Connect with us

GÜNDEM

“Böylesi Avrupa’da bile yok”

Published

on

55 yıldır Almanya’da yaşayan Kıbrıslı Türk Zeki İlkin, tatil için geldiği ülkemizde YDÜ’yü ziyaret etti, gördüğü şaheserler karşısında şaşkınlığını ve hayranlığını gizleyemedi. İlkin, Avrupa’da birçok üniversite gezdiğini ancak YDÜ gibi çağdaş bir üniversite görmediğini söyledi

 

 

55 yıldır Almanya’da yaşayan ve uzun bir aradan sonra tatil için Kuzey Kıbrıs’a gelen Kıbrıslı Türk Zeki İlkin, Yakın Doğu Kampüsü’nü gezdi, gördüğü şaheserler karşısında şaşkınlığını ve hayranlığını gizleyemedi.

Aslen makine mühendisi olan ve dünyaca ünlü Siemens fabrikasında müdürlük görevinden emekli olan İlkin, YDÜ’nün kısa sürede olağanüstü bir hızla gösterdiği gelişimi yerinde gördü, kampüse övgüler yağdırdı.

Öncelikle Yakın Doğu Hastanesi ve hastane içerisinde yer alan sergiyi gezen Zeki İlkin ardından Yakın Doğu kampüsünde bulunan Kıbrıs Araba Müzesi, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ve Kıbrıs Herbaryum ve Doğa Tarihi Müzesi’ni ziyaret etti.

Müzedeki eserleri büyük ilgiyle izleyen İlkin’in daha sonraki durağı YDÜ Büyük Kütüphane Sergi Salonu’nda sergilenen Çanakkale Deniz Savaşı Gemileri Koleksiyon Sergisi oldu.

Efsanevi savaşta tarihin seyrini değiştiren İngiliz, Fransız ve Türk savaş gemilerinin gerçekçi modellerini ilk kez görme sansı yakalayan İlkin, 107 yıl önce büyük fedakarlıklarla kazanılan ve dünyada eşi benzeri olmayan bu zaferin atmosferini yaşatan sergiyi büyük ilgi ve hayranlıkla gezdi.

Çanakkale Deniz Savaşında yer alan 26 gemi modelini, birebir ölçekli deniz mayınları ve torpidolar ile savaştan sahnelerin resmedildiği eserleri tek tek fotoğraflayan Zeki İlkin, gördüğü eserler karşısında çok etkilendi.

Dünyada bu eserlerin bir arada sergilendiği başka bir ülke ya da sanat galerisinin bulunmadığını dile getiren Zeki İlkin, “Bu eserlerin dünyada eşi benzeri yok. Bu kadar zengin koleksiyonun benzerlerini görebilmek için Avrupa’da 20 ülke gezmek gerekiyor” dedi.

Bu serginin ardından Yakın Doğu kampüsündeki turuna devam eden Zeki İlkin, KKTC’nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL’i test etti, ayrıca yapımı devam eden ve Kıbrıs’ın en büyük camisi olacak olan DrSuat Günsel Camii‘ni inceledi.

Gezisinin sonunda Avrupa’da birçok üniversite gezdiğini ancak YDÜ gibi eğitim, sağlık, bilim ve kültür sanatı bir araya getiren bir üniversite görmediğini söyleyen İlkin, sadece YDÜ’deki eserleri görmek için ülkeye binlerce turistin getirilebileceğini ifade etti.

GÜNDEM

İMZA VE SOHBET

Published

on

Yazar Metin Murat kitabı  “Hilal Tilkisi” ile Işık Kitabevi’de

Yurtdışında yaşayan yazar Metin Murat, İngilizce olarak kaleme aldığı kitabı The Crescent Moon Fox” (Hilal Tilkisi) ile okurlarıyla buluşup kitabını imzalayacak.

Işık Kitabevi’nde düzenlecek olan etkinlik 1 Aralık Perşembe günü saat 16:00-18:00 arasında gerçekleşecek.

Metin Murat, kitabında Kıbrıs’taki İngiliz sömürge dönemini, EOKA ve TMT’nin ortaya çıkmasını, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması ve 1963 Kanlı Noel olayından 2000’lere uzanan süreci insan hikayeleri üzerinden ele alıyor.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları yeni sezonu “Bekçi ile Postacı” adlı çocuk oyunuyla 30 Kasım’da açılıyor

Published

on

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları, 2022-23 yeni tiyatro sezonunu 5 yaş ve üzeri çocuklara hitap eden “Bekçi ile Postacı” oyunu ile 30 Kasım Çarşamba günü İskele’de açıyor.

Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları’ndan verilen bilgiye göre, Lodovica Cima-Gabriele Clima’ın yazdığı, Ceylan Özçapkın’ın çevirdiği,  “birbirinin alanına ve görüşlerine saygı duyarak birlikte yaşamanın önemini, sorunlar karşısında ortak çözüm üreterek mutlu ve kıymetli arkadaşlıklar edinilebileceğini anlatan, Bekçi ile Postacı’nın sıcak arkadaşlık hikayesi” Derya Yıldırım’ın uyarlaması, Ruhsan Ankay’ın yönetmenliği ile çocuklarla buluşacak.

Her yıl çocuklara ücretsiz oyun sahneleyen ve çocuk tiyatrosu prömiyerini her yıl farklı bir bölgede gerçekleştiren Kıbrıs Türk Devlet Tiyatroları Çocuk Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu “Bekçi ile Postacı” oyununun kadrosu şöyle:

Yöneten: Ruhsan Ankay
Oyuncular: Çağda Özsoy, Ruhsan Ankay
Besteci: Alp Alptürk
Dekor ve kostüm tasarım: Fatma Bender
Işık tasarım: Mustafa Kıral
Afiş Tasarım: Barış Argus
Fotoğraf: Ulaş Öğüç
Şarkıları Seslendiren: Pınar İnandım
Çocuk Gazetesi: Zehra Evliya
Turne Sorumlusu: Mehmet Samer
Kostüm uygulama: Gülsen Dünki
Işık uygulama: Mustafa Kıral
Dekor Uygulama: Mehmet Isırgan, Hayali Okuyucu, Yalçın Arıcı
Efekt Uygulama: Ayla Çağla Öztaşçı
Sahne Amiri: Pınar İnandım

Continue Reading

GÜNDEM

Üstel: “KKTC güçlü bir geleceğe ilerliyor”

Published

on

Başbakan ve UBP Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazarı ziyaret etti…Esnafla sohbet eden Başbakan Üstel, “ KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele halkının yerel seçimde Hasan Sadıkoğlu ile yoluna devam edeceğinin açıkça görüldüğünü söyleyen Üstel, İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam edileceğini kaydett.

Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ünal Üstel İskele’de kurulan pazar yerine ziyaret gerçekleştirdi, esnaf ile sohbet etti.

İskele Belediye Başkanı ve UBP Belediye Başkan adayı Hasan Sadıkoğlu’nun da eşlik ettiği Başbakan Üstel’e esnafın ve alış veriş yapan vatandaşların gösterdiği yoğun ilgi dikkat çekti.

Vatandaşlarla sohbet eden Üstel, hükümetin yıllardır siyasi irade gösterilemediği için hayat bulamayan yerel yönetimler reformu ile tarihi bir adım attığına işaret ederek, “Muhalefetin tüm engellemelerine rağmen büyük bir kararlılık ve cesaret göstererek attığımız bu adımla beldelerimiz birleşiyor, belediyelerimiz güçleniyor. KKTC büyük hedeflere ve güçlü bir geleceğe doğru emin adımlarla ilerliyor” dedi.

İskele’de evrensel belediyecilik anlayışı ile yola devam

18 belde 18 ilke vizyonu ile yola çıktıklarını belirten Ünal Üstel, UBP’li başkan adaylarının hizmette yerel anlayışta evrensel bir bakış açısı ile kentlerin yönetimine talip olduklarını vurguladı.

Üstel, hedeflenen kalkınmanın yerel yönetimlerden başlayacağını ifade ederek, güçlü belediyelerin UBP’nin adaylarının seçimi kazanmasıyla hayat bulacağının altını çizdi.

“Adaylarımız evrensel bir vizyon ile halka hizmet götürecektir” diyen Üstel, bunun en somut örneğinin İskele’de yaşandığını kaydetti.

İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu’nun icraatlarının bölgesel kalkınmaya örnek teşkil ettiğini belirten Üstel, “İskele kararını vermiş görünüyor. İskele büyük düşünüyor ve “Hasan Sadıkoğlu ile devam” diyor. Seçim zaferimiz şimdiden İskele’ye kutlu olsun” diye konuştu.

Continue Reading

Facebook