Connect with us

GÜNDEM

Diş Teknolojileri ve Diş Bakımı..

Published

on

 

Diş teknolojisindeki gelişmeler size geleneksel diş sorunlarına modern çözümler sunabilir. Teknolojik gelişmelerin arkasındaki itici güç, size daha verimli, etkili ve rahat bir şekilde gerçekleştirilebilecek öncü diş tedavisi sunma arzusudur.

Sıradan bir gözlemciye diş hekimliğinde pek bir şey değişmemiş gibi görünebilir. Yine de dental teknolojiler sürekli olarak gelişmekte ve diş hekimliği alanını dönüştürmeye yardımcı olmaktadır.

Yeni teknolojiler, diş hastalıkları ve hastalıklarının erken ve etkili bir şekilde önlenmesine, teşhisine veya tedavisine yardımcı olmak için diş hekiminiz tarafından kullanılabilecek ürünler oluşturmaya ve teknikler geliştirmeye odaklanarak geliştirilmiştir.

 

Diş hekiminizin, tedavi sırasında size daha fazla rahatlık ve kolaylık sağlayabilecek faydaları olan, aralarından seçim yapabileceği birçok diş teknolojisi vardır.

 

Daha popüler teknolojilerden bazıları şunlardır:

 

Hava Aşınması: Geleneksel diş matkabına alternatif olarak hizmet veren bir hava aşındırma sistemi, öncelikle küçük boşlukları tedavi etmek için kullanılır ve lokal anestezi kullanmadan sağlıklı diş yapısını korur.

 

Hava aşındırması, hava ve alüminyum oksitten oluşan bir topak patlaması yoluyla çürümenin kesin olarak giderilmesini sağlar. Hava aşındırma tekniği, dişler arasındaki gibi zor alanlara erişerek eski diş restorasyonlarının onarılmasına yardımcı olmak için de kullanılabilir.

 

Kemik Replasmanı: Kemik kaybı yaşayan veya ekstraksiyon gerektiren kişilere yardımcı olmak için kullanılan kemik replasmanları vardır:

 

Trombosit açısından zengin büyüme faktörleri, hızlı kemik büyümesini ve iyileşmesini indüklemeye yardımcı olabilir. Kemik replasmanında kullanılır ve hızlı iyileşme özellikleri sunar. Günümüzde klinisyenler tarafından gerçekleştirilen kemik replasmanı geçmişe göre daha rafinedir ve mevcut kemik yapısına daha kolay özümsenebilmektedir.

 

Çürük Tespit Çözümü: Çürük tespit solüsyonu, tedavi edilen etkilenen bölgedeki tüm diş çürüklerinin giderildiğini doğrulamak için diş üzerine uygulanan sıvı kırmızı bir boyadır. Bu çözüm, fırçalamadan sonra kaçırdığınız veya tam olarak temizlenmemiş alanları vurgulamak için kullanılan plak açığa çıkaran tabletlere çok benzer.

 

Kompozit Malzemeler: Kompozit reçine malzemeleri artık bazı kaplamalarda ve diğer restorasyonlarda, boşlukları doldurmak ve bir dişe yapıştırmak veya yeniden oluşturmak için kullanılmaktadır. Kompozit reçineler diş benzeri bir çözünürlük sunar ve yıllar içinde popülaritesi artmıştır.

Diş renklerini daha iyi yansıtmak, daha kolay uygulamak ve dişten düşmeden şekillerini korumak için sürekli olarak geliştirilmekte ve iyileştirilmektedir. Daha yeni malzemelerin yarı saydam nitelikleriyle birleşen kompozit reçinelerin işlenmesi ve kürlenmesiyle ilişkili hızlar, güzel doğal görünümlü sonuçların üretilmesine yardımcı oldu.

Diagnodent: Diagnodent, boşlukların erken tespiti için kullanılan bir araçtır. Gelişmiş teknoloji, çürükleri izin verilen geleneksel yöntemlerden daha erken tespit etmek için ses darbesi ve lazer kullanır, böylece oluşmasına izin verilen çürüme miktarını sınırlayarak tedavi hemen başlayabilir. Bu, maksimum miktarda doğal sağlıklı diş yapısının korunmasına yardımcı olur.

 

Dental İmplantlar: Dental implant teknolojisi gelişmeye devam ediyor. Mini implantlar artık küçük diş değiştirmelerini barındırabilir. Titanyum diş kökünün insan kemiği ile biyolojik entegrasyonu tamamen tahmin edilebilir. Sonuçlar çok uzun ömürlüdür.

