Connect with us

DÜNYA

BATI’NIN MÜLTECİLERE YÖNELİK ÇİFTE STANDARDI ORTAYA ÇIKTI

Published

on

Birleşmiş Milletler Mülteci Yüksek Komiserliği (BMMYK) 6 Eylül’de yayımladığı raporda, 7 milyon 156 bin 748 Ukraynalının başta Almanya, Polonya, Macaristan ve Romanya olmak üzere AB üyesi ülkelere sığındığını duyurdu.

Raporda, 4 milyondan fazla Ukraynalının geçici koruma programlarına alındığı belirtilerek, en çok Ukraynalı kabul eden ülkenin 2 milyon 536 bin 630 kişiyle Polonya olduğu, bu ülkeyi 1 milyon 338 bin 276 kişiyle Macaristan’ın takip ettiği, üçüncü sırada ise yaklaşık bir milyon kişiyle Almanya’nın yer aldığı açıklandı.

1,1 milyon Suriyeli mülteci olarak kabul edildi

Öte yanda BM’nin yayımladığı verilere göre AB, Suriye’deki iç savaşın başladığı günden bu yana sadece 1 milyon 160 bin Suriyeliye kapılarını açtı. BM verilerine göre Almanya, 560 bin, İsveç, Avusturya, Hollanda, Fransa, Yunanistan yaklaşık 600 bin Suriyeli mülteciyi kabul etti. Ukrayna’dan çok sayıda sığınmacı kabul eden Polonya, Macaristan, Romanya ve Moldova gibi ülkelerin Suriye iç savaşının başından bu yana ne kadar sığınmacı kabul ettiğine ilişkin ise veri bulunmuyor.

Ukraynalı olmadıkları için Avrupa’ya kabul edilmeyen sığınmacıların binlercesi Akdeniz’de hayatını kaybetti ya da Yunan sahil güvenlik birimleri tarafından zorla geri itildi. AB sınır koruma ajansı Frontex mültecilere karşı şiddet kullandıkları ve göçmen teknelerini batırdıkları için eleştirildi.

AB’ye kabul edilmeyen mültecilerin çoğu 2016 öncesi Ankara’ya AB tarafından mali destek verilmesi koşuluyla gönderildi. Türkiye’nin bugün 3,7 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor.

Avrupa’nın mülteci politikası eleştiriliyor

AB ülkelerinin sığınmacılar konusundaki ayrımcı tutumu politikacıların açıklamalarına ve batılı medya kuruluşlarının yayınlarına da yansıdı.

BBC’ye açıklamada bulunan eski Ukrayna Başsavcı Yardımcısı David Sakvarelidze, Rusya’nın ülkesine yaptığı bombardımanı eleştirdi.

“Bu yaşananlar benim için çok duygu yüklü. Sarı saçlı, mavi gözlü Avrupalılar ve çocukların (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in füzeleriyle, helikopterleriyle ve roketleriyle öldürüldüğünü görüyorum.”

NBC televizyonu muhabiri Kelly Cobiella Ukraynalı mültecileri anlattığı yayında, “Bunlar Suriye’den gelen mülteciler değiller. Bunlar Ukrayna’dan geliyorlar. Hıristiyanlar, beyazlar” ifadesini kullandı.

İngiliz ITV News muhabiri Lucy Watson, “Ukraynalıların başına tahmin edilemez şeyler geldi. Burası gelişmekte olan bir üçüncü dünya ülkesi değil. Burası Avrupa.” yorumunu yaptı.

Fransız BFM TV’den Ulysse Gosset, “21. yüzyıldayız. Bir Avrupa şehrindeyiz ama sanki Irak ya da Afganistan’daymışız gibi seyir füzesi ateşi sürüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Telegraph yazarı Daniel Hannan da “Bize çok benziyorlar. Olanları bu kadar şoke edici kılan da bu. Savaş artık sadece fakirleşmiş ve uzaktaki halkların başına gelen bir şey değil” dedi.

CBS muhabiri Charlie D’Agata “Burası Irak veya Afganistan gibi on yıllardır çatışma bölgesi haline gelmiş bir yer değil. Burası medeni ve Avrupalı bir kent.” sözlerini kullandı.

ABD’li gazetecinin bu sözleri büyük tepki topladı. Chicago Sun-Times muhabiri Nader Issa, CBS muhabiri D’Agata’yı “CBS News bugün doğrudan ırkçılık düdüğünü çaldı. Kelimelerini dikkatle seçtiği versiyon buysa, cümlenin alternatif anlamı şu olur, ‘Bunlar medeni beyaz insanlar, medeni olmayan kahverengi insanlar değil’” sözleriyle eleştirdi.

