Connect with us

GÜNDEM

Anastasiadis: BM parametreleri dışına çıkan fikirler kalıcı olmayacak

Anastasiadis, “BM parametreleri dışına çıkan fikirlerin kalıcı olmayacağı” şeklindeki iddiasını yineledi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “BM parametreleri dışına çıkan fikirlerin kalıcı olmayacağı” şeklindeki iddiasını yineledi.
Fileleftheros gazetesi: “Beşliye Olumlu Yanıt – Lute İlk Tur Temasları Konusunda Genel Sekreteri Bilgilendirecek” başlıkları altında verdiği haberinde, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un bölgedeki ilk tur temaslarını tamamladığını ve edindiği izlenimin, hiçbir tarafın beşli konferans yapılmasına karşı çıkmadığı yönünde olduğunu iddia etti.
Lute’un BM Genel Sekreterini bilgilendireceğini ve gayrı resmi beşli konferans konusunda olumlu yanıt vereceğini öne süren gazete, bu durumun ise, konferansın ocak ayı sonunda yapılacağı anlamına geldiğini savundu.
Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ise dün yaptığı açıklamada, BM parametreleri dışına çıkan fikirlerin kalıcı olmayacağı şeklindeki görüşünü yinelediğini belirtti.
Habere göre Anastasiadis dün, Çin, Mısır ve Ukrayna büyükelçilerinin güven mektuplarını kabul etti.
Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni Güney Kıbrıs Büyükelçisi Liu Yantao’nun güven mektubunu kabulü sırasında yaptı açıklamada Anastasiadis, “Gerçek anlamda bağımsız, egemen, garantilerden ve yabancı askerlerden arınmış bir devletin oluşması için BM Güvenlik Konseyi kararlarının öngördüğü gibi, uzlaşılmış temel olan iki toplumlu iki kesimli federasyon temelinde adanın yeniden birleşmesi hedefinden vazgeçmediklerini” ifade etti.
Anastasiadis, beşli bir konferansın gerçekleştirilmesinin, müzakere sürecinin yeniden başlaması temeline ilişkin tezlerin ve hedeflerin, sürece hakim olacak ortamın ve hayal edilen çözüm şeklinin kesin belirlenmesi adına tüm taraflar için hayati bir önem taşıdığına inandıklarını” da ifade etti.
Anastasiadis ayrıca, Türkiye’nin sözde “uzlaşmaz tutumunu değiştirmesi, tek taraflı ve kışkırtıcı eylemlerinden vaz geçmesi ve gerginliklerin ortadan kalkması adına yapıcı ve sonuç getirici şekilde çalışması için Çin’in de her türlü çabayı göstermesi” yönünde çağrıda bulundu.
Gazete, güven mektubunu sunan yeni Çin Büyükelçisi Liu Yantao’nun ise konuşmasında, “Kıbrıs’ın istikrarını ve barışını bozacak tek taraflı kışkırtma ve eylemlere karşı olduğunu” belirterek, BM Güvenlik Konseyi’nin kalıcı üyesi olarak Kıbrıs sorununa çözüm bulunması yönündeki desteğini sürdüreceklerini vurguladığını aktardı.
Habere göre Anastasiadis, Mısır’ın yeni Güney Kıbrıs Büyükelçisi Mohsen Hamza ve Ukrayna’nın yeni büyükelçisi Ruslan Nimchynskyi tarafından sunulan güven mektuplarını da törenle kabul etti.
Anastasiadis, Mısır’la ikili işbirliği ve yine Güney Kıbrıs-Mısır-Yunanistan arasındaki üçlü işbirliği konularına vurgu yaparken, Mısır Büyükelçisi Hamza ise, ülkesinin Kıbrıs sorununa ilişkin ilkelere dayalı değişmez tutumunu yineledi.
Habere göre Hamza ayrıca, bölgesel enerji güvenliği, iki ülke arasında ekonomik işbirliği ve ortak tatbikatlarla askeri işbirliği konularına da değindi.
PARTİLERDEN ÇAVUŞOĞLU’NUN AÇIKLAMALARINA YANIT
Gazete bir diğer haberinde ise, Rum siyasi partilerinin, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerine de yer verdi.
Habere göre AKEL dün konuya ilişkin açıklamasında, Çavuşoğlu’nun açıklamasının Kıbrıs sorununun, BM Güvenlik Konseyi kararlarıyla belirlenen müzakere ve çözüm temeline aykırı olduğunu belirtti.
Açıklamada, iki devletli çözüm modelinin hiçbir Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk tarafından kabul görmeyeceği iddia edilerek, Kıbrıslı Türklerin lideri federasyon yanlısı olduğu halde üç yıllık bir sürenin müzakeresiz heba edildiğini savundu.
DİKO partisinden yapılan açıklamada ise, “gevşek federasyon” söylemlerinin Türkiye’nin iştahını kabarttığını ve artık iki devletli çözümü savunmakta olduğu belirterek, Çavuşoğlu’nun Lute’la görüşmesi sonrasında iki devletli çözüm modelini resmen dile getirmesinin ise Türkiye’nin “yüzsüzlüğünü ortaya koyduğunu” öne sürdü.
EDEK’in açıklamasında ise, “Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin Kıbrıs’ı tamamen kendi topraklarına katmak hedefini doğrulayan sözlerinin kınandığı” kaydedildi  .

Continue Reading
Advertisement

Son haberler

TÜRKİYE3 saat ago

Sanatçı Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti.   Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin geçirdiği kalp krizinin ardından tedavi...

GÜNDEM5 saat ago

17 pozitif vaka

Son 24 saatte yapılan test sayısı 6164 olup, 12’si yerel 17 pozitif vakaya rastlanmış, 43 kişi taburcu edilmiştir. 2 kişi...

GÜNDEM6 saat ago

Rum hükümetinin sınıra dikenli tel çekmesi tepkilere yol açtı

Güney Kıbrıs’ta hükümetin, KKTC’den gelen göçmenleri engellemek için sınır bölgelerine dikenli tel çekmeye başlaması ara bölgede arazisi olan Rum çiftçiler...

GÜNDEM6 saat ago

Yağmur bekleniyor

Meteoroloji Dairesi, yarın yer yer hafif, perşembe günü de yer yer sağanak yağmur beklendiğini bildirdi. Meteoroloji Dairesi’nden yayınlanan 9-15 Mart tarihleri arasında...

GÜNDEM6 saat ago

TC Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Boris Johnson Kıbrıs meselesini görüştü

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Kıbrıs meselesini konuştu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip...

GÜNDEM6 saat ago

Taşımacıların eylemi sürüyor

Kıbrıs Türk Toplu Taşımacılar Birliği (KTTTB) pandemi nedeniyle çalışamadıklarından dolayı seyrüsefer, muayene, T izin belgesi ücreti, yıllık vergi, çalışanların sosyal...

DÜNYA7 saat ago

İngiltere’de endişe verici yeni bir mutasyon daha ortaya çıktı

İngiltere’de Güney Afrika ve Brezilya varyantlara benzer özelliklere sahip yeni bir mutasyon tespit edildi. Public Health England (PHE) tarafından yapılan...

GÜNDEM8 saat ago

“Hibenin tamamı yatırımlara gidecek”

Başbakan Ersan Saner, Türkiye ile imzalanan protokol uyarınca verilecek hibenin tamamının yatırımlara gideceğini, 750 milyon TL’nin savunmaya, 800 milyon TL’nin...

Mart 2021
PSÇPCCP
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Kategoriler