Connect with us

GÜMDEN

Arıklı, KKTC Beynelmilel Nakliyeciler Birliği Heyetini kabul etti

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Hasan Dörtgazi başkanlığındaki KKTC Beynelmilel Nakliyeciler Birliği heyetini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, birliğin sektör ile ilgili aktardığı şikayet ve taleplerinde haklı olduğunu belirtti.

Bakan Arıklı, “umarım bir an önce hükümet kurulur da sektörün sorunlarını hep birlikte, bütünüyle çözmek için çalışmaya başlarız” dedi.

KKTC Beynelmilel Nakliyeciler Birliği Başkanı Hasan Dörtgazi kabulde, uzun zamandır sektörü olumsuz etkileyen sorunların çözümü için harekete geçilmesini beklediklerini ancak ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle bunun bir türlü gerçekleşemediğini belirtti.

Dörtgazi, sektörün sorunları ve taleplerini söyle sıraladı:

“İzin kurulunda nakliyecilerin bir temsilcisi olmasını istiyoruz. Bununla birlikte otobüs ve taksilerde feragatname ile izin devri yapılırken, kamyonlar için de bu uygulamanın hayata geçmesini istiyoruz. Sektörde haksız rekabetin önüne geçmek için daha fazla denetim yapılması ve uluslararası taşımacılık yapan araçlara Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından uygunluk belgesi verilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak filolarımızı yenileyebilmemiz için araç ithalatında vergi muafiyet veya teşvik sistemi getirilmesi konusunda talebimiz var.”

Dörtgazi ayrıca limanlarda vardiya sistemine geçilmesini, Girne-Lefkoşa Yolu’nda ağır vasıtalara kapalı olan Girne Katlı Kavşak ile St Hilarion Kavşağı arasındaki bölümün ağır vasıtalara açılmasını ve KKTC’deki uygulamalar nedeniyle Türkiye’de polis tarafından ceza kesilmesinin önüne geçilmesini talep etti.

SORULARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILIYOR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, sektörün sorunlarının çözümü için bakanlık olarak harekete geçeceklerini belirterek, gerekili mevzuat çalışmalarının yapılması için talimat verdi.

İzin Kurulunda taşımacıların temsil edilmesi için tüzük değişikliğine gidileceğini belirten Arıklı, feragatname yolu ile izin devirlerinin kamyonlar için de geçerli olmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Denetimlerin daha sık yapılacağının altını çizen Arıklı, taşımacılık yapan araçların belli bir standartta olması gerektiğini, uluslararası taşımacılık yapacak olanlara Bakanlık tarafından uygunluk belgesi verilmesini uygulamaya geçireceklerini söyledi.

Yeni araçların ithaline vergi muafiyeti veya teşvik getirilmesi ile birlikte gümrükte vardiya sistemine geçiş konularındaki talepleri ilgili bakanla görüşeceklerini belirten Arıklı, “Araçların belirlenenin üzerinde yük taşımalarının önüne geçmek için çip takılacak. Bu çip sayesinde araca kaç ton yük yüklendiğini görebileceğiz. Bu anında denetim getirirken aynı zamanda büyük maliyetlerle yapılan yollarımızın aşırı yüklü araçlar tarafından bozulmasının da önüne geçmiş olacağız” dedi.

Bakan Arıklı, yakın gelecekte Ankara’da T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüşeceğini ve taşımacılık sektörünün, Türkiye ile alakalı ilettiği konuları bu görüşmede ele alacaklarını sözlerine ekledi.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜMDEN

Vakıflar, Birkan Uzun anısına burs veriyor

Published

on

Vakıflar İdaresi, 2021-2022 eğitim yılında üniversite öğrencilerine yönelik Birkan Uzun anısına burs veriyor. Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, “Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır” dedi
Birkan Uzun anısına 2021-2022 eğitim yılında Üniversite öğrencilerine yönelik verilmesi uygun görülen burs niteliklerinin çağrısı Evkaf tarafından duyuruldu.

Toplamda 3 kişilik kontenjana sahip olan burs, KKTC vatandaşlığı bulunan öğrencilere hizmet etmeye hazır hale getirildi.

Birkan Uzun bursunu almaya hak kazanan ve 8,5 ortalamaya sahip olan üç öğrenciden her birine lisans eğitimleri süresince yılda üç asgari ücret olacak şekilde destek sağlanacak. Burs kazanma hakkına sahip olmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki koşulları da yerine getirmesi gerekiyor. Bu koşullar;

– KKTC Ortaöğretim Kurumlarından mezun ve Yüksek Öğretime kabul almış olmak,

– Sporcu veya sivil toplum örgütlerinde gönüllü faal çalışmalar yapmış olmak, (İlgili Sivil Toplum Derneğinin referans yazısı da gerekmektedir),

– Kişinin Birkan Uzun bursuna başvuru nedenlerini ve kişisel amaçlarını da içeren bir yazı ile birlikte başvurması.