“Onlar bizden biri”

Eski Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Suriyeli ve Ukraynalı savaş mağdurlarını kıyaslayarak, Ukraynalılar için “eğitimli, vasıflı ve akıllı” dedi. Petkov Orta Doğu’dan gelen mülteciler içinse “Burada alışık olduğumuz ve ne yapacağımızı bilmediğimiz geçmişi belirsiz insanların yer aldığı mülteci dalgası yok.” ifadesini kullandı.

Yaklaşık 250 bin Bulgar kökenli kişinin yaşadığı Ukrayna’dan gelen sığınmacıları, Suriyeli sığınmacılarla kıyaslayan Petkov, “Bunlar, havalimanı bombalanan ve yoğun ateş altında bulunan Avrupalılar” dedi.

Akdeniz’de göçmenleri kabul etmemek için birbiriyle yarışıyorlar

Avrupa ülkelerinin ayrımcı sığınmacı politikalarına BM’den tepki geldi. BMMYK Sözcüsü Shabia Mantoo, mültecilere yönelik çifte standarda dikkati çekerek, “(Mültecilerin) Kimliklerinin ne olduğu, nereden geldikleri önemli değil. Biraz daha insancıl ve merhametli olalım” değerlendirmesinde bulundu.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Avrupa’nın sığınmacılara “eşitsiz” davrandığını belirterek, AB ülkelerinin Akdeniz’de göçmen gruplarını kabul etmemek için birbiriyle yarıştığını fakat Ukraynalı mültecileri ise cömertçe karşıladığını söyledi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Avrupa’nın Ukrayna dışındaki sığınmacılara yönelik ayrımcı tavrını eleştirdi.

“Irkçılık, katı cehalet ve Ukrayna’dan gelen mülteci akışına dair bazı gazeteciler ve diğerlerinin yorumları son derece iğrenç ve Batı ülkelerinin mültecilerle göçmenlere yıllardır gösterdiği muameleyi ortaya koyar cinstendir.”

“Şiddetten kaçanlar, korunma talep edenler eşit muamele görmeli”

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC) Genel Başkanı Francesco Rocca, Avrupa’nın, Ukraynalılar ile dünyanın farklı yerlerinden gelen mültecilere “çifte standart” uyguladığına işaret etti.

“Şiddetten kaçanlar, korunma talep edenler eşit muamele görmeli” sözleriyle şiddetten ve toplumdaki karışıklıklardan kaçanlara yardım etmenin “ahlaki zorunluluk” olduğunu söyledi.

North Eastern University Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serena Parekh Avrupa’nın Ukrayna’daki mülteci krizine yaklaşımını değerlendirdi.

“2015’teki mülteci krizi arka planlarına dair hiçbir şey bilmediğimiz için onların terörist olabileceği korkusunu yarattı ama daha eleştirel bir bakış açısı, bunun tüm Orta Doğulu-Müslüman erkekleri terörist olarak gören bakış açısıyla bağlantılı olduğunu söyleyecektir. Avrupa’nın Ukraynalı mültecileri sıcak karşılamasında ırkın da bir rolü vardır. Pek çok kişi Ukraynalıları gördüğünde, ‘onlarda bizim gibi sarı saçlı ve mavi gözlü’ diyecektir. Bu ‘Bize benzeyen mülteciler benzemeyenlerden daha fazla yardımı ve desteği hak etmektedir’ mantığına dayandığı için bir ırkçılıktır.”

BMMYK’nin 24 Temmuz’a kadar açıkladığı verilere göre, Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’ta başlayan savaş nedeniyle 5 binden fazla kişi yaşamını yitirdi, 7 binden fazla kişi ise yaralandı. Ukrayna-Rusya savaşında 4 buçuk milyondan fazla kişi de mülteci konumuna düştü.

Advertisement

DÜNYA

Avrupa’da gaz fiyatları grev endişesiyle yükselişte

Published

on

Avrupa’da vadeli gaz fiyatları, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı Avustralya’daki LNG tesisinde çalışanların grevine dair endişelerle yükselişte.

Avrupa’da gaz fiyatlarında grev endişesiyle başlayan yükseliş devam ediyor.

Avrupa’nın gösterge kontratı olan Hollanda’nın gelecek ay için gaz fiyatı megavat saat başına yüzde 18 artışla 42,90 euro oldu.

Avustralya’daki LNG tesislerinde çalışanların daha iyi çalışma ve ücret koşulları için grev olasılığının, arz kesintisi yaşanabileceğine ilişkin endişelerin artırması fiyatlardaki yükselişte etkili oldu.

