Connect with us

GÜNDEM

Arıklı: Herkes taşın altına elini koymalı

Published

on

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, hem ekonomi, hem de pandemi krizini ortadan kaldırabilmek için muhalefetle iktidarın iş birliği yapması, aynı zamanda sivil toplum örgütlerinin de yardım etmesi gerektiğini söyledi. Arıklı, “Aksi takdirde ben kurtulayım da diğer sektörler batsın düşüncesi içinde olursak, ülkeyi hep birlikte batırırız” dedi.
Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, Cafer Gürcafer başkanlığındaki İnşaat Müteahhitleri Birliği Yönetim Kurulu’nu kabul etti.
GÜRCAFER: “KISA DÖNEMLİ EKONOMİ MODELLERİ İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLAMAK İSTİYORUZ”
Kabuldeki konuşmasında, nezaket ziyaretlerine Ekonomi Bakanlığı’ndan başlamak istediklerine işaret eden Cafer Gürcafer, ziyaretlerinin ekonominin durumuyla ilgili bir mesaj mahiyetinde olduğunu söyledi.
Pandemi süreci atlatılmış gibi bir algı oluştuğunu belirterek, aşının çıkmasıyla birlikte hem toplumda, hem dünyada bir umut belirdiğini ifade eden Gürcafer, ancak önlem alınmazsa ekonomi açısından olumsuz yansımaların görülebileceği bir sürece girildiğine dikkat çekti.
Gürcafer, önümüzdeki dönem doğru yönetilemediği takdirde, kapanma döneminde yaşanan sıkıntıların kat kat üzerinde sıkıntılar yaşanacağını vurguladı.
Cafer Gürcafer, “Biz bunun farkındayız. Bir an önce harekete geçerek, pandemi merkezli veya pandemi ekonomisi denilen kısa dönemli ekonomi modelleri için çalışmaya başlamak istiyoruz” dedi.
Orams Davası ile birlikte Annan Planı sonrasında sektörün yaşadığı krize işaret ederek, inşaat sektörünün diğer sektörlere nazaran biraz daha tecrübeli olduğunu ifade eden Gürcafer, o dönemde 25-30 bin civarında yarım kalan inşaat olduğunu anımsattı.
Gürcafer, o dönemdeki kriz sonrasında daha kurumsal bir yapıya evrilen inşaat sektörünün şu an yaşanan krizde daha dayanıklı bir duruş sergilediğini belirtti.
İnşaat sektörünün şu andaki durumunun iyi olduğunu kaydeden Gürcafer, “Ancak bizi bekleyen süreç çok kötü bir süreçtir. Bu nedenle başta Ekonomi Bakanlığı bizim için çok önemli” şeklinde konuştu.
Gürcafer, bir an önce Ekonomi Bakanlığı ile kolları sıvayıp, önümüzdeki dönemde kısa vadeli ekonomik planlamayı başlatmak istediklerine vurgu yaptı. Gürcafer, “Dayanabilecek son noktaya kadar dayandık. Gelinebilecek son noktaya kadar geldik. Olabildiğince sarsılmadan, dik durmaya çalıştık. Ama gelinen nokta daha fazla sürdürülebilir değildir. Siyasetin, hükümetin dokunuşuna ihtiyaç duymaktadır” ifadelerini kullandı.
Gürcafer, son olarak Başbakan Yardımcısı Arıklı’ya başarılar dileyerek, bir an önce güvenoyu alınması ve çalışmaya başlanması temennisinde bulundu.
ARIKLI: “HERKES TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI”
Başbakan Yardımcısı Erhan Arıklı da, öncelikle ziyaretinden dolayı heyete teşekkürlerini sundu. Müteahhitler Birliği’nin ülke ekonomisinin en önemli sektörü olan inşaat sektörünün lokomotifi konumunda olduğunu belirten Arıklı, ekonomiye çeki düzen verirken birliğin, bilgi, tecrübe ve tavsiyelerine ihtiyaçları olacağını kaydetti.
Pandemi sürecinin ekonomiyi çok kötü bir duruma getirdiğine dikkat çeken Arıklı, kötü durumdan kurtulmak için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etti. 2021’i de büyük ölçüde kaybetme ihtimali olduğuna işaret eden Arıklı, 2021’i en az zararla atlatabilmek için çok acil önlemler alınması gerektiğini söyledi. Arıklı, “Piyasayı rahatlatmak, alım gücünü artırmak ama aynı zamanda da piyasayı ucuzlatmak gerekiyor” dedi.
Arkadaşlarının konuyla ilgili çalıştığını dile getiren Erhan Arıklı, yasaların kendilerine verdiği yetkileri kullanmak ve piyasayla çarşıyı denetleyebilmek için tedbirleri acil bir şekilde almaları gerektiğini vurguladı.
İnşaat sektörünün takriben 70 yan sektörü desteklediğini ifade eden Arıklı, birlik iyi durumda olduğunu söylese de, kendi ailesinin de içinde olduğu inşaat sektöründeki durumun çok da iyi olmadığını bildiğini ifade etti.
Satışların olmadığı yerde inşaat sektörünün çok da iyi durumda olmadığını belirten Arıklı, konuyla ilgili tedbir ve düşünce önerileri olduğunu kaydederek, güvenoyu aldıktan sonra neler yapılabileceğinin hep birlikte konuşulacağını söyledi.
Özellikle yasal önlemler alınması gerektiğinde muhalefetin hem desteğine, hem de tavsiyelerine ihtiyaçları olduğunu ifade eden Arıklı, “Bu konuda muhalefete, hükümet olarak elimizi uzattık. Gelin bu yıkıntıyı, bu ekonomik kaosu birlikte ortadan kaldıralım. Neticede bütün alternatifler denendi ve hükümet boşluğunu ortadan kaldırabilmek için en son ihtimal, en son alternatif buydu. Ve bunu kurmak zorunda kaldık” şeklinde konuştu.
Arıklı, içinde bulunulan hem ekonomik, hem de pandemi krizini ortadan kaldırabilmek için muhalefetle iktidarın iş birliği yapması, aynı zamanda sivil toplum örgütlerinin normal zamandaymış gibi davranmaması ve yardım etmesi gerektiğini söyledi.
Arıklı, “Aksi takdirde ben kurtulayım da diğer sektörler batsın düşüncesi içinde olursak, ülkeyi hep birlikte batırırız. Bu konuda sizin anlayışınıza güveniyorum. Eminim ki önümüzdeki süreçte güvenoyu aldıktan sonra tekrar bir araya gelip, somut veriler üzerinde konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

GÜNDEM

Azerbaycan’da, Karabağ’a “Büyük Dönüş” İçin Çalışmalar Sürüyor

Published

on

Azerbaycan’da, işgalden kurtarılan toprakların imarı ve yaklaşık 30 yıldır ata yurtlarından ayrı düşen insanların memleketlerine geri dönmesi için çalışmalar sürüyor.

Azerbaycan’da, işgalden kurtarılan toprakların imarı ve yaklaşık 30 yıldır ata yurtlarından ayrı düşen insanların memleketlerine geri dönmesi için çalışmalar sürüyor.
27 Eylül-10 Kasım 2020’de 44 gün süren savaşta topraklarını Ermenistan işgalinden kurtaran Azerbaycan’da, göçmenlerin ata yurtlarına dönme süreci olan “Büyük Dönüş” için yapılan faaliyetler bizzat Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimat ve denetimleriyle hayata geçiriliyor.
İşgalden kurtarılan bölgelerin imarı için 2021 devlet bütçesinden 2,2 milyar manat (1,29 milyar dolar) ayrıldı. Bu meblağ yetmezse devlet ek ödenek ayıracak.
Çalışmalara öncelikle Ermenistan güçlerinin işgal döneminde döşediği mayınları temizlemekle başlayan Azerbaycan yönetimi, eş zamanlı olarak bölgenin ilk altyapı projelerine de başladı.
İlk proje de ülkenin “kültür başkenti” ilan edilen Şuşa’ya iki yeni yolun yapılması oldu. Yapımlarında Türk şirketlerinin de yer aldığı yollardan birinin sonbahara kadar tam hazır olması planlanıyor.
Yol çalışmalarını, Fuzuli’de uluslararası havaalanının yapımına başlanması izledi. En ağır kargo uçakları dahil her türlü uçağın kullanabileceği şekilde inşa edilen havaalanının da sonbahara kadar hazır olacağı öngörülüyor.
Azerbaycan, sadece Fuzuli ile yetinmiyor, gelecek dönemde, işgalden kurtarılan Laçın ve Zengilan’da havaalanları inşa edecek. Ermenistan sınırında bulunan Zengilan’ın bölgenin lojistik merkezi haline dönüştürülmesi de Bakü yönetiminin planları arasında yer alıyor.
Zengilan’ın Ağalı köyü, bölgede imarı tamamlanan ilk köy olacak. Pilot proje olarak temeli atılan Ağalı köyü, “akıllı köy” konsepti ile inşa edilecek. Yıl sonuna kadar tamamlanması planlanan köye yaklaşık 1000 kişi yerleştirilecek.
Azerbaycan yönetimi kent bazında ise ilk olarak Ağdam’ın yeniden kurulmasını planlıyor. İşgal döneminde Ermeni güçlerce tahrip ve talan edilerek adeta bir “hayalet kent”e dönüşen Ağdam, yaklaşık 3 yıl sonra 50 binden fazla kişinin yaşayacağı modern bir kent olacak.
Ülke yönetimi bölgenin “yeşil enerji” bölgesi olması için de yatırımlar yapacak. Bu kapsamda Kelbecer ve Laçın’da rüzgar enerjisi, Zengilan ve Cebrayıl’da ise güneş enerjisi santralleri inşa edilecek.
Azerbaycan hükümeti, işgalden kurtarılan bölgelerin imarında dost ve kardeş ülkelerin yatırımcılarının, özellikle de Türk şirketlerinin yer almasını bekliyor.

