Connect with us

GÜNDEM

Çavuşoğlu: “Siyasetten vazgeçerim, üretimden vazgeçmem”

Published

on

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu içinde bulunulan dönemde hükümette, üretici dostu olmayan kim olursa olsun ülkeye hizmet etmeyeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, “Pandemi bir illettir ama bu pandemide UBP’nin lokomotif olduğu bir hükümet de nimettir” şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu bugün saat 15.00’te Mustafa Naimoğulları başkanlığındaki Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği heyetini kabul etti.

NAİMOĞULLARI

Kabulün basına açık bölümünde konuşan Naimoğulları, dünkü   basın bildirisinde de belirttikleri gibi ülkede ekonomik sıkıntılar, pandemi ve zamlardan dolayı sıkıntılar yaşadıklarını ifade etti.

Görüşmede üretici kesiminin taleplerini ortaya koyacaklarını anlatan Naimoğulları, sektörün zor bir dönemden geçmekte olduğunu ve bu zor dönemde üreticiye sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.

Naimoğulları, Çavuşoğlu’nun daha önce iki dönem Tarım Bakanlığı görevinde bulunduğunu anımsatarak, Çavuşoğlu’nun yaşanan sorunlara çözüm üretebileceğine inandıklarını ifade etti.

ÇAVUŞOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Çavuşoğlu da üreticilere sağlıklı ve bol kazançlı bir yıl dileyerek başladığı konuşmasında, daha önce bakanlık yaptığı dönemlerde de “üretici dostu” olduklarını söyleyip bunu eyleme de yansıttıklarını ve her defasında üreticiyi daha ileriye taşıdıklarını söyledi.

Çavuşoğlu, halk için gıda güvenliği yanında üretimin sürdürülebilirliği ve ürünlerin erişilebilirliğine önem verdiklerini söyleyerek, dönem dönem yaşadıkları tartışmalar olsa da üreticilerle birlikte ağlayıp-güldüklerini, zaman zaman Bakanlıkta birlikte sabahladıklarını fakat hiçbir zaman üretimden ödün vermediklerini aktardı.

Arpa fiyatının belli hesaplamalar yapılarak yukarıya çekildiğini ve bu konuda üreticinin üretim adına kaygılı olmasını normal karşıladığını belirten Çavuşoğlu, sanayi olsun üretim olsun küçüğü büyüğü olsun üretim kesiminin tümünü tanıdığını, geçmişte hem küçükbaş hayvancının korunması adına girişimler yaptıklarını, kurak yıllarda “hibe arpa” dönemini başlattıklarını ve büyükbaş hayvancıya da “hayvan başı desteği”ni yine UBP iktidarı döneminde başlattıklarını, kuraklık yıllarında da gelen balyalarda  sübvanseye politikasını uyguladıklarını hatırlattı.

Çavuşoğlu, hayvancılıkta standartların yükselmiş olmasının, gıda güvenliğinin her geçen gün yükselmiş olmasının ve üreticilerin yaşam standartlarının yükselmesi vizyonunun gelişmiş olmasının sevindirici olduğuna vurgu yaparak,  hem tüketiciyi hem üreticiyi hem de et-süt-yem dengesini kollayarak, dünyanın gelecekteki en stratejik sektörünün de tarım olduğunu bilerek ayrıca üretimdeki zorlukları da bilerek hareket etmek gerektiğini anlattı.

Pandemi döneminin getirdiği bir diğer zorluğun da “üretmeyen ülkelerin diğer ülkeler kapıları kapattığı zaman aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı” gerçeği olduğunun altını çizen Bakan Çavuşoğlu, “Böylesi bir durumda kasalar dolusu paranız dahi olsa insanınızı besleyemeyebilirsiniz. Bu bakış açısıyla hayvancılığa baktığımızı öncelikle üreticilerimizin bilmesini isteriz” şeklinde konuştu.

Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Bunun dışında, ekonomik zorunluluklar gereği yapılmaya çalışılan fiyat düzenlemesi muhakkak ki sizin tükettiğiniz arpaya, balyaya yapılmayacaktır. Muhakkak ki, sizin ürettiğiniz hammaddeye ve mamule de bir şekilde yansıyacaktır. Belki, herkes memur veya başka bir şey olabilir, ama üretici olamaz, bunun bilincindeyiz.

