Connect with us

DÜNYA

Dünya’nın aşırı ısınması bilim insanlarını korkutuyor!

Published

on

Corona virüs, çekirge istilası ve yaşanan depremlerden sonra şimdi de bilim insanları Dünya’nın aşırı ısınmasından dolayı endişe duymaya başladı.
2020 yılı bitmeden bir sürü farklı afet ve olay yaşadık. Bunların içinden en önemli olanı ise Corona virüs salgını ve halen daha devam ediyor. Corona virüs devam ederken, bilim insanları şimdi de Dünya’nın aşırı ısınmasından solayı endişelenmeye başladı. Yapılan araştırmalar doğrultusunda, mayıs ayı analiz edildi ve önceki senelere göre en sıcak mayıs ayının geride bırakıldığı tespit edildi. Aynı araştırmaya göre Sibirya ortalamanın 10 derece üstünde çok daha sıcak bir ayı geride bıraktı. Kopernik İklim Değişikliği Hizmeti (C3S), 2020 Mayıs ayının, 1981 yılından sonraki en sıcak Mayıs ayı olduğunu ve ortalamalara göre 0.63 derece daha sıcak olduğunu vurguladı.
Aşırı sıcaklık, kutup bölgelerindeki buzulları etkiliyor. Dünya genelindeki en büyük buzul alanların bulunduğu Sbirya’da ortalamanın 10 derece üstüne çıkan sıcaklık değerlerinin, Temmuz ayında daha da yukarılara çıkması bekleniyor. Uzmanlar şimdiden, insanların aşırı sıcaklara karşı hazırlıklı olmaları gerektiği konusunda uyarılar yapmaya başladı. Dışarı çıkarken şapka takılması, yeterli miktarda su içilmesi ve el bileklerinin su ile ovulması büyük önem taşıyor.
Avrupa Uzay Ajansı tarafından elde edilen verilere göre, Kuzey Kutbu üzerinde ozon tabakası hızlıca büyüyor. Günay Kutbu’ndaki ozon tabakası da onarılmaya başladı. Bilim insanları bu noktada Kuzey Kutbu’nda ilginç ve anlamlandıramadıkları bir şey fark etti.Bilim insanlarına göre kuvvetli rüzgarlar Kuzey Kutbu’nda ‘kutup girdabı’ oluşturuyor ve soğuk havayı hapsederek sıcaklıkların düşmesine yol açıyor. Bu olayın sonucunda ise ozon tabakası inceldi ve bir süre sonra da delinmesine neden oldu.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DÜNYA

Yunanistan, Midilli’deki 13 kişilik Afgan aileyi zorla bota bindirip Türkiye’ye geri itti

Published

on

Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki 13 kişilik Afgan bir ailenin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yaptırılacağı bahanesiyle kaldıkları sığınmacı kampından alınarak lastik botla zorla Türkiye’ye geri itildiği bildirildi. Norveç merkezli sivil toplum kuruluşu Aegean Boat Report’un internet sitesinde yer alan habere göre, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 13 kişilik bir aile, resmi görevliler tarafından kaldıkları sığınmacı kampından alındı. Afgan aileye Kovid-19 testi yaptırılacağını iddia eden Yunan görevlilerin aile mensuplarına defalarca şiddet uyguladığı, üzerlerindeki eşyaları gasp ettiği ve aileyi lastik bota bindirdikleri belirtildi. Lastik botla geri itilen sığınmacı ailenin, Türk Sahil Güvenlik makamları tarafından tespit edildiği ve Ayvacık’tan karaya çıktığı dile getirildi. Haberde, Ege’de sığınmacı botlarını Türk tarafına geri ittiği defalarca belgelenen Yunan makamlarının, bu olayla ilk defa sığınmacıları kamptan alarak zorla Türkiye’ye yolladığının altı çizildi.