Bahsedilen tüm koşulların ve belgelerin tam olması halinde değerlendirme hakkı kazanan öğrenciler 20 Temmuz 2022 tarihine kadar başvurusunu hazırlayacağı mektup ile birlikte Kıbrıs Vakıflar İdaresine sunarak müracaat hakkı elde edecek.

Sonuçlar KVİ’nin belirleyeceği 3 üye, Birkan Uzun’un ailesinden belirlenen 1 üye ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı’nın daire müdürleri arasından belirleyeceği 1 üye tarafından değerlendirmeye alınıp karar verilecek. Yapılacak olan değerlendirmede eşitlik bulunması halinde anne veya babası hayatta olmayan öğrencilere öncelik hakkı sunulacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Benter, Birkan Uzun ile vefatından önce de görüştüklerini ve Birkan’ın ulaşmak istediği hedeflere yardım edebilmek adına Evkaf’ın her zaman yanında olduğunu belirtirken hedefleri için bu kadar çaba gösteren bir gencin gelecek nesillerimize de örnek teşkil etmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Nice Birkan’lar yetiştirmek adına böyle bir çalışmada yer almak Evkaf olarak bizim için bir gurur kaynağıdır. Bu nedenle hem Birkan’ın anısını yaşatmak hem de gençlerimize örnek teşkil edecek yollar oluşturmak artık bizim görevimizdir.” Birkan kısa hayatında çok değerli işler başararak göstermiştir ki “Hedeflerimizi yüksek tutarsak ve çok çalışırsak başaramayacağımız iş yoktur.” sözlerini söyledi.

Continue Reading

GÜMDEN

“Türkiye bize dayatmıyor, refah için imzalıyoruz”

Published

on

Mecliste Ekonomik Protokol ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Sunat Atun, “Türkiye bize bir takım koşullar dayatmıyor” dedi, gelirleri artırmanın ve giderleri kontrol altına almanın gerektiğini söyledi.
CTP Genel Başkanı Erhürman’a yanıt vermek için kürsüye çıkan Atun, “Biz bu anlaşmaları KKTC ekonomisinin daha da gelişmesi, ülkemiz insanının refahının daha da gelişmesi için imzalıyoruz” dedi.
Atun, “Anlaşma ile bütçemizin % 25’i kadar hibe, bütçemizin % 8’i kadar kredi sağlanacak” diye konuştu.
Maliye Bakanı Sunat Atun, TC-KKTC arasında yıllardır protokoller imzalandığını, kendi iç kaynaklarını başka bir ülkeye kullandıran bir ülkenin de bunun için bazı koşullar öngördüğünü, bunların dayatma olmadığını savundu
Atun, “Sayın Erhürman, siz Recep Akdağ ile 2016 protokolünün bağı olarak 2018 yılında bir anlaşma imzaladınız. Bu anlaşmanın girişinde de ‘2018 yılında TC kaynaklarından KKTC’ye sağlanan hibelerin kullanımına ilişkin protokoldür’ yazıyor. Bir iktisatçı olarak benim gözümde bu anlaşma 2016 yılında imzalanan TC-KKTC protokolüne tam manasıyla bağlayıcıdır. Kaynak kullanım anlaşmasıdır” dedi.
Yıllardır TC ile anlaşmalar imzalandığını, kaynağını kullandıran ülkenin de bunu kendi iç gelirlerinden oluşturduğunu söyleyen Atun, kendi ülkesine ait kaynakları kullandırırken de bir takım koşullar getirdiğini kaydetti.
Atun, “Bu koşullar dayatma değildir. Temel mesele ülkenin sürdürülebilir mali ekonomik bir yapıya sahip olabilmesidir. Yani ülkenin kendi gelirleriyle kendi giderlerinin karşılanması amaçlanmaktadır. Hedef, gelirleri artırmak giderleri de kontrol altına almaktır” dedi.

Continue Reading

GÜMDEN

Dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor

Published

on

KKTC’de serbest piyasada dolar 16,20 liradan, sterlin 20,30 liradan işlem görüyor.

Serbest piyasada, saat 12.00 itibarıyla 16,03 liradan alınan dolar 16,20 liradan satılıyor. 17,16 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 17,34 lira olarak belirlendi.

Sterlin ise 20,00 liradan alınıp, 20,30 liradan satılıyor.

Continue Reading
Advertisement 

Facebook