Connect with us

TEKNOLOJİ

Ay’dan getirilen toprakta bitki yetiştirildi

Published

on

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanları aydan getirilen toprakta ilk kez bitki yetiştirmeyi başardı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanları aydan getirilen toprakta ilk kez bitki yetiştirmeyi başardı. Bu, gelecekte kendi kendine yeterek uzayda yaşamak yolunda atılmış çok önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Florida Üniversitesi’ndeki bilim insanları aydan getirdiklerilen toprağa tohum ekti ve ay toprağında bitki yetiştirmeyi başardı.

Böylece tarihte ilk kez dünyaya ait olmayan bir toprakta tohum filizlendirildi.

Söz konusu deneyde, ayın çeşitli noktalarından toplanarak getirilen toprağın 12 gramı kullanıldı.

Bitki olarak da çok kolay büyüyen ve genetik dizilimi iyi bilinen hardal otu familyasından fare kulağı teresi seçildi.

Kıyaslama yapabilmek için aynı tohum, aynı koşullarda dünyadan alınan toprakta da filizlendirildi.

Filizler ay toprağında daha yavaş büyüdü

Bu süreçte ay toprağındaki filizlerin ve köklerinin daha yavaş büyüdüğü görüldü.

20 gün sonra bütün bitkiler hasat edildi ve DNA’ları üzerindeki incelemeler başladı.

Ay toprağında tarım NASA’nın ayda yerleşime geçme projesinde önemli bir adım olarak görülüyor.

Önce ayda, ardından uzayda yapılacak tarım, insanlığın uzayın derinliklerine gitme hedefinde önemli bir kilometre taşı olacak.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TEKNOLOJİ

Musk’tan Twitter kullanıcılarına: Takipçi sayınız azalabilir

Published

on

Twitter’ı satın alan Elon Musk, platformdaki spam ve dolandırıcı hesapların temizlendiğini belirterek kullanıcıların takipçi sayılarının azalabileceğini açıkladı. Musk’ın kendi takipçi sayısı da azaldı.

Continue Reading

TEKNOLOJİ

James Webb Uzay Teleskobu, Dünya dışı yaşanabilir bölgelerin aranmasına yardımcı olabilir

Published

on

Bilim insanları Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin incelenmesine yönelik, James Webb Teleskobu’nun insanların yaşayabileceği bölgeleri bulmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Ayrıca bu araştırmada Dünya’nın geleceği için önemli noktalar elde edilebileceği tahmin ediliyor.

 

Gökbilimciler, bilim insanlarının güneş sistemi dışındaki herhangi bir gezegenin yaşam barındırıp barındıramayacağını veya insan yerleşimine uygun olup olmayacağını belirlemelerine yardımcı olacak bir çerçeve geliştirmek için uzak Dünya benzeri gezegen TRAPPIST-1e’yi analiz ettiler. Araştırmanın ileriki aşamalarında kullanılacak olan James Webb Uzay Teleskobu’nun Dünya dışı yaşanabilir bölgelerin aranmasına yardımcı olabileceğine değinildi.

 JAMES WEBB UZAY TELESKOBU YENİ BİR GALAKSİ KÜMESİ KEŞFETTİ

TRAPPIST-1e, Dünya’dan 39 ışık yılı uzaklıkta bulunan nispeten soğuk bir M-cüce yıldızının yörüngesinde dönen Trappist-1e sistemindeki yedi gezegenden biri. Space.com’un haberine göre tüm bu güneş dışı gezegenlerin Dünya’ya benzer boyutlarda kayalık ya da karasal bölgeler olduğunun düşünülmesi, TRAPPIST-1e sistemini evrenin başka yerlerinde yaşam arayışı için birincil odak noktası haline getirdi.