Continue Reading

DÜNYA

ABD’de 2 yeni varyant. Yeni varyantların virüsle mücadeleyi zorlaştırmasından endişe ediliyor

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri’nde Corona virüsün 2 yeni varyantı tespit edildi. Her iki varyantın da virüsle mücadeleyi zorlaştırmasından endişe ediliyor. ABD’de hem New York’ta hem de Kaliforniya’da daha önce görülmeyen yeni varyantlar bulundu. ABD’de vaka sayısı 29 milyonu aşarken virüsün keşfedilen yeni varyantları uzmanları endişelendiriyor.

Araştırmacılar New York’ta Corona virüsün “endişe verici” yeni bir türünün bulunduğunu açıkladı.

CNN, iki ayrı araştırma ekibinin çalışmasının sonuçlarına dayandırdığı haberinde New York’ta virüsün yeni varyantının ilk kez Kasım ayı sonlarında görüldüğünü yazdı. Yeni varyantın vücudun doğal bağışıklık tepkisinden ve antikor tedavilerinin etkilerinden kurtulmasına yardımcı olan mutasyonları taşıdığı ifade edildi. “B.1.526” adı verilen yeni varyantın New York’un çeşitli mahallelerinde ve kuzeydoğusunda yayıldığı belirtildi.

Araştırmacılar bu varyantın tespit oranında son haftalarda istikrarlı bir artış gözlemlediklerine dikkat çekti. Kaliforniya’da da artış görünen başka bir varyant daha bildirildi. Uzmanlar bu varyantın sadece daha bulaşıcı olabileceğinden değil, aynı zamanda daha ağır hastalığa da neden olabileceğinden endişe ediyor. San Francisco’daki Kalifornia Üniversitesi araştırmacıları binlerce örnek üzerinde yaptıkları inceleme sonucu Covid-19’un yeni türüne rastladıklarını bildirdi. B.1.427/B.1.429 adı verilen yeni varyantın Birleşik Krallık’ta ilk görülen varyantlardan farklı bir mutasyon modeline sahip olduğu belirtildi.

Bu varyantın Eylül ayına ait hiçbir örnekte görülmediği ancak Ocak ayı sonunda örneklerin yarısında bulunduğuna dikkat çekildi. Yeni varyant 19 ülkede ve ABD’nin tamamında tespit edildi. L452R adı verilen mutasyonun virüsün hücrelere daha verimli bir şekilde kenetlenmesine neden olabileceği belirtiliyor. Araştırmacılar, değişikliklerin bağışıklık sisteminin virüsü hızlı bir şekilde tanımasını ve bloke etmesini zorlaştırabileceğinden endişe duyuyor.

Continue Reading

DÜNYA

Rus senatör Cabarov: Suriye’nin elinde S-300 var, ABD dikkatli olmalı

Published

on

ABD’nin Suriye’ye hava saldırısının tüm bölgede gerilime neden olabileceğini belirten Rus senatör Cabarov, Suriye’nin elinde Rusya’nın tedarik ettiği S-300 hava savunma sistemleri olduğunu hatırlattı. Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Dışişleri Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov, ABD’nin Suriye’ye yönelik adımlarının büyük çatışmaya yol açabileceğini ifade ederek “Suriye, S-300 dahil modern silahlara sahip ve Amerikalılar bu tür eylemlerinde son derece dikkatli olmalı” dedi. Hâlihazırda Suriye-Irak sınırında yaşanan olayın ayrıntılarının henüz bilinmediğini söyleyen Cabarov, bu nedenle sadece ön analiz yapılabileceğini belirterek “ABD’nin eylemleri çok tehlikeli görünüyor” ifadelerini kullandı. Saldırının hedefinde İran destekli milis güçlerin olduğuna işaret eden Rus senatör, “Ama bunlar terörist değil, milis güçleri. Bombalama için hiçbir neden yok. ABD’nin Suriye’de teröristlerle mücadeleye değil çatışma ateşinin sönmemesi için onu körüklemeye ilgi duyuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Continue Reading

Trending