Bunun için geçtiğimiz dönemde birlikte çalışarak ülkemizde ürettiğimiz Tarım Master Planı’nda olduğu gibi, bir buçuk milyar doları aşan ithalatı, 80-100 milyona yaklaşan ihracatı olan bir ülkenin yaşama noktasındaki sıkıntılarının bilincindeyiz.

Bu bilinçten hareket edersek üretimi artırmamız gerektiği kaçınılmazdır. Görüyorum ki yıllar içerisinde bu dengeyi kapatmak adına ada ülkelerinde çalışma yapmak kolay olmamakla birlikte, tarım master planına yönelik tedbirler veyahut planlamaların yapılmamış olmasını görmek bizi de üzmektedir…

Kişisel memnuniyet yaratmak yerine toplumsal memnuniyet yaratacak dengeleri kurmak ve toplumu geleceğe taşıyacak üretim planlamalarını yapmak birinci vazifemdir. Bunun dışında gıda güvenliği, tüketici memnuniyeti, üretici memnuniyeti ve sürdürülebilir bir tarım politikasını yaşamımıza katmak olmazsa olmazımızdır.”

“SİYASETTEN VAZGEÇERİM ÜRETİMDEN VAZGEÇMEM”

Çavuşoğlu, hükümetin kendisi üzerinden üreticiye gerekli desteği vereceğinden şüphesi olmadığını da ifade ederek, hükümeti ikna etme konusunda “Siyasetten vazgeçerim, üretimden vazgeçmem” ifadelerini rahatlıkla kullanabileceğini belirtti.

Ülkede siyaset yapılacaksa üretimin de yapılacağını, üretimi desteklemek adına üreticiyle hükümet arasında bir köprü vazifesi göreceğini belirten Çavuşoğlu, hükümette Ersan Saner ve Dursun Oğuz gibi üretime pozitif bakan kişiler olduğunu, hükümetin de üretici dostu bir kimliğe sahip olduğunu aktardı.

“Üretici dostu kimliğe uygun davranmayan kim olursa olsun ülkeye hizmet etmemiş olur, üretici dostu kimlikle ülkeye hizmete devam edeceğiz” diyen Çavuşoğlu, “Pandemi bir illettir ama bu pandemide UBP’nin lokomotif olduğu bir hükümet de nimettir” şeklinde konuşarak üreticilerden hiçbir konuda endişe etmemelerini istedi.

Continue Reading

GÜNDEM

Salgının bitişi için tarih verdi

Published

on

Alman merkezli ilaç şirketi Biontech’in kurucusu Prof. Uğur Şahin, Mayıs sonunda ya da Haziran ayının başında Covid-19 vaka ve can kaybı sayısının kalıcı ölçüde düşeceğini böylece normal yaşama dönülebileceğini söyledi.

Dünya çapında ilk onaylanan Covid-19 aşısını geliştiren Biontech şirketinin kurucusu bilim insanı Uğur Şahin, Alman basınına konuştu.

Der Spiegel dergisine ve Bild gazetesine konuşan Şahin, aşılamayla birlikte vaka sayılarında önemli ve kalıcı düşüşün Mayıs ayının sonunda ya da Haziran ayının başında gerçekleşeceğini söyledi. Şahin, “Önemli kriter o döneme kadar yeterli sayıda insanın aşılanmış olması. Ancak Covid-19’un kontrol altına alınması, virüsün artık bulaşmayacağı ve tamamen biteceği anlamına gelmiyor. Sadece normal bir yaşama tekrar dönebileceğimiz anlamına geliyor” şeklinde konuştu.

‘Yaşlıların aşı olmasının hızlanması gerekiyor”

Mutasyonların vaka can kaybı sayılarını hızlı şekilde artırdığını söyleyen Uğur Şahin, “Bu durumdan endişeleniyorum. Görünen o ki, yeni mutasyonlar sebebiyle Covid-19 pandemisi aşıyla sürü bağışıklığı sağlanmadan yeni bir ivme kazanacak” derken Biontech-Pfizer aşısının mutasyonlara karşı etkili olduğunun altını çizdi.

Aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum

İsrail’de elde edilen verilerin aşılarının mutasyonlara karşı etkili olduğunu ispatladığını belirtirken, “Tünelin ucundaki ışığı görüyoruz. Görünen ışık da tünelin ışığı değil. Aşının etkinliği sayesinde hem virüsün bulaşması hem de virüsün insan içindeki gelişimi engelleniyor. Ben aşının bu kadar etkili olmasını beklemiyordum” şeklinde konuştu.

