Connect with us

GÜNDEM

“Ekonominin önünün açılabilmesi için aşı programı şart”

Published

on

Halkın Partisi Milletvekili Ayşegül Baybars, sektörlerin yavaş yavaş yeniden faaliyete geçebilmesi, seyahatlerin başlayabilmesi, kademeli açılmaya gidebilmek için öngörülebilir, planlı, sistematik bir aşı programına ihtiyacımız olduğunu belirtti.

Katıldığı televizyon programında gündemin öne çıkan konularına ilişkin soruları yanıtlayan Halkın Partisi (HP) Milletvekili Ayşegül Baybars, “2021’i de kaybetmemek için yapılması gereken en önemli şey, tüm dünyanın yaptığı gibi aşı programıdır” dedi. Ekonominin önünün açılabilmesi için güven ortamının sağlanmasının ve aşı planlamasının yapılıp uygulamaya koyulmasının önemine işaret eden Baybars şu sözlerle açıklamasını sürdürdü:

“Hangi yaş grubunu, hangi sektör çalışanlarını, hangi sıklıkta aşılayacağımızın planlanması gerekiyor. Bu planla birlikte kaç aşıya ihtiyacımız olacağı da ortaya çıkacaktır. Hükümet bu konuda çalışıldığını söyledi ancak farklı sağlık uzmanlarının henüz bir aşı programının olmadığı yönündeki uyarıları devam ediyor. 2021’in de kayıp yıl olmaması için aşı planlamasının yapılması ve aşılamanın en erken zamanda tamamlanması gerekiyor. Hükümet, bu hafta ülkemizi ziyaret edecek olan Sayın Fuat Oktay’a yaş gruplarını ve aşılama dönemlerini içeren derli toplu bir aşılama programı sunabilmelidir. Aşı ihtiyacımızın kademeli olarak hangi dönemlerde bize sağlanabileceği istişare edilirse topluma da turizm, gayrimenkul ve yüksek öğrenimde yapılabilecek açılımlara ilişkin net bir şey söylenebilir. Devlet sektörlerine bir plan sunamazsa bir belirsizlik içinde ekonomi çok daha olumsuz etkilenir. Diğer yandan bizi temsil eden Cumhurbaşkanı’nın hükümetten aldığı bilgilerle 3-4 aydır aşı arayışında ve ciddi temas içinde olması, Kıbrıs Türkünün hakkı olan aşıya ulaşması için kanal açması gerekiyordu diye düşünüyorum.”

“HÜKÜMET KARAR ALMAKTA GECİKMESEYDİ GÜNLÜK 100 VAKAYA ULAŞILMAZDI”

Halkın Partisi olarak hükümette oldukları dönemde bilim ve sağlık kurullarının öngörüleri ışığında, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamaları ve pandemiyle mücadeleye dair önerileriyle hareket etmeye çalıştıklarına değinen Ayşegül Baybars, “Kararları alırken önceliğimiz hep sağlıktı” dedi.

Başka ülkelerin geç önlem almalarının yarattığı bulaş sorunundan yola çıkarak benzer bir tabloyla karşılaşmamak için mart ayında sıkı tedbir uygulama yoluna gittiklerini anlatan HP Milletvekili, bulaşın yeniden başlamaması için iki buçuk aylık bir kapanmanın ardından tedbirleri yavaş yavaş gevşettiklerini hatırlattı.

Uyum sergileyemeyen, bütünlük olmayan bir hükümetle karşı karşıya olduğumuzu belirten Baybars, mevcut hükümetin yaşanan bir yıllık deneyim nedeniyle daha şanslı olduğu söyledi:

“Önceki hükümet döneminde alınan ve başarılı sonuçlanmış tedbir kararları var. Şimdiki hükümetin yapması gereken tek şey kendi içindeki kavgaları, uyumsuzlukları bırakıp geçmiş dönemde alınan kararları bugünün şartlarına göre revize ederek uygulamaktı. Güney’den kaynaklı vakaların dışında, 3 günlük karantinasız girişlerde denetimlerin sıkı tutulmaması ocak ayında ciddi bir vaka artışına neden oldu. Yılbaşı kutlamalarının görüntülerini hepimiz gördük. Toplum içinde bulaş başladığı için de geç alınmış kararlar çok etkili olamadı. İnanıyorum ki ocak ayında hükümet çağrıları duymuş olsaydı, günlük 100 vakaya ulaşılmazdı.”

Hükümetin bir irade sorunu yaşadığını aktaran HP Milletvekili Baybars, “Aldığı kararı ertesi gün değiştiriyor ya da iki gün sonra açıklıyor. Topluma hangi kararı neden aldığını ortaya koyamayan bir yapı var. Diğer yandan kendi koyduğu kurallara uymayan bir hükümet görüntüsü veriyorlar. Bu görüntüler toplumun kafasında da karışıklık yarattı. Devlet kişiyi kendinden bile koruyacak kararlar almakla yükümlüdür. Sosyal devlet politikası da budur. Tabii kurallara uyabilmek için kararların akla uygun da olması gerekiyor” diye konuştu.

Continue Reading

GÜNDEM

5 bin 92 test yapıldı, 27 pozitif vakaya rastlandı

Published

on

Son 24 saatte yapılan test sayısı 5 bin 92 olup, 27 pozitif vakaya rastlanmış, 23 kişi taburcu edilmiştir.

