Connect with us

TEKNOLOJİ

AB’den şarj girişi teklifi!

Published

on

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tüm cep telefonlarının, tabletlerin ve fotoğraf makinelerinin 2024 yılından itibaren aynı şarj girişine sahip olması teklifini kabul etti.

iPhone ve Android kullanıcılarının farklı şarj cihazları kullanmaları sona eriyor. Brüksel’in 10 yıldan uzun süredir ortak bir şarj girişi kullanılması konusundaki ısrarı nihayet kabul edildi.

2019 yılında Komisyon’un yaptırdığı bir araştırma 2018 yılında cep telefonlarının yüzde 50’sinin USB micro-B, yüzde 29’unun USB-C ve yüzde 21’inin Lightning girişi üzerinden şarj olduğunu göstermişti.

Reuters’ın haberine göre; Avrupa Parlamentosu’ndan yapılan açıklamada “2024 sonbaharı ile birlikte AB’de tüm cep telefonları, tabletler ve fotoğraf makinelerinde USB Type-C girişi yaygın olarak görülecek” ifadesi yer aldı.

 

250 Milyon Euroluk tasarruf

AB’nin iç pazardan sorumlu Thierry Breton bu anlaşma ile tüketicilerin 250 milyon euro tasarruf edeceğini söyledi. Breton, “Bu durum kablosuz şarj gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkmasına ve inovasyonun pazarda bölünme yaratmadan ve tüketiciler için bir sorun haline gelmeden gelişmesine de olanak sağlayacak” dedi.

 

Parlamento görüşmelerinde etkin rol alan AB’li politika yapıcılardan Alex Agius Saliba ise, “Dizüstü bilgisayarların, e-kitap cihazlarının, kablosuz kulaklıkların, klavyelerin, mouseların ve taşınabilir navigasyon cihazlarının da kapsam içerisinde olmasından dolayı kıvanç duyuyoruz” dedi.

 

Dizüstü bilgisayarlar için de geçerli

Dizüstü bilgisayarların da yasanın yürürlüğe girişinden itibaren 40 aylık süre içerisinde şarj portlarını değiştirmesi gerekecek.

Bu kararın ardından Lightning adı verilen şarj girişini kullanan Apple’ın AAPL.O cihazlarında değişikliğe gitmesi gerekecek. Avrupa Komisyonu’nun tüketicilerin hayatını kolaylaştıracağını ve tasarruf etmelerini sağlayacağını ifade ettiği bu adım cihaz üreticilerinin ortak bir çözüm üzerinde anlaşamamalarının ardından atıldı.

Avrupa Komisyonu, yasa onaylanmadan önce bu konuda çalışmaları artırmış ve metal parçaların yalnızca tüketiciyi rahatsız etmekle kalmayıp aynı zamanda çevresel bir tehlike olduğunu belirtirken bu parçaların her yıl AB genelinde yaklaşık 12.000 ton atığa neden olduğuna dikkat çekiyordu.

 

 

Advertisement

TEKNOLOJİ

Musk’tan Twitter kullanıcılarına: Takipçi sayınız azalabilir

Published

on

Twitter’ı satın alan Elon Musk, platformdaki spam ve dolandırıcı hesapların temizlendiğini belirterek kullanıcıların takipçi sayılarının azalabileceğini açıkladı. Musk’ın kendi takipçi sayısı da azaldı.

Continue Reading

TEKNOLOJİ

James Webb Uzay Teleskobu, Dünya dışı yaşanabilir bölgelerin aranmasına yardımcı olabilir

Published

on

Bilim insanları Güneş sistemi dışındaki gezegenlerin incelenmesine yönelik, James Webb Teleskobu’nun insanların yaşayabileceği bölgeleri bulmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Ayrıca bu araştırmada Dünya’nın geleceği için önemli noktalar elde edilebileceği tahmin ediliyor.

 

Gökbilimciler, bilim insanlarının güneş sistemi dışındaki herhangi bir gezegenin yaşam barındırıp barındıramayacağını veya insan yerleşimine uygun olup olmayacağını belirlemelerine yardımcı olacak bir çerçeve geliştirmek için uzak Dünya benzeri gezegen TRAPPIST-1e’yi analiz ettiler. Araştırmanın ileriki aşamalarında kullanılacak olan James Webb Uzay Teleskobu’nun Dünya dışı yaşanabilir bölgelerin aranmasına yardımcı olabileceğine değinildi.

 JAMES WEBB UZAY TELESKOBU YENİ BİR GALAKSİ KÜMESİ KEŞFETTİ

TRAPPIST-1e, Dünya’dan 39 ışık yılı uzaklıkta bulunan nispeten soğuk bir M-cüce yıldızının yörüngesinde dönen Trappist-1e sistemindeki yedi gezegenden biri. Space.com’un haberine göre tüm bu güneş dışı gezegenlerin Dünya’ya benzer boyutlarda kayalık ya da karasal bölgeler olduğunun düşünülmesi, TRAPPIST-1e sistemini evrenin başka yerlerinde yaşam arayışı için birincil odak noktası haline getirdi.

