Connect with us

GÜNDEM

Airbus hidrojen yakıtlı uçak için çalışıyor

Published

on

Dev yolcu uçağı A380 imalatına son vermek zorunda kalan Airbus. 2035 yılında sıfır emisyonlu uçuşlar hedefliyor. Üzerinde çalışılan hidrojen yakıtlı uçaklar için, geliştirilen yakıt ünitesi, motor ve pervaneyi kapsayan parçalar sökülüp takılabilir kapsül şeklinde tasarlandı. Bu sayede uçakların bakım süreleri de ciddi oranda kısalacak.

Avrupa’nın uçak ve havacılık teknolojileri üreticisi Airbus, pandeminin de etkisiyle dev yolcu uçağı A380’in imalatının bitmesinin ardından üzerinde çalıştığı diğer projelerle gündeme geliyor.

Airbus, sıfır emisyonlu uçuşları gerçekleştirmek için hidrojen yakıtlı uçak modelleri üzerinde çalışıyor. Firmanın geliştirdiği bu teknoloji ile uzun menzilli uçakların hidrojen yakıtlı uçağa dönmesi planlanıyor.

Airbus, 2035 yılına kadar hidrojen uçağı filosu kurmayı hedefliyor. Hidrojen yakıt hücresi ve pervane bölmelerini sökülebilir, değiştirilebilir şekilde tasarladığı modeller, bakım sürelerini de geleneksel modellere göre çok kısaltıyor.

HAVAYOLUNDA DEVRİM YARATABİLİR

Airbus, uçak kanatlarının alt tarafına takılan ‘bağımsız hidrojen yakıt hücresi kapsülleri’ için tasarımlarına ilişkin bazı detayları paylaştı.  Her kapsül, bir pervane ve uzun menzilli uçuşlarda itiş sağlamak için gereken tüm yakıt, motorlar, soğutma ve teknik yapıyı içeriyor.

Tasarımda, uçağın kanatlarının her birinin alt tarafına üç hidrojen yakıt hücresi bölmesi eklendi. Airbus, kapsüllerin hava yolculuğunda devrim yaratabileceğini ve sıfır emisyonlu uçuşlarda yeni bir çağ başlatabileceğini umuyor.

Hidrojen ve hava, her bir bölmenin içinde depolanıyor ve elektrik akımı oluşturmak için birleştikleri yakıt hücresine yönlendiriliyor. Hidrojen çevre dostu bir yakıt olarak gösteriliyor çünkü gaz, oksijenle enerji üretmek için birleştirilebiliyor ve tek atık ürün su oluyor. Bu akım elektrik motoruna güç vererek motor şaftının ve pervanenin dönmesine sebep oluyor.

Airbus’a göre, pervaneler, uçuşun kalkış ve tırmanma aşamalarında ilave itme sağlayacak şekilde oluşturuldu. ‘Kapsül’ konfigürasyonu, Airbus mühendislerinin mevcut yüksek kirlilik içeren hava yolculuğu iş modeline düşük karbonlu bir alternatif arayışında düşündükleri birkaç seçenekten sadece biri.

Sıfır Emisyon Uçak modelleri Başkan Yardımcısı Glenn Llewellyn, “Bu kapsül yapılandırması, hidrojen teknolojisini ticari uçağa nasıl ölçeklendirebileceğimize dair daha fazla araştırmayı beslemek için harika bir başlangıç ​​noktasıdır” dedi.

Ticari uçuşlar, yapılan araştırmalar doğrultusunda küresel iklimi yüzde 3.5 oranında etkiliyor.

Eylül ayında Airbus, ağırlıklı olarak hidrojen yakıtı ile çalışan sıfır emisyonlu uçak filosu için planları açıkladı. ‘Zeroe’ filosunu oluşturacak üç yeni uçağın ana hatlarını çizdi. Firma, uçakların turbofan, turboprop ve blended-wing gövdesi olarak adlandırıldığını ve 2035 yılına kadar hizmete girmesi için ayrıldığını söyledi.