Grevden etkilenen LNG tesislerini işleten iki şirketten biri olan Woodside Energy Group çalışanları, Çarşamba gününe kadar bir anlaşmaya varılamazsa 2 Eylül’de greve gideceklerini açıkladı.

Avustralya’da olası arz kesintilerinin küresel LNG ihracatının yüzde 10’unu etkileyebileceği belirtiliyor.

Continue Reading

DÜNYA

Rusya ve Çin, ABD’nin Alaska eyaleti açıklarında ortak askeri tatbikat yaptı

Published

on

Ortak tatbikatın bir “tehdit” arz etmediğini belirten ABD, 4 destroyer ve 1 “P-8 Poseidon” tipi deniz devriye uçağıyla tatbikatı yakından izledi.

ABD Kuzey Kuvvetleri Komutanlığı (NORTHCOM), ABD’nin Alaska eyaletine yakın uluslararası sularda, geçen hafta Rusya ve Çin’in ortak askeri devriye düzenlediğini açıkladı.

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, NORTHCOM açıklamasında, Çin ve Rusya’ya ait devriyenin uluslararası sularda kaldığını, ABD tarafından bir tehdit olarak değerlendirilmediğini belirtti.

NORTHCOM, bölgenin savunmasını güvence altına almak için, ABD komutasındaki hava ve deniz unsurlarının ortak operasyonlar düzenlediğini kaydetti.

WSJ ABD’li bir yetkiliye dayandırarak, Alaska yakınlarındaki uluslararası sularda yapılan devriyede, Çin ve Rusya’ya ait 11 gemiden oluşan filonun ABD’nin 4 destroyer ve 1 “P-8 Poseidon” tipi deniz devriye uçağı ile yakından izlendiğini aktardı. Söz konusu veriler NORTHCOM tarafından teyit edilmedi.

Çin’in Washington Büyükelçiliği konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Çin ve Rus orduları arasındaki yıllık işbirliği planı doğrultasında iki ülkenin donanması yakın zamanda kuzey ve batı Pasifik Okyanusu’nda ortak devriye düzenledi. Söz konusu eylem herhangi bir üçüncü tarafı hedef almadı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, Çin ile yürütülen ortak devriyeyi doğrulamış, bu kapsamda iki ülke filosunun, iletişim, güverte sahalarına helikopter iniş ve kalkış talimleri ve anti-denizaltı tatbikatı düzenlediğini duyurmuştu.

ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDO-PACOM) Komutanı Oramiral John C. Aquilino, geçen ay düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda “(Çin ve Rusya ortak) tatbikatları ve operasyonları arttı. İşbirliklerinin daha da güçleneceğini öngörüyorum ve bu endişe verici.” açıklamasını yapmıştı.

Continue Reading

DÜNYA

ABD’de aynı camiye iki kez saldıran kişiye 16 yıl hapis

Published

on

ABD’de Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Missourili bir adam bugün Cape Girardeau İslam Merkezi’ni kundaklama suçundan mahkum edildi. 44 yaşındaki Nicholas John Proffitt, 191 ay hapis cezasına çarptırıldı.” bilgisi verildi.

Açıklamada, hapis cezasının ardından 3 yıl gözetim altında kalmak şartıyla serbest bırakılacağı belirtilen Proffitt’in, camiye verdiği zarardan dolayı 551 bin dolar da tazminat ödemesine karar verildiği duyuruldu.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdı

Adalet Bakanlığının Sivil Haklar Birimi Başsavcı Yardımcısı Kristen Clarke, “Ülkemizde camilere yönelik saldırılar, inanç sahiplerine yönelik, korkudan ve şiddetten arınmış bir şekilde kişinin dinini yaşama temel hakkını baltalayan saldırılardır. Adalet Bakanlığı, mezhepten bağımsız olarak tüm ibadethaneleri koruyan federal yasaları güçlü bir şekilde uygulamaya devam edecektir.” ifadesini kullandı.

Mahkeme belgelerine ve duruşmalarda verilen ifadelere göre, Proffitt, 24 Nisan 2020 tarihinde ramazan ayının başında Cape Girardeau İslam Merkezi’ni, “binanın dini yapısı nedeniyle kasten” ateşe verdi ve yangın binada önemli hasara neden oldu.

İslami kurumlara üçüncü kez saldırdığı belirtilen Proffitt, 12 Aralık 2022’de “dini mülke zarar vermek ve federal bir suçu işlemek için ateş kullanmak” konusunda sorumluluğunu kabul etti.

Nefret suçu işlemekten ayrıca yargılanan Nicholas Proffitt, 2009’da aynı ibadet merkezine saldırıda bulunması nedeniyle 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Continue Reading
Advertisement

Facebook