Endüstri ayrıca tedavi süresini kısaltmaya odaklanmıştır ve bazı implantlar, çekimden sonra altı ay beklemek yerine diş çekildikten hemen sonra yerleştirilebilir. Çoğu durumda, bir dişin çekilmesi gerektiğinde veya bir kök kanal prosedürünün yapılıp yapılmaması konusunda bir soru varsa, diş implantları artık standart bakımdır.

 

Takma dişte son teknoloji

Diş Teknolojisi Bölümü

Cdt Nedir diş

İmplant son teknoloji

Diş hekimliği Son gelişmeler

En son diş teknolojisi

Diş teknisyeni kısaltması

Diş Teknisyeni

 

Duyarsızlaştırıcılar: Hassas dişleriniz varsa, diş hekiminiz veya hijyenistiniz tarafından tedavi boyunca rahat olmanız için duyarsızlaştırıcılar kullanılabilir. Duyarsızlaştırıcılar tek başına veya lokal anestezi veya sedasyon diş hekimliği gibi diğer ağrı ve kaygı giderme yöntemleriyle birlikte kullanılabilir.

 

Dijital X-ışınları: Dijital radyograflar, görüntüyü bilgisayar ekranında işleyen bir sensör aracılığıyla diş görüntülerini yakalamanın bir yolunu sunar. Dijital X-ışınları, geleneksel X-ışınlarından daha fazla rahatlık sağlayabilir ve radyasyona maruz kalmayı kesinlikle azaltabilir.

 

İnternet: Günümüzde diş hekimliği randevuları bir muayenehane web sitesi aracılığıyla yapılabilmektedir. Diş hekimleri, vakayı sizinle koltukta gerçek zamanlı olarak tartışabilmeleri için diş teknisyenlerine ağız içi fotoğraflarınızla gerçek zamanlı olarak e-posta gönderebilir. İnternet ayrıca diş hekimliği alanıyla ilgili güncellemeleri alabileceğiniz bir bilgi aracı olarak da hizmet eder.

 

Ağız İçi Kamera: Ağız içi kameralar, dişlerinizin ve destekleyici yapının doğru görüntülerini üretebilir. Bu, sizin, diş hekiminizin ve tedavinize dahil olabilecek bir diş teknisyeninin diş kusurlarını görmenizi sağlar. Ağız içi kameralar ayrıca dişlerinizi fırçalamaya nereye odaklanacağınız da dahil olmak üzere diş hijyeni uygulamaları hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olur.

 

Optik Tarayıcılar: Optik Tarayıcılar, dişin dijital bir haritasını sağlar ve diş yapısının 3 boyutlu bir kopyasını oluşturur. Bu, porselen kaplamalar, kronlar ve köprüler gibi bir diş laboratuvarında yapılan kozmetik restorasyonlar için doğru renk analizine yardımcı olur.

 

Mikroskop: Diş hekimliğinde mikroskop kullanımı, diş hekimleri için mükemmel akut görme için en son trendlerden biri olmuştur. Mikroskoplar, diş hekimlerine mikro çatlakları, altta yatan zayıflamış diş yapısını ve diş sinirlerinin yakınlığını kesin doğrulukla görme yeteneği sunar.

 

Mikroskoplar ayrıca, sağlıklı diş yapısını korurken, etkilenen diş yapısını çıkarmada daha fazla doğruluk sunar. Mikroskop, iyileştirilmiş bir teşhis aracı olduğu kadar tedaviye yardımcı bir diş hekimliği aracıdır.

 

Diş hekiminizin seçebileceği giderek artan sayıda diş teknolojisi vardır. Bugün diş hekiminizi ziyaret ederek alabileceğiniz hizmet, size geçmiş günlere göre daha fazla rahatlık ve kolaylık sunabilir.

Advertisement

GÜNDEM

Oktay: “Bölge artık yarı açık Maraş”

Published

on

Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu, Kapalı Maraş’ı ziyaret etti.

Komisyon başkanı Fuat Oktay burada basına yaptığı açıklamada, komisyon olarak Kapalı Maraş’ı ziyaret ettiklerini, ancak artık bölgenin yarı açık Maraş olduğunu ifade etti.

Oktay, Maraş’ın döneminde Dünyanın incisi bir şehir olduğunu, 1974 sonrası çözüm düşüncesiyle, iyi niyetle KKTC tarafından kapalı tutulduğunu ama fareler veya korku şehri haline geldiğini kaydetti.

Buranın kapalı kalmasının kimsenin faydasına olmadığını, o yüzden Türkiye Cumhuriyeti olarak vatandaşların hizmetine açılmasına destek verdiklerini ifade eden Oktay, devamı gelirse yine Türkiye olarak yine destek olacaklarını söyledi.

