Connect with us

GÜNDEM

Ek mesailer konusunda uzlaşıya varıldı, eylem kalktı

Published

on

Maliye Bakanı Sunat Atun, kamuda örgütlü sendikalarla bir araya geldi. Atun, ek mesailer konusunda uzlaşıya varıldığı açıkladı.

Sendikalar da, Pazartesi günü başlattıkları ek mesaiye kalmama eylemini sonlandırdıklarını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Maliye Bakanı Atun, kamuda örgütlü Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Kamu Görevlileri Sendikası (Kamu-Sen) Başkanı Metin Atan ve Kamu İşçileri Sendikası (Kamu-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu ile bugün öğle saatlerinde bakanlıkta bir araya geldi.

-Atun

Maliye Bakanı Atun yaptığı açıklamada, Ocak ayı ek mesaisinin, pazartesi günü ödendiğini hatırlatarak, sendikalarla varılan uzlaşıya müteakip, Şubat ayı ek mesailerinin hazır olanlarının bugün hesaplara yatmaya başladığını, en geç Salı gününe kadar tümünün tamamlanmasını hedeflediklerini kaydetti.

-“Temmuz ayı içerisinde Mart ve Nisan ayı ek mesaileri ödenecek”

Bakan Atun, aynı anlayış çerçevesinde Temmuz ayı içerisinde de, Mart ve Nisan ayı ek mesailerinin ödeneceğini söyledi.

Atun, özellikle zor şartlarda görev yapan, fedakârlık gösteren tüm kamu çalışanlarına, kamu işçilerine ve iş birliği içerisinde yapıcı bir şekilde hareket eden sendika başkan ve yöneticilerine de gösterdikleri anlayıştan ve fedakârlıktan dolayı teşekkür etti.

Geçmişte ek mesailerin rutin seyrinde ödendiğini ancak küresel salgının özellikle baş gösterdiği dönemden sonra ödemelerde ciddi aksaklıklar yaşandığını ifade eden Maliye Bakanı Atun, geçmiş dönemlerdeki Maliye Bakanlarının da ilgili sendikalarla bir araya gelerek, bu ödemeleri takvime bağladıklarını hatırlattı.

Gelinen süreç içerisinde yüksek enflasyon ortamında devletin giderlerinin, gelirlerinden daha süratli arttığını belirten Atun, şunları kaydetti:

“Bizim gibi yapısal mali sürdürülebilirlik sorunları olan ülkelerde yüksek enflasyon her zaman gelirleri arttırdığı gibi, giderleri de daha büyük bir oranda artırıyor. Bu da kamu giderlerinin zamanında takvimlendirildiği gibi yapılandırılmasında ciddi bir olumsuzluk oluşturuyor. Ancak kamu çalışanlarımızın, memurun, işçinin oluşan haklarını vaktinde alabilmesi bizim için de önemli. Kamu hizmetlerinin aksamaması, zamanında yerine getirilmesi ve elbette çalışan personelin motivasyonunun muhafaza edilmesi son derece önemli noktalar. Çünkü hepimiz halkın hizmetinde, halkımızın bu manada memuruyuz.”

-“Reel sektör ödemelerine de önem veriyoruz”

Reel sektör ödemelerine de önem verdiklerini vurgulayan Atun, kamu çalışanının yanında reel sektör ödemelerinin de takvimlendirilmiş bir şekilde, eş zamanlı yapılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Atun, bu bağlamda hafta başında doğrudan gelir destekleri ile küçükbaş hayvan yetiştiricilerine ödeme yapıldığını kaydetti.

-“Taşımacılık ödemelerini de bugün ve yarın ödeyip, tamamlamayı hedefliyoruz”

Maliye Bakanı Sunat Atun, taşımacılık ödemelerini de bugün ve yarın ödeyip tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Biriken bir takım sorunların olduğuna işaret eden Bakan Atun, özellikle taşeronlar üzerinden hizmet alımı ile yapılan hizmetler karşılığı ödemelerde de birtakım sorunlar oluştuğuna değindi. Sunat Atun, bu çerçevede Maliye Bakanlığı olarak bu hizmeti alan bakanlıklarla çalışarak, mağduriyetin kaldırılması için çok süratli bir şekilde çalışmalarını tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Bakan Atun’un ardından toplantıda yer alan sendika başkanları da kısa birer konuşma yaptı. KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu İş başkanları, sorunların çözümüne yönelik gösterdiği diyalog ve istişare için Maliye Bakanı Sunat Atun ve bürokratlarına teşekkür etti.

-Bengihan

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıların farkında olduklarını belirtti. Bengihan, ancak içinde bulunulan süreçte telafisi mümkün olmayan hizmetlerde çalışan emekçilerin, özellikle pandemi döneminde büyük fedakârlık göstererek, görevini layığıyla yapan başta sağlık çalışanları olmak üzere elzem yerlerde personel eksikliği nedeniyle görev alan emekçilerin de emeğinin karşılığını gününde alması gerektiğini söyledi.

-Atan

Kamu-Sen Başkanı Metin Atan da, ekonomik krizin farkında olduklarını ancak aylardır devam eden ek mesai sorununun da giderilmesi gerektiğinin bilinciyle hareket ettiklerini ifade ederek, bugün sorunun uzlaşıyla çözüme kavuşmasından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

-Serdaroğlu

Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu da, amaçlarının memleketi kaosa sürüklemek olmadığını ifade ederek, çalışanın dayandığını ve gösterebildiği anlayışı gösterdiğini ancak hakkını da zamanında almasının önemli olduğunu kaydetti.

Görüşmede, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Cengiz Çoli, Maliye Bakanlığı Genel Koordinatörü Saadet Hüdaverdi, Maliye Bakanı Özel Kalem Müdürü Kamil Ağcabay ve Hazine ve Muhasebe Dairesi Müdürü Sezai Emre de hazır bulundu.

-“Pazartesi günü başlattığımız ek mesaiye kalmama eylemini sonlandırdık”

Öte yandan 3 sendika adına yazılı açıklama yapan KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Pazartesi günü başlattıkları ek mesaiye kalmama eyleminin sonlandırıldığını bildirdi.

KTAMS, Kamu-Sen ve Kamu-İş olarak bugün Maliye Bakanı ile toplantı yaptıklarını kaydeden Bengihan, toplantıda Şubat ayı ek mesailerinin hazır olanlarının hesaplara yatmaya başlaması ve en geç Salı gününe kadar tümünün tamamlanması, Mart ve Nisan ayı ek mesailerinin Temmuz ayı içinde ödenmesi konusunda uzlaşıya varıldığını belirtti.

Bengihan, ödemelerin bundan sonra düzenli olarak yapılması konusunda da uzlaşıldığını kaydetti.

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook