Connect with us

GÜNDEM

En yüksek memnuniyet oranı Gönyeli Belediyesi’nin

Published

on

Metron araştırma şirketi tarafından KKTC genelinde Eylül 2022 tarihinde yapılan kamuoyu araştırmasına göre Gönyeli Belediyesi, memnuniyet oranları saptanan beş belediye arasında en yüksek memnuniyet oranını yakalayan belediye oldu.
Metron Analytics Services tarafından 18-23 Eylül 2022 tarihleri arasında telefon ve yüz yüze yöntemleri birlikte kullanılarak gerçekleştirilen Eylül araştırmasında KKTC’nin en büyük belediyeleri arasında yer alan Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve Gönyeli’de yaşayan yurttaşların memnuniyet düzeyleri belirlendi.
Araştırmada memnuniyet oranları saptanan beş belediye arasında en yüksek memnuniyet oranını yakalayan Gönyeli Belediyesi oldu.
Gönyeli’de yaşayan vatandaşlara sorulan “Belediyenin son dört yıldaki performansından genel olarak memnun musunuz?” sorusuna  “memnunum” yanıtı verenlerin oranı %57’dir. “Memnun değilim” diyenler %23 düzeyinde oldu.

“Ne memnunum ne değilim” diyerek nötr kalanların oranı %20 oldu. Böylece yurttaşların yarısından fazlasının Gönyeli Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun olduğu ortaya çıktı.
Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurt’un toplam memnuniyet ortalaması %30 iken Gönyeli %57 ile neredeyse bunun iki katına çıktı.
Eylül araştırmasında ölçülen beş belediye içinde en yüksek net skora sahip olan Gönyeli Belediyesi’dir. Gönyeli’nin net skoru 33 oldu.
Diğer dört belediyedeki ortalama Net Memnuniyet Skoru ise l’de kaldı.

GENEL SEÇİM TERCİHLERİNE GÖRE MEMNUNİYET
Araştırmada bugün bir genel seçim olsa oyunu karma olarak kullanacağını belirtenler, Gönyeli Belediyesi’nin hizmetlerini, bir partiye oy vereceğini söyleyenlerin oldukça üzerindeki bir oranla beğendiğini ortaya koydu.
UBP’ye oy vereceğini ifade edenlerin %23’ü, CTP’ye oy vereceğini belirtenlerin %44’ü belediye performansından memnun olduğunu belirtirken, karmacılarda oran %68’e çıktı.
Bu üç kesim içinde memnuniyetsizlik oranı en düşük olan da karmacılardır.
Çoğunluğunu siyasete tepkili boykotçuların oluşturduğu kesimdeki görüntü daha farklı oldu.
Genel seçimde sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin belediyeden memnuniyeti ile memnuniyetsizliği eşit düzeyde kaldı.
Bu sonuçlar genel olarak Gönyeli Belediye Başkanlığı seçiminde mümkün olduğunca, tüm kesimleri kucaklayan ve partisel vurgusu baskın olmayan bir kampanya ile hareket etmenin daha doğru olacağını gösterdi.

Metron Analytics Services tarafından ülke genelinde yürütülen bir başka araştırmada, beş yerdeki belde sakinlerinin kendi belediyelerine ne kadar güven duydukları da belirlendi.
Bu araştırmada da Gönyeli, Lefkoşa, Gazimağusa, Girne ve Güzelyurtlu vatandaşların görüşleri alındı.
Gönyelililerin “Aşağıdaki kurumlara adil ve iyi iş çıkarma konusunda ne kadar güveniyorsunuz?” sorusunda, sayılan kurumlar içinde en çok belediyeye güvendikleri görüldü.
Belediyeye güven oranı %66’dır. Aynı araştırmada ülke genelinde belediyesinden memnun olduğunu belirtenlerin genel ortalaması %50 olarak saptandı.
Ülke genelinde güven sıralamasında belediyeler üçüncü sırada çıktı.
AB kurumları birinci, mahkemeler ikinci sırada oldu. Gönyeli’de ise belediye AB kurumları ve mahkemelerin de önünde çıktı.
Belediyelere güven mukayesesi Beş belediye içinde adil davranma ve iyi iş çıkarma konusunda en çok güven duyulan Gönyeli oldu.
Diğer dört belediyede %49 olan ortalama güven oranı Gönyeli için %66 oldu. Gönyeli dışındaki dört belediyede Lefkoşa dışındaki hiçbiri %50’nin üzerinde güvene sahip olamadı.

