Dr. Elif Abiç’ten Başucu Kitabı ‘ Tarihe Gömülmüş Dev Şehir: Kapalı Maraş’

Dr. Elif Abiç’ten Kapalı Maraş Sorununa Işık Tutan Eşsiz Bir Eser: “Tarihe Gömülmüş Dev Şehir: Kapalı Maraş”

İngilizce olarak kaleme alınan dev eserin ilk baskısı (Giant City Buried in History: Varosha) raflardaki yerini aldı.

 

Turizm, otelcilik ve seyahat endüstrilerine yönelik önemli çalışmalarıyla bilinen, bu konularda yazılmış birçok analiz ve değerlendirmeleri bulunan Dr. Elif Abiç, Kapalı Maraş’ın açılarak ekonomiye kazandırılması için Kapalı Maraş sorununu birçok yönden ele alarak, eşsiz bir çalışmaya imza attı.

 

Benzeri bulunmayan bu uzun soluklu eşsiz çalışma, alanında ilk olma özelliğini de taşıyor.

 

1974 öncesindeki Kıbrıs adasına ve Akdeniz’in incisi Maraş’a anlamlı bir yolculuk yaptıran bu dev eser, şimdiden tarih severlerin arşivlerdeki yerini almış gibi görünüyor.

8 bölümden oluşan bu önemli kaynakta,  1950li yıllardan itibaren Kıbrıs adasının sosyal ve ekonomik gelişimi, adanın Kuzey ve Güney’indeki turizm endüstrisi düzeyleri, KKTC’deki turizm endüstrisi politikaları, Kapalı Maraş sorunu, Kapalı Maraş’ta bulunan Vakıf mallarının durumu ve bunların tasarrufuna yönelik İngiliz sömürgesi tarafından çıkarılan yasalar ve uygulamalar, geçmişten günümüze Kapalı Maraş’a yönelik yapılan öneriler ve müzakereler, önemli siyasi kişilerin görüş ve önerileri, Kapalı Maraş’ta BM’nin varlığı, Kapalı Maraş’ta Taşınmaz Mal Komisyonu’nun pozisyonu, Kapalı Maraş’taki eski sakinlerin pozisyonu ve daha birçok konu ayrıntılı bir şekilde ele alınarak, Kapalı Maraş sorununa yönelik çözüm önerileri ortaya koyulmuştur.

 

Kaçırılmayacak bu eşsiz eser, Deniz Plaza’nın tüm şubelerinde…

Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, açık hava ve su, şunu diyen bir yazı 'GIANT CITY BURRIED IN HISTORY VAROSHA EயIE Dr. Elif ABİÇ'