Connect with us

GÜNDEM

Altyapı Yatırımları Konusunda Yerli İş İnsanlarına Fırsat Verilmeli

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Resmiye Eroğlu Canaltay, liman ve diğer altyapı yatırımları konusunda yerli iş insanlarının önünü açacak reformların yapılması gerektiğini, bunu en iyi yapacak siyasi partinin Ulusal Birlik Partisi (UBP) olduğunu söyledi.

Sim TV’de yayınlanan “Serhat İncirli ile Günaydın Kıbrıs” programına katılan Canaltay, “Başbakanımız Faiz Sucuoğlu’nun söylediği gibi ülkeye yapılacak yatırımların önünü açabilecek tek parti UBP’dir” diyerek 23 Ocak’tan sonra yerli yatırımcının önünü açacak reformları hayata geçirilirken, ülkeye yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar için de bürokrasinin azaltılması gerektiğini belirtti.

Canaltay, Kalecik’te yük limanı yapılması, serbest limanın Mesarya’ya taşınması ve Gazimağusa Limanı’nın turizm limanına dönüştürülmesiyle ilgili düşüncelerin yeni olmadığını, bunun gerçekleşmesi için de devletin kasasından büyük paraların çıkması gerekmediğini ifade etti.

“Bu proje yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilebilir. İş insanlarımız ellerini taşın altına koymaya hazır. Bizim irada gösterip yatırımcılarımıza fırsat vermemiz lazım çünkü Ercan gibi bir kötü tecrübemiz var” diyen Canaltay, bir havalimanının sekiz yılda bitirilememesini sadece pandemiye bağlamanın yanlış olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuya çok önem verdiğini, yeni Ercan Havalimanı’nın 2022’nin yazında tamamlanmasının hedeflendiğini aktardı.

“ÜLKE İNSANINDA VİZYON EKSİKLİĞİ YOK”

Gemikonağı’na yat limanı yapılması ile ilgili bir soruya karşılık bölgenin turizm ürünleri ve üniversitesi ile büyük kalkınma potansiyeli olduğunu söyleyen Canaltay, “Bu konuda ülke insanında vizyon eksikliği olduğunu düşünmüyorum. Yeter ki iyi ekipler kurulsun ve iyi çalışmalar yapılsın. Bölgenin büyük kalkınma potansiyeli var. İnanç Turizmi açısından da çok önemli bir yer. Eğer önceliğimiz turizm ve tanınma ise bunları çok kolay başarabiliriz” dedi.

“SİHİRLİ DEĞNEK OLSA İLK SIRADA KARAYOLLARI VE DİJİTALLEŞME OLUR”

Bayındırlık ve Ulaştırma  Bakanı, “elinde sihirli değnek olsa ne yapmak ister?” şeklindeki bir soruya ise “karayolu ağını tamamıyla yenilemek ve ülkede dijitalleşmeyi gerçekleştirmek” karşılığını verdi.

Pandemi nedeniyle bütçenin sağlık harcamalarına aktarılmasının yol aydınlatmaları ve çizgilemeleri gibi projelerin yarım kalmasına neden olduğunu belirten Canaltay, “buna rağmen Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ile karayolu projelerinde ilerleme sağlandı. 2012’de ihale edilen Lefkoşa Kuzey Çevre Yolu ve İskele-Çayırova Yolu’nda 9 yıldır çözülemeyen kamulaştırma sorunlarını çözerek yolları trafiğe açtık” dedi.

“9 YILDIR ÇÖZÜLEMEYEN SORUNLARI ÇÖZDÜK”

Canaltay, Güzelyurt- Lefke Çevre Yolu’nun da 2012’de ihale edildiğini ve o günden bu yana çözülemeyen kamulaştırma sorunlarını iyi bir ekip kurarak ve mal sahipleri ile diğer paydaşlarla konuşarak çözdüklerini kaydetti. “Doğancı’dan Lefke’ye olan 7km’lik bölümün ihalesi tamamlandı. Yapımcı şirket araç gereciyle hazır bekliyor. Hava koşulları elverdiği zaman yolun yapım çalışmaları başlayacak” diyen Canaltay, ana arterlerin ve kavşakların aydınlatılması ilgili ihale dosyasının hazırlandığını, seçimlerin ardından ihaleye çıkılacağını ancak yol aydınlatmalarının tamamıyla Kıb-Tek’e devredilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

YILMAZKÖY-ÇAMLIBEL YOLU 2022 BİTMEDEN YAPILACAK

Canaltay, Yılmazköy-Çamlıbel Yolu’nun bu yıl içerisinde tamamlanmasının hedeflendiğini, Değirmenlik-Çatalköy (Girne dağ) Yolu’nun tamamlanması için çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi.

