de toplantı çerçevesinde açıklamalarda bulunduğunu yazdı.

Habere göre Tarım Bakanı Kostas Kadis, Anastasiadis’in ilgili yasanın uygulanacağını söylediğini ifade etti.

Kadis, MİK olarak hellim üretimine başlamak için bir sürece gereksinim olduğunu, çabanın ise piyasanın çalışması ve MİK şeklinde üretime başlamak olduğunu söyledi.

Mesajın, MİK şeklinde hellimin üretilmesi gerektiği yönünde olduğunu söyleyen Kadis, hükümetin niyetinin, küçük öneme sahip değişiklikleri ileriye götürmek olduğunu da belirtti.

Değişikliklerle ilgili Rum Yönetimi’nin görüşeceği dosyanın özelliklerinin ırklar, şekil, lisans ve ağırlıkla ilgili olacağını belirten Kadis, peynir üreticilerinin başka bir isimdeki peyniri uygun fiyata satamayacağı konusunu da hikaye olarak nitelendirdi.

Kadis, hükümetin amacının, uzman görüşün uygulanması, kontrol sisteminin tek bir  organizasyon altında entegre edilmesi olduğunu belirtti.

Kadis açıklamasında ayrıca denetimin doğru bir şekilde yapılmayacağına dair herhangi bir şüphenin bulunmayacağını da ifade etti.

Ticaret Bakanı Natasa Pilidu ise yaptığı açıklamada, tüm peynir üreticilerinin, MİK’e entegre edilmesi gerekliliğinden bahsederek herhangi bir gecikmesinin de prosedürel olduğunu belirtti.

Hükümetin niyetinin süt üretimini artırmak olduğunu belirten Pilidu, MİK standartlarını uygulamayan ürünlerin hellim ismini taşımayacağını, MİK şeklindeki hellimle ilgili tüm denetimlerin Bureau Veritas tarafından yapılacağını söyledi.

Pilidu, MİK ibaresini taşımayan ürünlerin hellim ismini almayacağını, Avrupa pazarına ve üçüncü ülkelere hitap eden ürünlerle ilgili ticari markada, MİK logosunun yanında kullanılmasının mümkün olduğunu belirtti.

-Milletvekilleri yasanın uygulanmasını istedi

Gazete aynı haberinin içerisinde Hukuk Dairesinin toplantı çerçevesinde görüşlerini yinelemesinin ardından, milletvekillerinin MİK ile ilgili yasanın derhal uygulanmasını talep ettiğini yazdı.

Habere göre Meclis Tarım Komitesi Başkanı Yiannakis Gavriil hayvan besicilerinin hayatta kalmasına ilişkin tek yolun, yasanın uygulanması olduğuna işaret etti.

Gavriil, yasanın uygulanmasında yaşanan gecikme nedeniyle Rum Yönetimi’nin AB yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabileceğini de ifade etti.

-Kadis

Alithia gazetesine göre Tarım Bakanı Kostas Kadis toplantı sonrasında yaptığı açıklamada hükümetin, hellim patentinin tescili için kararlılıkla mücadele ettiğini ve bunu başardığını, aynı kararlılıkla da MİK olarak hellim üretiminin doğru bir yola sokulması için de tüm sorunları çözeceklerini ifade etti.

Hukuk Dairesi’nin görüşünün yol gösterici olduğunu, Anastasiadis’in de peynir üreticilerine yasanın uygulanması gerektiğini açıkça dile getirdiğini söyleyen Kadis, tüm sektörleri etkileyen prosedürel sorunların bulunduğunu belirtti.

MİK’in uygulanmasının uzatılmasına ilişkin talebin sorulması üzerine Kadis, Avrupa Komisyonu’na bir dosyanın öngörülerinin uygulaması için on yıla kadar süre verme olanağı tanıyan tüzüğün bulunduğunu belirterek Güney Kıbrıs için bu sürenin 2024’te sona erdiğini ifade etti.

Kadis sözlerinin devamında, Avrupa düzeyinde,  istisnai durumlara ilişkin olanağın ele alındığını belirterek, hellimi,  “Avrupa Komisyonu, 2029 veya 2030’a kadar süre tanıma olanağına sahiptir” şeklinde nitelendirdi.

Kadis, bunun, üreticilere yeni olgulara adapte olması için zaman kazandırmayı başarmak için hükümetin girişimde bulunacağı bir şey olduğunu söyledi.

Continue Reading
Advertisement

GÜNDEM

“Yunan ve Rumlar 9 kez gemi göndermeye kalkıştı”

Published

on

TC Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan ve Rum gemilerinin son 1 yılda 9 kez Türk kıta sahanlığına gemi gönderme girişiminde bulunduğunu ve bunları engellediklerini vurguladı

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan ve Rum gemilerinin son 1 yılda 9 kez Türk kıta sahanlığına gemi gönderme girişiminde bulunduğunu belirterek “Bunları hem sahada hem masada aldığımız önlemlerle engelledik. Yarın da (bugün) kısmetse Abdülhamid Han sondaj gemisi ilk görevi için Akdeniz’e açılacak. Doğu Akdeniz politikamızı uluslararası hukuka ve hakkaniyet ilkesine uygun şekilde, taviz vermeden sürdürüyoruz.” dedi.

Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu.

Ege ve Doğu Akdeniz’de barış ve iş birliğinin hüküm sürmesi gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Milli davamız Kıbrıs meselesinde çözümün anahtarı bellidir. Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının, yani egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescil edilmesi gerekir.” dedi.

