Connect with us

GÜNDEM

Bakan atanamazsa erken seçim

Başbakan Ersan Saner, Çağman’dan boşalan bakanlık koltuğunda uzlaşma olmaması durumunda erken seçime gidebileceği sinyali verdi

Başbakan Ersan Saner hükümette bir kriz yaşandığını doğruladı.

BRT canlı yayınına katılan Saner “Bu hükümeti kurarken azınlık hükümeti olarak kurduk. Hükümet konusunda partilerle görüşmelerimiz devam ediyor. Bu krizi kısa sürede atlatacağız. Gerek DP ile gerek YDP ile temaslarımız devam ediyor” dedi.

Koral Çağman’ın istifası sonrasında hem Fikri Ataoğlu ile hem de Serdar Denktaş ile görüştüğünü açıklayan Saner “Hükümet kurulurken bazı yazılı bazı sözlü mutabakatlara bağlı kalacağım” dedi.

DP içerisindekilerin UBP ile “sözlü ve yazılı mutabakatı” olduğunu anlatan Saner içerik vermedi, “Mesajım DP’yedir” dedi.

Seçimden kaçmadıklarını iddia eden Saner, özel komitede “3 Nisan’da erken seçim olabilir” kararı üretildiğini, esas kararın da genel kurulda alınacağını ifade etti.
“Ülkede şartlar bizi erken seçime zorlarsa gereğini yaparız. Bu konu UBP Grubu’nda da 2 kez tartışıldı. Biz seçimi şu anda 3 Nisan’da öngörüyoruz” diyen Saner, meclisin açılmamasının erken seçim için ciddi bir gerekçe olduğunu söyledi.

Başbakan Ersan Saner, Çağman’dan boşalan bakanlık koltuğunda uzlaşma olmaması durumunda erken seçime gidebileceğini ima etti.

Saner, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı görevinden istifa eden Koral Çağman’ın yerine anayasal olarak 10 gün içinde atama yapması gerektiğini belirterek, atamanın Demokrat Parti içerisinde belirlenmesi gerektiğini söyledi.
DP’de Fikri Ataoğlu ve Serdar Denktaş ile görüştüğünü anlatan Saner “Hükümet kurulurken yapılan yazılı ve sözlü mutabakatlara uyacağım. Ben hükümet başkanı olarak koalisyon yaptığım partilerin iç işlerine karışmam. Onlara saygılıyım. Demokrat Parti içerisindeki arkadaşlar, kendileri bir karar üretmeli. Hükümet protokolü ortadadır. Bir karar üretilmemesi halinde bir arama yapacağım DP içerisindeki arkadaşların bir karar vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Anayasal süre olan 10 gün içinde atamayı gerçekleştireceğim” ifadelerini kullandı.

Azınlık hükümeti kurduklarını ve partilerle görüşmelerinin devam ettiğinden bahseden Saner, “Bu krizi kısa sürede atlatacağız. Gerek DP ile gerek YDP ile temaslarımız devam ediyor” diye konuştu.

Bertan Zaroğlu’nun bakanlığına sıcak bakmadığını dile getiren Saner, “Serdar Bey ile yaptığımız görüşmede bakanlık için Bertan Zaroğlu ismi ortaya atıldı. Şu an Bertan Zaroğlu YDP milletvekilidir, DP milletvekili değildir o nedenle bunun çok doğru bir adım olmayacağını düşünüyorum” dedi.

Saner, Koral Çağman’ın sağlık nedeniyle istifa ettiğini kendisine bildirdiğini de sözlerine ekledi.

Saner, AD-HOC komitede “3 Nisan’da erken seçim olabilir” kararı üretildiğini, esas kararın da genel kurulda alınacağını ifade etti.
Meclisin açılmamasının erken seçim için ciddi bir gerekçe olduğunu anlatan Saner, “Ülkede şartlar bizi erken seçime zorlarsa gereğini yaparız. Bu konu UBP Grubu’nda da 2 kez tartışıldı. Biz seçimi şu anda 3 Nisan’da öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

“Böyle bir dönemde ekonomiyi toparlamadan bir seçime gitmemizi herhalde kimse beklemezdi” diyen Saner, ekonomi tam olarak rayına oturmamışken Ekim ayının gerçekçi bir tarih olmadığı için bundan vazgeçtiklerini söyledi.

UBP’nin erken seçimden kaçmadığını ve erken seçime en hazır parti olduğunu savunan Saner, “Parlamentonun açılmaması bir erken seçim gerekçesidir ama DP içerisindeki arkadaşlarımızla görüşeceğiz. Ben sürecin devam edeceğine inanıyorum. Ama şartlar düzelmezse gereken yapılır” dedi.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM3 dakika ago

Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum Siyasi Partiler ‘Ledra Palas – Sınırda Dans’ Sergisinde Biraraya Geldi

Ledra Palas Otel’de buluşan BAZI Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi partilerin temsilcileri, bugün Leventis Müzesi’nde bir araya gelerek, “Ledra Palace...

GÜNDEM2 saat ago

İstasyonlar kapatmaya başladı!

Dağıtımcı firmaların akaryakıt vermeyi kesmesi nedeniyle, istasyonlar doldu taştı. Bazı istasyonlar stoğun tükenmesi üzerine kapatmaya başladı. Akaryakıtta kriz yaşanıyor… Dağıtımcı...

GÜNDEM2 saat ago

Anastasiadis: Türkiye bölge düzenini bozuyor ve diğer bölge ülkeleriyle iş birliği yapmıyor

Rum lider Anastasiadis, Atina’da yaptığı konuşmada, iki bağımsız devlet fikrinin kabul edilemez olduğuna vurgu yaparak, “Daha da kötüsü bölgeyi ve...

GÜNDEM2 saat ago

K-Pet ve Al-Pet akaryakıt satışını durdurdu

Benzinciler Birliği, akaryakıt dağıtım şirketleri K-Pet ve Al-Pet’in, dövizdeki fiyat değişiminin ardından zarara uğradıkları gerekçesiyle benzin istasyonlarına akaryakıt satışını sabah...

GÜNDEM2 saat ago

Saner: Çirkin bir kişilik suikastının hedefi oldum

Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Ersan Saner, kurgulanmış bir video ile çirkin bir kişilik suikastının hedefi olduğunu” belirtti....

GÜNDEM2 saat ago

AB Komisyonu’nun Türkiye raporunda Maraş vurgusu

AB Komisyonu’nun Türkiye’yle ilgili 2021 yılı raporunda, Türkiye’ye Maraş ile ilgili tek taraflı eylemlerden kaçınması çağrısı yaparak, aksi takdirde AB’nin,...

GÜNDEM2 saat ago

Bu Memleket Bizim Platformu yürüyüş düzenledi

Bu Memleket Bizim Platformu yaşanan son siyasi ve ekonomik gelişmeleri protesto etmek amacıyla Kuğulu Park’ta toplanıp Sarayönü Meydanı’ndaki Dikilitaş Anıtı’na...

GÜNDEM2 saat ago

Gazimağusa’da iki evde uyuşturucu bulundu. 5 kişi tutuklandı

Polis, Gazimağusa’da iki evde uyuşturucu bularak 5 kişiyi tutukladı. Polis Basın Subaylığından verilen bilgiye göre, dün öğleden sonra Narkotik ve...

Ekim 2021
P S Ç P C C P
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kategoriler