Connect with us

GÜNDEM

Cumhuriyet Meclisi “e-devlet protokolü yasasını” kabul etti

Published

on

Cumhuriyet Meclisi, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında E-Devlet Hizmetlerinin Gerçekleştirilmesine İlişkin İşbirliği Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin (Onay) Yasa Tasarısı”nı oyçokluğu ile kabul etti.

Yasa tasarısına 26 milletvekili kabul, 18 milletvekili ret oy kullandı, 5 milletvekili oylamaya katılmadı.

Yasa tasarısı üzerine söz alan CTP Milletvekili Asım Akansoy, protokolün Ersan Saner döneminde gündeme geldiğini, o dönem komitede üçe üç olduğu için uyumlu bir görüşme süreci yaşandığını, ancak şimdi yeniden gündeme getirildiğini söyledi.

Akansoy, e-devlet projesinin ülkenin menfaatine ve önemli bir proje olduğunu ifade ederek, halkın yararlanması ve Türkiye’nin tecrübelerinden faydalanılmasında bir sıkıntı olmadığını, sıkıntının protokolde, yetki devri olmasında olduğunu anlattı.

Yetkinin Türksat’a devredilmesi konusunda sıkıntı olduğunu, bunun düzeltülmesini istediklerini ifade eden Akansoy, önemli olanın yönetim yetkisinin KKTC’de olmasının olduğunu söyledi. Bu konudaki düşüncelerini ve önerilerini o dönem yaptıklarını, ancak hiçbir adım atılmadan Meclis’e getirildiğini belirten Akansoy, bu protokolün düzeltilmesi konusunda neden irade ortaya konmasını sordu.

Akansoy, Kıbrıs Türk halkı adına huzurlu bir şekilde bu protokole imza atılmasını istediklerini, yetki devrinin de Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade etti, bu maddenin mutlaka düzeltilmesi gerektiğini kaydetti. Akansoy, Yasa Meclis’ten geçmeden Türksat’ın kurumlardan bilgi talep ettiğini, bu sebepten ötürü Türkiye ve kendi aralarında da sorunlar yaşandığını dile getirdi.

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli de, sağlık, kişisel, ticari bilgilerin bu yasayla risk altına girdiğini, veri tabanlarının mutlaka devlete ait olması gerektiğini, bu geçirilmeye çalışılan yasa ile insanların tüm verilerinin istismara açık olduğunu anlattı.

İncirli, devletin gizli bilgileri, insanların bilgileri, ticari şirketlerin bilgilerinin bir şirkete verilmesi konusunda sıkıntı yaşanacağını, sıkıntının e-devlet projesi değil, yetki devri olduğunu kaydetti.

“Bilgi güç demektir” diyen Akansoy, hafife alınmaması gereken bu yasa ile devletin yetkilerinin devredilemeyeceğini, devletin yetkilerinin devredileceği hiçbir yasaya onay vermeyeceklerini vurguladı.

UBP Milletvekili Yasemin Öztürk de, bu yasanın hazırlanmasında emeği geçen, destek veren herkese teşekkür ederek, yasa görüşülürken tüm kesimlere söz verdiklerini kaydetti. Projenin, önemli bir proje olduğunu ifade eden Öztürk, gizlilik için çalışma yaptıklarını, gizlilik maddesi koyduklarını ifade etti, bu maddeleri okudu.

CTP Milletvekili Erkut Şahali de, protokol ile yetki devrinin bir özel şirkete devredileceğini, maddelerin yoruma açık olacak şekilde kaleme alındığını ifade etti, maddelerin doğru anlaşılır olması gerektiğini söyledi.

Şahali, eğer bu tespitlere göre, ısrarla bu yasa bugün geçirilmek isteniyorsa, ortada hiyerarşik bir durumun söz konusu olduğunu ve bunun devletler arası ilişkilerde olamayacağını kaydetti. Şahali, bunun kabul edilemez olduğunu ifade ederek, eleştirilerde bulundu.