1 kişi hava yolu ile ülkemize gelmiş, 10 kişi daha önce tespit edilen vakaların temaslılarıdır ve bu süre içinde gözetim altında bulunmaktadırlar. 16 kişi ise yerel vakadır.

17 kişi Lefkoşa, 9 kişi Girne Bölgesi’ndendir.

Vakaların bölgelere göre dağılımı:

Lefkoşa

Göçmenköy- 1 / K. Kaymaklı-6 / Gönyeli – 3 / Haspolat -1   / Cihangir- 1/ Yenikent -1/ Hamitköy-2 / Sulariçi-1 / Çağlayan-1

Girne

Girne Merkez -2   / Karaoğlanoğlu- 5 / Dikmen- 1 / Çatalköy-1

27 Şubat 2021 Covid-19 genel durumu şöyle:

Bugün Yapılan Test Sayısı: 5092

Bugün Saptanan Pozitif Vaka Sayısı: 27

Ülke dışından gelen Vaka Sayısı :  1

Karantinada Pozitifleşen Temaslı Vaka Sayısı: 10

Yerel Vaka Sayısı: 16

İyileşip Bugün Taburcu Edilen Hasta Sayısı: 23

Bugün Kaybedilen Hasta:

Yapılan Toplam Test Sayısı: 538. 578

Toplam Vaka Sayısı: 3383

İyileşip Toplam Taburcu Edilen Vaka Sayısı: 2978

Tedavisi Devam Eden Vaka Sayısı: 381

Pandemi Merkezindeki Hasta Sayısı: 81

Pandemi Otellerinde Takip Edilen Vaka Sayısı: 298

Toplam Kaybedilen Hasta Sayısı: 23

Yoğun Bakımda Yatan Hasta Sayısı: 2

Continue Reading

GÜNDEM

Güney’de son 24 saatte 40 bin 747 test yapıldı, 243 pozitif vakaya rastlandı!

Published

on

Rum Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 40 bin 474 PCR testi yapıldığını ve 243 vaka tespit edildiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 78 Koronavirüs hastasının hastanede tedavi gördüğü belirtilirken, 20 hastanın durumunun ağır olduğu da kaydedildi.

Continue Reading

GÜNDEM

Salgının bitişi için tarih verdi

Published

on

Alman merkezli ilaç şirketi Biontech’in kurucusu Prof. Uğur Şahin, Mayıs sonunda ya da Haziran ayının başında Covid-19 vaka ve can kaybı sayısının kalıcı ölçüde düşeceğini böylece normal yaşama dönülebileceğini söyledi.

Dünya çapında ilk onaylanan Covid-19 aşısını geliştiren Biontech şirketinin kurucusu bilim insanı Uğur Şahin, Alman basınına konuştu.

Der Spiegel dergisine ve Bild gazetesine konuşan Şahin, aşılamayla birlikte vaka sayılarında önemli ve kalıcı düşüşün Mayıs ayının sonunda ya da Haziran ayının başında gerçekleşeceğini söyledi. Şahin, “Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Covid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

‘Yaşlıların aşı olmasının hızlanması gerekiyor”

Mutasyonların vaka can kaybı sayılarını hızlı şekilde artırdığını söyleyen Uğur Şahin, “Bu durumdan endişeleniyorum. Görünen o ki, yeni mutasyonlar sebebiyle Covid-19 pandemisi aşıyla sürü bağışıklığı sağlanmadan yeni bir ivme kazanacak” derken Biontech-Pfizer aşısının mutasyonlara karşı etkili olduğunun altını çizdi.

Aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum

İsrail’de elde edilen verilerin aşılarının mutasyonlara karşı etkili olduğunu ispatladığını belirtirken, “Tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Görünen ışık da tünelin ışığı değil. Aşının etkinliği sayesinde hem virüsün bulaşması hem de virüsün insan içindeki gelişimi engelleniyor. Ben aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum” şeklinde konuştu.

‘Grip aşısı gibi iki yılda bir aşı gerekecek

Mutasyonlu Covid-19 sebebiyle iki doz aşı olanların gelecek sene üçüncü bir aşıya ihtiyaç duyabileceğini belirten Şahin, “Toplumda bağışıklığı sürekli hale getirmemiz virüsle mücadelede önemli. Büyük bir olasılıkla karşımıza çıkabilecek mutasyonlara karşı her iki yılda bir aşıyı tekrar etmek gerekecek. Grip aşısındaki durum, Covid-19 için de geçerli olacak. Bu artık bizim yeni normalimiz olacak” şeklinde konuştu.

Almanya’daki Covid-19 durumu hakkındaki görüşleri sorulan Şahin, “İngiltere’deki mutasyon geçiren virüsün Almanya’da etkili olması sebebiyle vaka sayılarındaki düşüş gecikecek” derken, “Mutasyonların bir sorun oluşturacağı anlaşılıyor. Yaşlıların aşılanmasının hızlandırılması gerekiyor. Bu, Mart ayı sonundaki can kaybı sayısını azaltmamıza yardımcı olacak şeklinde konuştu. (NTV)

Continue Reading

Trending