Advertisement

GÜNDEM

SIRADAKİ BÖLGE GİRNE

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Güzelyurt Belediye sınırları içerisinde devam eden ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen yol aydınlatma bakım onarım çalışmalarını yerinde inceledi.

Bakan Arıklı, Karayolları Dairesi’nin kısıtlı imkânlara rağmen vatandaşın talepleri doğrultusunda yaratıcı formüllerle çalışmalar yaptığını belirtirken, bu projenin finanse edilmesini sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, T.C. Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi (KEİ) ve işbirliği yapan tüm belediyelere teşekkür etti.

Geçtiğimiz haftalarda Karayolları Dairesi ile belediyelerin işbirliğinde, ülke çapındaki ana arterlerde bulunan ancak çalışmayan yol aydınlatma sistemlerinin bakım onarım çalışmalarına başlanmıştı. Güzelyurt Belediye sınırları içerisindeki yol aydınlatma bakım onarım çalışmalarına dün başlanırken; Lefkoşa Belediyesi, Gönyeli-Alayköy Belediyesi, Gazimağusa Belediyesi, Mesarya Belediyesi ve Çatalköy-Esentepe Belediyesi’nde de çalışmalar devam ediyor.

SIRADAKİ BÖLGE GİRNE

Karayolları Dairesi Müdürü Dürdane Abi Acı ise Güzelyurt’taki çalışmaların, hava koşullarının elverişli olması halinde, iki-üç gün içerisinde tamamlanacağını ardından Girne Belediyesi sınırları içerisinde çalışmaların devam edeceğini ifade etti.

Ana arterlerde var olan yol aydınlatma sistemlerinin bakım onarımı için yerel yönetimlerle yapılan işbirliğinin ada çapına yayılacağını ve ana arterlerde bulunan anacak çalışmayan aydınlatma sistemlerinin tamir edileceğini kaydetti.

Dürdane Abi Acı, ülke çapına yayılacak çalışmaların mümkün olan en kısa sürede bitirilmesinin hedeflendiğini aktarırken, projenin finanse edilmesini sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Metin Feyzioğlu’na ve T.C. Büyükelçiliği KEİ Ofisi’ne teşekkürlerini sundu. Acı, sürücülerden trafik kurallarına her zaman uymalarını ve araçların içinden yol kenarına çöp atmamalarını da rica etti.

Bakan Arıklı daha sonra Doğancı’da yapılan yamalama çalışmalarını yerinde inceledi. Arıklı burada yaptığı açıklamada, batıda devam eden yamalama çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgede girilmeyecek derecede bozuk yolun kalmayacağının altını çizdi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Serdaroğlu: Ülkeye gelen işçi kalitesi düştü

Published

on

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, herhangi bir siyasi popülizme kurban etmeden, ayakları yere basan veriler üzerinden yeni asgari ücretin belirlenmesini diledi. Gardiyanoğlu, “En büyük arzum ve temennim tartışmalı değil, oy birliğiyle yeni asgari ücretin açıklanmasıdır” dedi.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu, yeni asgari ücreti belirlemek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Toplantı Salonu’nda toplandı.

İşçi tarafını temsilen Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ise, çağrılarına kulak verip masayı toplayan Bakan Gardiyanoğlu’na teşekkür ederek, konuşmasına başladı.

