Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda bir hafta geride kaldı: En az 230 kişi öldü

Dağlık Karabağ’da Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki çatışmalarda bir hafta geride kaldı. Ağırlıklı olarak roket ve füzelerin kullanıldığı savaşta en az 230 kişi hayatını kaybetti.

Her iki taraf da diğerinin yüzlerce tankını imha ettiğini duyurdu.

Dağlık Karabağ, 51 askerinin daha öldürüldüğünü ve toplam kayıplarının 198’e çıktığını açıkladı. Askeri kayıplarla ilgili bilgi paylaşmayan Azerbaycan, 19 sivilin öldürüldüğünü söylüyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, son olarak 7 köyün daha “Ermenistan’dan alındığını” duyurdu.

Aliyev, Twitter hesabından “Bugün Azerbaycan ordusu Terter ilinin Talış, Cebrail ilinin Mehdili, Çakırlı, Aşağı Maralyan, Şeybey ve Kuycak, Fuzuli ilinin Aşağı Abdurrahmanlı köylerini kurtarmıştır.” paylaşımında bulundu.

İlham Aliyev daha önce de Madagiz yerleşim biriminin ele geçirildiğini bildirmişti.

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yüzlerce kişi sokaklara çıkarak “Karabağ bizimdir bizim kalacak” sloganları attı.

Paşinyan: Ermeni soykırımı politikasının devamı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, televizyonda yaptığı konuşmada vatandaşlarına cephe boyunca mücadelenin yoğun olduğunu aktardı: “Şu an itibariyle, hem askeri hem de sivil ciddi insan kayıplarımız var, büyük miktarlarda askeri teçhizat artık kullanılamıyor” Paşinyan, 150 üst düzey Türk askerinin operasyonu yönettiğini iddia ederken, “Sadece Dağlık Karabağ meselesi için gelmediler. Amaçları Ermeni soykırımı politikasını devam ettirmek” dedi.

Durumun sık sık değiştiğini söyleyen Ermenistan Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Böylesine büyük bir savaşta bu tür değişiklikler doğaldır. Bir pozisyon alıp bir saat içinde bırakabiliriz” dedi.

Ermenistan’ın silahlı kuvvetleri şimdiye kadar Dağlık Karabağ’la birlikte savaşa girmekten geri durdu.

Ancak bunu ülkenin 20. yüzyılın başlarında Osmanlı ile savaşa benzeten Paşinyan, çatışmayı ulusal bir mücadele olarak tasvir etti.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ’ın güvenliğinin garantörü olarak “gerekli tüm araçları ve adımları” atacağını söyledi.

 

 

Bölgedeki savaş, Azeri petrolü ve gazının dünya pazarlarına taşındığı Güney Kafkasya’da istikrar konusunda uluslararası endişeleri de artırıyor.

Azerbaycan ve Dağlık Karabağ’daki Ermeniler arasında ara buluculuk yapmak için 1992’de kurulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanları Fransa, Rusya ve ABD’nin ateşkes çağrısına rağmen taraflar savaşa devam ediyor.

Dağlık Karabağ’da 1990’ların başındaki savaşta yaklaşık 30 bin kişi hayatını kaybetmişti.