Connect with us

GÜNDEM

Arıklı, KKTC Beynelmilel Nakliyeciler Birliği Heyetini kabul etti

Published

on

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Hasan Dörtgazi başkanlığındaki KKTC Beynelmilel Nakliyeciler Birliği heyetini kabulü sırasında yaptığı konuşmada, birliğin sektör ile ilgili aktardığı şikayet ve taleplerinde haklı olduğunu belirtti.

Bakan Arıklı, “umarım bir an önce hükümet kurulur da sektörün sorunlarını hep birlikte, bütünüyle çözmek için çalışmaya başlarız” dedi.

KKTC Beynelmilel Nakliyeciler Birliği Başkanı Hasan Dörtgazi kabulde, uzun zamandır sektörü olumsuz etkileyen sorunların çözümü için harekete geçilmesini beklediklerini ancak ülkedeki istikrarsızlık nedeniyle bunun bir türlü gerçekleşemediğini belirtti.

Dörtgazi, sektörün sorunları ve taleplerini söyle sıraladı:

“İzin kurulunda nakliyecilerin bir temsilcisi olmasını istiyoruz. Bununla birlikte otobüs ve taksilerde feragatname ile izin devri yapılırken, kamyonlar için de bu uygulamanın hayata geçmesini istiyoruz. Sektörde haksız rekabetin önüne geçmek için daha fazla denetim yapılması ve uluslararası taşımacılık yapan araçlara Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından uygunluk belgesi verilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak filolarımızı yenileyebilmemiz için araç ithalatında vergi muafiyet veya teşvik sistemi getirilmesi konusunda talebimiz var.”

Dörtgazi ayrıca limanlarda vardiya sistemine geçilmesini, Girne-Lefkoşa Yolu’nda ağır vasıtalara kapalı olan Girne Katlı Kavşak ile St Hilarion Kavşağı arasındaki bölümün ağır vasıtalara açılmasını ve KKTC’deki uygulamalar nedeniyle Türkiye’de polis tarafından ceza kesilmesinin önüne geçilmesini talep etti.

SORULARIN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILIYOR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Arıklı, sektörün sorunlarının çözümü için bakanlık olarak harekete geçeceklerini belirterek, gerekili mevzuat çalışmalarının yapılması için talimat verdi.

İzin Kurulunda taşımacıların temsil edilmesi için tüzük değişikliğine gidileceğini belirten Arıklı, feragatname yolu ile izin devirlerinin kamyonlar için de geçerli olmasını sağlayacaklarını ifade etti.

Denetimlerin daha sık yapılacağının altını çizen Arıklı, taşımacılık yapan araçların belli bir standartta olması gerektiğini, uluslararası taşımacılık yapacak olanlara Bakanlık tarafından uygunluk belgesi verilmesini uygulamaya geçireceklerini söyledi.

Yeni araçların ithaline vergi muafiyeti veya teşvik getirilmesi ile birlikte gümrükte vardiya sistemine geçiş konularındaki talepleri ilgili bakanla görüşeceklerini belirten Arıklı, “Araçların belirlenenin üzerinde yük taşımalarının önüne geçmek için çip takılacak. Bu çip sayesinde araca kaç ton yük yüklendiğini görebileceğiz. Bu anında denetim getirirken aynı zamanda büyük maliyetlerle yapılan yollarımızın aşırı yüklü araçlar tarafından bozulmasının da önüne geçmiş olacağız” dedi.

Bakan Arıklı, yakın gelecekte Ankara’da T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile görüşeceğini ve taşımacılık sektörünün, Türkiye ile alakalı ilettiği konuları bu görüşmede ele alacaklarını sözlerine ekledi.

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

GÜNDEM

Liman’da Ziynet Sali coşkusu

Published

on

Pop müziğin sevilen isimlerinden Ziynet Sali, memleketi Kıbrıs’ta hayranları ile hasret giderdi. Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Liman Hotel By Merit’te sahneye çıkan Ziynet Sali, büyük ilgi gördü. Sevilen şarkılarını ve hayranlarından da gelen istek şarkıları seslendiren sanatçı, performansı ile konukları coşturdu. Dillerden düşmeyen hit şarkıları, sahne coşkusu ile büyük beğeni toplayan Sali, kendisini dinlemeye gelen sevenleriyle şarkı aralarında keyifli sohbetler yapmayı da ihmal etmedi. Misafirlerin büyük beğenisini toplayan Ziynet Sali, bir Kıbrıs’lı olarak Girne’de olmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu dile getirdi.

Continue Reading

GÜNDEM

“7.5 Milyon Euro’nun karşılığında ne verildi?”

Published

on

İş insanı Zeki Ziya, ülkede tartışma konusu olan “Mavi Girne Havayolu” hakkında “KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi

 

 

 

 

İş insanı Zeki Ziya, Gündem Kıbrıs Web TV’de Çiğdem Aydın’a çok önemli açıklamalarda bulundu…

Kıbrıslı Türk İş insanı Zeki Ziya, son günlerde tüm ülkenin tartıştığı “Milli havayolu Mavi Girne Havayolu” hakkında görüşlerini dile getirdi.

