Connect with us

GÜNDEM

Ekonomik olarak kalkınmamızı engellemeye çalışıyorlar!

Published

on

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Tatar kabulde yaptığı konuşmada, insan hakları denilince Kıbrıs meselesinin akla geldiğine işaret ederek, insan hakları bakımından Kıbrıs Türklerinin mağdur edildiğini ve büyük haksızlığa uğrayan bir halk olduğunu kaydetti.

Uluslararası antlaşmalar bağlamında adada var olan iki halktan biri olan Kıbrıs Türk halkının, Rumların baskın çıkması ve uluslararası camiadan destek görmeleri dolayısıyla adada yıllardır verilen bir mücadele olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türklerinin bu çağda çeşitli ambargo ve izolasyonlar altında ekonomik olarak gelişmesinin engellenmeye çalışıldığını söyledi.

Kıbrıs Türk gençliğine spor ambargoları uygulandığını, doğrudan ticaret yapılamadığını ve direkt uçuşların olmadığına değinen Cumhurbaşkanı Tatar, “Bu çağa yakışmayan birtakım dayatmalarla engellenmemiz insan hakları ihlalidir” dedi.

İnsan haklarını ve adaleti korumak adına yapılan çalışmalara ve adaletli bir yargı kurumun önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, bağımsız mahkemeler ve Ombudsmana atıfta bulunarak, vatandaşların hak ve hukukunu yasalarla arayabildiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Tatar, medyada yer alan hakaret ve saldırılara dikkat çekerek bu gibi hakaret, saldırıları ve kanıtsız bir şekilde siyasi nedenlerle yapılan küfürlerin de insan hakları ihlali olduğunu kaydetti ve hükümetin şu anda yasal düzenlemelerle mevzubahis konuyla ilgili çalışmalar yaptığını belirtti.

“Devletimiz, Anavatan Türkiye’nin de desteğiyle insan hakları bakımından her türlü sosyal hizmeti vermeye çalışmaktadır” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, vatandaşların sağlık hizmetleri hakkına değinerek devletin vatandaşlarına sunduğu sağlık hizmetinin önemini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin insan haklarıyla ilgili yürütülen çalışma ve tecrübeyi Kıbrıs Türk halkı ile paylaşmasının halkımız için bir zenginlik olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu heyetine ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç da Cumhurbaşkanı Tatar’a kurumun iç hukuk bünyesinde ve uluslararası hukuktan kaynaklanan insan hakları ihlalleri konusunda yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi vererek KKTC ile insan hakları alanında daha sıkı iş birliği yaparak insan hakları müktesebatını ortaklaşa faaliyetlerle hem ulusal, hem de uluslararası kamuoyunda gündemde tutmayı amaçladıklarını anlattı.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNDEM

İMZA VE SOHBET

Published

on

Yazar Metin Murat kitabı  “Hilal Tilkisi” ile Işık Kitabevi’de

Yurtdışında yaşayan yazar Metin Murat, İngilizce olarak kaleme aldığı kitabı The Crescent Moon Fox” (Hilal Tilkisi) ile okurlarıyla buluşup kitabını imzalayacak.

Işık Kitabevi’nde düzenlecek olan etkinlik 1 Aralık Perşembe günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Metin Murat, kitabında Kıbrıs’taki İngiliz sömürge dönemini, EOKA ve TMT’nin ortaya çıkmasını, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve 1963 Kanlı Noel olayından 2000’lere uzanan süreci insan hikayeleri üzerinden ele alıyor.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları yeni sezonu “Bekçi ile Postacı” adlı çocuk oyunuyla 30 Kasım’da açılıyor

Published

on

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan verilen bilgiye göre, Lodovica Cima-Gabriele Clima’ın yazdığı, Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği,  “birbirinin alanına ve görüşlerine saygı duyarak birlikte yaşamanın önemini, sorunlar karşısında ortak çözüm üreterek mutlu ve kıymetli arkadaşlıklar edinilebileceğini anlatan, Bekçi ile Postacı’nın sıcak arkadaşlık hikayesi” Derya Yıldırım’ın uyarlaması, Ruhsan Ankay’ın yönetmenliği ile çocuklarla buluşacak.

Her yıl çocuklara ücretsiz oyun sahneleyen ve çocuk tiyatrosu prömiyerini her yıl farklı bir bölgede gerçekleştiren Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Bekçi ile Postacı” oyununun kadrosu şöyle:

Yöneten: Ruhsan Ankay
Oyuncular: Çağda Özsoy, Ruhsan Ankay
Besteci: Alp Alptürk
Dekor ve kostüm tasarım: Fatma Bender
Işık tasarım: Mustafa Kıral
Afiş Tasarım: Barış Argus
Fotoğraf: Ulaş Öğüç
Şarkıları Seslendiren: Pınar İnandım
Çocuk Gazetesi: Zehra Evliya
Turne Sorumlusu: Mehmet Samer
Kostüm uygulama: Gülsen Dünki
Işık uygulama: Mustafa Kıral
Dekor Uygulama: Mehmet Isırgan, Hayali Okuyucu, Yalçın Arıcı
Efekt Uygulama: Ayla Çağla Öztaşçı
Sahne Amiri: Pınar İnandım

Continue Reading

GÜNDEM

Üstel: “KKTC güçlü bir geleceğe ilerliyor”

Published

on

Başbakan ve UBP Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazarı ziyaret etti…Esnafla sohbet eden Başbakan Üstel, “ KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele halkının yerel seçimde Hasan Sadıkoğlu ile yoluna devam edeceğinin açıkça görüldüğünü söyleyen Üstel, İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam edileceğini kaydett.

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazar yerine ziyaret gerçekleştirdi, esnaf ile sohbet etti.

İskele Belediye Başkanı ve UBP Belediye Başkan adayı Hasan Sadıkoğlu’nun da eşlik ettiği Başbakan Üstel’e esnafın ve alış veriş yapan vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti.

Vatandaşlarla sohbet eden Üstel, hükümetin yıllardır siyasi irade gösterilemediği için hayat bulamayan yerel yönetimler reformu ile tarihi bir adım attığına işaret ederek, “Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen büyük bir kararlılık ve cesaret göstererek attığımız bu adımla beldelerimiz birleşiyor, belediyelerimiz güçleniyor. KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam

18 belde 18 ilke vizyonu ile yola çıktıklarını belirten Ünal Üstel, UBP’li başkan adaylarının hizmette yerel anlayışta evrensel bir bakış açısı ile kentlerin yönetimine talip olduklarını vurguladı.

Üstel, hedeflenen kalkınmanın yerel yönetimlerden başlayacağını ifade ederek, güçlü belediyelerin UBP’nin adaylarının seçimi kazanmasıyla hayat bulacağının altını çizdi.

“Adaylarımız evrensel bir vizyon ile halka hizmet götürecektir” diyen Üstel, bunun en somut örneğinin İskele’de yaşandığını kaydetti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun icraatlarının bölgesel kalkınmaya örnek teşkil ettiğini belirten Üstel, “İskele kararını vermiş görünüyor. İskele büyük düşünüyor ve “Hasan Sadıkoğlu ile devam” diyor. Seçim zaferimiz şimdiden İskele’ye kutlu olsun” diye konuştu.

Continue Reading

Facebook