Connect with us

GÜNDEM

‘Bin 800 hektarlık alan kalkınmaya dahil edilecek’

Kıbrıs Rum hükümeti ve Birleşik Krallık arasında, İngiliz Üsleri içerisinde kalan bölgelerin kalkınmasına yönelik 2014 yılında imzalanan anlaşmanın uygulamaya konulması sürecinin dün itibarıyla başladığı belirtildi.

Alithia gazetesi, bu tarihi gelişmenin, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie ve diğer yetkililerinin katılımıyla dün Lefkoşa’nın  güneyinde gerçekleştirilen törenle başladığını yazdı.
Kıbrıs Rum Hükümeti’nin kuruluşundan 60 yıl sonra İngiliz Üsleri sınırları içerisindeki askeri olmayan bölgelerin kalkınmasına ilişkin nihai düzenlemenin sağlanmış olduğunu yazan gazete, bunun da gerek etkilenen belediye sakinlerinin, gerekse mal sahiplerinin mülklerini değerlendirme noktasına geleceği anlamını taşıdığını belirtti.
Habere göre, İngiliz Üslerinin, 200 km karelik alana denk gelen yüzde 78’i, şehir planlama bölgelerine dahil olması öngörülüyor. Böylece bu bölgeler içerisinde mülk sahibi olma ve kalkınmaya ilişkin sınırlandırmalar da kalkacak.

Gazete, 16 köy ve 3 belediyenin faydalanacağı bu anlaşmanın ayrıca Dikelya ve Ağrotur İngiliz Üslerinin askeri olmayan bölgeleriyle ilgili kalkınma ve şehircilik planlama bölgelerinin belirlenmesini de öngördüğünü yazdı.
Habere göre, Kıbrıs Rum Hükümeti ile Birleşik Krallık arasındaki anlaşma 15 Ocak 2014’te o dönemin Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague arasında, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in Londra ziyareti çerçevesinde  imzalandı.

ANASTASİADİS

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, törende yaptığı konuşmada, İngiliz makamlarının kontrol ettiği bölgeler içerisinde kalan sakinler ile mal sahipleri için tarihi bir gün yaşandığına işaret ederek, bunun iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin elle tutulur bir göstergesini de teşkil ettiğini söyledi.

Anastasiadis, 60 yıl sonra, iki ülke hükümetlerinin kararlılığının sonucu olarak 15 Ocak 2014’te imzalanan anlaşmanın hayata geçirilmekte olduğunu da ifade etti.

Nikos Anastasiadis, anlaşmanın, mülkiyete ilişkin hak sahipliğine ilişkin önemli bir revizyon da sağladığını belirtti.
Bu anlaşmayla birlikte, İngiliz Üsleri bölgesi içerisindeki toprakların büyük bir kısmının kalkınma planlarına dahil edileceğini kaydeden Anastasiadis, Ağrotur Üs bölgesinde 860 hektar, Dikelya bölgesinde ise 930 hektar olmak üzere yaklaşık bin 800 hektarlık alanın kalkınmaya dahil edileceğine işaret etti. Anastasiadis, konut, turistik, ticari, endüstriyel gelişmenin yanı sıra çeşitli eğitim kurumları, hastane, tıp merkezleri, klinik, tema parkları çoklu spor ve eğlence merkezleri gibi yerlerin yapılmasına da olanak sağlanacağını kaydetti.

Anastasiadis, şehircilik planlamasına dahil olacak bölgeler dışında, belirli koşullar altında, benzin istasyonları, lokanta, kokteyl salonları gibi yerler için de izin verilebileceğini söyledi.

Anlaşmanın önemini ve bunun getireceği önemli etkileri de vurgulayan Anastasiadis, anlaşmanın uygulamaya konulmasıyla birlikte, İngiliz Üsler bölge sakinleri için ekonomik büyüme ve faaliyetler açısından önemli fırsatlar doğuracağını ifade etti.

Politis gazetesi ilgili haberi “İngiliz Üsleriyle İlgili Anlaşma Oldukça Önemli-Hâlâ Yol Var” başlığıyla aktarırken Haravgi gazetesi ise “Üsler İçerisindeki 3 Belediye ve 16 Köy İçin Şehircilik Bölgeleri” başlığını kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son haberler

GÜNDEM10 saat ago

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nden yeni kararlar

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar 45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı...

GÜNDEM13 saat ago

139 yeni vaka, 129 taburcu

Toplam 18.045 test yapıldı, 112’si yerel 139 pozitif vakaya rastlandı,  129 kişi taburcu edildi” Son 24 saatte yapılan test sayısı 18.045 olup, 112’si ...

GÜNDEM14 saat ago

Ölümler artacak! Gelinen nokta endişe verici

Tabipler Birliği: “Ülkedeki denetim zaafiyeti, bilgilerin şeffaf bir şekilde paylaşılmaması, bilimsel zeminden uzak olarak alınan kararlar yaşanan süreci daha da...

GÜNDEM14 saat ago

Dışişleri Bakanlığı’ndan BM Barış Gücünün görev süresinin rızası alınmadan uzatılmasına tepki!

Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs’ta konuşlu Birleşmiş Milletler Barış Gücünün (BMBG) görev süresinin uzatılması kararına tepki göstererek kararla ilgili KKTC makamlarının rızasının...

GÜNDEM14 saat ago

BM Güvenlik Konseyi, Kıbrıs’taki barış gücü misyonunun görev süresini uzattı

BMGK, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP) misyonunun görev süresini 6 ay daha uzattı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), UNFICYP’in...

GÜNDEM14 saat ago

Arıklı, başarılı sporcuları kabul etti

Başbakan Yardımcısı,  Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı  iki başarılı badmintoncuyu kabul ederek, başarılarını kutladı  ve devamını diledi. Arıklı, çalışmalarına...

GÜNDEM15 saat ago

Çin, uzaya veri aktarımı özellikli yeni uydu gönderdiğini duyurdu

Çin, uzaya veri aktarımı özellikli yeni uydu gönderdiğini duyurdu. Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN), ülkenin güneybatısındaki Sıçuan eyaletinde bulunan Şiçang...

GÜNDEM15 saat ago

“Yıl sonunda Karadeniz’de keşif amaçlı bir sondaj daha yapabiliriz”

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de yeni doğal gaz rezervlerinin keşfi için çalışmaların sürdüğünü belirterek, “Bu yılın...

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kategoriler