Maraş’ın Vakıf malı olduğunu, ancak bir şekilde işgal hareketi yaşandığını ifade eden Oktay, KKTC’nin bunu bilmesine rağmen Taşınmaz Mal Komisyonu üzerinden uzlaşıyla çözüm aradığını anlattı.

Oktay, “Arzumuz buranın bir an önce barışın simgesi olması ve eskisi gibi canlı bir şehre dönüşmesidir” dedi.

Şehir açılınca sadece KKTC vatandaşları değil turistlerin de geldiğine gezdiğine işaret eden Oktay, bu çalışmalara ısrarla devam edilmesini istediklerini söyledi.

Oktay, yürüyüş yapan ve bisiklet süren vatandaşlar ve turistlerle de sohbet etti.

Continue Reading

GÜNDEM

Miçotakis iltica hakkı olmayan göçmenlerin ülkelerine gönderilmesini istedi

Published

on

 Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, düzensiz göç ile mücadelede düzensiz göçmenlerin geldiği ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ve iltica hakkı bulunmayanların ülkelerine gönderilmesini talep etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi Güney Avrupa Ülkeleri (MED9) Zirvesi kapsamında gittiği Malta’nın başkenti Valetta’da açıklamalarda bulunan Miçotakis, bu yıl yaşanan sel ve yangın felaketlerinde Yunanistan’a yardım ulaştıran ülkelere teşekkür etti.

Miçotakis, bu felaketlerin temel nedeni olarak işaret ettiği iklim krizi için “Akdeniz’i diğer bölgelere göre çok daha fazla yoğun şekilde etkiliyor. Bu sadece bir endişe nedeni olmamalı, bir an evvel harekete geçmemiz için de bir neden olmalı.” diye konuştu.

İklim krizine karşı uzun vadeli tedbirlerin yanı sıra, kısa vadede de tedbir alınması gerektiğini vurgulayan Miçotakis, AB’nin afetler için ayırdığı bütçenin de yetersiz olduğunu kaydetti.

-AB’ye göçte yasal yollar

Miçotakis, düzensiz göç konusunda İtalya Başbakanı Georgia Meloni ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile hemfikir olduğunu belirterek “Günün sonunda, AB’ye kimin geleceğini kendi şartlarımızla belirleme ihtiyacımızı ortaya koyduk. Bugün Avrupa’ya kimin gireceğine insan kaçakçıları karar veriyor. Bu değişmeli.” dedi.

Düzensiz göçmenlerin Avrupa’ya geçiş yaptığı ülkelerle daha çok işbirliğine ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Miçotakis, “Geri göndermelere odaklanmalıyız ve iltica hakkı olmayan insanların kendi ülkelerine dönmesini sağlamalıyız.” diye konuştu.

Miçotakis yasal göç yollarına odaklanılması gerektiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sınırlarımızın korunmasına ağırlık verirken buna karşılık insanlara AB’ye gelip ekonomik kalkınmamıza yardımcı olmaları için fırsatlar da sunmalıyız. Ancak bizim şartlarımızla ve güvenli şekilde olmalı.”

Savunma veya yeşil enerji gibi konularda stratejik olarak bağımsızlığın sağlanabilmesi için AB olarak daha çok yatırım yapılmasını isteyen Miçotakis birlik içinde uygulanan mali kısıtlamaların bu yatırımlara engel teşkil ettiğini bildirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü yükseltti

Published

on

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü revize etti.

Kuruluştan yapılan açıklamada, Türkiye’nin kredi notunun “B” olarak teyit edildiği, kredi notu görünümünün ise “politika değişikliği” nedeniyle “negatif”ten “durağan”a çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, yeni ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele ve doları düşürme amacıyla politika faizini haziran ayından bu yana 21,5 puan artırarak yüzde 30’a yükselttiği, mali bozulmanın dengelenmesi için bazı dolaylı vergileri uygulamaya koyduğu anımsatıldı.

Yenilenen siyasi belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla 2026’ya kadar yeni ekibin Türkiye ekonomisini dış borçla finanse edilen tüketimden uzaklaştırarak daha dengeli dış ve mali hesaplara, daha kabul edilebilir enflasyon seviyelerine doğru yeniden dengeleyebileceğine inanıldığı belirtilen açıklamada, “durağan” kredi notu görünümünün ortodoks para politikalarının yeniden uygulanmasından dolayı Türkiye’nin kredi itibarına yönelik dengeli riskleri yansıttığı kaydedildi.

Açıklamada, para ve maliye politikalarının etkinliği ve bağımsızlığının artarken, Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonunun, özellikle de TCMB’nin net döviz rezervlerinin güçlenmesi halinde görünümün pozitife çevrilebileceği aktarıldı.

Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerine de yer verilen açıklamada, ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 3,5 ve gelecek yıl yüzde 2,3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook