Connect with us

GÜNDEM

Başbakan’ın kim olacağına taban karar verecek

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili ve Genel Başkan adayı Hasan Taçoy, UBP’nin birliği ve bütünlüğünün KKTC ile özdeşleşen bir unsur olduğunu söyledi.

Taçoy, Kulis Kıbrıs Web Tv’de Gazeteci Ulaş Barış’ın sorularını yanıtladı.

Hasan Taçoy, elektrik ücretlendirmeleri ile alakalı yanlış uygulamaların yapıldığını belirterek elektriği hesaplarken AKSA’ya verilen ücretin fuzuli olduğuna değinerek fiyatlandırmanın yeniden hesaplanması gerektiğini söyledi.

“EKONOMİK YÖNLENDİRMELER YANLIŞ”

Ülkede ekonominin planlı ilerlediği takdirde paraya da ulaşılabileceğini vurgulayan Taçoy, ekonomik yönlendirmelerin yanlış olmasından dolayı kamu maliyesinin zorlandığını kaydetti.

Taçoy, ekonominin aritmetiğinin çok iyi yapılması gerektiğine değinerek ekonomik istikrarın arz talep dengesine bağlı olduğunu belirtti.

 Paraya karşı talep olmadığı takdirde ürünlerin fiyatlarının da yükselmeye başlayacağını anlatan Taçoy, talep edilenin arz edilebilir olması gerektiğini ifada etti.

“MÜDAHALE SÖYLEMELERİ İLE ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Genel Başkan adaylarından Faiz Sucuoğlu’nun UBP kurultayına müdahale iddiaları ile aslında mağduru oynadığını kaydeden Taçoy, Sucuoğlu’nun iddia ettiği seçimden çekilmesi için yapılan baskıları ve evinden alınması gibi söylemlere açıklık getirmesi çağırısında bulundu.

Taçoy, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“ Türkiye yetkilerinin hiç işi yokmuş gibi KKTC içerisindeki UBP’nin seçimlerine müdahale ettikleri söyleniyor. Bu söylemler KKTC içerisinde çıktı. Bunlar Faiz Bey’in söylemlerindendir. Faiz Bey kendisini evden aldıklarını söylemiştir. Buyurusun kendisini evinden kimler aldığı söylesin”

Konuyla ilgili bir algı yaratılmak istendiğine değinen Taçoy, Faiz Sucuoğlu’nun mağduru oynanması ile birlikte bir başka devletin suçlanmasının doğru bir algı olmadığını ifade etti.

Türkiye’nin UBP içerisindeki kurultaya müdahale etmediğini söyleyen Taçoy, müdahale söylemlerinin Türkiye’den değil KKTC içerisinden geldiğine dikkat çekti.

UBP Genel Başkan Ersan Saner’in belirli güçlerin birleşmesi ile bir hareket içerisinde olduğunu belirten Hasan Taçoy, arkasında bir grup insanın olduğunu gördüklerini ama bu durumun partiye başkan seçilmesi için yeterli olup olamayacağının da görüleceğini kaydetti.

Saner’in Başbakanlığında özellikle ekonomi yönetimi konusunda sıkıntıların görüldüğüne işaret eden Taçoy, bu konularla ilgili yeteri derecede bilgi sahibi olunmadan beyanatlar verilmemesi gerektiğini söyledi.

“KİMİN BAŞKAN OLACAĞINA TABAN KARAR VERECEK”

2010 yılında UBP Genel Başkanı Dr.Derviş Eroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından kendisinin partide doğal başkan olarak görüldüğünü ancak “Eroğlu’nun veliahtı söylemleri” nedeniyle bunun gerçekleşmediğini kaydeden Taçoy, bugün gelinen noktada taban ile yaptığı çalışmalarla bir noktaya ulaştığını, ve şimdi de partinin tabanının kimin başkan olacağına karar vereceğini dile getirdi.

Taçoy,UBP Kurultayında seçilmesi halinde bütçeyi belirleyerek erken seçim tarihinde anlaşıldığı takdirde gerekirse geniş tabanlı hükümet kurabileceğine işaret etti.

UBP’nin birliği ve bütünlüğünün KKTC ile özdeşleşen bir unsur olduğuna değinen Taçoy, UBP’nin köklü temellere dayanan yapısıyla her şart ve durumda iktidara oynayacağını ve kurultay ile ülkenin başbakanını belirleyeceğini söyledi.

Taçoy: “Bu başbakan KKTC’yi 5 yıl yönetecek şekilde göreve gelecektir” dedi.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM34 dakika ago

Arıklı: “Ya örs olacağız, ya çekiç”

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı,  Yeniden Doğuş Partisi Genel Başkanı Erhan Arıklı ve ekibi, dün akşam Tepebaşı’nda halkla büyük...

DÜNYA4 saat ago

Rusya’dan Erdoğan’a: “Esefle karşıladık”

Moskova, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ziyareti öncesinde BM Genel Kurulu’nda yaptığı Kırım açıklamasına tepki göstererek “Esefle karşılıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

DÜNYA4 saat ago

BMGK daimî üyelerinden Taliban’a karşı ortak tavır

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimî üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa’nın dışişleri bakanları, Taliban’la ilişkiler konusunda ortak bir çizgi...

GÜNDEM5 saat ago

Tatar: Büyük bedeller ödedik. Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçilemez

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, New York’tan katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu.   Tatar, BM Genel Kurulu’nda Kıbrıs...

GÜNDEM5 saat ago

Amcaoğlu:Başarılarınızla gurur duyuyoruz

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, TÜBİTAK 29. Bilim Olimpiyatlarına katılarak derece elde eden 20 Temmuz Fen Lisesi öğrencileri...

GÜNDEM6 saat ago

KKTC’de Covid-19 bir can daha aldı!

Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gören 61 yaşındaki Melih Oruç hayatını kaybetti. 14 Eylül’de Covid-19 teşhisi ile Lefkoşa Acil...

GÜNDEM6 saat ago

Vergi listeleri açıklandı: Şahıslarda Tahir Topal kurumlarda İş Bankası

Maliye Bakanlığı, 2020 yılına ait vergi listelerini açıkladı. Şahıslarda iş insanı Tahir Topal, son yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da...

GÜNDEM7 saat ago

Akdeniz Belediyeler Birliği ile K.T. Belediyeler Birliği protokol imzaladı

Akdeniz Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında, dün akşam işbirliği ve kardeşlik protokolü imzalandı. Kaya Palazzo Otel’de yer...

Eylül 2021
P S Ç P C C P
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Kategoriler