Connect with us

GÜNDEM

“Derdimiz yaşam mücadelesi hükümet sözünü tutsun”

Başbakanlık önünde çadır eylemine devam eden Turizm Emekçileri Platformu üyeleri eylem gerekçelerini anlattı

Pandemi döneminin en mağdur sektörü olan turizm emekçileri neden açlık gerevine gitmek zorunda kaldıklarına açıklık getirdi.

Hükümetin 1 Nisan’da turizm sesonunun açılacağıyla ilgili sözlerini tutmadığına dikkat çeken turizm emekçileri, önerilerinin çift aşısını olmuş ülkeye PCR ile giriminin sağlanması şeklinde turizm sektörünün açılması ve turizm sektörü çalışanlarının aşılanmasının tamamlanması olduğunu kaydetti.

Turizm emekçileri çocuklarına ekmek götüremediklerinin artık görülmesini beklediklerini kaydederek, tek dertlerinin yaşam mücadelesi olduğunu ve ülkeyi yönetenlerden kendilerinin seslerini duymasını istediler.

Başbakanlık önünd oluş sebeplerinin para pulla alakası olmadığını ifade eden Turizm Emekçileri Platformu sözcüsü Fuat Neşe, daha önce gerçekleştirdikleri eylemler sonrası hükümetle yaptıkları görüşmelerde verilen sözlerin tutulmadığı için çadır eylemi başlattıklarını vurguladı.

Başbakan ve Turizm Bakanı’nın turizm sezonunun 1 Nisan’a açılacağını söylemesine rağmen bunun gerçekleşmemesini kınadıklarını kaydeden Neşe, şimdi 12 Nisan tarihinin konuşulmasına rağmen ortada net bir durum olmamasını da eleştirerek, sonuç alana kadar çadır eylemlerine devam edeceklerini kaydetti.

 

Koronanın yuvası oteller değildir

Covid- 19 virüsünün ülkeye otellerden yayılmadığının ama bu sürecinin faturasının turuzim emekçilerine ödettirildiğine vurgu yapan Neşe, “biz de insanız, koronanın yuvası oteller değildir. Bu biliniyor ama neden kabul edilmiyor” diye sordu.

 

Hükümetin kendilerine kapalı devre açılımdan bahsettiğini anımsatan Neşe, eşlerin ikisinin de otellerde çalışmasının aile düzeni ve çocuklarına bakım konusunda yaratacağı zorluğu bilmelerine rağmen bu öneriyi de kabul ederek esneklik gösterdiklerini kaydetti.

Neşe, ekonomik sıkıntıları yaşadıkları için nefes alamadıklarının altını çizerken, ekonomik sıkıntıların sosyal problemleri de beraberinde getirdiğinin altını çizdi.

Ekonomik belirsizliğin yarattığı zorlukları herkesin bildiğini ve yaşadığını belirten Neşe, hükümetin bugüne kadar aldıkları tedbirleri uygulayamadığı gibi, kendi beceriksizliğini sektörlere yıkdığını ifade etti.

 

“Turizmin kapalı olması için gerekçe yok”

Turizmin kapanması için gerekçe bulunmadığını ifade eden Neşe, 1 yıl içinde 2 ay kadar turizt taşıma amaçlı uçuşlara izin verildiği dönemde otellerin 30 bin turist ağırladığını ve bunlar arasında sadece 16 vaka çıktığına dikkat çekti.

Bu 16 vakanın tamamının temassız bir şekilde Sağlık Bakanlığı kontrolüne alındığını ve halkla buluşmalarının olmadığının altını çizen Neşe, bu gerçekler ortadayken turizmin kapalı kalması için bir gerekçe gösterilmesini istedi.

Otellerden ülkeye yayılan bir vakanın bile olmadığı gerçeği ortadayken, tüm tedbirlerin alınmasına rağman turizm sezonunun neden kapalı olduğunun kendilerine anlatılmasını istediklerini kaydeden Neşe, usanmadan bunları anlatmaya ve cevap aramaya devam edeceklerini kaydetti.

 

 

Continue Reading
Advertisement
GÜNDEM2 saat ago

Sucuoğlu: Hafızlık kurslarının devamının sağlanması gerekiyor

Sucuoğlu, hafızlık kurslarının devamının sağlanması ve mağduriyetin ortadan kaldırılması kanaatinde olduğunu kaydetti. Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Dr. Faiz...

GÜNDEM2 saat ago

Cumhurbaşkanı Tatar: Gereken yasal düzenlemeler yapılacaktır

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anayasa Mahkemesi’nin kararını değerlendirdi ve “Gereken yasal düzenlemeler yapılacaktır” dedi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anayasa Mahkemesi’nin Din İşleri...

GÜNDEM2 saat ago

Akıncı: “Erdoğan, kendince yerimizi tayin etti”

Dördüncü Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi ve yargıya yönelik sözlerini büyük bir infial içerisinde izlediğini ve asla...

GÜNDEM2 saat ago

Rum’a ödül, Türk’e ceza! Tahammülümüz yok

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kıbrıslı Türklerin cezalandırılmasına artık tahammülümüz yoktur” dedi Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, saat 13.30 sıralarında Dışişleri Bakanlığı’na gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nu kapıda...

GÜNDEM2 saat ago

Biriken elektrik borçlarına taksit imkanı

KIB-TEK biriken borçların ödenebilmesi için bir dizi karar alındığını duyurdu Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu biriken borçlar için taksitlendirme imkanı sağlıyor. Kurum’dan yapılan açıklamada...

GÜNDEM4 saat ago

Meteoroloji’den ‘sıcak’ uyarısı!

Meteoroloji Dairesi uyardı: Sıcaklıklar yükseliyor, sıcaklık 35 – 37 derece dolaylarında seyredecek. Meteoroloji Dairesi, ülkenin 18-19 Nisan tarihlerinde, sıcak hava kütlesinin etkisi altında kalacağını, beklenen...

GÜNDEM5 saat ago

BASIN-SEN’den YYK’ya eleştiri

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen) Başkanı Ali Kişmir,  gazetecilere yönelik hakaretler karşısında Yayın Yüksek Kurulu’nun (YYK) hiçbir adım atmadığını savunarak, “Yayın...

GÜNDEM5 saat ago

Heyetler arası görüşme başladı!

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu heyetler arası görüşmeye geçti. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun baş başa...

Nisan 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kategoriler