‘Grip aşısı gibi iki yılda bir aşı gerekecek

Mutasyonlu Covid-19 sebebiyle iki doz aşı olanların gelecek sene üçüncü bir aşıya ihtiyaç duyabileceğini belirten Şahin, “Toplumda bağışıklığı sürekli hale getirmemiz virüsle mücadelede önemli. Büyük bir olasılıkla karşımıza çıkabilecek mutasyonlara karşı her iki yılda bir aşıyı tekrar etmek gerekecek. Grip aşısındaki durum, Covid-19 için de geçerli olacak. Bu artık bizim yeni normalimiz olacak” şeklinde konuştu.

Almanya’daki Covid-19 durumu hakkındaki görüşleri sorulan Şahin, “İngiltere’deki mutasyon geçiren virüsün Almanya’da etkili olması sebebiyle vaka sayılarındaki düşüş gecikecek” derken, “Mutasyonların bir sorun oluşturacağı anlaşılıyor. Yaşlıların aşılanmasının hızlandırılması gerekiyor. Bu, Mart ayı sonundaki can kaybı sayısını azaltmamıza yardımcı olacak şeklinde konuştu. (NTV)

Continue Reading

GÜNDEM

2020 yılı Kasım – Aralık aylarına ait burslar önümüzdeki hafta ödeniyor

Published

on

2020 yılı Kasım – Aralık aylarına ait burslar önümüzdeki hafta ödeniyor.. Maliye Bakanı Dursun Oğuz, 2020 yılına ait bursların bir bölümünün geçtiğimiz haftalarda ödendiğini geriye kalan Kasım- Aralık aylarına ait ödenmemiş burslardan kalan miktarın Mart ayının ilk haftası da ödeneceğini duyurdu.

Continue Reading

GÜNDEM

MHP’den Perinçek’e yanıt: Çay bile içmeyiz

Published

on

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek‘in, “MHP’nin başına geçmekten şeref duyarım” açıklamasına, MHP’den “Beraber hareket etmemiz, çay içmemiz bile mümkün değildir” yanıtı geldi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in önceki akşam Haber Global’de CHP’li hukukçu Gamze Pamuk Ateşli’nin “Olur da Bahçeli siyaseti bırakırsa MHP’nin başına da geçersiniz, çok uygun bir pozisyonunuz var” demesi üzerine, “MHP’nin başına geçmek şereftir. MHP bugün vatansever bir parti. MHP vatansever bir konumda” sözlerine yanıt geldi.

Hürriyet’in haberine göre MHP kaynakları Perinçek’in söz konusu açıklamalarına karşın, “Herhangi bir ilişkimiz, beraber hareket etmemiz, çay içmemiz bile mümkün değildir. MHP’ye üye olması bile mümkün değildir, bu şekilde kabul edilemez” dedi.

“MHP’NİN BAŞINA GEÇMEK ŞEREFTİR”

Perinçek, Pamuk’un “Olur da Bahçeli siyaseti bırakırsa MHP’nin başına da geçersiniz, çok uygun bir pozisyonunuz var” sözleri üzerine, “MHP’nin başına geçmek şereftir. MHP bugün vatansever bir parti. MHP vatansever bir konumda. Türkiye’nin bütünlüğü için çalışıyor, teröre karşı mücadele veriyor, Amerika’ya karşı duruyor, onun için MHP’nin başında olmak bir suç değil” dedi.

“MHP’NİN PERİNÇEK’E BAKIŞI BELLİ”

MHP kaynakları, Perinçek’in “MHP’nin başına geçmekten şeref duyarım” sözlerine şu yanıtı verdi:

“MHP’nin Doğu Perinçek’e bakışı bellidir. MHP’nin Perinçek ile aynı yerde anılması hoş bir şey değil, şiddetle karşıyız biz bu duruma. Herhangi bir ilişkimiz, beraber hareket etmemiz, çay içmemiz bile mümkün değildir. 12 Eylül’den evvel ülkücü yöneticilerin hepsini Aydınlık Gazetesi’nde hedef göstermiştir. Gazetelere tam boy ilan verip adını, okulunu, adresini yayınlamıştır. MHP’ye üye olması bile mümkün değildir, bu şekilde kabul edilemez.”

Continue Reading

SON HABERLER

GÜNDEM5 saat ago

Salgının bitişi için tarih verdi

Alman merkezli ilaç şirketi Biontech’in kurucusu Prof. Uğur Şahin, Mayıs sonunda ya da Haziran ayının başında Covid-19 vaka ve can...

