Connect with us

SAĞLIK

Aşı mutasyonlara karşı ne kadar etkili oldu?

Published

on

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı yaptıran kişilerde tetiklenen T hücresi bağışıklığının İngiltere ve Güney Afrika mutasyonlarına karşı yüzde 90 koruma sağladığını açıkladı.

İngiltere’de yer alan Oxford Üniversitesi’nden Doktor William James ve ekibi  tarafından yapılan yeni bir araştırmada,  iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olan kişilerde yeni tip corona virüsün İngiltere ve Güney Afrika varyantlarına karşı güçlü T hücresi tepkileri olduğu tespit edildi.

Bununla birlikte, daha önce yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu düşünülen İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da ortaya çıkan mutasyonların aşılardan kaçabileceği düşünülüyordu. Ancak yapılan son çalışma bunun olası olmadığını gösteriyor.

 

İki doz aşı yaptıranların yüzde 90’ını her iki varyanta karşı da koruyor

Ön baskısı “researchsquare” adlı dergide yayımlanan çalışmada daha öncekilerin aksine, Pfizer/BionTech aşısı olan kişilerden alınan örnekler corona virüsün yalnızca mutasyona uğrayan parçalarına karşı değil hem İngiltere hem de Güney Afrika varyantlarının tamamına karşı test edildi.  Sonuçlar, iki doz mRNA aşısını yaptıran kişilerin yüzde 90’ının her iki varyanta karşı da korunduğunu gösterdi.

 

 

T Hücresi bağışıklığı ilk dozun ardından ortaya çıkıyor

Diğer taraftan araştırmacılar, ilk doz aşının ardından insan hücrelerinin orijinal corona virus formuna karşı korunduğunu, fakat antikorların İngiltere varyantına karşı daha zayıf olduğunu  ve Güney Afrika varyantını etkisiz hale getiremediğini söyledi. Ancak aşının, hangi varyantın hedef olduğuna bakılmaksızın güçlü bir T hücresi bağışıklığını tetiklediği açıklandı.

Aşıların  doğrudan amacının vücuda bir virüsü (veya başka bir patojeni) nötralize edebilen antikorlar yapmayı öğretmek olduğunu belirten uzmanlar, ilk dozla tetiklenen T hücrelerinin ölümcül Covid-19 hastalığını önleyebileceğini söyledi.

James konuya ilişkin yaptığı açıklamada  “İlk doz sizi enfeksiyona karşı koruyamayabilir, ancak büyük olasılıkla bağışıklık sisteminizin bir dahaki sefere iyi bir yanıt vermesini çok daha kolay hale getirecektir. İkinci dozun bu kadar güçlü bir antikor tepkisi oluşturmasının nedeninin bu olduğunu düşünüyoruz, çünkü T hücreleri zaten oradadır ve reaksiyona girmeye hazırdır” ifadelerini kullandı.

 

“Yaz aylarında çok daha iyi bir durumda olacağız”

James ayrıca Pfizer/BioNTech aşısının daha önce Covid-19’a yakalanan kişileri mutasyona uğrayan corona virüslere karşı koruyabileceğini de ifade ederek, ”Aşıyı olanların Güney Afrika ve İngiltere varyantlarına karşı korunacaklarından oldukça eminiz. Virüs evrimini tamamlamadı, ancak aşılar piyasaya sürüldüğü ve insanlar ikinci dozları aldığı sürece, yazın şu anda olduğumuzdan çok daha iyi bir konumda olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Continue Reading

SAĞLIK

Amerikalı doktordan koronavirüs için çay müjdesi

Published

on

Dünyada bütünleyici tıbbın kurucusu olarak bilinen ve “Alerji İçin Çözüm” kitabını kaleme alan Amerikalı Dr. Leo Galland, siyah çayın içerisinde bulunan bazı maddelerin virüsün çoğalmasını engellediğini belirterek koronavirüsten korunmak için çay içilmesi önerisinde bulundu.

“Alerji için çözüm–Nasıl hasta oluruz, nasıl iyileşiriz?” adlı kitabın yazarı Dr. Leo Galland, tüm dünyayı etkileyen koronavirüse karşı alınması gereken önlemler hakkında DHA’ya önemli açıklamalarda bulundu. Kovid-19’un kişinin sadece bağışıklık sistemini değil metabolizmasını da ilgilendiren bir hastalık olduğunu anlatan Dr. Leo Galland, “Zaten bu nedenle şeker hastaları ve aşırı kilolu kişiler büyük risk altında. Dolayısıyla metabolizmanızı iyileştirecek bir beslenme düzeni koruyucu olacaktır. Özellikle de çinko çok önemli. Bununla ilgili kanıtlar var. Meyve, sebze, bitki ve baharatlarda bulunan biyoflavonoidler, vücudunuzun virüse verdiği tepkiyi önemli ölçüde etkiliyor. İlk yapmanız gereken, kabuklu yemiş, tohum, sebze, balık ve deniz ürünleri içeren, tamamen doğal gıdalardan oluşan bir beslenme alışkanlığı edinmek” önerisinde bulundu.

“ÇAY VİRÜSLERİN ÇOĞALMASINI ENGELLİYOR”

Çayın virüsle mücadelede oldukça faydalı olduğunun altını çizen Dr. Leo Galland, “Yeşil çaydan ziyade siyah çayda bulunan bazı maddeler, virüsün çoğalmasını önler. Ayrıca çayı süt ile içmemek gerekir çünkü süt, ihtiyacımız olan şeylerin emilimini engeller. Çayı, olduğu gibi içmek gerekir. Bunun yanında melatoninin faydalı olduğunu gösteren bazı kanıtlar var. Melatonin takviyesi yapan insanların Kovid-19’a yakalanma ihtimali daha düşük. Muhtemelen bunun nedeni, melatoninin bağışıklığı güçlendirici ve antiinflamatuvar etkisi” diye konuştu.

“ÇÖREK OTU ANTİVİRAL BİR ETKİYE SAHİP”

Koronavirüsle mücadelede bağışıklığı kuvvetlendirmek adına kullanılacak şifalı ot ve bitkilerin de olduğunu anlatan Dr. Leo Galland, “Ayrıca kullanabileceğiniz birçok şifalı ot ve baharat bulunuyor. Çörek otu, benim gözdelerim arasında yer alıyor. Bin yıldan uzun süredir Batı Asya’da tüketilen temel sağlıklı besinlerden biri olan çörek otu, antiviral etkilere sahip. Kovid-19 değil belki ama hepatit virüsüne yakalanan insanlar üzerinde yapılan klinik deneylerde çörek otunun antiinflamatuvar ve antiviral etkileri gözler önüne serilmiş. Eğer tek bir sağlıklı besin seçmem gerekseydi, çörek otunu seçerdim. Çörek otunun içindeki en aktif maddeler yağında bulunur. Taze tohumu alıp öğütebilirsiniz. Oldukça yumuşaktır. Çok hoş bir aroması vardır. Antiinflamatuvar etkiye yol açan maddeler, çoğunlukla yağında bulunur” ifadelerini kullandı.

“AŞILANMA VE DOĞAL TEDAVİ BİRBİRİNİ DESTEKLEMELİ”

Koronavirüs aşılarını desteklediğini ifade eden Dr. Leo Galland, aşılanma ve doğal beslenmenin bir arada kullanılmasını önererek şöyle devam etti:

“Kovid-19 aşılarının dünyada büyük bir fark yaratacağını düşünüyorum. Ama bu biraz zaman alacak. Burada beni endişelendiren şey şu: Bu trilyon dolarlık aşı ve ilaç geliştirme yarışında birçok farklı yaklaşım göz ardı edildi. Bu konu üzerine bazı yazılar kaleme alıp internet sitemde yayınladım. Virüsün etkisini azaltmaya, bulaşmayı engellemeye yardımcı olacak doğal ürünler aradım. Bu ürünlerin birçoğunu, klinik uygulamamda kullandım. Şu ana kadar gördüğüm sonuçlardan çok memnunum. Tabii ki bu kontrollü veri değil. Tedavi ettiğim hastalardan edindiğim tecrübe. Çörek otu bunlardan biri. Güney Asya kökenli bir baharat olan zerdeçal yani kurkumin bir diğeri. Kırmızı üzümde bulunan resveratrolu da eklemek gerekir. Bunların hepsi, önemli antiinflamatuvar, antiviral ve koruyucu etkilere sahip. Aşı ve doğal tedavinin ikisine de ihtiyacımız olacak. Aşıların, virüsün bulaşıcılığını durdurup durdurmadığını bilmiyoruz. Bu durum aşılarla ilgili en büyük sorunlardan birini oluşturuyor. Verileri yayınlanan aşılar, insanların hastalanmamasını, hastaneye düşmemelerini sağlıyor ve hayatlarını kurtarıyor. Buraya kadar harika. Ancak bu aşıların, virüsün bulaşıcılığı konusunda etkili olup olmadığını bilmiyoruz. Bu meselenin, 2021 yılının ilerleyen aylarında çözülmesini umut ediyorum. Doğal ürünler de bu sürecin bir parçası.”

Continue Reading

SAĞLIK

Yeni bir mutasyon daha!

Published

on

Kaliforniya’da Covid-19’un daha tehlikeli yeni bir türünün bulunduğu iddia edildi.

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde yeni tip corona virüsün ( Covid-19) daha bulaşıcı ve tehlikeli bir türünün tespit edildiği öne sürüldü.

Kaliforniya San Francisco Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı yeni bir araştırmada, Covid-19’un daha fazla bulaşıcı ve şiddetli hasta edici yeni bir varyantının bulunduğu belirtildi.

Söz konusu araştırma ekibinin, 1 Eylül 2020-29 Ocak 2021’ta eyaletin 44 bölgesinden 2 bin 172 test örneği üzerinde yaptıkları inceleme sonucu Covid-19’un yeni türüne rastladıkları kaydedilen araştırmada, “B.1.427/B.1.429” veya “20C/L452R” adı verilen yeni türün İngiltere ve Güney Amerika’da ilk kez ortaya çıkan Covid-19 varyantlarından farklı bir mutasyon modeli sergilediğine dikkat çekildi.

Araştırmanın yazarlarından Kaliforniya San Francisco Üniversitesi Laboratuvar Tıbbi Profesörü Dr. Charles Chiu, Fox Haber’e yaptığı açıklamada, bulgulardan dolayı endişeli olduğunu belirterek “Ancak şu an panik yapmıyorum. Bunu daha fazla araştırmalıyız” ifadelerini kullandı.

San Francisco halk sağlığı yetkilileri tarafından ön incelemesi devam eden araştırma sonucunun ileriki günlerde yayımlanacağı bildirildi.

Covid-19 bilgilerini derleyen John Hopkins Üniversitesi verilerine göre, Kaliforniya, 3 milyon 543 binden fazla vaka, 50 bine yaklaşan can kaybı ile ülkede salgından en fazla etkilenen eyalet konumunda bulunuyor.

Continue Reading

SAĞLIK

Covid-19’u yenen her beş kişiden biri 6 aydan daha uzun süreli saç dökülmesi yaşıyor

Published

on

Yeni tip corona virüs pandemisi nedeniyle tüm dünyada vaka sayısı 113 milyona yaklaşırken Covid-19’un uzun süreli etkileri ortaya çıkmaya devam ediyor. Çin’de yapılan yeni bir araştırma, Covid-19’u yenen ortalama her 5 kişiden birinin 6 aydan daha uzun süren saç dökülme problemi yaşadığını ortaya koydu.

Continue Reading

Trending