Connect with us

GÜNDEM

En yüksek memnuniyet oranı Gönyeli Belediyesi’nin

Published

on

Metron araştırma şirketi tarafından KKTC genelinde Eylül 2022 tarihinde yapılan kamuoyu araştırmasına göre Gönyeli Belediyesi, memnuniyet oranları saptanan beş belediye arasında en yüksek memnuniyet oranını yakalayan belediye oldu.
Metron Analytics Services tarafından 18-23 Eylül 2022 tarihleri arasında telefon ve yüz yüze yöntemleri birlikte kullanılarak gerçekleştirilen Eylül araştırmasında KKTC’nin en büyük belediyeleri arasında yer alan Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve Gönyeli’de yaşayan yurttaşların memnuniyet düzeyleri belirlendi.
Araştırmada memnuniyet oranları saptanan beş belediye arasında en yüksek memnuniyet oranını yakalayan Gönyeli Belediyesi oldu.
Gönyeli’de yaşayan vatandaşlara sorulan “Belediyenin son dört yıldaki performansından genel olarak memnun musunuz?” sorusuna  “memnunum” yanıtı verenlerin oranı %57’dir. “Memnun değilim” diyenler %23 düzeyinde oldu.

“Ne memnunum ne değilim” diyerek nötr kalanların oranı %20 oldu. Böylece yurttaşların yarısından fazlasının Gönyeli Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun olduğu ortaya çıktı.
Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt’un toplam memnuniyet ortalaması %30 iken Gönyeli %57 ile neredeyse bunun iki katına çıktı.
Eylül araştırmasında ölçülen beş belediye içinde en yüksek net skora sahip olan Gönyeli Belediyesi’dir. Gönyeli’nin net skoru 33 oldu.
Diğer dört belediyedeki ortalama Net Memnuniyet Skoru ise l’de kaldı.

GENEL SEÇİM TERCİHLERİNE GÖRE MEMNUNİYET
Araştırmada bugün bir genel seçim olsa oyunu karma olarak kullanacağını belirtenler, Gönyeli Belediyesi’nin hizmetlerini, bir partiye oy vereceğini söyleyenlerin oldukça üzerindeki bir oranla beğendiğini ortaya koydu.
UBP’ye oy vereceğini ifade edenlerin %23’ü, CTP’ye oy vereceğini belirtenlerin %44’ü belediye performansından memnun olduğunu belirtirken, karmacılarda oran %68’e çıktı.
Bu üç kesim içinde memnuniyetsizlik oranı en düşük olan da karmacılardır.
Çoğunluğunu siyasete tepkili boykotçuların oluşturduğu kesimdeki görüntü daha farklı oldu.
Genel seçimde sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin belediyeden memnuniyeti ile memnuniyetsizliği eşit düzeyde kaldı.
Bu sonuçlar genel olarak Gönyeli Belediye Başkanlığı seçiminde mümkün olduğunca, tüm kesimleri kucaklayan ve partisel vurgusu baskın olmayan bir kampanya ile hareket etmenin daha doğru olacağını gösterdi.

Metron Analytics Services tarafından ülke genelinde yürütülen bir başka araştırmada, beş yerdeki belde sakinlerinin kendi belediyelerine ne kadar güven duydukları da belirlendi.
Bu araştırmada da Gönyeli, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurtlu vatandaşların görüşleri alındı.
Gönyelililerin “Aşağıdaki kurumlara adil ve iyi iş çıkarma konusunda ne kadar güveniyorsunuz?” sorusunda, sayılan kurumlar içinde en çok belediyeye güvendikleri görüldü.
Belediyeye güven oranı %66’dır. Aynı araştırmada ülke genelinde belediyesinden memnun olduğunu belirtenlerin genel ortalaması %50 olarak saptandı.
Ülke genelinde güven sıralamasında belediyeler üçüncü sırada çıktı.
AB kurumları birinci, mahkemeler ikinci sırada oldu. Gönyeli’de ise belediye AB kurumları ve mahkemelerin de önünde çıktı.
Belediyelere güven mukayesesi Beş belediye içinde adil davranma ve iyi iş çıkarma konusunda en çok güven duyulan Gönyeli oldu.
Diğer dört belediyede %49 olan ortalama güven oranı Gönyeli için %66 oldu. Gönyeli dışındaki dört belediyede Lefkoşa dışındaki hiçbiri %50’nin üzerinde güvene sahip olamadı.

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook