Connect with us

GÜNDEM

‘Bin 800 hektarlık alan kalkınmaya dahil edilecek’

Kıbrıs Rum hükümeti ve Birleşik Krallık arasında, İngiliz Üsleri içerisinde kalan bölgelerin kalkınmasına yönelik 2014 yılında imzalanan anlaşmanın uygulamaya konulması sürecinin dün itibarıyla başladığı belirtildi.

Alithia gazetesi, bu tarihi gelişmenin, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve İngiliz Yüksek Komiseri Stephen Lillie ve diğer yetkililerinin katılımıyla dün Lefkoşa’nın  güneyinde gerçekleştirilen törenle başladığını yazdı.
Kıbrıs Rum Hükümeti’nin kuruluşundan 60 yıl sonra İngiliz Üsleri sınırları içerisindeki askeri olmayan bölgelerin kalkınmasına ilişkin nihai düzenlemenin sağlanmış olduğunu yazan gazete, bunun da gerek etkilenen belediye sakinlerinin, gerekse mal sahiplerinin mülklerini değerlendirme noktasına geleceği anlamını taşıdığını belirtti.
Habere göre, İngiliz Üslerinin, 200 km karelik alana denk gelen yüzde 78’i, şehir planlama bölgelerine dahil olması öngörülüyor. Böylece bu bölgeler içerisinde mülk sahibi olma ve kalkınmaya ilişkin sınırlandırmalar da kalkacak.

Gazete, 16 köy ve 3 belediyenin faydalanacağı bu anlaşmanın ayrıca Dikelya ve Ağrotur İngiliz Üslerinin askeri olmayan bölgeleriyle ilgili kalkınma ve şehircilik planlama bölgelerinin belirlenmesini de öngördüğünü yazdı.
Habere göre, Kıbrıs Rum Hükümeti ile Birleşik Krallık arasındaki anlaşma 15 Ocak 2014’te o dönemin Kıbrıslı Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague arasında, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in Londra ziyareti çerçevesinde  imzalandı.

ANASTASİADİS

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, törende yaptığı konuşmada, İngiliz makamlarının kontrol ettiği bölgeler içerisinde kalan sakinler ile mal sahipleri için tarihi bir gün yaşandığına işaret ederek, bunun iki ülke arasındaki mükemmel ilişkilerin elle tutulur bir göstergesini de teşkil ettiğini söyledi.

Anastasiadis, 60 yıl sonra, iki ülke hükümetlerinin kararlılığının sonucu olarak 15 Ocak 2014’te imzalanan anlaşmanın hayata geçirilmekte olduğunu da ifade etti.

Nikos Anastasiadis, anlaşmanın, mülkiyete ilişkin hak sahipliğine ilişkin önemli bir revizyon da sağladığını belirtti.
Bu anlaşmayla birlikte, İngiliz Üsleri bölgesi içerisindeki toprakların büyük bir kısmının kalkınma planlarına dahil edileceğini kaydeden Anastasiadis, Ağrotur Üs bölgesinde 860 hektar, Dikelya bölgesinde ise 930 hektar olmak üzere yaklaşık bin 800 hektarlık alanın kalkınmaya dahil edileceğine işaret etti. Anastasiadis, konut, turistik, ticari, endüstriyel gelişmenin yanı sıra çeşitli eğitim kurumları, hastane, tıp merkezleri, klinik, tema parkları çoklu spor ve eğlence merkezleri gibi yerlerin yapılmasına da olanak sağlanacağını kaydetti.

Anastasiadis, şehircilik planlamasına dahil olacak bölgeler dışında, belirli koşullar altında, benzin istasyonları, lokanta, kokteyl salonları gibi yerler için de izin verilebileceğini söyledi.

Anlaşmanın önemini ve bunun getireceği önemli etkileri de vurgulayan Anastasiadis, anlaşmanın uygulamaya konulmasıyla birlikte, İngiliz Üsler bölge sakinleri için ekonomik büyüme ve faaliyetler açısından önemli fırsatlar doğuracağını ifade etti.

Politis gazetesi ilgili haberi “İngiliz Üsleriyle İlgili Anlaşma Oldukça Önemli-Hâlâ Yol Var” başlığıyla aktarırken Haravgi gazetesi ise “Üsler İçerisindeki 3 Belediye ve 16 Köy İçin Şehircilik Bölgeleri” başlığını kullandı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Son haberler

GÜNDEM15 saat ago

Cyprus Mail: GKRY, Türkiye ile anlaşmadıkça doğal gaz satamaz

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Cyprus Mail gazetesinde yayımlanan “Anastasiadis’in enerji konusundaki yanılgıları bize pahalıya mal oluyor” başlıklı makalede, Rum Lider Nikos...

GÜNDEM21 saat ago

Güneyde endişlere rağmen ‘açılıma’ sürecek

Kıbrıs’ın güneyinde covid-19 vakalarının artması nedeniyle Anastasiades ve Bilim Teknik Komitesi, Kıbrıs’taki epidemiyolojik durumu değerlendirmek için bir araya gelecek Kıbrıs...

DÜNYA21 saat ago

Devlet kadın için sosyal politika üretmedi

ETUCE üyesi sendikalardan Dünya Emekçi Kadınlar Günü mesajı: “Salgın döneminde kadınlar daha fazla mağduriyet yaşadı” Avrupa Sendikaları Eğitim Komitesi’ne (ETUCE) üye...

TÜRKİYE21 saat ago

Çocuğunun önünde eski eşini öldüresiye dövdü

Samsun’da Dünya Kadınlar Günü’nde eski eşini öldüresiye döven İbrahim Zarap tutuklandı Kadına şiddet haberi bu kez Samsun’dan geldi. Bir kadın, 5...

DÜNYA21 saat ago

Papa’dan tarihi ziyaret

Papa Franciscus, Erbil’de IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile görüştü Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Erbil kentinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi...

GÜNDEM21 saat ago

Cengiz Bektaş hayatını kaybetti…

Bektaş Marketler Direktörü Cengiz Bektaş, dün gece kalp krizi geçirmesi sonucu hayatını kaybetti. Tatlısu’daki ikametgahında dün gece saat 01.00 sıralarından...

DÜNYA22 saat ago

Almanya’dan LGBTİ açılımı

LGBTİ İçerme Stratejisi dış politika ve kalkınma işbirliğine lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks kişilerin dahil edilmesini teşvik etmeyi amaçlıyor....

GÜNDEM22 saat ago

Cumhuriyet Meclis Genel Kurulu, yarın toplanacak

Saat 10.00’da başlayacak toplantının gündeminde, Genel Kurul tarafından bir daha görüşülmek üzere komiteye geri verilen “Kıbrıs Vakıflar İdaresi Kiracılarının Birikmiş...

Mart 2021
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Kategoriler