Connect with us

GÜNDEM

Evde karantina uygulaması başlıyor!

Koronavirüs önlemleri kapsamında ‘elektronik bileklikle evde karantina’ uygulaması önümüzdeki hafta başlıyor… Bu bağlamda Maliye Bakanlığı’nda bugün, Maliye Bakanı Oğuz, Sağlık Bakanı Üstel ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Küçüközdemir arasında protokol imzalandı.

Koronavirüs önlemleri kapsamında ‘elektronik bileklikle evde karantina’ uygulaması önümüzdeki hafta başlıyor. Ev ortamında karantina uygulamasında elektronik bileklik kullanılacak.

Bu bağlamda Maliye Bakanlığı’nda bugün, Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Sağlık Bakanı Ünal Üstel ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir arasında protokol imzalandı.

 

Oğuz

İmza töreni öncesi konuşan Maliye Bakanı Dursun Oğuz, mevcut karantina yönteminin ekonomik bağlamda sürdürülemez olduğunu ve sistem değişikliğine gidilmesi gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini, bu bağlamda uzun bir süredir gerek Maliye Bakanlığı, gerek Sağlık Bakanlığı ve gerekse Kuzey Kıbrıs Turkcell’in sağlık açısından riskleri ne kadar azami ve asgariye indiririz ile ilgili teknik çalışmalarının sonuç verdiğini, bugün nihayetinde ‘elektronik bileklikle evde karantina’ uygulamasının başlaması için bu imza törenini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Maliye Bakanı, uygulamanın sağlık acısından kontrolünü Sağlık Bakanlığı’nın yapacağını, Maliye Bakanlığı’nın ise mali açıdan gerekli desteği vereceğini belirtti.

“Covıd-19 ile mücadelede büyük giderler söz konusu. Elektronik bileklikle evde karantina uygulaması ekonomik anlamda ülkemizi rahatlatacak bir proje” diyen Maliye Bakanı Oğuz, uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte tasarruf sağlanacağını, elde edilecek bu tasarrufla sağlığın diğer alanlarına ve ülkenin diğer ihtiyaçlarına aktarılacağını kaydetti.

“Hükümet olarak gailemiz sağlık” diyen Bakan Oğuz,  bir yılı aşkın bir süredir Covıd-19 salgını ile hem halkın, hem de ülkeyi yönetenlerin büyük mücadeleler sarf ettiğini, bedeller ödediğini kaydederek; “bundan sonraki süreci de hep beraber yaşayarak göreceğiz. İnşallah bu sistem beklediğimiz gibi yürür, hep beraber başarılı oluruz” dedi.

 

Üstel

Sağlık Bakanı Ünal Üstel ise konuşmasında, uzun bir süredir ülkenin gündeminde olan ‘elektronik bileklikle ev karantinası’ uygulamasının önümüzdeki haftadan itibaren hayata geçeceğini duyurdu.

Ev karantinasının ülkeye büyük bir rahatlama getireceğine inanç belirten Bakan Üstel, ancak ev karantinasına girecek olanların da imzaladıkları taahhütlere uymaları gerektiğini kaydederek şunları söyledi:

 

“Ev karantinasına gireceklerden beklentimiz, imzaladıkları taahhütler çerçevesinde, taahhütlere uymalarıdır. Bu taahhütlere uydukları takdirde ülke daha iyi bir noktaya gelecek diye düşünüyoruz. Çünkü bir yandan ev karantinasına geçerken, bir yandan da ekonominin çarklarını çevirmek için yavaş yavaş sektörlere açılım yapıyoruz. İnancım ülkemiz için daha iyi olacağı ve özellikle turizm mevsiminin başladığı bu günlerde ülkemiz ekonomisinin çarklarını daha hızlı bir şekilde dönmesine büyük bir ivme kazandıracağı yönündedir. Şimdiden ülkemize hayırlı ve uğurlu olsun.”

Küçüközdemir

Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir ise konuşmasına emek veren tüm paydaşlara teşekkür ederek başladı.

“Biz Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak bu proje ile ilgili uzun bir hazırlık dönemi geçirdik” diyen Küçüközdemir, hükümet kanadının ise titiz, detaylı ve yeterli çalışmalarından sonra projenin son haline geldiğini kaydetti. “Amacımız hem sağlık, hem de ekonomik açıdan memleketimize faydalı olmak. Umudumuz bu projenin dünyaya da örnek olmasıdır“ dedi.

Konuşmalarının ardından, Maliye Bakanı Dursun Oğuz, Sağlık Bakanı Ünal Üstel ve Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Murat Küçüközdemir, ‘elektronik bileklik’ için hazırlanan protokolü imzalandı.

Gerçekleşen protokol töreninde, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Köseoğlu, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Deren Oygar, Maliye Bakanlığı Genel Koordinatörü Özdemir Kalkanlı ve Kuzey Kıbrıs Turkcell yöneticileri de hazır bulundu.

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM58 saniye ago

BM Genel Sekreteri Guterres, Cenevre’deki Kıbrıs Konulu 5+1 formatındaki gayriresmi toplantıya katılacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, İsviçre’nin Cenevre kentinde gelecek hafta garantör ülkelerin de katılımıyla düzenlenecek 5+1 formatındaki Kıbrıs...

GÜNDEM3 dakika ago

Bahçeli: Kur’an kurslarının kapatılması, Rumların değirmenine su taşıyan kepazeliktir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarını laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle kapatmasını, “Rumların değirmenine su taşıyan kepazelik” olarak...

GÜNDEM1 saat ago

Bin 500’ler için bir şans daha!

Ücret Destek Ödemeleri için hatalı ya da eksik başvuruda bulunan işverenler son kez, 21-26 Nisan tarihleri arasında  ihtiyat.gov.ct.tr adresinden  başvuru...

GÜNDEM1 saat ago

“2022’de yapılacak seçim ülkeyi kilitler”

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin önerdiği tarihte seçim yapılması durumunda, ülkenin seçim yasakları nedeniyle 6...

GÜNDEM1 saat ago

Korkutan kaza

Yedikonuk-Mehmetçik Anayolu üzerinde bu sabah meydana gelen trafik kazasında, 38 yaşındaki araç sürücüsü Muharrem Bayramov yaralandı. Kaza, dün saat 08.15 sıralarında...

GÜNDEM1 saat ago

Sennaroğlu’ndan seçim açıklaması

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Önder Sennaroğlu, BRT’de katıldığı “Manşet +” programında erken seçim tarihine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ara seçimin yapılmaması konusunda tüm partilerin...

GÜNDEM2 saat ago

Kuraklık değerlendirme çalışmaları başladı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Genel Tarım Sigortası Fonu Saptama ve Değerlendirme Komitesi, 2020-2021 Üretim yılı Kuraklık Zararı Değerlendirme çalışmalarına...

GÜNDEM2 saat ago

İki devletli çözüme destek

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, adada iki devletli çözüm arayışına destek belirtti. Dernek Genel Başkanı Yılmaz Bora, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik görüşleriyle ilgili...

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategoriler