Eğlence mekanları kapalı kalmaya devam edecek

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan ve bugün açıklanan kararlarla ilgili olarak, bakanlığa gelen sorular üzerine yeni bir açıklama yapma gereği duydu.

Bakanlık’tan yapılan açıklama şu şekilde:

“1. 29.09.2020 tarihinde(bugün) yayınlanan kararların 11. Maddesi’nde de belirtildiği gibi kapatılan iş yerleri ve toplu faaliyetler: masaj salonları, casino, disco, club, bar, sinema, tiyatro, panayır, tombola, doğum günü, sünnet töreni, düğün salonu, mevlit, toplu ibadetler ve cenaze törenleri hususunda alınan kararları içermektedir.

11. madde şu şekilde:

“Ülkemizde vaka sayısının azalmasının devam etmesi halinde; 01 Ekim 2020 tarihine kadar kapatılan tüm işyeri ve eğlence mekanlarında çalışan kişilerin PCR testlerinin yapılması kaydı ile 17 Ekim 2020 tarihi itibarı ile açılmasına karar verilmiştir. Açılan tüm mekanların önceden yayınlanan kurallara uymakla yükümlü olup ilçe emniyet kurullarının aktif olarak denetlemesine, kurallara uymayan mekanların Ceza Yasa’sı kapsamında haklarında cezai işlem başlatılmasına karar verilmiştir.”

2. A, B ve C Kategorilerinden gelecekler ile ilgili karantina koşulları ve QR kod uygulaması ile ilgili değişiklik yapılmamıştır.”