“Alsancak yolu” olarak bilinen Girne Bayı Çevre Yolu’nun ihale dosyalarının hazırlandığını, Başsavcılık’tan da olumlu görüş aldıklarını, Merkezi İhale Komisyonu’nun (MİK) ihaleyi açmasını beklediklerini ifade eden Canaltay, Lefke Mahkemesi ile ilgili projenin Ağustos 2021’de Eski Eserler Dairesi’ne gönderildiğini, binanın eski eser kapsamında olması nedeniyle dairenin MİK ile anlaşıp ihaleye çıkmasını beklediklerini kaydetti.

TOPLU TAŞIMACILIKTA STATÜKOYU YIKMAYA ÇALIŞIYORUZ

Bakan Canaltay, üzerinde çalıştıkları bir diğer önemli projenin toplu taşımacılık olduğunu, bakanlık bürokratları ile sektör temsilcilerinin Denizliye giderek oradaki modeli yerinde incelediklerini ancak yerel sektör içerisinde yerleşmiş statükoyu yıkmaya çalıştıklarının altını çizdi.

“Bizim bir şekilde sektöre kalite getirmemiz gerekiyor. Hem hatlara hem araçlara. Toplu taşımacılıkta çağı yakalayabilmemiz için sektör temsilcilerinin destek vermesi lazım” diyen Canaltay, bu konuyla ilgili büyük bir proje hazırlandığını, seçimlerin ardından uygulamaya konacağını aktardı.

“HALK UBP’YE GÜVENİYOR”

Canaltay, seyrüsefer ve muayene harçlarına getirilen ceza muafiyeti konusunda hükümetin karar aldığını ancak sistemdeki aksaklık nedeniyle uygulamaya çok geç girdiğini belirterek, “25 Ocak’a kadar süre uzatımı yapıldı. Bu sürenin daha da uzatılması için Bakanlar Kurulu’na önerge hazırladık” dedi.

Canaltay, “Halk UBP’ye yatırımcıyı desteklediği ve sözünün arkasında durduğu için güveniyor. Elimizi taşın altına koyuyoruz. 1976’dan beri en büyük parti olmanın yanında en güçlü parti olarak yolumuza devam ediyoruz. Halkını dinleyebilen bir partiyiz. Günahıyla sevabıyla yıllardır iktidardayız. Diğer partilerin de yaptığı görüldü. Başbakanımızın söylediği gibi yatırımların önünü açabilecek tak parti UBP’dir” diyerek sözlerine son verdi.

Continue Reading

Son haberler

GÜNDEM58 dakika ago

Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne bağlı Umut Eğitim ve Kültür Evi’ne bağış

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kariyer ve İşletme Kulübü, her yıl geleneksel olarak yaptığı yeni yıl çekilişlerinden elde ettiği geliri, Kanser...

DÜNYA2 saat ago

Japonya, Rusya toprakları üzerinde egemenlik iddiasında bulundu

Japonya Dışişleri Bakanı, Tokyo’nun Pasifik Okyanusu’ndaki güney Kuril Adaları’nın Japonya’ya ait olduğu iddiasından vazgeçmeyeceğini ve anlaşmazlığı çözmek için Moskova ile...

GÜNDEM2 saat ago

Omicron hızla yayılıyor: Son bir haftada 18 milyon vaka

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, COVID-19’un Omicron varyantı nedeniyle son bir haftada dünyada 18 milyonun üzerinde...

GÜNDEM2 saat ago

Bugün kış aylarının en soğuk günü

Kıbrıs’ta bugün sonbahar ve kış aylarının en soğuk günü… Sıcaklık mevsim normallerinin 7-8 derece altında seyrediyor. Selvili Tepe’den Girne Boğaz’a...

GÜNDEM2 saat ago

Erken seçim için geri sayım başladı

 Koronavirüs pandemisi, hükümet krizleri ve erken seçim tartışmalarının gölgesinde geçen bir yılın ardından KKTC’deki seçmenler, sandığa gitmeye hazırlanıyor. Son milletvekilliği...

GÜNDEM18 saat ago

710 yeni vaka, 4 ölüm

Son 24 saatte yapılan test sayısı 20.260    olup, 710 pozitif vakaya rastlanmış, 4 kişi vefat etmiş, 708 kişi taburcu edilmiştir....

GÜNDEM19 saat ago

Güney Kıbrıs’tan enerji talep edildi

KIB-TEK Genel Müdürü Gürcan Erdoğan,artan ihtiyacın karşılanması için Güney Kıbrıs’tan ay sonuna kadar enerji talep edildiğini bildirdi. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK)...

GÜNDEM19 saat ago

Elcil: İş Birlikçi Zihniyetler Kıbrıs Türk Toplumunu Temsil Edemeyiz

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, iş birlikçi zihniyetlerin Kıbrıs Türk toplumunu temsil edemeyeceğini belirtti. Yazılı açıklamasında...

Ocak 2022
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Kategoriler