Bir düzeltme yapmak istediğini dile getiren Serdaroğlu, 2024 yılının ilk asgari ücreti için değil, 2023 yılının üçüncü asgari ücretini belirlemek için toplantı çağrısı yaptıklarını söyledi. Serdaroğlu, 2024 yılının ilk asgari ücretini belirlemek için toplantı yapılıyorsa bunu bugünden bilmek istediklerini belirtti.

“Gerçekler doğrultusunda yaşamalıyız ancak maalesef gerçekler göz ardı edildi bugüne kadar” diyen Serdaroğlu, “Aylardır zamlar olurken hiç mi bir işletmenin giderleri artmıyor?” diye sordu. Ticaret Odası, Sanayi Odası, diğer odalar ve işveren temsilcilerinden zamlara hiç ses olmadığını belirten Serdaroğlu, “asgari ücret için toplanma çağrısı yaptıkları ilk günden ise ortalığın sallandığını” söyledi.

Hükümete çağrı yapan Serdaroğlu, sürekli oto galeriler açıldığını ve son model lüks arabalar geldiğini ifade ederek, “Bu arabaları kim alıyor?” diye sordu. “Devlet var olmak isterse vergilerini adaletli bir şekilde toplayacak” diyen Serdaroğlu, devlet gelirlerini artıramıyorsa, giderlerinin her zaman tartışılacağını kaydetti.

-“Asgari ücret masasında önce biraz asgari vicdan olacak”

“Asgari ücret masasında önce biraz asgari vicdan olacak” diye konuşan Serdaroğlu, “Zenginliğe zenginlik katmak doğru bir yaklaşım değil… Bugün ihtiyaçlı olanlar hala ihtiyaçlı pozisyondadır” eleştirisinde bulundu.

Ülkeye gelen işçi kalitesinin düştüğünü, işin ehli insanların gelmediğini ifade eden Serdaroğlu, “Ucuz işçilik kaliteyi getirmez, bu mantık ile yola çıkmamız lazım” dedi.

Açlık sınırının, kişinin sadece gıda gereksinimi sağladığını söyleyen Serdaroğlu, “Geçen aya göre açlık sınırı 18 bin 300 TL’dir ve bu sadece sağlıklı beslenme için gereklidir” şeklinde konuştu.  Bir ay önce açıklanan ekim ayı enflasyonun gerçeği yansıtmadığını savunan Serdaroğlu, “Konuşacağımız hayat pahalılığı gerçek değildir” dedi.

İstatistik Kurumu’na yoksulluk sınırının açıklanması çağrısı da yapan Serdaroğlu, Hür-İş Federasyonu olarak belirledikleri yoksulluk sınırının bugün itibarı ile 45 bin 160 TL olduğunu kaydetti.

1 Aralık itibari ile asgari ücretin belirlenmesi konusunda hassas olduklarını dile getiren Serdaroğlu, hükümetin bu konuda irade koyması durumunda bunun mümkün olabileceğini söyledi. Serdaroğlu, “Aksi takdirde ışıklar sönecek asgari ücretliler için… Kimin asgari ücretli olduğu 3 hafta sonra belli olacak, elektrikleri kesildiği zaman” diye konuştu.

Maliye Bakanlığı’nın açıklamasının kendileri için resmi bir açıklama olduğunu ve bunu göz ardı edemeyeceklerini belirten Serdaroğlu, aralık sonu itibarı ile öngörülen yüzde 48.50’lik oranın yüzde 50’ye yuvarlanmasıyla asgari ücretin oy birliğiyle belirlenebileceğini kaydetti. Serdaroğlu, Bakan Gardiyanoğlu’nun oy birliği çağrısını desteklediklerini söyledi.