POTANSİYEL OLARAK EN YAŞANABİLİR YERİ İNCELEYECEK

Önümüzdeki yıl boyunca, sistem ve özellikle de şimdiye kadar keşfedilen en potansiyel olarak yaşanabilir gezegenlerden biri olarak kabul edilen TRAPPIST-1e, James Webb Uzay Teleskobu (JWST) tarafından yoğun bir araştırmanın konusu olacak. Webb Teleskobu yeni araştırmasında, neredeyse tam olarak Dünya büyüklüğünde ancak kütlesi yüzde 40 daha az olan TRAPPIST-1e’nin iklimini simüle etmek için bir bilgisayar kullandı. Gezegen, yıldızının etrafında yaşanabilir bölge olarak adlandırılan ve sıvının var olabilmesi için uygun sıcaklıkların bulunduğu bir bölgede yer alıyor.

TARİHTE İLK KEZ DERİNLEMESİNE İNCELENİYOR

Simüle edilen gezegenin ikliminin sera gazlarındaki artışa nasıl tepki verdiğine ve özellikle karbondioksitin aşırı hava koşulları ve hava değişim hızı üzerindeki etkisine bakan ekip daha sonra TRAPPIST-1e’yi Dünya ile karşılaştırdı. Proje lideri ve Kudüs İbrani Üniversitesi (HU) Fredy & Nadine Herrmann Yer Bilimleri Enstitüsü’nde profesör olan Assaf Hochman yaptığı açıklamada, “Bu iki değişken diğer gezegenlerde yaşamın varlığı için çok önemlidir ve şimdi tarihte ilk kez derinlemesine incelenmektedir” dedi.

DAHA HASSAS BİR ATMOSFERE SAHİP

Hochman ve meslektaşlarının keşfettiği şey, TRAPPIST-1e’nin sera gazlarına karşı Dünya’nınkinden çok daha hassas bir atmosfere sahip olduğuydu. Bu da TRAPPIST-1e’nin atmosferindeki sera gazlarındaki bir artışın Dünya’da yaşanandan daha aşırı iklim değişikliklerine yol açabileceği anlamına geliyor. Bu artan hassasiyet, TRAPPIST-1e’nin yıldızına kilitlenmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu, gezegenin bir tarafının sürekli olarak yıldıza dönük olduğu ve güneşin etrafında dönerken Dünya’nın aksine bu gündüz tarafının sürekli olarak radyasyon bombardımanına tutulduğu anlamına geliyor.

“GEZEGENLERDE YAŞAM BULMAMIZA YARDIMCI OLABİLİR”

Hochman, “Geliştirdiğimiz araştırma çerçevesi, JWST’den gelen gözlemsel verilerle birlikte, bilim insanlarının diğer birçok gezegenin atmosferini onları fiziksel olarak ziyaret etmek için bir uzay ekibi göndermek zorunda kalmadan verimli bir şekilde değerlendirmelerini sağlayacak. Bu, gelecekte hangi gezegenlerin insan yerleşimi için iyi adaylar olduğu konusunda bilinçli kararlar vermemize ve hatta belki de bu gezegenlerde yaşam bulmamıza yardımcı olacaktır”

BU ARAŞTIRMA DÜNYA’NIN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ OLABİLİR

Hochman ve ekibi, TRAPPIST-1e gibi Dünya benzeri bir dış gezegenin iklim değişkenliğine bakmanın şu anda gezegenimizde devam eden iklim değişikliklerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini düşünüyor. Buna ek olarak, bu koşulların incelenmesi, bilim insanlarının gelecekte Dünya atmosferinin nasıl değişebileceğini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Continue Reading

TEKNOLOJİ

Twitter: Kullanıcı sayısı tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

Published

on

The Verge tarafından elde edilen bir şirket belgesine göre, Twitter’ın günlük kullanıcı sayısı, Elon Musk’ın platforma sahip olduğu ilk tam hafta boyunca “tüm zamanların en yüksek seviyelerine” ulaştı.

The Verge tarafından elde edilen belgelere göre, Musk’ın devralınmasından bu yana Twitter’ın para kazanılabilir günlük kullanıcı (mDAU) büyümesi yüzde 20’den fazla hızlandı.

Twitter’ın satış ekibi, bugün reklamverenlere göndereceği mesajda, “Twitter’ın en büyük reklam pazarı ABD’de daha da hızlı büyüyor” diyecek.

Elon Musk da pazar günü Twitter’ı satın alma anlaşmasının açıklanmasından bu yana “kullanıcı sayıları dünya çapında önemli ölçüde arttı” diye tweet attı.

Continue Reading

Facebook