Connect with us

GÜNDEM

Bağımsızlık Yolu, Başkent Lefkoşa İmar Planı Değişiklik Önerisi için görüş belirtti

Published

on

Bağımsızlık Yolu, ile Başkent Lefkoşa İmar Planı Değişiklik Önerisi için düzenlenen bilgilendirme toplantısında görüş belirtti.

Bağımsızlık Yolu, Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Şehir Planlama Dairesi’nin daveti ile Başkent Lefkoşa İmar Planı Değişiklik Önerisi için düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı. İmar Planı kapsamında yer alan alanlarda gelişmeleri sınırlamak, yönlendirmek, denetlemek ve düzenli gelişmeyi sağlamak amacı ile öncelikli alanların belirlendiği toplantıda, genel stratejik hedeflerle ilgili bilgi paylaşımı yapıldı.

Lefkoşa ve Gönyeli bölgelerini kapsayacak planlama önerileri toplantısına katılan Bağımsızlık Yolu Parti Meclisi Üyeleri Mustafa Batak ve Ali Özsoy, parti içerisinde yapılan çalışmanın ardından Şehir Planlama Dairesi’ne yazılı görüş bildirdi. Otuzdan fazla maddenin yer aldığı parti görüş ve önerileri 14 Kasım 2023 günü, kapalı zarf ile Şehir Planlama Dairesi’ne Bağımsızlık Yolu tarafından teslim edildi.

“BÖLGE HALKI KATILIMCI OLMALI”

Bağımsızlık Yolu adına yapılan öneri metninde, ticari unvan kazanması önerilen bölgelerde, halkın kullanımında olan yaşam alanlarının tümü için nasıl ve ne şekilde dönüştürüleceği sorularının somut örneklerle yanıtlanmasını, ilgili bölgede yaşayan halkın da katılımıyla görüşünün alınacağı mekanizmanın oluşturularak uygun ve adil biçimde sürecin kurgulanması gerektiği belirtildi.

Metinde, haritada ticari yoğunlaşma olarak gösterilen bölgelerde, taşınmaz malı ticari unvan kazanan ve bu kazanılan ticari unvan ile taşınmaz malda değer artışı elde eden mal sahiplerinin, söz konusu değer artışından elde ettikleri kazanç farkını belirlenecek oran ile kamusal faydanın da gözetileceği biçimde kullanılması önerildi.

“YÖNETMELİKLER HAZIRLANARAK DENETİM SAĞLANMALIDIR”

İnşa edilecek yeni yapıların ise yapım aşamasından başlayıp, yıkılıp çıkan hafriyatın yeniden kullanılmasındaki süreyi planlayan, tüm bu süreç içerisinde inşa edilen yapının çevreye verdiği zararı ve enerji verimliliğini hesaplayan yönetmelikler hazırlanmasını talep eden Bağımsızlık Yolu, bunların yapım aşamasından itibaren denetlenerek uygulanmasını önerdi.

İnşaat ve tadilat yapılan binalarda inşa aşamasında ortaya çıkan malzemelerin hiçbir şekilde çevreye taşmayacak şekilde hazırlık yapılmasını öneren Bağımsızlık Yolu, çıkan hafriyat, moloz ve çöp gibi atık malzemelerin de önce konteyner çöplere daha sonra da büyük çöp alanına taşınmasına yönelik mevzuatın oluşturulmasını, tüm bunlara uyulmaması halinde cezai işlem yapılmasını istedi.

“KAMUNUN FAYDASINA YÖNELİK YATIRIMLAR YAPILMALI”

Bağımsızlık Yolu, imar durumu değiştirilen bölgeler için, önerilen büyüme, kat sayısının artışı ve diğer gelişimlerin planlanmasında, görüş ve önerilerini ifade edebilmesi için bölge halkının da sürece dahil edilmesinin gerekli olduğunun altını çizdi.

Konut bölgesi olarak ilan edilen bölgelerde, yatırım yapan yüklenici firmayla ilgili öneride bulunan Bağımsızlık Yolu, firmanın yapmış olduğu yatırım oranında bölgeye yeşil alan, durak, yürüyüş yolu, sağlık ocağı gibi kamunun faydasına yönelik yatırımlar yapacağı yönetmelikler hazırlanması gerektiğini belirtti.

Advertisement

GÜNDEM

Şehir haritalarına ‘QR’ koduyla ulaşılabilecek

Published

on

Kıbrıs’ın kuzeyindeki 6 ilçedeki tarihi ve turistik yerlerin tanıtımı için şehir haritaları ‘QR’ olarak hazırlanıp dijital ortama aktarıldı.

Kıbrıs’ın kuzeyindeki 6 ilçedeki tarihi ve turistik yerlerin tanıtımı için şehir haritaları ‘QR’ olarak hazırlanıp dijital ortama aktarıldı. Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi, ‘QR’ kodlara tüm turizm ofislerinden ve Bakanlığın sosyal medya sayfalarında ulaşılabileceğini duyurdu.

