Connect with us

GÜNDEM

Bakan atanamazsa erken seçim

Başbakan Ersan Saner, Çağman’dan boşalan bakanlık koltuğunda uzlaşma olmaması durumunda erken seçime gidebileceği sinyali verdi

Başbakan Ersan Saner hükümette bir kriz yaşandığını doğruladı.

BRT canlı yayınına katılan Saner “Bu hükümeti kurarken azınlık hükümeti olarak kurduk. Hükümet konusunda partilerle görüşmelerimiz devam ediyor. Bu krizi kısa sürede atlatacağız. Gerek DP ile gerek YDP ile temaslarımız devam ediyor” dedi.

Koral Çağman’ın istifası sonrasında hem Fikri Ataoğlu ile hem de Serdar Denktaş ile görüştüğünü açıklayan Saner “Hükümet kurulurken bazı yazılı bazı sözlü mutabakatlara bağlı kalacağım” dedi.

DP içerisindekilerin UBP ile “sözlü ve yazılı mutabakatı” olduğunu anlatan Saner içerik vermedi, “Mesajım DP’yedir” dedi.

Seçimden kaçmadıklarını iddia eden Saner, özel komitede “3 Nisan’da erken seçim olabilir” kararı üretildiğini, esas kararın da genel kurulda alınacağını ifade etti.
“Ülkede şartlar bizi erken seçime zorlarsa gereğini yaparız. Bu konu UBP Grubu’nda da 2 kez tartışıldı. Biz seçimi şu anda 3 Nisan’da öngörüyoruz” diyen Saner, meclisin açılmamasının erken seçim için ciddi bir gerekçe olduğunu söyledi.

Başbakan Ersan Saner, Çağman’dan boşalan bakanlık koltuğunda uzlaşma olmaması durumunda erken seçime gidebileceğini ima etti.

Saner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevinden istifa eden Koral Çağman’ın yerine anayasal olarak 10 gün içinde atama yapması gerektiğini belirterek, atamanın Demokrat Parti içerisinde belirlenmesi gerektiğini söyledi.
DP’de Fikri Ataoğlu ve Serdar Denktaş ile görüştüğünü anlatan Saner “Hükümet kurulurken yapılan yazılı ve sözlü mutabakatlara uyacağım. Ben hükümet başkanı olarak koalisyon yaptığım partilerin iç işlerine karışmam. Onlara saygılıyım. Demokrat Parti içerisindeki arkadaşlar, kendileri bir karar üretmeli. Hükümet protokolü ortadadır. Bir karar üretilmemesi halinde bir arama yapacağım DP içerisindeki arkadaşların bir karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Anayasal süre olan 10 gün içinde atamayı gerçekleştireceğim” ifadelerini kullandı.

Azınlık hükümeti kurduklarını ve partilerle görüşmelerinin devam ettiğinden bahseden Saner, “Bu krizi kısa sürede atlatacağız. Gerek DP ile gerek YDP ile temaslarımız devam ediyor” diye konuştu.

Bertan Zaroğlu’nun bakanlığına sıcak bakmadığını dile getiren Saner, “Serdar Bey ile yaptığımız görüşmede bakanlık için Bertan Zaroğlu ismi ortaya atıldı. Şu an Bertan Zaroğlu YDP milletvekilidir, DP milletvekili değildir o nedenle bunun çok doğru bir adım olmayacağını düşünüyorum” dedi.

Saner, Koral Çağman’ın sağlık nedeniyle istifa ettiğini kendisine bildirdiğini de sözlerine ekledi.

Saner, AD-HOC komitede “3 Nisan’da erken seçim olabilir” kararı üretildiğini, esas kararın da genel kurulda alınacağını ifade etti.
Meclisin açılmamasının erken seçim için ciddi bir gerekçe olduğunu anlatan Saner, “Ülkede şartlar bizi erken seçime zorlarsa gereğini yaparız. Bu konu UBP Grubu’nda da 2 kez tartışıldı. Biz seçimi şu anda 3 Nisan’da öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

“Böyle bir dönemde ekonomiyi toparlamadan bir seçime gitmemizi herhalde kimse beklemezdi” diyen Saner, ekonomi tam olarak rayına oturmamışken Ekim ayının gerçekçi bir tarih olmadığı için bundan vazgeçtiklerini söyledi.

UBP’nin erken seçimden kaçmadığını ve erken seçime en hazır parti olduğunu savunan Saner, “Parlamentonun açılmaması bir erken seçim gerekçesidir ama DP içerisindeki arkadaşlarımızla görüşeceğiz. Ben sürecin devam edeceğine inanıyorum. Ama şartlar düzelmezse gereken yapılır” dedi.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM5 saat ago

16.401 test yapıldı, 93’ü yerel 113 pozitif vaka

Son 24 saatte yapılan test sayısı 16.401 olup, 93’ü yerel 113 pozitif vakaya rastlanmış, 170 kişi taburcu edilmiştir. 4 kişi...

GÜNDEM5 saat ago

Başbakanlık’tan açıklama; “Büyük bi̇r felaket önlendi̇”

Başbakanlık, Karşıyaka köyünün güney batı kısmındaki ormanlık alanda meydana gelen yangının gerekli müdahalelerin hızla yapılması neticesi kısa sürede kontrol altına...

GÜNDEM11 saat ago

Fatih Karadeniz’de sondaja başladı

Fatih sondaj gemisinin Karadeniz’deki yeni tespit kuyusu Türkali-4’te sondaja başladığı bildirildi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Keşfin...

GÜNDEM11 saat ago

7 iş yerine yasal işlem

Yasanın gerektirdiği saatte kapanmayan 7 iş yeri sahibi için yasal işlem yapıldı Sokağa çıkma yasağı kapsamında; 30-31 Temmuz tarihleri arasında, ülke genelinde polis tarafından...

GÜNDEM12 saat ago

Lapta/Karşıyakada yangın

Karşıyaka (Vasilya) üzerindeki ormanlık arazide çıkan yangın korkuttu, itfaiye ekipleri yangına müdahale ediyor. Karşıyaka (Vasilya) üzerindeki ormanlık arazide çıkan yangın...

GÜNDEM12 saat ago

TC Milli Savunma Bakanı Akar:Kıbrıs meselesi Türkiye için milli bir meselesedir

TC Milli Savunma Bakanı  Hulusi Akar, Kıbrıs meselesinin Türkiye için milli bir mesele olduğunu belirterek, “Türk askerinin adadaki varlığını farklı...

GÜNDEM13 saat ago

Narkotikten büyük operasyon

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre dün  saat 12.30 sıralarında Gönyelide, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon...

GÜNDEM13 saat ago

27 Kişi sokağa çıkma yasağını ihlal etti, 7 iş yeri kapama saatine riayet etmedi!

Polis Basın Subaylığı’ndan verilen bilgiye göre sokağa çıkma yasağı kapsamında; 30-31.07.2021 tarihleri arasında, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu;...

Temmuz 2021
P S Ç P C C P
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Kategoriler