Continue Reading

GÜNDEM

Gürcafer: Bu süreçte elimizden gelen gayreti ortaya koymalıyız

Published

on

Gürcafer, Zirve Kıbrıs’ta dün Bâlâ Kayadelen’in konuğu olarak EÖP’ün Ankara temaslarını anlattı, ülkenin gündemine dair yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği (KTİMB) Başkanı Cafer Gürcafer, Zirve Kıbrıs’ta dün Bâlâ Kayadelen’in konuğu olarak EÖP’ün Ankara temaslarını anlattı, ülkenin gündemine dair yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Gürcafer, Covid-19 pandemisinin KKTC’de erken fark edildiğini ve sağlık önlemleri çerçevesinde uzun süren bir kapanma ile salgının Mart 2020’de önünün alındığını kaydetti.

Ancak, sonrasında çok doğru öngörülerle hareket edilmediğini kaydeden Gürcafer, gelinen noktada sıfırın tükendiğini belirtti.

Gürcafer, “Gerek muhalefet gerekse tüm paydaşlarla bir araya gelinip, birlikte karar alınmalı ve bu kararlar birlikte uygulamaya konulmalıydı. Ancak sanırım biraz ego ön plana çıktı ve biz bunu başaramadık. Geldiğimiz noktada da artık sıfırı tükettik. İnsanların ‘ak akçe kara gün dostudur’ misali birikmişleri vardı, ilk kapanmanın olduğu dönemde, bu birikimler kullanılarak bugüne kadar geçim idame ettirildi. Bugünün dünden farkı, o kötü gün için ayrılan birikimler de tüketilmiş noktadır. İşsizlik kendini çok daha fazla hissettirmeye başladı” dedi.

Süreçte avantajların değerlendirilip ekonominin doğru planlanmadığını ifade eden Gürcafer, “Evet, bir çaresizlik var. Bizim dünyaya kıyasla çaresizliğimiz daha fazladır. Çünkü bizim Merkez Bankamız yoktur, para basamayız. Bu bir dezavantajdır ama küçük ve bir ada ülkesi olmak bir avantajdır. Bunları iyi analiz edip doğru düzgün öngörülerde bulunarak ekonomiyi planlama yoluna gitmedik. Süreci birlikte planlayıp, birlikte göğüslemedik” diye konuştu.

 

“‘Çok yakında aşılanıyoruz’ diyebiliriz”

Cafer Gürcafer, bugün devleti yöneten iktidar yapısına bakıldığında ‘size bakmayacağız, tencerenizi kaynatmanız konusunda bir projemiz yok, katkımız da olmayacak. Alacaklarımızı da almaya devam edeceğiz. Çünkü biz de bunları sizden alarak kendi ihtiyaçlarımızı karşılayacağız’ şeklinde bir görüntünün olduğunu belirtti.

Böyle bir yapı varken akıl, ekonomik örgütlerin “devletten bir şey beklememeliyiz” gerçeğini kabullendiğini ve “kendi başımızayız ve bunun için neler yapabiliriz” konusunu konuştuğunu söyleyen Gürcafer, “Yaptığımız çalışmalar çerçevesinde ortaya çıkan netice ise aşı kilittir” dedi.

Bugün KKTC’de 10 binlerce insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu dile getiren Cafer Gürcafer, daha kötüsünün olmaması için çaba sarf etmek gerektiğini söyledi.

Gürcafer, “Ama çok fazla çaba sarf eden yok, çaba sarf edenleri de eleştiren çok. Bu şekilde bir yere varamayız. Bu dönem birbirimizi kaldırıp, kaldırıp yere vurma dönemi değil, tüm farklılıklarımızı bir kenara bırakıp, birlikte mücadele etmemiz gereken bir dönemdir” diye konuştu.