Başbakan Yardımcılığı Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Turizm Tanıtma ve Pazarlama Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, ülkeyi ziyaret eden misafirlerle eğitim için adaya gelen yabancı öğrencilerin “QR” kodlarını cep telefonlarına okutmasıyla bilgilere ulaşabileceğini belirtti.

Continue Reading

GÜNDEM

Zorlu Töre, Kıbrıs meselesinin Türk dünyasının davası da olduğunu yineledi.

Published

on

Meclis Başkanı Zorlu Töre, Kıbrıs meselesinin sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türk dünyasının davası olduğunu yineledi.

Türkiye’de temaslarda bulunan Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre, Adıyaman’da verdiği konferansın ardından Malatya’ya geçti.

Meclisten yapılan açıklamaya göre Töre burada ilk olarak Malatya Valisi Ersin Yazıcı, ardından da Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vahap Erdem’i ziyaret etti.

Töre, Malatya’da bulunan 2. Ordu Komutanlığını da ziyaret ederek 2. Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel ile bir araya geldi.

Malatya iline bağlı Battalgazi Belediyesi’ni ziyaret eden Töre, Başkan Osman Güder ile görüştü.

Meclis Başkanı Töre, Doğu Anadolu Bölgesinin en güzel illerinden biri olan Malatya’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, Anadolu’nun her bir şehrinin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Töre, bölgede yaşanan deprem felaketin acılarını tüm Kıbrıs Türk halkının yüreklerinde hissettiğini ve depremin hemen ardından seferberlik ruhu ile yaraların sarılması için katkılar yaptığını kaydetti.

Türk milletinin dayanışması ve birliğinin önemine işaret eden Töre, Kıbrıs meselesinin sadece Kıbrıslı Türklerin değil, Türk dünyasının davası olduğunu yineledi.

KIBRIS GAZİSİNİ EVİNDE ZİYARET ETTİ

Töre, Malatya’da ikamet eden Kıbrıs Barış Harekatı gazisi Bayram Akdemir’i evinde ziyaret etti.

Bir süre önce rahatsızlık geçiren Akdemir’e geçmiş olsun dileklerini ileten Töre, Kıbrıs’ta mücadele veren Mehmetçik ve Mücahidin sayesinde bugün KKTC’nin milli bir devlet olarak yoluna devam ettiğini söyledi.

Töre’nin Malatya temasları çerçevesinde bugün Turgut Özal Üniversitesi’ni ziyaret ederek akademik yıl açılışına katılması, konteyner kenti ziyaret etmesi, gaziler ile bir araya gelmesi ve bazı basın yayın kuruluşlarının canlı yayınlarına katılması bekleniyor.

Continue Reading

GÜNDEM

Sınır kapılarından karşılıklı geçişlerde artış

Published

on

Fileleftheros gazetesi, sınır kapılarında geçişlerin geçen yıla göre arttığını yazdı. Fileleftheros gazetesinde yer alan habere göre, 1 Ocak – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında 1 milyon 206 bin 767 Kıbrıslı Rum KKTC’ye geçiş yaptı. 2022’de aynı dönemde ise 1 milyon 30 bin 20 Rum KKTC’ye geçti.

2023 yılının ilk dokuz ayında 777 bin 397 Kıbrıslı Rum aracının Kuzey Kıbrıs’a geçtiğini de kaydeden gazete, 2022 yılının aynı döneminde ise bu rakamın 658 bin 927 olduğuna işaret etti.

2023 yılının ilk dokuz ayında 1 milyon 7 bin 60 Kıbrıslı Türk’ün Güney Kıbrıs’a geçiş yaptığını ve bu rakamın 2022 yılının aynı döneminde ise 775 bin 411 olduğunu belirten gazete, 2023 yılının ilk dokuz ayında Güney Kıbrıs’a 399 bin 45 Kıbrıslı Türk aracının geçtiğini ve bu rakamın 2022 yılının aynı döneminde 319 bin 081 olduğunu ifade etti.

Bu yıl Eylül ayına kadar sınır kapılarından 2 milyon 213 bin 827 Kıbrıslı Türk ile Rum’un geçiş yaptığını ve bu rakamın 2022 yılının aynı döneminde 1 milyon 805 bin 431 olduğunu kaydeden gazete, bu istatistiksel verilere İngiliz Üsleri tarafından kontrol edilen “Pergama” (Beyarmudu) ve “Strovilya” (Akyar) sınır kapılarından Güney Kıbrıs’a geçiş yapan kişi ve araçların sayısının dahil olmadığını belirtti.

Gazete, Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a ve Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a gidip gelen diğer ülke vatandaşlarının kayıt altına alınmadığını da ekledi.

Continue Reading
Advertisement

Facebook