Continue Reading

GÜNDEM

“3-5 kişi çok zengin olacak diye, yüzde 90 yok oluyor”

Published

on

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Ürün Solyalı, “3-5 kişi çok zengin olacak diye, yüzde 90’ın müthiş fakirleştiği, yok olma pozisyonuna geldiği günü, devlet gözü kapalı geçiremez” ifadelerini kullandı. Ada TV’de Nupelda Karabuğday’ın sorularını yanıtlayan Ürün Solyalı, bir an önce nüfus sayımının yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Nüfus sayısıyla ilgili sözlerine başlayan Solyalı, söz konusu tarışmaları, “Espri konusu olmaya başlayan çok ciddi bir konu” olarak niteledi. Nüfusun “başbakana” göre mahrem olduğunun altını çizen Solyalı, “Burada Ersin Tatar başbakana bir gol atmış oldu. Sanırım kimse inanmadı. Giriş çıkışı durdursak 410 bin sayısı geride kalan bir sayı olur. Sadece 110 bin öğrenci var. 10 binlerce çalışma izinli çalışan var. Yatırım yapan yabancılar, ev alan yabancılar var. Bunları bile topladığımızda 300 binin üzerine çıkabiliriz” ifadelerini kullandı. Solyalı, Ersin Tatar’ın “Nüfusumuz 410 bin” açıklamalarının hiçbir dayanağının olmadığına da dikkat çekti. “Nüfusun hem sayısı hem yapısı bilinmeden, hiçbir politikayı bu ülkede kurgulayamazsınız” diye konuşan Solyalı, nüfusun sayısının ve yapısının bilinmeden hiçbir şeyin koordine edilemeyeceğini belirtti. Ürün Solyalı, “Bu ülkede kaç yabancı girişi vardır bir senede? Kaç öğretmene, sınıfa ihtiyaç vardır bilemeden nasıl eğitimi koordine edeceğiz?” diye sordu.

Nüfus sayımının derhal yapılması gerektiğine dikkat çeken Solyalı, bütçe kalemleri içerisinde nüfus sayımıyla ilgili bir öngörü göremediklerini kaydetti. Konuyla ilgili herhangi bir bütçelemenin de yapılmadığına dikkat çeken Solyalı, böyle bir niyetin olmadığının görüldüğünü vurguladı. “Nüfus politikanız yoksa, ne sağlığı ne de eğitimi koordine edebilirsiniz. Bütün alanlarda eksik kalırsınız” diyen Solyalı, “Nüfusunu bilmeden belediyeler katkı paylarını nasıl alacak?” diye sordu. Belediyelerin katkı paylarının 2010’daki sayılara göre ödendiğine işaret eden Solyalı, “Bugünkü aynı mı? Dört katı artan bir nüfus vardır belki de belediyelerde. İskele’de, Girne’de kat kat artış var. 15 sene önceki nüfus katkısıyla nasıl hizmet götürülecek? Nüfus verileri bağlamda da çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Asgari ücretle ilgili de konuşan Solyalı, söz konusu durumun bir zincir olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi: “Bu zincir bir şekilde diğer alanları da etkiler. Devlet yaptığı artışın bir kısmını belli bir süre paylaşmak zorunda. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin zorda hissetmemesi için. Hayat pahalılığının da önlenmesiyle ilgili somut öneriler yapıyoruz ama neden umursamıyorlar anlayamıyorum. Hayat bu kadar pahalı olmuşken ve döviz karşısında hiçbir politikanız yokken, özellikle temel tüketim maddelerinde kar marjını sınırlandıralım. Mal ve Hizmetler Yasasını kullanalım.” Özel okul fiyatlarına da değinen Solyalı, fiyatların aşırı derecede arttığına işaret etti ve “Özel okullar zenginlerin gittiği yerler değildir. Özelde çalışan insanlar, tam gün eğitimden dolayı çocuklarını özel okullara vermek zorunda kalıyor. Çocuklarını okula gönderebilmek için kredi çekiyor insanlar. Birilerini batırmak derdinde değiliz ama 3-5 kişi çok zengin olacak diye, yüzde 90’ın müthiş fakirleştiği, yok olma pozisyonuna geldiği günü, devlet gözü kapalı geçiremez” ifadelerini kullandı.

Continue Reading
Advertisement

Facebook