KTİM Başkanı Gürcafer, Başbakan Ersan Saner’in “önümüzdeki 2 ay içerisinde 20 yaş üstündeki nüfusu aşılamayı hedefliyoruz” açıklamalarına da işaret ederek aşı ile ilgili birtakım gelişmeler olduğuna vurgu yaptı.

Gürcafer, “Tahmin ederim ki geldiğimiz nokta artık o kadar da kötü değil. Sanırım aşı ile ilgili birtakım gelişmeler var. Sayın Başbakan da sinyalleri verdi. Zaten EÖP’ün Ankara ziyaretinde de bu hususta bir takım şeyler netleşmişti. ‘Çok yakında aşılanıyoruz’ diyebiliriz” şeklinde konuştu.

 

“Tehdit altındayız. Bu süreçte elimizden gelen gayreti ortaya koymamız lazımdır”

Gürcafer EÖP’ün Ankara temaslarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

KTİMB Başkanı, EÖP Dönem Sözcüsü Cafer Gürcafer, ziyaret çerçevesinde TC. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile KKTC ekonomisinin pandemi dönemi ve sonrasında nasıl ayağa kaldırılabileceği ve sürdürülebilir bir yapıya nasıl kavuşturulabileceğini konuştuklarını ve çok verimli bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Gürcafer, Ankara temasları çerçevesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Ankara Ticaret Odası ve Türkiye Müteahhitler Birliği ile de bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Gürcafer, Ankara’daki bu STÖ’ler ile yaptıkları görüşmede KKTC’nin sürdürülebilir sosyal ekonomik ve sağlıklı bir yapıya kavuşturulabilmesi için neler yapılabileceğinin masaya yatırılması gerektiğini konuştuklarını kaydetti.

TC. Karayolları ve TC. Sanayi Bakanlığında da birer toplantı gerçekleştiğini söyleyen KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer, tüm görüşmelerde doğru ifade edebilme fırsatı bulduklarını, aşı konusunda öngörülerinin ve önerilerinin kabul ve destek bulduğunu ifade etti.

Gürcafer, şunları aktardı: “Bizim dediğimiz şuydu; ‘kapatın, kaynaklarınızın tümünü ortaya koyun, bizim de varsa imkanlarımız biz de koyalım. Bu savaş döneminde hane halkına göre bir adil katkı dağılım yapalım. Devlet olarak ihtiyaç olan parayı gidi, borçlanın’ Tabi bu hem hükümetin hem de küresel ekonomi patronlarının işine gelmezdi.

Neticede yanlış yönetildi ama geldik tünelin ucuna. ‘Tünelin ucunda ışık görünüyor ve dünya, ekonomik olarak aldığı yaraları sarmak için program yapıyor. Biz de plan programımızı yapalım dedik. Bu işin yolu, kilit aşıdır. Bize olanak sağlayın, paramızı verelim, alalım toplum için veya siz gidin Türkiye’ye bunun doğrusunu anlatın ve bu aşıları erken almamızı sağlayın’ dedik. Biz bu görüşmeleri yaparken TC. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve ekibinin geleceği bilgisini aldık, buna umut bağladık. Sayın Oktay ve ekibi geldi, yollar ile ilgili yatırımların başlayacağına ilişkin açıklamalar yapıldı. Aşı ile ilgili ‘merak etmeyin Türkiye Cumhuriyeti sizi yarı yolda bırakmaz’ dendi. Söyledikleri de doğruydu ama bizim anlatılmasını istediğimiz bu değildi. Çok daha kapsamlı, detaylı bir sunum yapılmasıydı olmadı. Olmayınca biz görüşme talep ettik.

Birkaç gün içinde randevu verildi gittik. Çok faydalı toplantılar yaptık. Görüyorum ki bizim gidişimizi abuk sabuk eleştirilerle yıpratmaya çalışanlar var. Şu anda içerisinde bulunduğumuz süreç her saniye hepimizin ailesinin hayatını tehdit eden bir süreçtir. Bu süreçte elimizden gelen gayreti ortaya koymamız lazımdır.”

Continue Reading

GÜNDEM

3 Gün yağmur var!

Published

on

Meteoroloji Dairesinin 8 Mart’a kadar olan tahminlerine göre, havanın yarın parçalı çok bulutlu yer yer sağanak veya gökgürültülü sağanak, perşembe ise öğleye kadar yer yer sağanak; periyodun geriye kalan günlerinde ise az bulutlu olması bekleniyor.

Rüzgar, Kuzey’den zaman zaman kuvvetli, genelde ise orta kuvvette esecek.

En yüksek hava sıcaklığı, genellikle iç kesimlerde ve sahillerde 18- 21 derece, çarşamba

ise 14 – 17 derece dolaylarında seyredecek.

Continue Reading

Trending