Continue Reading

GÜNDEM

Bağırarak satış yasak

Published

on

Açık pazarlar 1 Mart’tan itibaren alınacak özel önlemlerle açılıyor..

Bulaşıcı hastalıklar üst komitesi tarafından alınan kademeli açılma kararları çerçevesinde 01 Mart 2021 tarihinden itibaren açık pazarların kurulmasına karar verildi.

Açıklamada kurulacak olan pazarların  belirtilen kurallar kapsamında hizmet vereceği belirtildi. Açılımdan önce Pazarcılar kendilerine bildirilen yerlerde PCR testlerini yapacaklar. Ayrıca Pazarcılara düzenlenecek olan taahhütname formu imzalatacak ve belirtilen kurallara uyulmaması halinde haklarında yasal işlem başlatılacak

Pazarcı Esnafına Yönelik Önlemler

 

» Pazar yerlerinde çalışan ve görev yapan herkes COVID-19, sosyal mesafe, maske kullanımı ve el temizliği konusunda bilgilendirilmelidir.

 » Pazar yerlerine girişte pazarcı esnafının ateşi ölçülmeli, ateşi 38 oC üzerinde olanlara tıbbi maske takılmalı, pazar yerine girişine izin verilmemeli ve sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

 » Ateş, öksürük, burun akıntısı, nefes darlığı olan pazarcı esnafının pazar yerine girişine izin verilmemelidir.

 » Pazarcı esnafı ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske takmalıdır. Nemlendikçe ya da kirlendiğinde maske değiştirilmeli, maskenin dış yüzüne dokunulmamalıdır. Maske değiştirmeden önce ve sonrasında el antiseptiği kullanılmalıdır.

 » Tezgâh arkasında satış yaparken diğer pazarcılarla arasındaki mesafenin en az 1 metre, 3-4 adım olmasına dikkat etmelidir.

 » Pazarcı esnafı ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelere tüketicilerin temas etmesini önlemeli, doğrudan kendileri hijyen koşullarına dikkat ederek poşetlemeli ve satışını yapmalıdır.

 » Pazar esnafı bağırarak satış yapmamalıdır.

» Pazar esnafı yemek yerken sosyal mesafe kurallarına dikkat etmelidir.

 

Continue Reading

GÜNDEM

Meclis Genel Sekreterliği’ne Seral Fırat atandı

Published

on

Cumhuriyet Meclisi’nde üst düzey yöneticiler mevkilerinde atamalar ve görevden almalar yapıldı. Meclis Genel Sekreterliği’ne Seral Fırat, Yasalar, Kararlar ve Tutanaklar Müdürlüğü’ne Pembe İnanç Unan Ersöz atandı. 9 Kasım 2018’den beri Meclis Genel Sekreteri olarak görev yapan İbrahim Avkan ile Yasalar, Kararlar ve Tutanaklar Müdürü olarak görev yapan Gülay Miralay ise görevlerinden alındı. Atama ve görevden almalar yarından itibaren geçerli olacak. Öte yandan İçişleri Bakanlığı Plan Proje Müdür mevkiine Erhan Akar le Elmas Kavunoğlu atandı. Bu görevi yürüten Ebru Çomunoğlu ise görevinden alındı. Bu görevden alma ve atamalar ise 26 Şubat’tan itibaren geçerli oldu.

Continue Reading

GÜNDEM

27 kişi sokağa çıkma yasağını ihlal etti

Published

on

Sokağa çıkma yasağı kapsamında, 27 kişi sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği tespit edilirken, kapalı olması gereken 1 iş yerinin de faaliyette olduğu tespit edildi.

Sokağa çıkma yasağı kapsamında; 27-28 Şubat tarihleri arasında, ülke genelinde polis tarafından gerçekleştirilen denetimler sonucu; toplam 27 kişinin sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği ve kapalı olması gereken 1 iş yerinin faaliyette olduğu tespit edilmiştir. Bahse konu şahıslar hakkında yasal işlem başlatılmıştır.

Continue Reading

Trending