POTANSİYEL OLARAK EN YAŞANABİLİR YERİ İNCELEYECEK

Önümüzdeki yıl boyunca, sistem ve özellikle de şimdiye kadar keşfedilen en potansiyel olarak yaşanabilir gezegenlerden biri olarak kabul edilen TRAPPIST-1e, James Webb Uzay Teleskobu (JWST) tarafından yoğun bir araştırmanın konusu olacak. Webb Teleskobu yeni araştırmasında, neredeyse tam olarak Dünya büyüklüğünde ancak kütlesi yüzde 40 daha az olan TRAPPIST-1e’nin iklimini simüle etmek için bir bilgisayar kullandı. Gezegen, yıldızının etrafında yaşanabilir bölge olarak adlandırılan ve sıvının var olabilmesi için uygun sıcaklıkların bulunduğu bir bölgede yer alıyor.

TARİHTE İLK KEZ DERİNLEMESİNE İNCELENİYOR

Simüle edilen gezegenin ikliminin sera gazlarındaki artışa nasıl tepki verdiğine ve özellikle karbondioksitin aşırı hava koşulları ve hava değişim hızı üzerindeki etkisine bakan ekip daha sonra TRAPPIST-1e’yi Dünya ile karşılaştırdı. Proje lideri ve Kudüs İbrani Üniversitesi (HU) Fredy & Nadine Herrmann Yer Bilimleri Enstitüsü’nde profesör olan Assaf Hochman yaptığı açıklamada, “Bu iki değişken diğer gezegenlerde yaşamın varlığı için çok önemlidir ve şimdi tarihte ilk kez derinlemesine incelenmektedir” dedi.

DAHA HASSAS BİR ATMOSFERE SAHİP

Hochman ve meslektaşlarının keşfettiği şey, TRAPPIST-1e’nin sera gazlarına karşı Dünya’nınkinden çok daha hassas bir atmosfere sahip olduğuydu. Bu da TRAPPIST-1e’nin atmosferindeki sera gazlarındaki bir artışın Dünya’da yaşanandan daha aşırı iklim değişikliklerine yol açabileceği anlamına geliyor. Bu artan hassasiyet, TRAPPIST-1e’nin yıldızına kilitlenmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu, gezegenin bir tarafının sürekli olarak yıldıza dönük olduğu ve güneşin etrafında dönerken Dünya’nın aksine bu gündüz tarafının sürekli olarak radyasyon bombardımanına tutulduğu anlamına geliyor.

“GEZEGENLERDE YAŞAM BULMAMIZA YARDIMCI OLABİLİR”

Hochman, “Geliştirdiğimiz araştırma çerçevesi, JWST’den gelen gözlemsel verilerle birlikte, bilim insanlarının diğer birçok gezegenin atmosferini onları fiziksel olarak ziyaret etmek için bir uzay ekibi göndermek zorunda kalmadan verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlayacak. Bu, gelecekte hangi gezegenlerin insan yerleşimi için iyi adaylar olduğu konusunda bilinçli kararlar vermemize ve hatta belki de bu gezegenlerde yaşam bulmamıza yardımcı olacaktır”

BU ARAŞTIRMA DÜNYA’NIN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ OLABİLİR

Hochman ve ekibi, TRAPPIST-1e gibi Dünya benzeri bir dış gezegenin iklim değişkenliğine bakmanın şu anda gezegenimizde devam eden iklim değişikliklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini düşünüyor. Buna ek olarak, bu koşulların incelenmesi, bilim insanlarının gelecekte Dünya atmosferinin nasıl değişebileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Continue Reading

TEKNOLOJİ

Twitter: Kullanıcı sayısı tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

Published

on

The Verge tarafından elde edilen bir şirket belgesine göre, Twitter’ın günlük kullanıcı sayısı, Elon Musk’ın platforma sahip olduğu ilk tam hafta boyunca “tüm zamanların en yüksek seviyelerine” ulaştı.

The Verge tarafından elde edilen belgelere göre, Musk’ın devralınmasından bu yana Twitter’ın para kazanılabilir günlük kullanıcı (mDAU) büyümesi yüzde 20’den fazla hızlandı.

Twitter’ın satış ekibi, bugün reklamverenlere göndereceği mesajda, “Twitter’ın en büyük reklam pazarı ABD’de daha da hızlı büyüyor” diyecek.

Elon Musk da pazar günü Twitter’ı satın alma anlaşmasının açıklanmasından bu yana “kullanıcı sayıları dünya çapında önemli ölçüde arttı” diye tweet attı.

Continue Reading

Facebook