Kıbrıs müzakerelerinin iki toplumun değil iki devletin arasında gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Kıbrıs çevresindeki kaynaklar için hakça paylaşımı savunuyoruz. KKTC, bunun için 2011’den bu yana önerilerde bulunuyor. Son olarak, 1 ve 8 Temmuz’da yine yapıcı bir iş birliği önerisini BM’ye iletti. Böyle bir mekanizma kurulursa Doğu Akdeniz’deki meselenin yarısı çözülür.” diye konuştu.

Erdoğan’ın Doğu Akdeniz Konferansı önerisi ile KKTC’nin iş birliği önerisinin tüm dünyaya anlatılmaya devam edeceğini de vurgulayan Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz politikamızın bir unsuru da elbette, egemen haklarımız. Yunan/Rum ikilisi son 1 yılda kıta sahanlığımıza 9 kez gemi göndermeye kalkıştı. Bunları hem sahada hem masada aldığımız önlemlerle engelledik. Yarın da (bugün) kısmetse Abdülhamid Han sondaj gemisi ilk görevi için Akdeniz’e açılacak. Doğu Akdeniz politikamızı uluslararası hukuka ve hakkaniyet ilkesine uygun şekilde, taviz vermeden sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ege’de ise birbiriyle bağlantılı sorunların bütüncül şekilde ele alınarak, kapsamlı, kalıcı ve uluslararası hukuka uygun olarak çözümlenmesini istediğine işaret etti.

Bu kapsamda Türkiye’nin uluslararası anlaşmalara göre gayriaskeri statüsü bulunan, Türk kıyılarına yakın adaların silahlandırıldığını başta BM olmak üzere tüm muhataplarına anlattığını söyleyen Çavuşoğlu, bu konunun üzerine gidilmeye devam edeceğini de vurguladı.

Continue Reading

GÜNDEM

Şanlı Erenköy Direnişi nedeniyle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı mesaj yayımladı

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk tarihinde en anlamlı direnişlerden biri ve Kıbrıs Türk gençliğinin vatan topraklarına sahip çıkma azminin en anlamlı göstergesi olduğunu belirtti.

 

Arıklı, Şanlı Erenköy Direnişi’nin 58. Yıldönümünde yayınladığı mesajda, Kıbrıs Türkü’nün toplumsal varoluş mücadelesinde önemli bir yere sahip olan Erenköy Direnişi’nin yıldönümünü şerefle idrak ettiklerini kaydederek, bu direniş sırasında şehit düşenleri bir kez daha minnet ve rahmetle andı. Erenköy direnişinin, 1964 yılında yurtdışında öğrenim gören gençlerin, canlarını hiçe sayarak vatan topraklarını korumak uğruna ortaya koyduğu büyük bir fedakarlık örneği olduğunu belirterek şunları ifade etti: ” Tam 58 yıl önce Erenköy’de Türkiye ve İngiltere’den yaklaşık 500 üniversite genci, tahsilini yarıda bırakarak adaya gelmiş, Erenköy halkıyla birlikte ardı arkası kesilmeyen Rum saldırılarına karşı 2 yıl boyunca çok zor şartlar altında bir yaşam savaşı ve imkansız denecek kadar zorlu bir mücadele vermişlerdir. Vatan topraklarını müdafaa etmek uğruna kendilerinden silah ve sayıca kat kat üstün bir kuvvet karşısında ayakta durarak büyük bir destan yazan bu gençlerin inanç ve kararlılığı takdire şayandır. Kıbrıs Türk halkı çok ağır baskı ve saldırılara maruz kalmasına rağmen, sergilemiş olduğu bu direnişle hiçbir zaman esaret altına girmeyeceğini bütün dünyaya göstermiştir. Yıllar boyu verilen onca zorlu mücadelede Anavatan’a olan inanç ve güvenini daima korumuş ve bunun neticesinde kendi özgür ve bağımsız devletine kavuşmayı başarmıştır. Bu vesileyle, başta Şehit Yüzbaşı Cengiz Topel olmak üzere canlarını ortaya koyarak bu toprakları vatan yapan şehitleri rahmetle, Erenköy Gazilerini, ayrıca tarihimizin bu en anlamlı mücadelesinde yer alan ve destek veren mücahit ve mehmetçikleri minnetle anarım” dedi.

Continue Reading

GÜNDEM

Erdoğan’ın davetlisi olarak bu akşam Türkiye’ye gidiyor

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak Türkiye’ye gitmek üzere bu akşam saat 20.50’de Ercan Havalimanı’ndan Ankara’ya hareket edecek.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, yarın sabah Ankara Ticaret Odası’nı ziyaret edecek olan Cumhurbaşkanı Tatar, basın kuruluşları ile de bir araya gelecek ve Kıbrıs konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulunacak.

Yarın akşam 5. İslami Dayanışma Oyunları’nın açılışına katılacak olan Cumhurbaşkanı Tatar çeşitli medya kuruluşlarına, Kıbrıs Türk gençliğine uygulanan haksız kısıtlamalar ve spor ambargosu konularında açıklamalarda bulunacak.

Çarşamba günü Konya’da ikili görüşmeler ve temaslarda bulunacak olan Cumhurbaşkanı Tatar, daha sonra Karaman’a hareket edecek ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde “Kıbrıs Türkü’nün Adada Varoluş Mücadelesi” konulu konferans verecek. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi tarafından Cumhurbaşkanı Tatar’a Fahri Doktora tevdi edilecek. Daha sonra, Karaman Kıbrıs gazileri ile de bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı Tatar, akşam saatlerinde Adana Havalimanı üzerinden Ercan Havalimanı’na hareket edecek.

Continue Reading

Facebook