Bu anlaşmaya “hayır” demediklerini ancak bugün “hayır” dediklerini ifade eden Şahali, muhalefetin aynı şeyleri söylediğini ve bu konuda gerekli düzeltmelerin yapılmasını istediklerini, gerekli iradenin ortaya konulmasını istediklerini, yetki devrinin dost ülke olsa da devredilmesine karşı olduklarını vurguladı.

CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da yeniden söz alarak, protokolün bir yıldan fazla süre önce gündeme geldiğini, hiçbir değişiklik yapılmadan yine gündeme getirildiğini ifade etti. Erhürman, devletin yetki devrinin doğru olmadığını, hiçbir devletin bir şirkete yetkilerini devretmediğini, devletin yetkilerini kullanıp denetim yapması gerektiğini kaydetti.

Bu konuda gereksiz demagoji yapıldığını ifade eden Erhürman, bir bürokratın imzaladığı protokol ile yetki devrinin olmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti. Bu konuda Türkiye ile görüşülüp yanlışlığın anlatılması gerektiğini ifade eden Erhürman, ısrarı anlayamadığını belirtti.

Erhürman, e-devleti çok önemsediklerini, ancak yetki devrinin olamayacağını, zaten şirketin de yazdığı yazıda bunu istemediğini söylediğini, Anayasa’nın da buna izin vermediğini ifade ederek, Meclis’e de bunun yaptırılmak istenmesini, Meclis’ten onay almak istenmesini anlayamadığını anlattı.

Bu şekilde Meclis’te çalışmanın bir anlamı olmadığını, bu anlaşma kabul edilirse başka bir gün de eğitimde, turizmde, enerjide yetki devirlerinin olabileceğini ifade eden Erhürman, hükümete, bu konudaki ısrarından vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

Erhürman, “Bir devlet Anayasal yetkilerini hiçbir şekilde devretmez” diyerek, bu konuda Türkiye ile konuşulması gerektiğini, Anayasa’nın uygulanması gerektiğini kaydetti.

“Anlatamıyorsanız ben gidip anlatayım, devletin yetkilerini devredemezsiniz” diyen Erhürman, Türkiye ile ilişkilerin tarihin en kötü dönemine girdiğini, daha da kötüye gitmesi için mi çalışıldığını sordu.

“Yanlış yapıyorsunuz, ben bu Anayasa ortada dururken çocuğuma yönetim hakkımızın bir şirkete devredildiği bir ülke bırakmak istemiyorum, biz Rumlara yönetim hakkımızı devretmemek için yıllardır mücadele ediyoruz” ifadelerini kullanan Erhürman, Anayasa’ya bağlılık yemini eden milletvekillerinin Anayasa’yı koruması gerektiğini vurguladı, “aptal” yerine konmayı kabul etmeyeceklerini kaydetti.

Bir bina açılışı, 20 Temmuz’da yapılacak bir açılış için Anayasa’ya aykırı bir anlaşmanın Meclis’ten geçirilmesinin doğru olmadığını ifade eden Erhürman, bu konuda Başbakan’a işbirliği çağrısı yaptı.

Yasa üzerine görüşmelerin tamamlanması ve madde madde görüşülmesine geçilmesi üzerine milletvekilleri arasında kısa süreli tartışmalar yaşandı.

Oylama sırasında söz alan CTP Milletvekili Teberrüken Uluçay, yasa tasarısı içerisindeki protokol maddesi değişmediği sürece bu protokolün uygulanamayacağını, çünkü Anayasa’ya aykırı olduğunu ifade ederek, bu madde değiştirilip haftaya da bu oylamanın yapılabileceğini, ancak bugünde ısrar edildiğini söyledi. Uluçay, bu yasa onayı ile halkın geleceğine kötülük yapıldığını kaydetti. Meclis’in bu konuda bir ortada noktada buluşup karar alamamasını da doğru bulmadığını ifade eden Uluçay, eleştirilerde bulundu.

Konuşmanın ardından yasa tasarısı bütünü üzerine oylama yapıldı ve oyçokluğu ile onaylandı.

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook