Connect with us

GÜNDEM

“Asgari ücretli 2021’e oranla 400 ekmek daha az alabiliyor”

Published

on

1 Eylül 2021’deki asgari ücretin 4 bin 970 TL, 1 Eylül 2022’deki asgari ücretin ise 9 bin 885 TL olduğunu söyleyen Barçın, “Anlatıyoruz, anlamıyorsunuz. Biraz da görsel kullanalım” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Devrim Barçın, Mecliste “Özel Sektör Çalışanlarının Alım Gücünü Düşüren, Türkiyeli Emekçileri Düşman Gören ve Devlette Kaçak İşçi Çalıştıran UBP, DP ve YDP’nin Ekonomi Politikaları” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

 

“Bu ülkede, alım gücü noktasında sicili temiz olmayan tek insan Ersin Tatar’dır”

İlk olarak Cumhurbaşkanlığı makamındaki Ersin Tatar’ın, bir pazar ziyareti sırasında, basın mensuplarına “Fiyatlar son derece makul, birçok aile refah içerisinde yaşıyor” açıklaması yaptığını anımsatan Barçın, şöyle devam etti:

“Hafızayı tazeleyelim. Alım gücü noktasında bu ülkede sicili temiz olmayan tek insan, Sayın Ersin Tatar’dır. Bu ülke tarihinde ilk kez Sayın Tatar’ın Maliye Bakanlığı döneminde asgari ücrete artış yapılmadı. 1 Ocak 2011’de 1300 TL olarak belirlenen asgari ücret, 2011 sonunda yüzde 14,72’lik hayat pahalılığına karşın artmadı. Kendisi o dönemde Maliye Bakanı idi. Alım gücü noktasında sicili temiz olmayan yegane kişi Sayın Tatar’dır. İnsanların aklıyla dalga geçercesine ‘fiyatlar son derece makul, birçok aile refah içerisinde yaşıyor’ gibi söylemlerle vatandaşın aklıyla dalga geçmeyi bırakması gerekiyor.”

 

Çantasından ekmek, makarna ve süt çıkarttı

1 Eylül 2021’deki asgari ücretin 4 bin 970 TL, 1 Eylül 2022’deki asgari ücretin ise 9 bin 885 TL olduğunu söyleyen Barçın, “Anlatıyoruz, anlamıyorsunuz. Biraz da görsel kullanalım” diyerek, çantasından ekmek, makarna ve süt çıkararak, 2021 ile 2022 asgari ücreti karşılaştırması yaptı.

 

“Asgari ücretli 2021’e oranla 400 ekmek daha az alabiliyor”

İlk olarak “En kutsal nimet, ekmek” diyerek ekmek fiyatlarından başlayan Barçın, “Bugün İstatistik Kurumu verilerine göre asgari ücretli 2021’deki maaşla karşılaştırıldığında 9 bin 885 TL ile 400 ekmek daha az alabiliyor. Çünkü ekmeğe yapılan zam yüzde 152, asgari ücretliye yapılan zam ise yüzde 98.”

 

“Asgari ücretli 2021’e oranla 352 paket daha az makarna alabiliyor”

Ekmeğin ardından çantasından makarna çıkaran Barçın, “Bugün asgari ücretli, Eylül 2021’e oranla 352 paket daha az makarna alabiliyor. Evine daha az makarna götürebiliyor” dedi.

 

“Asgari ücretli 2021’e oranla 90 litre daha az süt alıyor”

Çantasından son olarak süt çıkaran Barçın, “Bugün asgari ücretli, 2021 Eylül’e göre 90 litre daha az süt alabiliyor. Çünkü süte yüzde 134 zam yapılmış. Ama asgari ücrete yüzde 98’lik artış verilmiş. Bugün asgari ücretli, 4 bin 970 TL’yi arar duruma gelmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Meclis Başkanı, “iç tüzüğe aykırı” dedi, kaldırmasını talep etti

Öte yandan Barçın’ın çantasından çıkarttığı “görsellerin” iç tüzüğe aykırı olduğunu söyleyen Meclis Başkanlığına vekalet eden UBP Milletvekili Özdemir Berova, yazılı materyal ya da fotoğraf dışında herhangi bir görselin kullanılmasının yasak olduğunu ifade etti, “Bu görseller her ne kadar ‘masumane’ olsa da kaldırılmasını” talep etti.

Advertisement

GÜNDEM

YDÜ’den büyük bir başarı daha

Published

on

ODTÜ URAP’ın yayımladığı “Dünya Üniversiteler Sıralaması”nda, KKTC’nin en iyisi olan YDÜ, Türkiye genelinde ise en iyi 17’inci üniversite ve en iyi 2’inci vakıf  üniversitesi olarak yer aldı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın dünya genelinde 3 bin üniversiteyi değerlendirdiği “Dünya Üniversiteleri Sıralaması” açıklandı. Listede, Türkiye’den 115 üniversite yer alırken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise 3 üniversite listeye girdi.

1988’de Lefkoşa’da kurulan ve köklü bir geleneğe sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi; KKTC’nin açık ara en iyi üniversitesi olarak yer aldığı listede, Türkiye genelinde 17’inci olurken, özel üniversiteler arasında ise Koç Üniversitesi ile birlikte ilk ikide yer aldı.

URAP’ın son beş yıllık akademik performans verilerine dayanarak hazırladığı Dünya Üniversiteler Sıralaması, altı akademik performans göstergesine dayanıyor. Üniversitelerin; mevcut bilimsel verimliliğini, araştırma etkisini, son beş yıllık bilimsel verimliliğini, araştırma kalitesini ve uluslararası kabul görmesini ölçmeyi amaçlayan bu veriler ise son bir yıllık makale sayısı ile son beş yıllık atıf sayısı, toplam yayın sayısı, makale etki toplamı ve atıf etki toplamından oluşuyor. Araştırma, metodolojisi ile üniversitelerin imza attığı yayınların niceliğinin yanı sıra niteliğini ve etkinliğini de ölçüyor.

PROF. DR. İRFAN SUAT GÜNSEL: “ORTAYA KOYDUĞUMUZ VİZYONU BENİMSEYEREK; YÜRÜTTÜKLERİ BİLİMSEL PROJE, ARAŞTIRMA VE YAYINLARLA BU BAŞARIDA BÜYÜK PAY SAHİBİ OLAN BİLİM İNSANLARIMIZI TEBRİK EDİYORUM.”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde faaliyet gösteren URAP’ın son beş yıllık akademik performansları baz alarak Türkiye ve dünya üniversitelerini sıraladığı listede; Yakın Doğu Üniversitesi’nin KKTC’nin en iyi üniversitesi olurken Türkiye’de genelde 17’inci, vakıf üniversiteleri arasında ise ikinci sırada yer almasını değerlendiren Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Türk yükseköğretiminin ikinci vakıf üniversitesi olarak 1988’den bu yana oluşturduğumuz köklü gelenek, deneyim ve bilinçli bir stratejinin ürünü olan araştıran ve üreten üniversite vizyonumuzun sonuçlarının, bağımsız derecelendirme kuruluşları tarafından tescillenmesi son derece mutluluk verici” ifadesini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Ekim ayı sonunda, Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu tarafından da Türkiye ve KKTC üniversiteleri arasında ilk sırada yer aldığı ‘Bilgisayar Bilimleri’nde dünyanın en iyi ilk 175, ‘Mühendislik’te ise dünyanın en iyi ilk 200 üniversitesi arasında yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “Aynı listede ‘Eğitim’ alanında dünyada ilk 500’de yer alırken; ‘Klinik ve Sağlık’ alanında 501-600, ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Sosyal Bilimler’ alanlarında da dünyada 601- 800 bandında yer aldık. Bu sonuçlar, ODTÜ URAP’ın bu hafta açıkladığı verilerle birlikte; merkezine bilimsel üretimi, araştırmayı, geliştirmeyi, sanatı ve teknolojiyi alan eğitim vizyonumuzun yarattığı etkiyi net bir şekilde ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, bu başarıda en büyük payın bilimsel çalışmalarına Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde devam eden bilim insanlarının olduğunu vurgulayarak, “Ortaya koyduğumuz vizyonu benimseyerek; yürüttükleri bilimsel proje, araştırma ve yayınlarla bu başarıda büyük pay sahibi olan bilim insanlarımızı tebrik ediyorum” dedi

Continue Reading

GÜNDEM

Zerrin Üstel’den dayanışma örneği

Published

on

Başbakan Ünal Üstel’in eşi Zerrin Üstel, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Girne Özel Eğitim ve İş Eğitim Okulu’nu ziyaret etti. Üstel ziyaretinde, Sorumlu Öğretmen Özlem Dağlı Gökbulut’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı ve okulda incelemelerde bulundu.

Üstel burada yaptığı kısa konuşmada, okulda eğitim gören çocukların özel bireyler olduğunu hatırlatarak, toplum içinde eşit şekilde yer almalarının önemine işaret etti.

Üstel, özel bireylere daha güzel bir yaşam sunulabilmesi için elinden geleni yapacağını da kaydetti.

Üstel, okulda çocukların topluma kazandırılmasındaki ihtiyaçları gidermek için canla başla çalışan öğretmenlere de teşekkür etti ve “Onlara vereceğimiz eğitim ve öğretimle geleceğe hazırlamak hepimizin asli görevi olmalı” dedi. Çocuklarla sohbet de eden Üstel, daha sonra özel gün için hazırlanan gösteriyi izledi.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Hayat yüzde 114 daha pahalı

Published

on

İstatistik Kurumu, kasım ayı hayat pahalılığını yüzde 2,48 olarak açıkladı.

Verilere göre, 11 aylık enflasyon yüzde 86,14’e yükselirken, yıllık enflasyon ise yüzde 114.35 oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 5.26 ile ulaştırma ana grubunda gerçekleşti.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda yüzde 5.19, giyim ve ayakkabı ana grubunda yüzde 4.32, alkollü içecekler ve tütün ana grubunda yüzde 3.53, çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda yüzde 3.26, mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda yüzde 2.74, eğlence ve kültür ana grubunda yüzde 2.51, haberleşme ana grubunda yüzde 1.52, sağlık ana grubunda yüzde 1.37, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda yüzde 0.72, eğitim ana grubunda yüzde 0.53 artış yaşanırken, lokanta ve oteller ana grubunda yüzde 6.54 azalış yaşandı.

Endekste kapsanan 516 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 63 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş görüldü.

En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; yüzde 233.33 ile piyango bileti (TC), yüzde 104.99 ile marul ve yüzde 87.50 ile KKTC Devlet Piyangosu bileti olurken, en yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; yüzde 17.30 ile gollandro, yüzde 17.03 ile tek sandalye (kumaş kaplı) ve yüzde 16.90 ile brokoli şeklinde sıralandı.

2021 yılının kasım ayında enflasyon yüzde 5.52, yıllık enflasyon ise yüzde 27.39 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Facebook