Ziya, “Mavi Girne Hava yolu hakkında yapılan açıklamalar yeterli değildir. Milli kelimesinin tanımının ne olduğunu sormak lazım. Mevcut şirketler milli değil mi? Öncelikle bu milli tanımından vazgeçmek gerekiyor. Bir havayolu şirketinin hangi ülkenin havayoluna kaydı varsa o ülkenin havayoludur. Türkiye Cumhuriyetinin diğer havayolu şirketleri gibi bu da Türkiye’nin şirketidir. Bu ancak bir iştirak olarak tanımlanabilir bunun başka bir açıklaması yoktur. Eğer buradan bir hisse alıyorsanız bunun iştiraki olur. Yapılan açıklamalara göre KKTC’ye yüzde 25 hisse verilmiştir. 30 milyonluk bir şirketten 7,5 milyon Euroluk bir karşılıktır. Bu hisse neye karşılık verildi? Bunun açıklanması topluma bir borçtur” dedi.

Ziya, “Bu ülkeye yeni havayolu şirketleri kesinlikle girmelidir. Rekabetin artması uçak bileti fiyatlarına yansır ve bu sonrasında topluma yansır. Rekabet bu topluma fayda sağlar ama rekabet ortamı yaratırken birine ayrıcalık tanımamak gerekir” ifadelerini kullandı.

Havacılık sektörünün çok büyük yatırımlar gerektirdiğinin altını çizen Kıbrıslı Türk iş insanı Zeki Ziya, “Piyasadaki oyunculardan biri senin şirketini yönetecekse bu iş olmaz. Bir şirketin kurulup devam etmesi için 2 yıllık zarar finansman kaynağını da belirlemeniz gerekir. Daha önce bizim iş insanlarımız bir şirket kurmaya niyetlendi ancak THY yöneticileri ile yapılan toplantıda dediler ki 2 yıl 65 milyon dolar zarar bütçesi olması gerekir.  Bunu duyunca çil yavrusu gibi dağıldılar. Şimdiki şirket de sıfırdan girecek ve piyasada yer sağlamak için mücadele edecek. Şirketi başlatmak için harcayacağınız para 30 milyon Euro civarında bir paradır. Bu işin devamı için eşit şartlarda mücadele edecekseniz eğer 150-200 milyonluk Euroluk bir zarar bütçesini karşılamanız gerekir. Eğer yüzde 25 bir hisseniz varsa, bu da 50 milyon Euro’luk bir ücrete denk gelir. Devlet olarak bunu nasıl ödeyecekseniz? Eğer siz bu şirkete bir ayrıcalık tanırsanız, piyasadaki diğer şirketler rekabet kuruluna gider” uyarısında bulundu.

‘Kaynak yok’ söylemlerini eleştiren Zeki Ziya, inşaat sektöründen çarpıcı bir örnek verdi, ‘tek bir şirketin devlete olan vergi borcu 45 milyon sterlindir’ dedi.

Ziya şöyle devam etti:

” ‘Bizim bütçe açığımız var’ diyorlar. Sadece satılan malların tapularından alacakları harçlar, bütçe açığını 10 katıyla karşılar. Bu ülkede şirket vardır, bölgesinin en büyük satıcılarındandır. 7- 8 bin konut satmıştır, 2 bin tanesinin borcu bitmiştir, Buna rağmen bırakın tapu vermeyi, tapu vermek için müracaatı yoktur Tapu Dairesi’ne. Bunun hesabını yaptım verdim. Tek bir şirketin 2 bin konut üzerinden devlete ödemesi gereken tapu harcı, KDV ve stopaj olarak borcu 45 milyon sterlindir. Adam devlete ödemediği 45 milyonla adayı satın almaya çalışır ve Kıbrıslı değildir bu insanlar. Sonradan vatandaşlık verilmiş başka ülke vatandaşlarıdır. Bu başlı başına bir konudur. Müteahhitlerin kendi hesaplamaları tüm herşey toplandığında 950 milyon sterlin civarındadır. Sizin bütçeniz nedir? Sizin paranız orada durur ne almıyorsunuz? Ülke uçar bu paralarla. Ama ülke alacağına sadece şahıslar uçar. Alın size kaynak, hadi hodri meydan.”

Continue Reading

GÜNDEM

3 Yasa tasarısı geri çekildi

Published

on

Cumhuriyet Meclisi gündemine sunulan ve Resmi Gazete’nin 23 Eylül tarihli sayısında yayımlanarak halkın bilgisine getirilen üç yasa tasarısı geri çekildi.

Resmi Gazete’nin dünkü duyuruya göre Vergisi (değişiklik) Yasa Tasarısı, Şans Oyunları Vergisi (Değişiklik) Yasa Tasarısı ve Şans Oyunları (değişimlik) Yasa Tasarısı Başbakanlığın 24 Eylül 2022 yönetmeliği ile İçtüzüğün 88’inci üzerinden geri çekim görüntüleri.

Continue Reading

Facebook