GÜNDEM5 saat ago

2020 yılı Kasım – Aralık aylarına ait burslar önümüzdeki hafta ödeniyor

2020 yılı Kasım – Aralık aylarına ait burslar önümüzdeki hafta ödeniyor.. Maliye Bakanı Dursun Oğuz, 2020 yılına ait bursların bir...

GÜNDEM7 saat ago

MHP’den Perinçek’e yanıt: Çay bile içmeyiz

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek‘in, “MHP’nin başına geçmekten şeref duyarım” açıklamasına, MHP’den “Beraber hareket etmemiz, çay içmemiz bile mümkün...

GÜNDEM7 saat ago

BM’den ültimatom yok

Fileleftheros gazetesi “BM’den Ültimatom Yok” başlıklı haberinde, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric’in açıklamalarına yer verdi. Kıbrıs sorununa...

GÜNDEM7 saat ago

Lefkoşa’da darp ve soygun…6 kişiden 5’i tutuklandı, 1 kişi aranıyor

Lefkoşa’da bir eve zorla girerek evdekileri darp eden ve soyan 6 kişiden 5’I tutuklandı. Polis bir kişinin ise arandığını açıkladı....

GÜNDEM8 saat ago

KTTO: “Devlet tüm gücü ile denetlemesini tam anlamıyla yapmalı, gerekli gördüğü yerleri kapatmalıdır”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO), kısmı açılım kararı sonrasında denetimlerdeki yetersizlikleri eleştirerek, devletin tüm gücü ile denetleme yapması ve gerekli...

GÜNDEM8 saat ago

Unvanı korumak için mücadele edecekler

Merve Çelebi ve arkadaşlarının geçtiğimiz hafta şampiyon olduğu CEV kar Voleybolu Avrupa Turu’nun Wagrain’deki ikinci etabı bugün başlıyor Merve Çelebi,...

GÜNDEM9 saat ago

Bakanlar Kurulu toplanıyor: Koronavirüs önlemleri kapsamında yeni kararlar görüşülecek

Bakanlar Kurulu toplantısı bugün 15.00’de gerçekleştirilecek. Bakanlar Kurulu bugün toplanıyor. Başbakanlık’tan verilen bilgiye göre, Başbakan Ersan Saner Başkanlığı’nda gerçekleştirilecek toplantı saat 15.00’de...

TÜRKİYE9 saat ago

Türkiye’de ilkokullar, 8 ve 12. sınıflarda yüz yüze eğitim başlıyor

Türkiye’de kontrollü bir şekilde yüz yüze eğitime geçiliyor… Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olacak...

GÜNDEM9 saat ago

Haftasonu sokağa çıkmak yasak!

Kısmi sokağa çıkma yasağı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesinin 19 Şubat 2021 tarihinde koronavirüs (Covid-19) hakkında almış olduğu ve Sağlık Bakanlığı...

GÜNDEM9 saat ago

12 kişi sokağa çıkma yasağını ihlal etti

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre aokağa çıkma yasağı kapsamında; 26-27.02.2021 tarihleri arasında, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu;...

GÜNDEM21 saat ago

Basın-Sen ‘basın ve ifade özgürlüğü’ için yürüyecek

Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), ‘basın ve ifade özgürlüğü’ için 1 Mart’ta yürüyüş gerçekleştirecek. Basın Emekçileri Sendikası (Basın-Sen), tarafından yapılan açıklamada,...

GÜNDEM21 saat ago

“5’li konferansın başarıyla sonuçlanması kararlılığındayız”

Rum Lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının, gayrı resmi konferansın başarıyla sonuçlanması kararlılığında olduğunu, Türkiye’nin de aynı istekliliği göstermesini umduğunu...

DÜNYA22 saat ago

Rus senatör Cabarov: Suriye’nin elinde S-300 var, ABD dikkatli olmalı

ABD’nin Suriye’ye hava saldırısının tüm bölgede gerilime neden olabileceğini belirten Rus senatör Cabarov, Suriye’nin elinde Rusya’nın tedarik ettiği S-300 hava...

GÜNDEM23 saat ago

Güneyde 272 yeni vaka

Kıbrıs’ın güneyinde son 24 saatte yapılan 43,958 COVID-19 test sonucu 272 yeni pozitif vakaya rastlandı, can kaybı yaşanmadı.

Trending